Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

concediere fara motiv

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#73
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postcaiuscorneliu, on 07 iulie 2016 - 20:55, said:

Ai stampila de la itm pe el?
De ce ar avea stampila ITM pe contract? Contractele se inregistreaza in Revisal, daca revisal nu merge...
Spoiler

@OP daca vrei neaparat sa ramai, poti depune plangere la ITM.
Eu nu as semna niciodata demisia fara sa vreau eu, daca nu mai vrei sa lucrez la tine, OK, concediaza-ma, macar voi avea somaj.

#74
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postneagu_laurentiu, on 07 iulie 2016 - 21:00, said:

Obligativitatea ei la institutiile statului n-a disparut. Doar intre privati.
Era vorba de stampila ITM pe CM, nu de ce prevede legea "stampilelor"

View Postmaximg, on 07 iulie 2016 - 20:59, said:

Daca nu era inregistrat , nu te gaseau bancile ...
Corect !

View Postmaximg, on 07 iulie 2016 - 20:59, said:

Corect . Banca da bani numai celui ce dovedeste ca are de unde rambursa .

Este vorba de un imprumut in perioada de glorie a lui Tariceanu. Imprumut  "cu buletinul"::

View Postbianca2401, on 07 iulie 2016 - 19:40, said:

neplata unui imprumut facut in 2007

Edited by pasilla, 07 July 2016 - 21:12.


#75
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View PostSheHateMe, on 07 iulie 2016 - 21:03, said:

Ai angajati care  lucreaza pe nasturi?
E grea limba romana ?
Am spus ca nu lucreaza cu bani , nu ca nu iau bani ...
A lucra cu bani inseamna a face incasari , a scoate bani din banca , a "transporta" bani , a cumpara diverse produse ...

#76
bianca2401

bianca2401

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.07.2016
nu ,era un imprumut in perioada in care aveam 15 ani in campul muncii si eram sefa de magazin la petrom....faptul ca viata a fost dura cu mine nu vad dc ar trebui sa-mi influenteze credibilitatea si drepturile legale

#77
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postmaximg, on 07 iulie 2016 - 21:13, said:

E grea limba romana ?
Am spus ca nu lucreaza cu bani , nu ca nu iau bani ...
A lucra cu bani inseamna a face incasari , a scoate bani din banca , a "transporta" bani , a cumpara diverse produse ...
Ce bine ar fi daca si in sistemul bugetar s-ar aplica regulile tale !

View Postbianca2401, on 07 iulie 2016 - 21:15, said:

nu ,era un imprumut in perioada in care aveam 15 ani in campul muncii si eram sefa de magazin la petrom....faptul ca viata a fost dura cu mine nu vad dc ar trebui sa-mi influenteze credibilitatea si drepturile legale
Inseamna ca nu esti chiar 'noua' in 'campul muncii' si ar fi trebuit sa stii cum merge treaba.
Tu faci ce vrei, dar ar trebui sa ii dai cu 'flit' actualului angajator (fara sa semnezi demisia) si sa cauti un alt loc de munca. orice altceva, inseamna pierdere de timp si nervi. Nu cred ca iti permiti luxul asta.

Edited by pasilla, 07 July 2016 - 21:20.


#78
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016

View Postmaximg, on 07 iulie 2016 - 21:13, said:

E grea limba romana ?
Am spus ca nu lucreaza cu bani , nu ca nu iau bani ...
A lucra cu bani inseamna a face incasari , a scoate bani din banca , a "transporta" bani , a cumpara diverse produse ...

Nu asta ma interesa. Legal cum ai rezolvat cu oprirea din salariu?

#79
bianca2401

bianca2401

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.07.2016
sa plec fara sa ma concedieze?ar insemna sa ma recunosc vinovata pentru ceva si acel cv nu exista,nici material nici legal

#80
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postbianca2401, on 07 iulie 2016 - 21:42, said:

sa plec fara sa ma concedieze?ar insemna sa ma recunosc vinovata pentru ceva si acel cv nu exista,nici material nici legal
Asta am zis si eu, nu pleci prin demisie. Astepti sa faca "El" ceva.

#81
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.04.2009

View Postbianca2401, on 07 iulie 2016 - 21:42, said:

sa plec fara sa ma concedieze?ar insemna sa ma recunosc vinovata pentru ceva si acel cv nu exista,nici material nici legal

Nu iti dai demisia, nu ai nici o obligatie legala sa faci acest lucru si cauti alt job, pantru ca  dupa ce cele trei luni de contract, pe perioada determinata vor expira, angajatorul in mod cert nu va mai prelungi acest contract  .

#82
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View PostSheHateMe, on 07 iulie 2016 - 21:40, said:

Legal cum ai rezolvat cu oprirea din salariu?

Asta as fi curios si eu sa aflu Posted Image

-------
Ce-i asa de greu de inteles ? Sa mai discutat pe tema asta, dar sub alte forme.
- Bianca a lut acum 9 ani niste bani de la o banca, bani primiti doar ca a aratat buletinul.
- Chiar daca datoria sa prescris demult, vine acum un altcineva si nu banca, adica un recuperator, care cere miliarde de lei ca asa vrea muschiul lui.
- Cum recuperatorul a aflat ilegal ca sa angajat Bianca, a trimis patronului Biancai niste hirti redactate asa de frumos incit sa para ca ar fi de la nu stiu ce mare judecatorie, prin care i se cere patronului sa-i retina absolut toti bani Biancai si sa-i trimita intr-un cont oarecare, pina se aduna suma aia de miliarde in contul respectiv.
- Tot in hirtiile alea, patronul este amenintat ca daca nu trimite tot salarul Biancai in contul respectiv va suporta rigorile legi si ca va plati si el la rindul lui pentru nesupunere.

Asa ca este simplu. Patronul nu a stat sa faca analiza textuala a hirtiilor respective si nu-l intereseaza nici daca sunt legale sau nu. Pentru el este mai simplu sa o dea pe Bianca afara decit sa dea explicati recuperatorilor.

-----
Bianca, eu zic sa-ti dai demisia si sa-ti cauti alt job. Poate ca la vitorul job o sa dureze mai mult pina ce te gasesc recuperatori, sau poate ca o sa inceapa si in Ro sa se aplice legile si scapi de ei.

Edited by florin71_skoda, 07 July 2016 - 22:22.


#83
kvlboy

kvlboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 26.05.2016
Inca un topic prin care romanu' se rascoala. Pacat ca nu vom afla finalul. Dati search la "romani nedreptatiti" si o sa gasiti forumul acesta cu povesti reale, rupte din popor, fara fard si suprapuneri, mai ceva ca la Stirile de la ora 5. Ce a sadit Iliescu, a cules Basescu. Klaus drege busuiocul. The end.

#84
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postflorin71_skoda, on 07 iulie 2016 - 22:20, said:

Bianca, eu zic sa-ti dai demisia si sa-ti cauti alt job.

Asta e varianta cea mai proasta, mai ales daca nu cistiga nimic din asta. Sa ii spuna patronului s-o dea afara cu motivatie scrisa si cu tot daca asa crede ca-i corect. Daca nu sa-si faca treaba pe luna aia si ceva care a mai ramas si bafta.

#85
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postbianca2401, on 07 iulie 2016 - 20:38, said:

ceea ce vreau sa stiu este daca pot sa pun macar conditii pt a demisiona de comun acord...dincolo de faptul ca lucrez de la 9 la 22 2 zile da 2 nu,mi se pare o mare injustitie si inclin sa cred ca asa zisul contract e neinregistrat,probabil am cazut drept inlocuitoarea cuiva plecat in concediu sau cv de genul

conditii poti pune, trebuie doar si ala sa fie de acord. probabil iti forteaza mana ca sa nu'ti plateasca un preaviz. cere'i 2 saptamani de plata si'i zici ca demisionezi. ma indoiesc ca va accepta. nu ca ar avea dreptate, dar cine esti tu sa pui conditii? ii ataci orgoliul patronului

#86
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View Postpasilla, on 07 iulie 2016 - 20:38, said:

Ar fi o chestie buna, dar poate dai si solutia practica. Nu ai bani, nu ai job, cum platesti din "mana" ?

Ai prins sintagma "la urmatorul job" -> plateste din mana? Daca din nou e foarte greu de inteles, am sa incerc alta formulare. Let me know.

#87
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View PostSheHateMe, on 07 iulie 2016 - 21:40, said:


Nu asta ma interesa. Legal cum ai rezolvat cu oprirea din salariu?
Nu se opreste nimic , am aruncat hirtiile la cos ... dar asta nu rezolva problema ci doar o amina .

#88
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
In primul rand e de vazut ce-i cu creditul ala restant si recuperatorii/executorul.
In al 2-lea rand, munca la negru inseamna 0 asigurare de sanatate, 0 pensie (nu stiu cat va fi si va primi dar macar sa fie )
In al 3-lea rand, demisia e cea mai convenabila pt. patron. In functie de ce scrie in contractul ala de munca si legea muncii, te decizi care solutie e mai buna pt. tine.

#89
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postbianca2401, on 07 iulie 2016 - 19:51, said:

da,asta cred si eu dar eu vreau sa stiu ce pot face legal
Tu ai angaja pe cineva care are probleme cu justitia?

#90
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003

View PostClovis, on 08 iulie 2016 - 16:52, said:

Tu ai angaja pe cineva care are probleme cu justitia?

Huh? Are cazier penal?

Are un credit neplatit la care exista solutia legala a bancii de a-l declara scadent si incepe executarea silita (la fostu' sot nu-i trage bani din salar sau a plecat in strainezia?) sau la limita legalitatii prin vanzarea creantei (cf. legii, doar contractul cu banca are titlu executoriu din oficiu, firma recuperatoare ar trebui sa faca demersurile in justitie pt. a putea executa creanta), asta daca nu cumva creditul s-a prescris si creditorul/recuperatorul e pe la ilegalitati...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate