Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 

Octavia 3- "Magic Black"

* * * * * 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2587 răspunsuri în acest subiect

#1063
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.924
  • Înscris: 18.10.2003
Îl știu, dar nu știu ce te face să crezi că de motorină se plânge el? Le medic ai fost cu el? La unul competent, nu orice vraci.

#1064
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.021
  • Înscris: 16.11.2014
Pai cand nu te pricepi si cade un traznet din cer, zici ca s-a suparat Zeus din Olimp si sacrifici repede cea mai frumoasa fecioara din sat.

#1065
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.119
  • Înscris: 04.12.2015
Dute sa o verifice ca la carte, nu merita sa banuiesti ca e una sau alta, de aia avem garantie, dupa ce nu mai ai garantia faci ce vrei, cum vrei ca tu platesti, pana atunci ei platesc.

#1066
andrew1980

andrew1980

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 861
  • Înscris: 01.10.2008

View Posttfmercedez, on 06 aprilie 2017 - 23:47, said:

Pai seara cumpar motorina mai ieftina prima data dupa multe luni de folosit evo,  si apoi a doua zi dupa cativa km, pana s-a consumat ce era in filtru si pe circuit s-a aprins check engine. Ce coincidenta.
La mine in 36 000 km niciodata nu mi s-a aprins Check Engine(e drept nici posirci nu am bagat in ea)... nu cred a fi OK(chiar si cu motorina standard) si nu prea cred a fi de la motorina (eventual daca bagai de la ceva tractor Universal 6010...) Eu zic daca ai drum pe la reprezentanta sau stii pe cineva cu VAG COM sa va uitati ce eroare a stocat in calculator.

#1067
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.941
  • Înscris: 15.06.2007
Ah, scuze, banuiam ca ati observat ca este totusi un bord de Opel astra G. Cand dracu sa fi facut 320.000km?
©koda merge bine, in afara de faptul ca la 120 cam fluiera rotile de iarna pe ea, ca n-am avut timp   sa le schimb cu cele de vara. Si nici presiunea nu am mai verificat-o de anul trecut- deh gume noi, nu pierd aer, si la o adica are si senzorii aia de presiune.

  Consum mediu de la ultima alimentare (numa evo) 4.6 pe 850km din care vreo 250-300 sunt in oras, restu pe DN cu consum de cca 3.5L/100km.
Mai mare dragul cand vad un consum pe care totusi cu opelul niciodata n-am reusit sa scot. La opel in carte este declarat exterior de 3.8, in timp ce cu skoda scot lejer 3.5.Fișier atașat  20170402_225628.jpg   27,07K   33 download-uri

View Postandrew1980, on 10 aprilie 2017 - 23:58, said:

La mine in 36 000 km niciodata nu mi s-a aprins Check Engine(e drept nici posirci nu am bagat in ea)... nu cred a fi OK(chiar si cu motorina standard) si nu prea cred a fi de la motorina (eventual daca bagai de la ceva tractor Universal 6010...) Eu zic daca ai drum pe la reprezentanta sau stii pe cineva cu VAG COM sa va uitati ce eroare a stocat in calculator.
Singura "posirca" pe care am luat-o candva a fost motorina standard de la petrom, benzinaria de la care alimenteaza autobuzele RATT, ambulantele si masinile MAI. De la lukoil n-am cumparat decat tigari, mai bine raman in pana prostului decat sa alimentez cu motorina de la ei.

Editat de tfmercedez, 11 aprilie 2017 - 01:04.


#1068
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.119
  • Înscris: 04.12.2015
Graba strica treaba (ne uitam si noi in fuga), dar fiindca problema e la baba batrana, e normal sa apara una alta la atati km.
Bun consum, tine-o tot asa :).

#1069
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.941
  • Înscris: 15.06.2007
Azi mi-am facut de lucru asteptand in masina dupa cineva, si am sters putin consila centrala , cand am observat primele semne de uzura.  Fișier atașat  20170415_134824.jpg   43,13K   64 download-uriFișier atașat  20170415_134645.jpg   53,04K   71 download-uriFișier atașat  20170415_134713.jpg   56,53K   73 download-uri
Mmm nu mi se pare normal dupa 9 luni si 18000km sa se duca pielea aia. Si nu, nu port ghiul si nici inele pe maini, nici bratari, nimic.  Ma asteptam sa gasesc asemenea semne de uzura cel putin pe la 100000km.  Dar ma uit la golf5 lu socru' meu, si ala arata la interior de ai zice ca a fost taxi.. si nu are nici 100000km inca.  Volanul golfului arata mai rau decat la un Logan.   Calitatea "germana".  
Oare  imi schimba "nuca"- maciuca pe garantie?

#1070
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
Aia iti vor zice ca ai mainile foarte uscate si-ti vor recomanda sa folosesti crema de maini... :P
Omule, (Te molesesti ca o baba neroada... Las' ca-i buna Anuta! L.Rebreanu - Ion) bucura-te de masina si lasa toate cacaturile! Da-o dracu de maciuca! MASINA, TE IMPACA? De la inceput te smiorcai ca o fata mare... ca aia nu-i ca la Opel, ca asa, ca pe dincolo! Tot nemultumit esti!

#1071
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.018
  • Înscris: 09.05.2009

View Posttfmercedez, on 15 aprilie 2017 - 13:00, said:

...cand am observat primele semne de uzura
Ai mana cam grea! :D

View Posttfmercedez, on 15 aprilie 2017 - 13:00, said:

Oare  imi schimba "nuca"- maciuca pe garantie?
Este foarte posibil sa se schimbe pe garantie. Stiu ca la Dacia se schimba atat maciulia cat si volanul imbracat in piele in astfel de cazuri.

#1072
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.323
  • Înscris: 02.02.2006

View Post_R_A_D_U, on 15 aprilie 2017 - 13:38, said:

De la inceput te smiorcai ca o fata mare... ca aia nu-i ca la Opel, ca asa, ca pe dincolo! Tot nemultumit esti!

Asta i-am zis și eu pe la început. Dar aici nu pot decât să îi dau dreptate. Dacă după nici un an pică pielea de pe "cea mai lăudată mașină" (nu de el), atunci peste încă 2-3 ani cum va mai arăta? Cât de mulțumit poți să fii în condițiile astea? Că mașina nu înseamnă doar motor și consum, deși unii au impresia asta.

tfmercedes, mergi peste ei la garanție. Sunt curios ce-ți zic.

#1073
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.087
  • Înscris: 02.09.2005
Nașpa. Eu stiu ca nu e acoperit de garanție dar merită întrebat și insistat la skoda România în caz că ești refuzat de dealer.

#1074
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.941
  • Înscris: 15.06.2007
O sa pun de acuma un prezervativ pe  maciuca! Lol.  S-o protejez.  Sa caut un model parfumat,  cu extra grip, lubrifiat, sa hidrateze pielea maciucii.

Editat de tfmercedez, 15 aprilie 2017 - 18:43.


#1075
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.119
  • Înscris: 04.12.2015
Nu se mai fac masinile mai ales in interior ca in ani ~1990 - 2000, in afara de cele ce depasesc 50k si astea sunt stiute. Trebuie sa rupa si ei de undeva. Plus ca e masina facuta la Cehi... pentru tari mai defavorizate..., vezi Dacia pt extern vs intern, idem la toti producatorii. In functie de piata de desfacere.
Sincer cred ca esti suparat si nu e vina ta, restul e ...

#1076
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.087
  • Înscris: 02.09.2005
Sunt diferențe de calitate între dacii?

#1077
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.018
  • Înscris: 09.05.2009
Doar in legendele urbane!

#1078
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
Am stat o perioada in Austria/Germania si am vazut o multime de loganuri pe acolo. Intimplarea a facut sa am ceva discutii cu un proprietar de Logan, care a luat 2 masini, acelasi an, motorizare, echipare si culoare. Una luata aici, o foloseste doar cind vine in tara, in rest, masina e folosita de tatal sau, pensionar. Cealalta, o foloseste acolo. Omul zicea ca e altceva. Acum, eu nu stiu ce sa zic. Probabil aia sunt mai exigenti la calitate iar la noi "merge si asa".
Nu aduc in discutie pretul mai mic in germania deoarece, in acea perioada la noi era tva-ul mai mare.
Diferente intre tari mai sunt...
La Skoda, Fabia vine in Polonia (daca vrei) direct cu Instalatie GPL (in locul rotii de rezerva). La noi, nu exista asa ceva. Mai mult, daca pui gpl, am inteles ca pierzi garantia...

Editat de _R_A_D_U, 16 aprilie 2017 - 16:40.


#1079
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.119
  • Înscris: 04.12.2015
Legende urbane ziceti, e simplu de verificat, cand te duci in alta tara mergi la un dealer Dacia si fa un drive test....

#1080
andrew1980

andrew1980

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 861
  • Înscris: 01.10.2008

View Posttfmercedez, on 15 aprilie 2017 - 13:00, said:

Azi mi-am facut de lucru asteptand in masina dupa cineva, si am sters putin consila centrala , cand am observat primele semne de uzura.  Attachment 20170415_134824.jpgAttachment 20170415_134645.jpgAttachment 20170415_134713.jpg
Mmm nu mi se pare normal dupa 9 luni si 18000km sa se duca pielea aia. Si nu, nu port ghiul si nici inele pe maini, nici bratari, nimic.  Ma asteptam sa gasesc asemenea semne de uzura cel putin pe la 100000km.  Dar ma uit la golf5 lu socru' meu, si ala arata la interior de ai zice ca a fost taxi.. si nu are nici 100000km inca.  Volanul golfului arata mai rau decat la un Logan.   Calitatea "germana".  
Oare  imi schimba "nuca"- maciuca pe garantie?

Ba da, ti se va schimba, este acoperit de garantie. Mai demult pe fosta O2 facelift am avut probleme tot la maciuca pachet piele, dar la partea cromata(la Octavia 2 era o parte cromata) si cromul dupa un an a inceput sa vina jos in bucati mari... l-au schimbat fara comentarii, acum la piele nu stiu.  Oricum dupa acea nu am avut probleme. Iar asta cu pielea care se decojeste... uneori chiar tine si de utilizator ( desi nu ar trebui daca ar fi de calitate) . Exemplu. : eu am mai avut un Clio pe langa octavia, avea pachet piele am ajuns cu ea pana la 92 000 km fara o problema la piele atat pe nuca cat si pe volan(era modelul hatchback facut in franta) . Am vandut masina la o cunostinta care este mecanic auto, are maini mult mai dure ca si mine si de multe ori urca si cu mainile murdare sau un plic unsuroase dupa o zi de munca sub masini. In 8 luni pielea de pe schimbator s-a decojit in mai multe locuri si si de pe volan in 3 locuri diferite, bineinteles el zicea ca reanult sunt naspa etc...dar oare la mine de ce au tinut 92 000 km fara asa ceva. E drept eu am mainile fine ca in viata mea nu am facut munca dura cu mainile si la fel este drept acea piele fie ea si sintetica ar trebui sa reziste nu numai la piele de nou nascut... Eu consider ca conteaza enorm mainile utilizatorilor ... oricum du-te la ei si cere insistent schimb maciulie. Nu este normal la 18 000 km !!!!!!!

Editat de andrew1980, 17 aprilie 2017 - 09:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate