Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

mersul cu autocarul

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
luchianv

luchianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.02.2012
intentionez sa plec in excursie cu autocarul si dupa cum toti bine stim sunt mici mari probleme cu odihna. ce luati cu voi ca sa suportati cat mai bine un drum cu autocarul iar la final sa nu aveti senzatia de oase rupte si picioare de plumb.

eu intentionez sa-mi iau asa:

1. doua perne mici
2. o saltea de munte pe care sper sa o pot intinde pe timp de noapte pe culoarul autocarului poate poate reusesc sa ma odihnesc, fara sa deranjez ceilalti calatori
3. un rucsac unde sa-mi tin chestii de igiena personala
4. haine cat mai comode

alte adaugiri?

#2
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Pastile de somn :)

#3
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
5.Doape in urechi si in nas(sforaituri si besini,daca ai in autocar mai mult de 5 pensionari, ala esti)

#4
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Servetele umede neaparat. In loc de duș. ;) Un pachet d'ala mare de bebelusi.

#5
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Blocarea culoarului, fie si pe timp de noapte, nu e o idee buna...
Vrei confort? Folosesti alte mijloace de transport.
Sau, daca vrei neaparat autocar, rezervi 5 locuri in loc de 1, si toata bancheta din spatele autobuzului e a ta. Ai acolo loc sa faci ce vrei.

Edited by colombo2003, 21 July 2016 - 10:38.


#6
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Mai bine calatoresti cu avionul.

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006

View Postluchianv, on 21 iulie 2016 - 10:24, said:

intentionez sa plec in excursie cu autocarul si dupa cum toti bine stim sunt mici mari probleme cu odihna. ce luati cu voi ca sa suportati cat mai bine un drum cu autocarul iar la final sa nu aveti senzatia de oase rupte si picioare de plumb.

eu intentionez sa-mi iau asa:

1. doua perne mici
2. o saltea de munte pe care sper sa o pot intinde pe timp de noapte pe culoarul autocarului poate poate reusesc sa ma odihnesc, fara sa deranjez ceilalti calatori
3. un rucsac unde sa-mi tin chestii de igiena personala
4. haine cat mai comode

alte adaugiri?

in principiu e corect ce ai scris, doar ca nu e autocar ci autobuz, RATB-ul nu circula noaptea si oricum nu ai de mers decat 3 statii deci s-ar putea sa nu ai nevoie de perne.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View Postluchianv, on 21 iulie 2016 - 10:24, said:

intentionez sa plec in excursie cu autocarul si dupa cum toti bine stim sunt mici mari probleme cu odihna. ce luati cu voi ca sa suportati cat mai bine un drum cu autocarul iar la final sa nu aveti senzatia de oase rupte si picioare de plumb.

eu intentionez sa-mi iau asa:

1. doua perne mici
2. o saltea de munte pe care sper sa o pot intinde pe timp de noapte pe culoarul autocarului poate poate reusesc sa ma odihnesc, fara sa deranjez ceilalti calatori
3. un rucsac unde sa-mi tin chestii de igiena personala
4. haine cat mai comode

alte adaugiri?

Dupa doua experiente de acest gen,eu mi-am jurat ca in viata mea nu mai circul mai mult de 200 de km cu autocarul.
Ce te faci daca inca 20 de persoane vor sa-si intinda salteaua pe culoar?
Ce faci cu cele doua perne daca vecinul de scaun este strain.
Cand si cum vei folosi acele chestii de igiena personala?

#9
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
asta cu salteaua pe culoarul din mijloc este o mare prostie
si nu prea cred ca o sa ti se permita (de sofer, de calatori..)

#10
AlexRe

AlexRe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.02.2008
Nu este indicat sa blochezi culoarul, nu esti singurul din autocar. Acela este un culoar de acces si de evacuare in caz de urgenta.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Acu depinde ce excursie cu autocarul e aia ?
Ceva extern cu transport gen Atlasib de merge "non-stop" pana la destinatie ?

Sau ceva gen circuit unde mergi si vizitezi, dar noaptea dormi la hotel.

Daca e cazul cu ceva gen cursa "directa", non-stop, ai cam pus-o. Nu-ti recomand. Mirosurile si calitatea celor din autocar va lasa de dorit.
Sigur nu vei putea pune sa dormi pe culoar - probabil vor mai fi vreo 20 cu ideea asta, dar autocarul oricum opreste cam din 3 in 3 ore ptr nevoi personale. Foarte posibil ca vecinul din fata sa lase scaunul pe spate ca sa se odihneasca, iar tu nu vei mai avea spatiu la picioare, etc.

#12
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004

View Postluchianv, on 21 iulie 2016 - 10:24, said:

2. o saltea de munte pe care sper sa o pot intinde pe timp de noapte pe culoarul autocarului poate poate reusesc sa ma odihnesc, fara sa deranjez ceilalti calatori
vrei sa le mirosi picioarele la toti pasagerii? crezi ca te ia somnul mai repede asa? :D

#13
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Eu am plecat din Timisoara pana-n Paris cu autocarul acum 10 ani.
Pana la Timisoara am fost cu o coaja de microbuz in care a fost teroare cu odihna.

Cand m-am asezat pe scaunele acelea super-confortabile din autocar asa bine-a fost.... Intr-adevar, nu poti compara dormitul pe scaun cu dormitul in pat. Insa acele scaune chiar erau foarte comode. Poate de obicei autocarele de cursa lunga sunt facute mai cu cap, am mai fost intre timp cu autocare la distante scurte, si desi pe exterior aratau bine, in interior nu erau asa confortabile..

#14
Gogu Steriade

Gogu Steriade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 04.12.2005

View Postluchianv, on 21 iulie 2016 - 10:24, said:


2. o saltea de munte pe care sper sa o pot intinde pe timp de noapte pe culoarul autocarului poate poate reusesc sa ma odihnesc, fara sa deranjez ceilalti calatori

alte adaugiri?
Pe culoar, intins, nu iti vei putea fixa centura de siguranta ;) Asadar, scoate-ti din gand aceasta idee si te culca linistit in scaunul acela (care-i mult mai confortabil decat unul de avion).

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
În timpul deplasării autocarului nu se permite staţionarea pasagerilor pe culoar, iar culoarul trebuie să fie liber de orice bagaj. De asemenea, pasagerii trebuie să poarte centura de siguranţă.
Asta oficial. Că toţi facem altfel, se ştie.
Dacă e o excursie în circuit, e normal să te mai ridici din când în când de pe scaun ca să mai circule sângele şi altfel.
Este interzis să moţăi pe altă parte a autocarului decât scaunul pentru care ai plătit. În plus, ceea ce enumeri tu ca bagaje ocupă mult loc şi vor fi redirecţionate în cală.
Oboseala ţi se va trage de la circulaţia deficitară în picioare (picioare de plumb).

#16
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View Posteiffel, on 21 iulie 2016 - 10:54, said:

Mirosurile si calitatea celor din autocar va lasa de dorit.


Ai mers vreodata cu blueair pe rute muncitoresti?

#17
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View Postizometric, on 21 iulie 2016 - 11:33, said:



Ai mers vreodata cu blueair pe rute muncitoresti?

Pute ? :))

#18
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Pe langa ca pute, jumate se urca morti de beti in avion cu chef de scandal.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate