Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

concediere fara motiv

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#1
bianca2401

bianca2401

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.07.2016
Buna seara.Am si eu o problema sper sa ma puteti ajuta pentru ca sunt disperata.
Lucrez de aproximativ o luna si ceva la un stand de parfumuri cu un contract pe perioada determinata de 3 luni.Astazi patronul standului a venit la mine si mi-a cerut sa imi dau demisia folosind drept motiv o hotarare de executare judecatoreasca emisa pe numele meu pentru neplata unui imprumut facut in 2007.La cererea mea de a-mi demonstra motivul cererii de demisie mi-a raspuns ca sunt o hoata si ei nu pot risca sa ma tina si apoi sa descopere ca i-am furat.In urma incercarilor mele disperate de a le cere sa demonstreze cu probe legale au spus ca e destul sa presupuna si ca daca nu semnez demisia si plec ma da afara din stand cu politia.Sunt disperata,nu stiu ce sa fac.Ma puteti ajuta?

#2
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016
In perioada de 3 luni de zile poate oricand sa te dea afara. Este perioada de proba. Nu ii trebuie motiv.

Edited by SheHateMe, 07 July 2016 - 19:43.


#3
HALLS

HALLS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 19.06.2016
Dac a voia sa te dea afara te dadea fara sa iti dai tu demisia.

#4
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Ai primit vreun ban pana acum?

#5
bianca2401

bianca2401

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.07.2016
a ramas cred acolo,dar nu inteleg ce legatura are un fapt personal cu jobul meu..nu am avut lispa in gestiune,abateri disciplinare sau altceva

am motivat ca le opreste lor datoria firma care se ocupa de recuperarea datoriei...eu nu inteleg ce temei legal exista

am primit primul salariu

#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View Postbianca2401, on 07 iulie 2016 - 19:47, said:

a ramas cred acolo,dar nu inteleg ce legatura are un fapt personal cu jobul meu..nu am avut lispa in gestiune,abateri disciplinare sau altceva

am motivat ca le opreste lor datoria firma care se ocupa de recuperarea datoriei...eu nu inteleg ce temei legal exista
Acesta este doar un motiv ca sa scape de tine sau sa te tina in continuare pe un salariu mizerabil...Posted Image

Edited by xmanyacs77, 07 July 2016 - 19:49.


#7
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016
In cel mai rau caz o sa iti ia banca maxim 30% din salariu/ luna pentru achitarea datoriei. Firma unde esti angajata nu are ce sa pateasca. Probabil ai fost angajata doar sa suplinesti un concediu dat unui angajat si acum iti da cu flit.

Edited by SheHateMe, 07 July 2016 - 19:51.


#8
bianca2401

bianca2401

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.07.2016
da,asta cred si eu dar eu vreau sa stiu ce pot face legal

#9
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016
Nimic. Angajatorul este acoperit de perioada de 3 luni de proba. In cazul in care exista clauza in contract. Majoritatea o au. Citeste contractul bine si vezi ce scrie in el.

Edited by SheHateMe, 07 July 2016 - 19:53.


#10
HALLS

HALLS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 19.06.2016
Sa iti platesti datoria?!?

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Din pacate nu ai ce face, decat sa iti cauti alt loc de munca.
Nu esti obligata sa iti dai demisia, dar nici acolo nu mai poti sa lucrezi.

referitor la perioada de proba:

"a) 5 zile lucratoare pentru o durata a contractului individual de munca mai mica de 3 luni;
B) 15 zile lucratoare pentru o durata a contractului individual de munca cuprinsa intre 3 si 6 luni;
c) 30 de zile lucratoare pentru o durata a contractului individual de munca mai mare de 6 luni;
d) 45 de zile lucratoare in cazul salariatilor incadrati in functii de conducere, pentru o durata a contractului individual de munca mai mare de 6 luni."

Edited by pasilla, 07 July 2016 - 19:58.


#12
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016
@Halls Nu are treaba datoria catre banca cu situatia in care se afla. Este doar un pretext pueril.

#13
bianca2401

bianca2401

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.07.2016
dar nu au trecut 3 luni si legal nu ar trebui sa mi se dea cel putin un preaviz de 20 de zile?

#14
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016
Nu trebuie sa treaca cele 3 luni. In perioada de 3 luni poate sa te dea afara oricand fara sa iti plateasca somajul. Nu este obligat sa iti dea preaviz.
Cauta in alta parte. Console cu parfumuri sunt in toate centrele comerciale si in perioada asta e seceta de angajati.

Edited by SheHateMe, 07 July 2016 - 19:58.


#15
kvlboy

kvlboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 26.05.2016
Pai daca ti s-a intamplat una ca asta, iti dai seama ce serios e patronul. Plus ca, in Romania, poti fi concediat oricand, nu neaparat doar in cele 3 luni de proba. Deci nu o lua personal si cauta-ti in alta parte, nu-ti mai bate capul. Cum ai gasit aici, gasesti si in alta parte. Trebuie doar sa gandesti pozitiv.

#16
flyinsane

flyinsane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 31.08.2009
Ai trecuta in contract perioada de proba?

#17
bianca2401

bianca2401

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.07.2016
indiferent ca nu are motiv?nu ar trebui sa se faca cel putin o ancheta disciplinara?sau cv de genul

#18
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postbianca2401, on 07 iulie 2016 - 19:55, said:

dar nu au trecut 3 luni si legal nu ar trebui sa mi se dea cel putin un preaviz de 20 de zile?
Contractul ce zice ? Este stipulat preavizul ?
Oricum e cazul sa-ti cauti alt job si repede .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate