Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Vrei sa traiesti intr-o lume mai frumoasa?

- - - - -
  • Please log in to reply
197 replies to this topic

#1
X-andra

X-andra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 20.05.2009
Hei ,lume Posted Image Ca tot am vazut aici grupuletul acesta,m-am decis si eu sa va aduc la cunostinta,celor care nu stiti ,ca de week-endul acesta a inceput o actiune in parcul IOR . Mi s-a parut o chestie foarte interesanta,la care eu o sa particip . Nu va spun mai multe, va las aici postarea initiatorilor . E un lucru minunta din punctul meu de vedere si sunt sigura ca oricine poate ajuta in stilul asta,daca financiar nu are posibilitate !

Vrei sa traiesti intr-o lume mai frumoasa?
Ai vrea sa ajuti si oamenii si animalele si natura dar nu ai resurse si timp sa te implici?
Acum poti sa ajuti implicandu-te in proiectul Nu lasa PETe in urma ta! Ajuta-ne sa strangem 1.000.000 de PET-uri si cat mai multe doze de Aluminiu pana pe 25 septembrie 2016 si noi le vom transforma pe toate in minim 5000 de Euro printr-o firma de colectare, bani ce vor schimba destinul unor copii si catei abandonati!
Timp de 11 week end-uri de acum inainte (start 16.07.2016) ne veti gasi in Parcul IOR Titan, Insula Artelor, intre orele 10.00 si 20.00. Adunati PET-urile si dozele de Aluminiu si de la vecini, de la serviciu, de la prieteni si veniti cu ele sa ajutam copiii si cateii abandonati!
25 de PET-uri valoreaza 0,6 lei, cantaresc 1 kg si incap intr-o „punga de un leu”!
Cand le predati pe insula mentionati daca doriti ca banutii de pe ele sa sprijine adoptiile copiilor abandonati - Asociatia Ador Copiii sau cateii abandonati - Asociatia Kola Kariola sau ambele cauze, voi alegeti!
Drept multumire pentru implicare, spatiu "Descult in iarba" va ofera posibilitatea sa cititi, sa jucati sah, sa pictati, sa cantati la pian, sa participati la ore de yoga, pilates, chi kung, sa participati la workshop-uri si seminarii foarte interesante, sa va inscrieti copiii la cursuri de sah, de engleza, la sesiuni de citit povesti si la multe alte activitati minunate! Intrati pe pagina fb Descult in iarba incepand cu data de 18.07.2016 si veiti afla programul tuturor activitatilor la care puteti participa!
Daca 1000 de oameni vor aduce saptamanal, timp de 10 week end-uri, cate 100 de PET-uri (4kg) atunci pe 25 septembrie planeta va fi mai curata cu 1.000.000 de PETuri si un buget de 5000 de euro va sprijini asociatiile care se ocupa de copiii si cateii abandonati!

Viitorul poate fi mai frumos daca ne pasa! Daca nu vom lasa PETe in urma noastra! Daca transformam PETele in salvarea destinelor sufletelor abandonate! Daca refuzam sa ignoram greselile semenilor nostri!
Un proiect „Descult in iarba” in parteneriat cu Primaria Sectorului 3 ♥


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostX-andra, on 17 iulie 2016 - 22:02, said:

Hei ,lume Posted Image Ca tot am vazut aici grupuletul acesta,m-am decis si eu sa va aduc la cunostinta,celor care nu stiti ,ca de week-endul acesta a inceput o actiune in parcul IOR . Mi s-a parut o chestie foarte interesanta,la care eu o sa particip . Nu va spun mai multe, va las aici postarea initiatorilor . E un lucru minunta din punctul meu de vedere si sunt sigura ca oricine poate ajuta in stilul asta,daca financiar nu are posibilitate !

Vrei sa traiesti intr-o lume mai frumoasa?
Ai vrea sa ajuti si oamenii si animalele si natura dar nu ai resurse si timp sa te implici?
Acum poti sa ajuti implicandu-te in proiectul Nu lasa PETe in urma ta! Ajuta-ne sa strangem 1.000.000 de PET-uri si cat mai multe doze de Aluminiu pana pe 25 septembrie 2016 si noi le vom transforma pe toate in minim 5000 de Euro printr-o firma de colectare, bani ce vor schimba destinul unor copii si catei abandonati!
Timp de 11 week end-uri de acum inainte (start 16.07.2016) ne veti gasi in Parcul IOR Titan, Insula Artelor, intre orele 10.00 si 20.00. Adunati PET-urile si dozele de Aluminiu si de la vecini, de la serviciu, de la prieteni si veniti cu ele sa ajutam copiii si cateii abandonati!
25 de PET-uri valoreaza 0,6 lei, cantaresc 1 kg si incap intr-o „punga de un leu”!
Cand le predati pe insula mentionati daca doriti ca banutii de pe ele sa sprijine adoptiile copiilor abandonati - Asociatia Ador Copiii sau cateii abandonati - Asociatia Kola Kariola sau ambele cauze, voi alegeti!
Drept multumire pentru implicare, spatiu "Descult in iarba" va ofera posibilitatea sa cititi, sa jucati sah, sa pictati, sa cantati la pian, sa participati la ore de yoga, pilates, chi kung, sa participati la workshop-uri si seminarii foarte interesante, sa va inscrieti copiii la cursuri de sah, de engleza, la sesiuni de citit povesti si la multe alte activitati minunate! Intrati pe pagina fb Descult in iarba incepand cu data de 18.07.2016 si veiti afla programul tuturor activitatilor la care puteti participa!
Daca 1000 de oameni vor aduce saptamanal, timp de 10 week end-uri, cate 100 de PET-uri (4kg) atunci pe 25 septembrie planeta va fi mai curata cu 1.000.000 de PETuri si un buget de 5000 de euro va sprijini asociatiile care se ocupa de copiii si cateii abandonati!

Viitorul poate fi mai frumos daca ne pasa! Daca nu vom lasa PETe in urma noastra! Daca transformam PETele in salvarea destinelor sufletelor abandonate! Daca refuzam sa ignoram greselile semenilor nostri!
Un proiect „Descult in iarba” in parteneriat cu Primaria Sectorului 3 ♥

Ar fi buna campania daca:
1. Nu ar fi determinata de Ordonanţa de urgenţă nr. 38/2016.
2. Nu ar pune egal intre copii si caini : "bani ce vor schimba destinul unor copii si catei abandonati!"
3. Nu ar fi o campanie limitata in timp: "Timp de 11 week end-uri de acum inainte (start 16.07.2016)" si spatiu : "Parcul IOR Titan".
4. Pretul estimat nu ar fi mult mai mic decat pretul real:"25 de PET-uri valoreaza 0,6 lei, cantaresc 1 kg" Se poate face si un calcul de profit al "campaniei".
Scopul scuza mijoacele. Succes !

Edited by pasilla, 17 July 2016 - 22:33.


#3
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
"bani ce vor schimba destinul unor copii" - asta e bine, cainii da-i incolo

#4
X-andra

X-andra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 20.05.2009

View Postpasilla, on 17 iulie 2016 - 22:22, said:

Ar fi buna campania daca:
1. Nu ar fi determinata de Ordonanţa de urgenţă nr. 38/2016.
2. Nu ar pune egal intre copii si caini : "bani ce vor schimba destinul unor copii si catei abandonati!"
3. Nu ar fi o campanie limitata in timp: "Timp de 11 week end-uri de acum inainte (start 16.07.2016)" si spatiu : "Parcul IOR Titan".
4. Pretul estimat nu ar fi mult mai mic decat pretul real:"25 de PET-uri valoreaza 0,6 lei, cantaresc 1 kg" Se poate face si un calcul de profit al "campaniei".
Scopul scuza mijoacele. Succes !



Cainii sunt tot niste suflete . Cu ce suntem pana la urma noi,oamenii (care multi nu se pot numi oameni )mai presus decat un caine sau decat oricare alt animal ?Doar pentru ca avem darul de a vorbi ?Incearca sa iubestit tot ce te inconjoara,mediu ,oameni ,animale si pune-i la egal . Oricum ,daca nu alegi sa donezi pentru animale ,o poti face pentru copii :)

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostX-andra, on 17 iulie 2016 - 22:36, said:

Cainii sunt tot niste suflete . Cu ce suntem pana la urma noi,oamenii (care multi nu se pot numi oameni )mai presus decat un caine sau decat oricare alt animal ?Doar pentru ca avem darul de a vorbi ?Incearca sa iubestit tot ce te inconjoara,mediu ,oameni ,animale si pune-i la egal . Oricum ,daca nu alegi sa donezi pentru animale ,o poti face pentru copii Posted Image
Comparatia pe care o faci, intre caini si copii te descalifica de la statutul de om.

Edited by pasilla, 17 July 2016 - 22:41.


#6
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postpasilla, on 17 iulie 2016 - 22:39, said:

Comparatia pe care o faci, intre caini si copii te descalifica de la statutul de om.

Hai pe bune? Te pomenesti ca esti si tu un viteaz de ala,roman verde,ce bate cainii pe strada...Eu zica ca descalifica de statutul de om gandirea asta a ta primitiva...

#7
X-andra

X-andra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 20.05.2009

View Postpasilla, on 17 iulie 2016 - 22:39, said:

Comparatia pe care o faci, intre caini si copii te descalifica de la statutul de om.


Nu inteleg cum poti gandi asa.Si pana la urma cu ce drept consideri tu ca ma descalifica ?Violatorii ?Criminalii ?Pedofilii ?Teroristii ?Daca eu ,care iubesc si natura si OAMENII si animalele in aceeasi masura ,imi spui ca ma descalifica de la statutul de om ,atunci ei cum mai sunt ?Nu stiu cu ce conceptii ai trait,dar iti zic sigur ca dintre mine si tine ,se vede cine e om.

#8
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Cainele este foarte important.
Sunt caini care au salvat vieti. Acuma depinde si de situatie.
Copilul daca-l educi gresit sau e defect poate fi mai periculos

Pana la urma cei ce le-a dat nastere si au ajuns acum asa au fost tot copii

Edited by pisoiu22, 17 July 2016 - 22:50.


#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostX-andra, on 17 iulie 2016 - 22:47, said:



Nu inteleg cum poti gandi asa.Si pana la urma cu ce drept consideri tu ca ma descalifica ?Violatorii ?Criminalii ?Pedofilii ?Teroristii ?Daca eu ,care iubesc si natura si OAMENII si animalele in aceeasi masura ,imi spui ca ma descalifica de la statutul de om ,atunci ei cum mai sunt ?Nu stiu cu ce conceptii ai trait,dar iti zic sigur ca dintre mine si tine ,se vede cine e om.
Probabil ca nu ai copii si esti putin confuza. Natura trebuie respecata, dar nu ai cum sa pui la egalitate omul si animalul.
Ma intreb ce ai alege intre copilul tau si un caine, daca ar trebui sa iei o decizie.

#10
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostJammalan-the-Prophet, on 17 iulie 2016 - 22:58, said:

Textul asta plin de pisiceli o merge pe forumurile de copii si mame singure dar pe unii dintre noi ne face sa strambam din nas.

Iar cum zicea si colegul mai sus , daca alaturi copii abandonati si cateii... iese si mai urat.

Pai asa se vede Romania din afara,copii si catei abandonati,degeaba incearca unii sa bage rahatul sub pres...

#11
X-andra

X-andra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 20.05.2009

View PostJammalan-the-Prophet, on 17 iulie 2016 - 22:58, said:

Textul asta plin de pisiceli o merge pe forumurile de copii si mame singure dar pe unii dintre noi ne face sa strambam din nas.

Iar cum zicea si colegul mai sus , daca alaturi copii abandonati si cateii... iese si mai urat.


Chiar nu inteleg,ce e asa iesit din comun ?Trebuie sa fii mama singura sau copil ca sa faci un lucru bun ?Adevarul e ca pentru unii din voi da .Nu ma mai mira nimic ,mai ales in tara asta.Daca tot bati cu pumnii in piept ca animalele nu sunt la egal cu omul ,atunci fa ceva pentru copii ,ajuta copii . Sau doar lasati comentarii ca sa va aflati in treaba?E simplu,nu iti place,treci mai departe ,nu te obliga nimeni sa ajuti . Adevarul este ca e mai simplu de comentat decat de ajutat.

View Postady_77, on 17 iulie 2016 - 23:00, said:


Pai asa se vede Romania din afara,copii si catei abandonati,degeaba incearca unii sa bage rahatul sub pres...


Tocmai din cauza unor oameni ca ei ,cateodata mi-e rusine ca sunt romanca.Si meritam din plin sa fim priviti asa .

#12
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postady_77, on 17 iulie 2016 - 22:55, said:


Sper ca nu ai copii si nici nu ai de gand sa faci.Iti dai seama ce iese din astia ca tine,ce ineptii ai putea sa le transmiti...

Stai un pic ca nu inteleg de ce il critici...

Daca ai de ales intre sa salvezi un caine si un copil tu cum gandesti?

Salvez cainele ca un copil pot sa mai fac , o potaie nu?

#13
X-andra

X-andra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 20.05.2009

View PostJammalan-the-Prophet, on 17 iulie 2016 - 23:02, said:


Stai un pic ca nu inteleg de ce il critici...

Daca ai de ales intre sa salvezi un caine si un copil tu cum gandesti?

Salvez cainele ca un copil pot sa mai fac , o potaie nu?


Nu inteleg de ce pui situatii de genul la mijloc cand aici nu e cazul ,e doar sa ajuti si PUNCT.

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostX-andra, on 17 iulie 2016 - 22:57, said:

Aici nu e vorba de faptul daca am sau nu copii.Si nu,nu sunt chiar deloc confuza,mai ales cand vad ,,oameni" ca tine.As vrea sa imi spui cu ce suntem mai presus noi decat animalele.Ce avem in plus ?Exceptand graiul .
Daca inca nu te-ai prins ce inseamna sa fii om , ai dreptul legitm sa te muti in padure. Cu ideile tale putem sa avem vaci, porci, pisici, etc. comunitare. Nici nu mai conteaza ideea de "sanatate publica" , traim/murim ca in jungla. Suntem toate vietuiitoarele pe acelasi 'palier".
Noroc ca stramosii nosrtrii nu au gandit ca tine, ca poate specia umana nu mai exista si nici eu si nici tu.

Edited by pasilla, 17 July 2016 - 23:11.


#15
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostX-andra, on 17 iulie 2016 - 23:02, said:



Chiar nu inteleg,ce e asa iesit din comun ?Trebuie sa fii mama singura sau copil ca sa faci un lucru bun ?Adevarul e ca pentru unii din voi da .Nu ma mai mira nimic ,mai ales in tara asta.Daca tot bati cu pumnii in piept ca animalele nu sunt la egal cu omul ,atunci fa ceva pentru copii ,ajuta copii . Sau doar lasati comentarii ca sa va aflati in treaba?E simplu,nu iti place,treci mai departe ,nu te obliga nimeni sa ajuti . Adevarul este ca e mai simplu de comentat decat de ajutat.




Tocmai din cauza unor oameni ca ei ,cateodata mi-e rusine ca sunt romanca.Si meritam din plin sa fim priviti asa .


Auzi d-soara...
In primul rand vorbesti ca o fetita de clasa a doua care povesteste un desen animat , si e stresant sa porti o discutie serioasa cu astfel de interlocutor.

In al doilea rand , nu sti despre mine nici cu ce ma ocup , nici nu ce m-am ocupat nici daca sunt poate si eu membru al vreunei asociatii de protectia animalelor , sau cu cati bani am contribuit la unele din ele.

Apoi , abtine-te fatuca de la expresii de genu "mi-e rusine ca sunt roman" din cauza lor...
Daca asa de usor ti se face scarba ca esti romanca atunci ar trebui sa te muti in Uganda.

#16
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View PostX-andra, on 17 iulie 2016 - 22:57, said:

As vrea sa imi spui cu ce suntem mai presus noi decat animalele.Ce avem in plus ?Exceptand graiul .
Ratiune. Vointa. Constiinta.

Edited by Michidoo, 17 July 2016 - 23:30.


#17
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostJammalan-the-Prophet, on 17 iulie 2016 - 23:09, said:



Auzi d-soara...
In primul rand vorbesti ca o fetita de clasa a doua care povesteste un desen animat , si e stresant sa porti o discutie serioasa cu astfel de interlocutor.

In al doilea rand , nu sti despre mine nici cu ce ma ocup , nici nu ce m-am ocupat nici daca sunt poate si eu membru al vreunei asociatii de protectia animalelor , sau cu cati bani am contribuit la unele din ele.

Apoi , abtine-te fatuca de la expresii de genu "mi-e rusine ca sunt roman" din cauza lor...
Daca asa de usor ti se face scarba ca esti romanca atunci ar trebui sa te muti in Uganda.

Da,e super Romania din toate punctele de vedere...inainte tovarasi...

View PostJammalan-the-Prophet, on 17 iulie 2016 - 23:02, said:


Stai un pic ca nu inteleg de ce il critici...

Daca ai de ales intre sa salvezi un caine si un copil tu cum gandesti?

Salvez cainele ca un copil pot sa mai fac , o potaie nu?

Unde dracu ai de ales? Scenarii de om beat...

#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMichidoo, on 17 iulie 2016 - 23:10, said:

Ratiune. Vointa.
Ce e alea ?
Se poate fsace un calcul , "cumperi" (simbolic} ceva cu 600 lei/ tona, vinzi cu 1200 lei /tona, la 40 de tone (1 milion de PET) , iese ceva profit + OUG.. Au 'catelusii' viata buna.

Edited by pasilla, 17 July 2016 - 23:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate