Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 

ce tip de parchet in apartament?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006

 gicupitu, on 13 iulie 2016 - 23:39, said:

O intrebare care probabil a fost deja rascolita si discutata, dar nu prea am gasit un raspuns concludent si scurt.
Am un ap nou si in living+buc si birou trebuie pus parchet.

Ca variante m-as opri la fie cel laminat care era o varianta pe la 20 eur/mp, fie un dublu stratificat, care era in jur de 40-45 eur/mp...
Stiu ca sunt multe variante si posibilitati, dar ma intereseaza pur si simplu la un apartament normal ce varianta recomandati.

Cumva incerc sa gasesc fie o justificare buna pt cel mai scump, dar si cel laminat se gaseste in cele mai multe din ap si lumea nu zice neaparat ca e rau...
Mersi!

Eu in tot apartamentul (inclusiv bucatarie) am pus parchet laminat, clasa 33 si AC5 (45 ron/mp + 10 ron/mp placi izolare parchet)
Dar, in dormitoare merge fara stres si clasa 32. Eu am optat pentru clasa 33 ca sa nu-mi para rau ..
TInand cont ca si la tine discutam de spatii mai circulate eu recomand tot clasa 33 si la tine...

Singurul argument viabil este:  bugetul! In functie de acesta poti sa iei ce vrei tu.
Pui laminat daca nu vrei sa investesti prea multi bani, si nu esti f pretentios.
Celealte arata mai bine, teoretic sunt mai bune ... dar costa ....  Unde mai pui ca pe bambus aluneci de numa' numa'.

Ce e f important, e ca montajul sa fie facut ca la carte !

Edited by touche, 15 July 2016 - 14:28.


#20
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,527
  • Înscris: 13.01.2011

 adisz, on 15 iulie 2016 - 10:47, said:



Ce legatura este intre parchetul laminat si lemn?

Designul realistic.

#21
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,227
  • Înscris: 07.11.2006

 crisstonne, on 15 iulie 2016 - 15:25, said:

Designul realistic.

Din pacate doar atat.

 touche, on 15 iulie 2016 - 14:24, said:

Celealte arata mai bine, teoretic sunt mai bune ... dar costa ....  Unde mai pui ca pe bambus aluneci de numa' numa'.


Da' parchetu' de stejar ce are?Posted Image

Edited by adisz, 15 July 2016 - 20:29.


#22
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,527
  • Înscris: 13.01.2011
Au fost puristi care au circotit si cind a aparut plasticul, ei au disparut, iar noi folosim fel de fel de obiecte cu carcase confectionate din acest material, blamat o data.
Am avut parchet de lemn masiv, este acoperit cu ce am pus acum, nu regret, iar aspectul de luxos este mai pregnant la asta nou, cel masiv cred ca ma costa mai putin, nu despre bani a fost vorba, pur si simplu este superb, iar mie nu imi place sa ramin ancorat in trecut.
Eu/noi nu am mai dorit babesc, asa asociem lamelarul ala ingust.
Asta este, lumea se schimba.

Edited by crisstonne, 15 July 2016 - 20:45.


#23
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006

 adisz, on 15 iulie 2016 - 20:29, said:

Da' parchetu' de stejar ce are?Posted Image

Are mai multe zerouri ... si mai trebuie raschetat/lacuit din cand in cand pt ca se degradeaza mult mai rapid la suprafata ...

#24
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,651
  • Înscris: 06.03.2005
Pai parchetul masiv care este acum sub cel laminat arata chiar babesc si nu se poate integra cu succes in nici un interior minimalist modern.
In plus fiind vechi avea denivelari massive dupa uzura fiind tocit si cu peste1 cm fata de zonele unde nu a fost circulatie.Asta arata si modul de uzura neuniform.
Am preferat sa il raschetez sa il tratez contra mucegai, ciuperci, insecte si am aplicat unul laminat peste.
Aspectul celui laminat este evident mai placut fata de cel masiv, in poza se poate observa textura usor in relief care arata mai bine decat un lemn masiv iar cel mai important se intretine foarte usor, se spala cu mopul cu oricata apa sau solutii antiseptice, repelante, etc, nu se zgarie, toceste, nu se pateaza nu se decoloreaza sau innegreste, nu se dilata sau contracta la diferente de temperatura sau umiditate.In poza este necuratat de o spatamana, deobicei la 2 saptamani se aspira si mopuieste.
Scriu de un laminat normal de calitate in jur de 60 lei mp, nu ceva special dar nici cartoane de 30 lei.
Chiar si senzatia la atingere este placuta datorita texturii, nu este ca cele care parca au folie de plastic cu o poza lipita la suprafata.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate