Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Avantaje,dezavantaje case tip terasa

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 abancor, on 29 iunie 2016 - 09:44, said:

Am eu, are 8 ani,
Zapada nu e nevoie sa o dai jos de pe casa?
Pt a fi circulabila, terasa, presupune alt proiect banuiesc, costurile ar fi mult mai mari, cam ce ar fi in plus?

Izolatia termica, in ce consta? banuiesc ca faci fata cu brio caldurii in perioada verii.

Edited by TheWarrior, 29 June 2016 - 09:53.


#20
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Nu am dat niciodată zăpada, ar fi o muncă degeaba. Stă foarte bine acolo și dispare pe cale naturală.
Ca să fie circulabilă sînt probabil cam aceleași straturi de izolații, în afară de stratul cel mai de sus, care în loc să fie protecția aia gen „asfalt”, e gresie (sau similar).
Eu pot să mă deplasez și pe terasa mea, nu se strică nimic, dar la nivel de trafic redus și fără să pun mobilier etc.
Face față căldurii, nu e o problemă sesizabilă.

#21
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
In privinta zapezii ma refeream la faptul ca in urma unui ciclu inghet-dezghet se se formeze dop de gheata la scurgere si sa stea apa un timp.
Am inteles, nu sunt probleme de felul asta.

Referitor la frunze, intr-adevar sunt probleme, eu stiu pe cineva care are un nuc langa o casa doar parter (cu sarpanta). In fiecare toamna se suie de cateva ori pe casa.

Referitor la trafic, ma refeream la situatia de a face plaja (in acest caz nu este necesar mobilier)

#22
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Nu am pățit faza cu dopul de gheață. Probabil pentru că nu se umple ochi țeava, astfel încît să înghețe pe întreg diametrul. În schimb asta se întîmplă la scurgerile (aproape) orizontale, cum ar fi cele din balcoane.

#23
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

 abancor, on 29 iunie 2016 - 09:44, said:

Am eu, are 8 ani, n-am avut încă probleme cu infiltrații sau de vreun alt fel. Izolația arată ca în prima zi (nu e circulabilă, nu am pus gresie).
În schimb prevăd de la toamnă nevoia de a strînge frunzele, ca să nu se înfunde scurgerile (care sînt prin interior). Asta pentru că anul ăsta au ajuns primii copaci mai înalți decît casa. Probabil că, în timp, treaba asta o să devină o corvoadă.
Am făcut casa așa din motive estetice. Habar n-am dacă ar fi costat mai mult sau mai puțin cu șarpantă.
Urc de cîteva ori pe an să verific gurile de scurgere și sitele (parafrunzar le zice) care le protejează. După cîțiva ani le-am înlocuit, se rupseseră niște piciorușe, probabil afectate de soare, și le muta ușor vîntul.
Ce tip de incalzire,racire ai in casa?

#24
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

 Hider141, on 28 iunie 2016 - 21:14, said:

- daca nu e executat de oameni priceputi (in special la etapele de termoizolatie si hidroizolatie) vei avea vesnic probleme cu el.

Cam asta cred ca e partea cea mai dificila.

Altfel, nu stiu, mie imi arata a spalatorii auto, showroom-uri, din astea :D

Totusi, se poate face in ziua de azi un acoperis cu o panta de 2% - suficienta pentru scurgerea apei, insuficienta ca sa o iei la vale cand faci plaja (idee nu prea buna, se face acolo o caldura...)

#25
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 ZIGZAG20, on 28 iunie 2016 - 21:38, said:

Lasati slanina :lol: dpdv al costului voi cum ati face?
Fara terasa

#26
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006

 ZIGZAG20, on 29 iunie 2016 - 15:33, said:

Ce tip de incalzire,racire ai in casa?
Încălzire cu radiatoare și în pardoseală unde e gresie (băi, unele holuri, bucătărie), cu agent termic apă caldă, răcire aer condiționat (splituri).

#27
sinta

sinta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.10.2015
nu exista avantaje - doar costuri!
nici nu stii cate argumente pro au hidroizolatorii dar si cate motive sa nu-ti mai acorde ulterior garantie
si chiar daca-ti acorda garantie, tu tot vei ramane cu petele pe tavane!

#28
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

 sinta, on 29 iunie 2016 - 22:17, said:

nu exista avantaje - doar costuri!
nici nu stii cate argumente pro au hidroizolatorii dar si cate motive sa nu-ti mai acorde ulterior garantie
si chiar daca-ti acorda garantie, tu tot vei ramane cu petele pe tavane!
La orice casa exista costuri.Ma refer la ceva gen normal vs asta postat de mine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate