Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Constructie casa in 2 ani.

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Pulux

Pulux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.08.2012
Buna ziua tuturor,


Vin si eu cu o intrebare catre cei care au mai facut o casa intr-o perioada mai lunga, in special cei ce nu dispun de toti banii (cazul meu)

Vreau sa construiesc o casa nu foarte mare si nu dispun de foarte multi bani.
Care ar fi consecintele ca o casa sa ramana neterminata peste iarna? Ce solutii ar fi pentru a o proteja?

#2
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016
Daca e acoperita nu are nici o problema,din contra,se mai zvanta.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006
Meseriasii zic ca conditia principala pentru durabilitatea unei case,este exact lasarea pentru un sezon "sa se aseze".
Bineinteles,trebuie acoperita,iar locasurile pentru usi si geamuri trebuie astupate.

#4
Pulux

Pulux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.08.2012
Am vorbit cu un constructor si mi`a zis acelasi lucru. E mult mai bine sa stea un sezon, s-ar mai aseza.
Ideea e ca eu in primul an vreau sa fac fundatia si parterul urmand ca in al doilea an sa fac etajul.

Deci peste iarna ar sta fundatia + parterul.

#5
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Fa-o la rosu in primul an, apoi cate putin... dupa posibilitati.

#6
Pulux

Pulux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.08.2012

 e_bulu, on 27 iunie 2016 - 13:34, said:

Fa-o la rosu in primul an, apoi cate putin... dupa posibilitati.

Asa ar fi ideal...dar nu detin finantele necesare. Nici credit nu vreau sa fac. Casa o fac mai mult de vacanta (de sfarsit de saptamana)

#7
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

 adisz, on 27 iunie 2016 - 13:20, said:

Meseriasii zic ca conditia principala pentru durabilitatea unei case,este exact lasarea pentru un sezon "sa se aseze".
Bineinteles,trebuie acoperita,iar locasurile pentru usi si geamuri trebuie astupate.
Măi, eu nu înțeleg asta.
Ale naibii case, lor le trebuie "așezare" timp de un sezon, dar imensităților ălora din centrele marilor orașe, nu.
Cu ce-s mai deosebite casele?

#8
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011

 sfantu.dracu, on 27 iunie 2016 - 13:47, said:

Măi, eu nu înțeleg asta.
Ale naibii case, lor le trebuie "așezare" timp de un sezon, dar imensităților ălora din centrele marilor orașe, nu.
Cu ce-s mai deosebite casele?
Nu a zis nimeni ca asa trebuie... Doar ca ar fi indicat, cel putin din ce am inteles eu.
Crezi ca cei care fac acele imensitati din centrele marilor orase au timp sau nevoie de asa ceva??

#9
Pulux

Pulux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.08.2012

 sfantu.dracu, on 27 iunie 2016 - 13:47, said:

Măi, eu nu înțeleg asta.
Ale naibii case, lor le trebuie "așezare" timp de un sezon, dar imensităților ălora din centrele marilor orașe, nu.
Cu ce-s mai deosebite casele?

De asta am si intrebat pe forum....am tot auzit pareri si pareri.

 RCmake, on 27 iunie 2016 - 13:53, said:

Nu a zis nimeni ca asa trebuie... Doar ca ar fi indicat, cel putin din ce am inteles eu.
Crezi ca cei care fac acele imensitati din centrele marilor orase au timp sau nevoie de asa ceva??

La imensitatile acelea nu au timp. Ex: MegaMall din Bucuresti - din lipsa timpului interioarele sunt praf...de exterioare nu sunt de specialitate ca sa ma pot pronunta

#10
Pulux

Pulux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.08.2012

 SucreBolivar04, on 27 iunie 2016 - 14:14, said:

nu i asa de scump, daca il faci din beton turnat in forme modulare, daca ai teren si 10.000 de euro io zic ca il poti face , pe exterior nu bagi tencuiala ci pui direct caramida aparenta ala il izoleaza bine si numai ai treaba cu ea vreo 100 de ani Posted Image

Sucre multumesc de sfat. Inca nu am idee cum o sa arate. Cert e ca o sa fie maxim 140 mp desfasurati, din caramida, Urmeaza sa ma duc la un prieten structurist sa "pun tara la cale" :).
Tot citeam pe forumuri si ma minunam cand vedeam sumele vehiculate pentru o casa. Te ia groaza :))

#11
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

 RCmake, on 27 iunie 2016 - 13:53, said:

Crezi ca cei care fac acele imensitati din centrele marilor orase au timp sau nevoie de asa ceva??

 Pulux, on 27 iunie 2016 - 14:01, said:

La imensitatile acelea nu au timp. Ex: MegaMall din Bucuresti - din lipsa timpului interioarele sunt praf...de exterioare nu sunt de specialitate ca sa ma pot pronunta
Eu nu vorbesc doar de construcțiile din România.

#12
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Te ia groaza cand vezi ca atatia spun ca nu ies sub 400e/mp, dar apar unii care ridica vile cu 10.000e din prefabricate. Vreti sa reinventati roata...luati.va de mana cu acel coleg de vrea sa ridice casa fara betoane, ca asa se face in Anglia...poate brevetati ideea si va mai si imbogatiti. Faceti diferenta intre o CASA si un cotet.

#13
Pulux

Pulux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.08.2012

 St3garu, on 27 iunie 2016 - 14:49, said:

Te ia groaza cand vezi ca atatia spun ca nu ies sub 400e/mp, dar apar unii care ridica vile cu 10.000e din prefabricate. Vreti sa reinventati roata...luati.va de mana cu acel coleg de vrea sa ridice casa fara betoane, ca asa se face in Anglia...poate brevetati ideea si va mai si imbogatiti. Faceti diferenta intre o CASA si un cotet.

Dar nu stiu de ce te superi....colegul a venit cu un sfat...este problema mea daca il ascult sau nu...si da ..in ziua de azi gasesti foarte multe case facute din containere. Am un prieten care a facut o casa (2 camere, living, bucatarie, baie) cu 4 containere si la ajuns cu totul 25000 lei.
Pe langa asta am o oferta la casa de-a gata din prefabricat (150 mp, P+1) la gata la 20000 Euro fara fundatie.

#14
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Suparat in mod sigur nu sunt, ca nu sunt banii si timpul meu. Ideea este ca o astfel de casa reprezinta o investitie pe termen lung. Eu unul nu as cumpara o casa din containere sau mai stiu eu ce minuni. Ia ce e bun din ce scriu unii useri,  poate mai acizi cateodata, dar in mod sigur bine intentionati

#15
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
cea mai mare prostie pe fata pamantului (ca pe spate n-am fost...) e investitia intr-o casa de vacanta!... cea mai mare!

#16
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013

 sfantu.dracu, on 27 iunie 2016 - 13:47, said:

Măi, eu nu înțeleg asta.
Ale naibii case, lor le trebuie "așezare" timp de un sezon, dar imensităților ălora din centrele marilor orașe, nu.
Cu ce-s mai deosebite casele?

Probabil fiindca casele parter sau P+1 rar au radier general, de regula au numai fundatie.Nu vrei sa te trzesti cu toti peretii fisurati fiindca fundatia lucreaza pana se aseaza. Costul unui radier general in cazul unei constructii cu inaltime mica(unifamiliala) e nejustificat de mare, la un bloc P+10 costul se imparte la 80-100 apartamente(oricum la o asemenea constructie inalta e absolut obligatoriu).

#17
Pulux

Pulux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.08.2012

 St3garu, on 27 iunie 2016 - 15:01, said:

Suparat in mod sigur nu sunt, ca nu sunt banii si timpul meu. Ideea este ca o astfel de casa reprezinta o investitie pe termen lung. Eu unul nu as cumpara o casa din containere sau mai stiu eu ce minuni. Ia ce e bun din ce scriu unii useri,  poate mai acizi cateodata, dar in mod sigur bine intentionati
Ai 100 % dreptate. O casa e o investitie foarte mare. De aceea am intrebat la inceput riscurile si cu ce as putea proteja o casa nefinalizata. Vreau sa fac o casa cat de cat buna spre foarte buna, cu materiale de calitate. De aceea ma lungesc cu timpul asa de mult.

 Nero-d, on 27 iunie 2016 - 15:10, said:

cea mai mare prostie pe fata pamantului (ca pe spate n-am fost...) e investitia intr-o casa de vacanta!... cea mai mare!
Momentan asa numesc casa pe care urmeaza sa o construiesc. Detin un apartament cu 2 camere in Bucuresti destul de mic. Probabil (mai mult ca sigur) dupa construirea ei o sa raman acolo. De aceea dupa construire o sa i se modifice numele. :)

#18
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Hai ca te lamuresc din experienta. In primul an am ridicat casa si pus acoperisul, in anul 2 am facut interioarele la parter si am pus toate usile si geamurile exterioare (inclusiv etaj) si ca sa nu pierd caldura de la parter, peste placa dinte nivele am intins 20 cm vata minerala care ultrerior am folosit-o in anul 3 sa izolez tavanele de la etaj. In anul 3 am finisat interiorul la etaj, montat tavane etc. anul 4 si 5 pauza si anul 6 am facut exteriorul. Casa nu are nici o problema. Important e sa o acoperi cat mai repede posibil (eu am terminat peretii in noiembrie si am facut acoperisul in februarie), si sa nu o lasi mai mult de 1 maxim 2 ani fara geamurile si usile exterioare. Din momentul in care e acoperita si pusa tamplaria o poti face in ritmul care vrei sau care ti-l permiti. Totusi e de preferat sa o termini complet in 5-6 ani.
Si inca ceva, incearca sa pui jgheaburile cand faci acoperisul sa nu iti ploaie pe langa fundatie, sa nu te chinui cu schela , scara etc inca o data.

Edited by PoeOvidiu, 27 June 2016 - 15:45.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate