Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Vrei sa traiesti intr-o lume mai frumoasa?

- - - - -
  • Please log in to reply
197 replies to this topic

#19
X-andra

X-andra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 20.05.2009

View Postpasilla, on 17 iulie 2016 - 23:08, said:

Daca inca nu te-ai prins ce inseamna sa fii om , ai dreptul legitm sa te muti in padure. Cu ideile tale putem sa avem vaci, porci, pisici, etc. comunitare. Nici nu mai conteaza ideea de "sanatate publica" , traim/murim ca in jungla. Suntem toate vietuiitoarele pe acelasi 'palier".
Noroc ca stamosii nosrtii nu au gandit ca tine, ca poate specia umana nu mai exista si nici eu si nici tu.


Deja aberezi RAU .


1 la mana ,aici nu a vorbit NIMENI DE CAINI COMUNITARI ,ba dimpotriva ,daca ai fi inteles ceva din post-ul meu ,ai fi vazut ca Kola Kariola este o asociatie ( UN ADAPOST ) pentru caini ,care pe langa ca ia cainii de pe strazi ,ii tin in grija ,si ii trimit spre adoptie OAMENILOR . M-am facut inteleasa ?Bun.
2 la mana ,daca nu ar exista oameni ca tine care s-ar descotorosi de ,, potai " ,asa cum le numiti voi ,sunt sigura ca nu ar mai exista nici caini,nici pisici pe strazi .Daca fiecare om care are un animal nu l-ar mai parasi si AR AVEA grija de el ,asa cum trebuie ,nu te-ai mai plange ca exista caini . Deci tot animalele sunt de vina ,in conceptia ta,pentru ca traiescp pe strazi ,asa-i ?
3 la mana ,din cauza unor oameni ca tine ,Romania este o jungla si suntem vai mama noastra vazuti in afara . In America exista politia animalelor . Sunt si ei nebuni ?Traiesc in jungla?Au o gandire proasta?Oare de ce exista politia animalelor ,pentru ca se plictisesc si nu au ce face ?La noi nici macar macar politia ,,oamenilor" nu face nimic ! In america daca dai un pumn in cap unui caine,esti bagat la racoare ,si daca ar fi chestia asta si la noi in Romania,sunt sigura ca multi din voi nu ati mai scrie acum pe forum.

Daca de la faptul ca ii vad la egal cu noi ,desi cateodata imi vine sa-i clasez cu o treapta mai sus decat noi,sa fiu sincera,eh ,daca prin chestia asta sunt descalificata de la a fi om ,cu cel mai mare drag ! Daca a fi om inseamna ceea ce numiti voi ca inseamna,atunci prefer sa nu mai fiu om,pentru ca definitia omului nu mai inseamna iubire,protectie si etc,inseamna sa ne autointitulam peste animale,peste tot ce ne inconjoara,pentru ca deh ,noi suntem aia smecheri .Nu uitati ,pe pamantul asta toti suntem egali ,animale, oameni ,doar pentru ca vorbim nu inseamna ca suntem mai presus . Sunt sigura ca daca animalele ar putea vorbi ,ne-ar lua locul !Asa ca nu vai mai dati atotstiutori si sa calcati pe cadavre ,pentru ca din cauza unor ,,oameni" ca voi ,asa cum va autointitulati ,am ajuns de rasul curcilor.

#20
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postady_77, on 17 iulie 2016 - 23:16, said:

Unde dracu ai de ales? Scenarii de om beat...

Primul exemplu...
Ti se imbolnaveste catelul  , si copilul.
Ia sa vedem , daca nu ai bani de medicamente pentru amandoi cam ce faci?

E atat de imposibil scenariul asta nu ? Nici Asimov nu s-ar fi gandit la el.
Nici cainele de l-am avut 3 ani la tara , al unui vecin care nu si-a permis 200 de euro pe operatie nu s-a gandit la el.

Edited by Jammalan-the-Prophet, 17 July 2016 - 23:22.


#21
X-andra

X-andra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 20.05.2009

View PostJammalan-the-Prophet, on 17 iulie 2016 - 23:09, said:



Auzi d-soara...
In primul rand vorbesti ca o fetita de clasa a doua care povesteste un desen animat , si e stresant sa porti o discutie serioasa cu astfel de interlocutor.

In al doilea rand , nu sti despre mine nici cu ce ma ocup , nici nu ce m-am ocupat nici daca sunt poate si eu membru al vreunei asociatii de protectia animalelor , sau cu cati bani am contribuit la unele din ele.

Apoi , abtine-te fatuca de la expresii de genu "mi-e rusine ca sunt roman" din cauza lor...
Daca asa de usor ti se face scarba ca esti romanca atunci ar trebui sa te muti in Uganda.


Rusinea nu e de ieri de azi,de ieri ,stai tu linistit . Vorbesc ca un copil de clasa a 2-a ?Foarte bine ,te invit sa nu imi mai raspunzi .

View PostJammalan-the-Prophet, on 17 iulie 2016 - 23:20, said:


Primul exemplu...
Ti se imbolnaveste catelul  , si copilul.
Ia sa vedem , daca nu ai bani de medicamente pentru amandoi cam ce faci?

E atat de impoisbil scenariul asta nu ? Nici Asimov nu s-ar fi gandit la el.
Nici cainele de l-am avut 3 ani la tara , al unui vecin care nu si-a permis 200 de euro pe operatie nu s-a gandit la el.


In continuare vad ca o tineti cu scenariile . Ce vorbeam eu si unde ai ajuns sa aberezi . Nu vrei sa ajuti ?Ok ,perfect ! Nu esti obligat sa stai,crede-ma .

#22
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostJammalan-the-Prophet, on 17 iulie 2016 - 23:20, said:


Primul exemplu...
Ti se imbolnaveste catelul  , si copilul.
Ia sa vedem , daca nu ai bani de medicamente pentru amandoi cam ce faci?

E atat de impoisbil scenariul asta nu ? Nici Asimov nu s-ar fi gandit la el.
Nici cainele de l-am avut 3 ani la tara , al unui vecin care nu si-a permis 200 de euro pe operatie nu s-a gandit la el.

Exemplu foarte prost!
E un exemplu tipic romanesc,nici nu asteptam la altceva.Tu ai copii de ex dar nu tii permiti.Ai caine dar nu ti-l permiti.si exemplele pot continua.Pai cand ai copil ai si o asigurare medicala pe masura sau daca nu macar o rezerva de bani.La fel si cu cainele,aici unde locuiesc eu,nu cred ca are cineva caine si nu are asigurare.Fii sigur ca nu-l arunca in strada daca se imbolnaveste.Aia se intampla doar in lumea a-4-a....Vecinul ala trebuia sa se imprumute de banii respectivi,nu sa stea sa sprijine birtul si sa se planga ce greu e...

#23
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
D-soara, imi permit sa intervin pentru ca vad ca insisti cu chestia asta, ca singura diferenta intre oameni si animale este ca cele din urma nu pot vorbi. O sa te rog sa raspunzi sincer la urmatoarele intrebari:

1. Daca ii lasi unui caine o bucata de carne la ora 9 si ii spui sa o manance la ora 17, ce va face?

2. Cainele are constiinta ca va muri?

3. Care sunt cele mai notabile realizari ale cainilor, in domeniul stiintific (medicina, fizica etc)?

#24
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostX-andra, on 17 iulie 2016 - 23:18, said:

Deja aberezi RAU .


1 la mana ,aici nu a vorbit NIMENI DE CAINI COMUNITARI ,ba dimpotriva ,daca ai fi inteles ceva din post-ul meu ,ai fi vazut ca Kola Kariola este o asociatie ( UN ADAPOST ) pentru caini ,care pe langa ca ia cainii de pe strazi ,ii tin in grija ,si ii trimit spre adoptie OAMENILOR . M-am facut inteleasa ?Bun.
Nu sunt caini comunitari, saut vagabonzi, potential pericol pentru oameni. Ma intreb de zeci de ani unde este si ce face Inspectia sanitara.

View PostX-andra, on 17 iulie 2016 - 23:18, said:

2 la mana ,daca nu ar exista oameni ca tine care s-ar descotorosi de ,, potai " ,asa cum le numiti voi ,sunt sigura ca nu ar mai exista nici caini,nici pisici pe strazi .Daca fiecare om care are un animal nu l-ar mai parasi si AR AVEA grija de el ,asa cum trebuie ,nu te-ai mai plange ca exista caini . Deci tot animalele sunt de vina ,in conceptia ta,pentru ca traiescp pe strazi ,asa-i ?
Cum poti sa te descotoresti de ceva ce nu ai ? Faci un caine la imprimanta si scapi de el ?

View PostX-andra, on 17 iulie 2016 - 23:18, said:

3 la mana ,din cauza unor oameni ca tine ,Romania este o jungla si suntem vai mama noastra vazuti in afara . In America exista politia animalelor . Sunt si ei nebuni ?Traiesc in jungla?Au o gandire proasta?Oare de ce exista politia animalelor ,pentru ca se plictisesc si nu au ce face ?La noi nici macar macar politia ,,oamenilor" nu face nimic ! In america daca dai un pumn in cap unui caine,esti bagat la racoare ,si daca ar fi chestia asta si la noi in Romania,sunt sigura ca multi din voi nu ati mai scrie acum pe forum.
Jungla este din cauza celr ca t9ine care isi doresc jungla. Aia din hamerica, au alte scopri decta sa lase cainii vagabonzi (scuze comunitari) pe strada.

View PostX-andra, on 17 iulie 2016 - 23:18, said:

Daca de la faptul ca ii vad la egal cu noi ,desi cateodata imi vine sa-i clasez cu o treapta mai sus decat noi,sa fiu sincera,eh ,daca prin chestia asta sunt descalificata de la a fi om ,cu cel mai mare drag ! Daca a fi om inseamna ceea ce numiti voi ca inseamna,atunci prefer sa nu mai fiu om,pentru ca definitia omului nu mai inseamna iubire,protectie si etc,inseamna sa ne autointitulam peste animale,peste tot ce ne inconjoara,pentru ca deh ,noi suntem aia smecheri .Nu uitati ,pe pamantul asta toti suntem egali ,animale, oameni ,doar pentru ca vorbim nu inseamna ca suntem mai presus . Sunt sigura ca daca animalele ar putea vorbi ,ne-ar lua locul !Asa ca nu vai mai dati atotstiutori si sa calcati pe cadavre ,pentru ca din cauza unor ,,oameni" ca voi ,asa cum va autointitulati ,am ajuns de rasul curcilor.
Se pare ca nu ai habar de ce esti numit om.

Edited by pasilla, 17 July 2016 - 23:33.


#25
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
io vreau sa traiesc intr-o lume mai frumoasa... fara caini deloc!!!... ce trebuie sa fac? unde cotizez?

Quote

Se pare ca nu ai habar de ce esti numit om.
pai cine a jignit-o? sau cine a numit-o?

Edited by Nero-d, 17 July 2016 - 23:32.


#26
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostMichidoo, on 17 iulie 2016 - 23:28, said:

D-soara, imi permit sa intervin pentru ca vad ca insisti cu chestia asta, ca singura diferenta intre oameni si animale este ca cele din urma nu pot vorbi. O sa te rog sa raspunzi sincer la urmatoarele intrebari:

1. Daca ii lasi unui caine o bucata de carne la ora 9 si ii spui sa o manance la ora 17, ce va face?

2. Cainele are constiinta ca va muri?

3. Care sunt cele mai notabile realizari ale cainilor, in domeniul stiintific (medicina, fizica etc)?

Intre un caine si Ion Ramaru pe cine alegi? Intre un caine si autorul atentatului din Franta de zilele trecute pe cine alegi?

View PostNero-d, on 17 iulie 2016 - 23:30, said:

io vreau sa traiesc intr-o lume mai frumoasa... fara caini deloc!!!... ce trebuie sa fac? unde cotizez?

De ex te poti arunca de pe un bloc sau te poti spanzura...o sa ai parte (cica) de o lume mai frumoasa.Incearca!

#27
mot_3311

mot_3311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 16.08.2012
Pentru toti cei care v-ati luat de @X-andra, e vorba despre empatie si compasiune.
@X-andra nu poate alege intre viata unui bebelus si a unui pui de caine/pisica nou-nascut din cauza ca ea e o persoana empatica, ea simte compaiune in aceeasi masura fata de bebelus cat si de puiul de caine/pisica nou-nascut.
Daca voi o condamnati pentru ca e o persoana empatica si plina de compasiune, nu stiu ce sa zic.

Revenind la subiect, eu sunt de-acord cu ideea de a ajuta copiii si cateii abandonati.
Nu mi se pare deloc rau/urat acest lucru ! si ei sunt fiinte pe acest Pamant, si chiar imi este mila cand ii vad pe strada infometati dand din codita la vederea mea desi nu ma cunosc.
Pariez ca voi nu vedeti cu ochi buni ajutorarea copiilor si a cateilor abandonati din cauza ca voi confundati puii de catei cu cainii vagabonzi înrăiti de pe strada ce musca oamenii.
Incercati sa vedeti puii de catei deabia nascuti si vedeti daca aveti inima sa le suciti gatul.


Intr-un final eu am hotarat sa strang peturi si doze atat pentru mama natura cat si copiii si cateii abandonati !

Edited by mot_3311, 17 July 2016 - 23:42.


#28
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View Postady_77, on 17 iulie 2016 - 23:32, said:

Intre un caine si Ion Ramaru pe cine alegi? Intre un caine si autorul atentatului din Franta de zilele trecute pe cine alegi?
As putea sa te intreb si eu: intre Einstein si un caine, pe cine alegi?

Dar partea frumoasa e ca nu trebuie sa aleg. Omul e lasat pe pamant ca sa ingrijeasca de natura si animale, nu sa-si bata joc de ele. Dar de-aici si pana la a pune egal intre un copil si un caine, e drum lung. Copilul e inzestrat cu ratiune, vointa si constiinta si prin asta este mai valoros decat orice animal. Atentie, superioritatea nu inseamna o relatie de sclavie sau exterminare. Omul poate la fel de bine sa ingrijeasca de animale asa cum ingrijeste si de el si de urmasii lui. Prioritate are, evident, neamul omenesc. Pentru ca un caine nu va ajunge niciodata la gradul de evolutie al unui om. El este limitat, ajunge maxim la inteligenta unui copil de 3-4 ani, si asta cu multa munca si dresaj. In rest, ceea ce simte d-soara Andra, prin empatie (cum s-a explicat mai sus), este instinctul, pe care ea il confunda cu sufletul. Cainele este pur si simplu "programat" sa fie cel mai bun prieten al omului, asa arata cercetarile. E de inteles ca unele persoane mai slabe sunt confuze dar totusi, ar fi bine sa se abtina de la aberatii.

Edited by Michidoo, 17 July 2016 - 23:47.


#29
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postady_77, on 17 iulie 2016 - 23:32, said:


Intre un caine si Ion Ramaru pe cine alegi? Intre un caine si autorul atentatului din Franta de zilele trecute pe cine alegi?

Doar nu o sa aleg cainele ? Am mai spus, nu iti place compania oamenilor, esti liber sa mergi in padure.

#30
X-andra

X-andra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 20.05.2009

View PostMichidoo, on 17 iulie 2016 - 23:28, said:

D-soara, imi permit sa intervin pentru ca vad ca insisti cu chestia asta, ca singura diferenta intre oameni si animale este ca cele din urma nu pot vorbi. O sa te rog sa raspunzi sincer la urmatoarele intrebari:

1. Daca ii lasi unui caine o bucata de carne la ora 9 si ii spui sa o manance la ora 17, ce va face?

2. Cainele are constiinta ca va muri?

3. Care sunt cele mai notabile realizari ale cainilor, in domeniul stiintific (medicina, fizica etc)?


Sa-ti raspund ?Sa nu iti raspund ? Hai sa o fac.

1. Daca am putea vorbi aceeasi limba cu ei ,sunt sigura ca o s-o manance la ora 17.
2.Are . Nu stau sa iti dau exemple ,pentru ca as sta pana maine.
3. Pardon ? :))))) Tu ai gandit cand mi-ai pus intrebarea asta ? Ai auzit de cainii salvatori ?Nu imi aduc aminte in momentul asta,dar sunt atatia caini eroi ,medaliati s.a.m.d. Wow,oamenii care au facut asta sunt nebuni ,nu ?

Doamne,aveti unii o gandire de mai bine nu o mai aveati .

#31
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostNero-d, on 17 iulie 2016 - 23:33, said:

o sa am grija sa ma arunc pe o haita de caini!

lumea mea deja e frumoasa...
pe tine vad ca te macina frustrari...

Eu cred ca pe tine te macina etnobotanicele,ca de alea adevarate sigur nu ai bani...

#32
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu oricum am ramas fara raspuns la  o intrebare adresata initiatoarei:
Reformulez:
Ai de ales intre viata unui copil care nu este al tau si un caine pe care il stapanesti. Ce alegi ?

#33
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postmot_3311, on 17 iulie 2016 - 23:32, said:

Pariez ca voi nu vedeti cu ochi buni ajutorarea copiilor si a cateilor abandonati din cauza ca voi confundati puii de catei cu cainii vagabonzi înrăiti de pe strada ce musca oamenii.
Incercati sa vedeti puii de catei deabia nascuti si vedeti daca aveti inima sa le suciti gatul.

Intr-un final eu am hotarat sa strang peturi si doze atat pentru mama natura cat si copiii si cateii abandonati !

Ca si colegul care nu imi intelegea scenariul dar spunea "aici unde locuiesc eu"..da bine , acolo unde esti....

Ce e revoltator pentru unii din noi e ideea ca se strang bani pentru copii si caini , la un loc.

Ei bine , cum se va face impartirea asta in lumea magica egala xandraland?
Va primi fiecare copil cat ii revine unui catel? 1 copil =10 caini?

O tampenie absoluta.
Puteau sa faca 2 centre de colectare si fondurile dintr-o parte pentru unii in cealalta pentru ceilalti.

Dar au ales sa puna un egal acolo

#34
X-andra

X-andra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 20.05.2009

View Postmot_3311, on 17 iulie 2016 - 23:32, said:

Pentru toti cei care v-ati luat de @X-andra, e vorba despre empatie si compaiune.
@X-andra nu poate alege intre viata unui bebelus si a unui pui de caine/pisica nou-nascut din cauza ca ea e o persoana empatica, ea simte compaiune atat pentru un bebelus cat si un pui de caine/pisica nou nascut.
Ei ii este mila in aceeasi masura atat de bebelus cat si de puiul de caine/pisica nou-nascut.
Daca voi o condamnati pentru ca e o persoana empatica, nu stiu ce sa zic.

Revenind la subiect, eu sunt de-acord cu ideea de a ajuta copiii si cateii abandonati.
Nu mi se pare deloc rau/urat acest lucru ! si ei sunt fiinte pe acest Pamant, si chiar imi este mila cand ii vad pe strada infometati dand din codita la vederea mea desi nu ma cunosc.
Pariez ca voi nu vedeti cu ochi buni ajutorarea copiilor si a cateilor abandonati din cauza ca voi confundati puii de catei cu cainii vagabonzi înrăiti de pe strada ce musca oamenii.
Incercati sa vedeti puii de catei deabia nascuti si vedeti daca aveti inima sa le suciti gatul.


Intr-un final eu am hotarat sa strang peturi si doze atat pentru mama natura cat si copiii si cateii abandonati !


Apreciez si iti multumesc frumos.Si faptul ca ai ales sa faci un lucru bun merita doar RESPECT !

#35
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postpasilla, on 17 iulie 2016 - 23:37, said:

Doar nu o sa aleg cainele ? Am mai spus, nu iti place compania oamenilor, esti liber sa mergi in padure.

Iti dai seama cam pe unde se situeaza IQ-ul tau?

#36
X-andra

X-andra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 20.05.2009

View PostJammalan-the-Prophet, on 17 iulie 2016 - 23:42, said:


Ca si colegul care nu imi intelegea scenariul dar spunea "aici unde locuiesc eu"..da bine , acolo unde esti....

Ce e revoltator pentru unii din noi e ideea ca se strang bani pentru copii si caini , la un loc.

Ei bine , cum se va face impartirea asta in lumea magica egala xandraland?
Va primi fiecare copil cat ii revine unui catel? 1 copil =10 caini?

O tampenie absoluta.
Puteau sa faca 2 centre de colectare si fondurile dintr-o parte pentru unii in cealalta pentru ceilalti.

Dar au ales sa puna un egal acolo


Cu asta mi-ai dovedit ca nu ai inteles NIMIC . Este o singura locatie impartita in 2 .Copii si caini . Alegi unde sa donezi . Cu asta am incheiat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate