Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara

Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...
 Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A
 Amazing Race

Recomandare fosa ecologica

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie
 

ce tip de parchet in apartament?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
23 răspunsuri în acest subiect

#1
gicupitu

gicupitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 161
  • Înscris: 09.03.2014
O intrebare care probabil a fost deja rascolita si discutata, dar nu prea am gasit un raspuns concludent si scurt.
Am un ap nou si in living+buc si birou trebuie pus parchet.

Ca variante m-as opri la fie cel laminat care era o varianta pe la 20 eur/mp, fie un dublu stratificat, care era in jur de 40-45 eur/mp...
Stiu ca sunt multe variante si posibilitati, dar ma intereseaza pur si simplu la un apartament normal ce varianta recomandati.

Cumva incerc sa gasesc fie o justificare buna pt cel mai scump, dar si cel laminat se gaseste in cele mai multe din ap si lumea nu zice neaparat ca e rau...
Mersi!

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Mesaje: 24.347
  • Înscris: 22.05.2003
Cel laminat este excelent.
Incearca sa fie mai gros si sa nu fie f lucios.

Ai de unde alege.

Versiunea 2 ar fi parchetul triplustratificat, dar sincer... mie mi se pare o optiune placebo.

#3
KRENG

KRENG

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 303
  • Înscris: 02.02.2016
Parchetul laminat tine frig rau. Eu, la casa, am pus dusumea si e alta viata. E putin mai scump, dar se simte diferenta si nu o sa fii dezamagit :).

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.642
  • Înscris: 13.01.2011
Eu am fost nevoit sa pun gros si luuung.

Fișiere atașate



#5
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Am avut o dilema similara. Pana la urma am mers pe un parchet laminat de cca 15 Eur/mp pentru ca il pot schimba cu niste costuri mici de cel putin 2-3 ori mai des decat unul stratificat. Cred ca in cca 5 ani ma satur de el, chiar daca fizic el e in stare buna.

#6
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.393
  • Înscris: 27.09.2013
Daca ai vecini deasupra, pune cel mai ieftin parchet. La bloc nu se baga bani in mobila scumpa si alte fite... Doar daca faci asigurare.

 KRENG, on 13 iulie 2016 - 23:54, said:

Parchetul laminat tine frig rau. Eu, la casa, am pus dusumea si e alta viata. E putin mai scump, dar se simte diferenta si nu o sa fii dezamagit Posted Image.

Bai m-ati inebunit cu parchetul care tine cald si gresia care tine frig. N-aveti centrala si aer conditionat acasa? Daca ai parchet sau dusumea de lemn,iti vine pe minus factura la gaz?

#7
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.263
  • Înscris: 10.07.2013
Eu am pus in dormitor si in sufragerie parchet masiv din bambus gros de 15 mm.....iarna mergi in picioarele goale pe el fara stress.Posted Image

Editat de xmanyacs77, 14 iulie 2016 - 06:33.


#8
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.118
  • Înscris: 02.09.2005
parchet masiv, clasic, daca e buget

#9
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.400
  • Înscris: 25.05.2015
nu pune parchet. pune pluta. alta viata, alta treaba. tine cald, e moale, izoleaza si fonic.
nu'ti va griji ca e moale, am o canapea de aprox 100-110 kg, pe 4 picioare mici. dupa 5+ ani de stat in acelasi loc, am mutat'o. daca dadeai cu mana, simteai locul unde a stat piciorul trenuia sa te benoclezi bine sa vezi ceva. dupa 24 hr nu se mai vedea/simtea nici'o urma unde a fost

#10
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.275
  • Înscris: 25.07.2007
sau poate sa puna linoleum.....adica, linoleum pe bune, nu covor de PVC.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.335
  • Înscris: 07.11.2006

 mariovrs, on 14 iulie 2016 - 06:02, said:


Bai m-ati inebunit cu parchetul care tine cald si gresia care tine frig. N-aveti centrala si aer conditionat acasa? Daca ai parchet sau dusumea de lemn,iti vine pe minus factura la gaz?

In nici un caz nu-ti va veni factura la gaz pe minus.Dar garantat nu vei avea "factura" incarcata la medicamente.Plus confortul.
Eu de exemplu,asociez gresia cu cararile de munte,alea de pe creasta.Aceasi senzatie.

Si revenind la doleantele initiatorului,singurul parchet elegant,aspectuos si durabil este cel clasic,adica din lemn.Nu din rumegus,cartoane presate sau alte dracii.
Un parchet pus cu simt de raspundere si finisat la mare arta,pe langa aspect arata si "clasa" proprietarului.

 rich1974, on 14 iulie 2016 - 08:05, said:

sau poate sa puna linoleum.....adica, linoleum pe bune, nu covor de PVC.

Este vorba totusi de o locuinta din mileniul trei,nu de o coliba sau refugiu montanPosted Image

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.566
  • Înscris: 05.06.2009
indiferent ce varianta de parchet vei alege, orienteaza-te spre nuantele deschise. pe parchetul inchis la culoare se vede orice urma de praf sau scame...

#13
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.767
  • Înscris: 28.02.2011
Daca alegi laminat , pune minim de 12 mm ; desi cineva a zis sa nu fie lucios , eu recomand sa fie lucios , cel mat daca ai o mica zgarietura se vede ca naiba pe cand la cel lucios nu o observi decat daca te uiti f atent .

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.566
  • Înscris: 05.06.2009

 cobi1, on 14 iulie 2016 - 09:03, said:

Daca alegi laminat , pune minim de 12 mm ; desi cineva a zis sa nu fie lucios , eu recomand sa fie lucios , cel mat daca ai o mica zgarietura se vede ca naiba pe cand la cel lucios nu o observi decat daca te uiti f atent .

cel lucios este periculos atunci cand ai si copil mic, poate aluneca foarte usor. plus ca daca vrei sa pui ceva mocheta/covoras, musai sa pui sub ele un antiderapant, altfel te duci sanie cu tot cu covorasul.
eu am parchet laminat semi-mat de 14 mm grosime, o nuanta deschisa (culoarea untului, ca idee, am uitat cum se numeste nuanta respectiva), nu se zgarie, nu aluneci pe el daca din greseala ai pus prea multa solutie de spalat/ingrijit parchetul in apa cu care speli pe jos.
saracul parchet a suferit chiar si o inundatie cu apa calda, nu a fost afectat deloc, e adevarat insa ca am fost pe faza exact cand s-a intamplat "accidentul" si am sters imediat apa, am lasat usile/geamurile deschise sa se faca putin curent de aer si am grabit uscarea folosind un uscator de par.
singurul inconvenient ar fi ca se observa foarte usor/ies in evidenta firele de par cazute (fii-mea are parul lung si obisnuieste sa-si dea destul de des cu mana prin par). dar chestiunea asta e un "pitic" de-al meu, altora s-ar putea sa nu le pese sau sa nu-i deranjeze.

#15
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.941
  • Înscris: 06.10.2003
De lemn. Alta tinuta. Si nu emana formaldehida, ca stratificatul sau laminatul.

#16
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.767
  • Înscris: 28.02.2011

 shiva, on 14 iulie 2016 - 11:43, said:

De lemn. Alta tinuta. Si nu emana formaldehida, ca stratificatul sau laminatul.
Astea-s barbi !

#17
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.663
  • Înscris: 06.03.2005
Dupa cum se vede si din pozele lui crisstone laminatul ala este testat si certficat ca nu emana substante toxice.
Parchetul din lemn masiv nu ramane natur netratat, trebuie slefuit, lacuit, tratat cu chimicale care numai sanatoase nu sunt.
Eu l-am acoperit pe cel din lemn masiv cu unu laminat care arata mai frumos, textura lemnului este usor in relief, se intretine, curata, spala foarte usor iar degradarea este zero dupa un an de la montare.Am preferat ceva deschis la culoare semi mat, praful nu se observa nici cand este gros.

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.335
  • Înscris: 07.11.2006

 FC72, on 14 iulie 2016 - 14:26, said:


.....Eu l-am acoperit pe cel din lemn masiv cu unu laminat care arata mai frumos, textura lemnului este usor in relief, ....

Ce legatura este intre parchetul laminat si lemn?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate