Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

Lodgy sau Dokker pt un pensionar ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
48 replies to this topic

#37
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Francezii posesori de Dacia fac picnicuri si întâlniri si sunt multumiti de masina lor. Romanilor le pute Daci si o compara cu niste masini care au costat cu cel putin 3000-4000 de euro mai mult. Asta e. Atât pot. Nici o Octavia noua nu se compara cu un A4 sau Seria 3  sh. Dar mai conteaza?!

#38
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,681
  • Înscris: 24.11.2015
Trebuia sa zici asta de la inceput.

PS: Ce satisfactie ii dai lu ipopovici11... sigur iti da like la postare Posted Image

Eu as merge pe Dokker atunci, dar ori diesel ori 1.2tce.

#39
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostTruculMagic, on 01 iulie 2016 - 22:41, said:

Eu as merge pe Dokker atunci, dar ori diesel ori 1.2tce.
Diesel e exclus ca nu vrea socru meu si cum el va conduce masina aia 100% din timp , ii respect dorinta .
1,6 16V sau 1.2 TCE  ?
Ceva detalii suplimentare legat de fiabilitate ?

#40
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,681
  • Înscris: 24.11.2015

View Postcobi1, on 01 iulie 2016 - 22:51, said:

Diesel e exclus ca nu vrea socru meu si cum el va conduce masina aia 100% din timp , ii respect dorinta .
1,6 16V sau 1.2 TCE  ?
Ceva detalii suplimentare legat de fiabilitate ?

Este disponibil 1.6 16v ? Mi se pare interesant motorul de Nissan 1.6 16v ce e pus pe Duster si are euro 6, are 117cp si consum cu 1% mai mic ca cel vechi euro 5. Daca e disponibil, eu as merge pe ala.
1.2TCe e mai complex si acuma nu stiu ce versiune mai e montata (ca nu m-am interesat de multa vreme), dar cel putin pe duster consuma destul de mult, iar 1.4tce de la Renault a fost foarte gurmand, 1.2tce e ceva mai econom :).

Acuma vad ca e o motorizare 1.6 euro 6 de 102cp, probabil e aia cu 16v de la renault ce avea 105cp. E ok atunci aia. Pana nu demult era aia cea cu 8v de 85cp euro 5, de cand au facut trecerea la euro 6 nu m-am mai uitat. Stiu doar ca 1.2 are acuma 73cp.

#41
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Ideea este ca masina asta va vedea multe drumuri neasfaltate , drumuri rele cu gropi , nu se va merge tare cu ea ( 90km/h maxim , pe DN sau E) , consumul de carburant este irelevant atata timp cat isi face treaba masina ; nu as vrea sa dau niste bani in plus pe motorul 1,2 TCE , mai bine de diferenta de bani care e substantiala ( 3000 de euro ) ii bag in carburant .

Edited by cobi1, 01 July 2016 - 23:04.


#42
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,681
  • Înscris: 24.11.2015
Mergi linistit pe ala aspirat de 102cp, este suficient si e si fiabil.
Ii poti da viteza maxima de 90km/h si cu 2-a, 3-a cat si cu a 5-a Posted Image  (glumesc)

Edited by TruculMagic, 01 July 2016 - 23:07.


#43
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,779
  • Înscris: 15.06.2007

View Postinius, on 01 iulie 2016 - 21:42, said:

Mie MCV-ul mi se pare mult mai ok decât celelalte. Varianta Prestige e chiar ok, are pe ea cutie automată, cruise control și Media Nav la 11-12000 de euro, în funcție de ce alegi. N-am văzut așa ceva nici pe Dokker, nici pe Lodgy. Plus că astea mi se par mai muncitorești, mai aproape de ideea de „dubiță”...
Pai reclama de la dokker ce arata? Un zugrav care cara si copilul la gradinita, si galetile cu vopsele in spate.  Dokker- duce cu gandul la docuri , adica la locul unde se descarca vapoare, adica marfuri.  Este in categorie cu berlingo, kangoo, si alte cele. Dar dokkwrul arata mai ok comparativ cu Lodgy / Lotzy ala.

Attached File  uploadfromtaptalk1467427641928.jpg   12.15K   15 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1467427645783.jpg   12.56K   15 downloadslampile arata ca dracu.

View PostLauCalin, on 01 iulie 2016 - 22:40, said:

Francezii posesori de Dacia fac picnicuri si întâlniri si sunt multumiti de masina lor. Romanilor le pute Daci si o compara cu niste masini care au costat cu cel putin 3000-4000 de euro mai mult. Asta e. Atât pot. Nici o Octavia noua nu se compara cu un A4 sau Seria 3  sh. Dar mai conteaza?!
Scopul Loganului a fost insasi concurenta  la pret cu sh la aceeasi valoare, bazat pe conceptul ca mai bine nou decat sh.  Si e multa lume care gandeste pragmatic: decat una uzata, mai bine una noua cu garantie la aceiasi bani.  Ce preferi, o franzela ieftina si proaspata sau un cozonac vechi mucegait?

#44
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
@cobi1: Dokker Stepway? Posted Image

Dacă vrei benzinar, are motor de 115 CP, ceea ce e mai mult decât OK și are toate dotările pe care le vrei tu: navigație, cruise control, asistență la parcarea cu spatele.

Edited by SOCRATE_MMXII, 02 July 2016 - 07:56.


#45
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007

View Posttfmercedez, on 01 iulie 2016 - 20:58, said:

La opelul vechi geamurile electrice urca  daca tii apasat pe buton juma de secunda. La dacie trebe tinut butonul apasat pana urca sus/ sau coboara.  Chiar si cu motorul oprit, dar cu cheia in contact.  Sau cu cheia in broasca de la portiera  se tine in pozitie de inchis si geamurile se inchid.  La dokker 10 ani mai tarziu , o asemenea functie lipseste.  Maruntisuri care tin de confort. Ca sa nu mai zic de scaune..

Honda Civic Sedan, fabricat in 2015, are functia "one touch" doar pentru geamul soferului. Se poarta si la "case mai mari"...... :(

Edited by manuko, 02 July 2016 - 07:55.


#46
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,779
  • Înscris: 15.06.2007

View Postmanuko, on 02 iulie 2016 - 07:54, said:


Honda Civic Sedan, fabricat in 2015, are functia "one touch" doar pentru geamul soferului. Se poarta si la "case mai mari"...... :(
Si restu geamurilor sunt cu manivela?

#47
nic_otava

nic_otava

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 10.02.2006
Dokker, pentru ca:
- nu este atat de masiv ca Lodgy, asta poate avea importanta pentru un pensionar;
- usi culisante: la destinatie, copiii vor fi nerabdatori sa iasa din masina si cand vor deschide usile vor trosni si pe altcineva de langa;
- 1,6 16V motor verificat si fara probleme; nu e vreun star in clasa lui, dar isi face treaba pentru ce e nevoie! Plus diferenta deloc neglijabila de pret intre cele doua motorizari.
Si crede-ma, nu sunt deloc fan Renault-Nissan.

#48
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
@socrate : stepway nu are motorizarea 1,6 .
Multumesc tuturor pt raspunsuri .
Eram hotarat cam 90% pe dokker 1,6 de la inceput insa niste pareri nu strica niciodata si vad ca intr-adevar pare alegerea cea mai buna dintre cele 2 . Portierele spate , culisante , motorul simplu de 1,6 , caroseria mai inalta la partea posterioara au inclinat balanta in favoarea Dokkerului .

Se poate inchide !

#49
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007

View Posttfmercedez, on 02 iulie 2016 - 09:25, said:


Si restu geamurilor sunt cu manivela?

Nu cred ca m-am facut inteles dar nici n-am calitati de pedagog. Renunt...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate