Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Constructie casa in 2 ani.

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Pulux

Pulux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.08.2012

View PostPoeOvidiu, on 27 iunie 2016 - 15:41, said:

Hai ca te lamuresc din experienta. In primul an am ridicat casa si pus acoperisul, in anul 2 am facut interioarele la parter si am pus toate usile si geamurile exterioare (inclusiv etaj) si ca sa nu pierd caldura de la parter, peste placa dinte nivele am intins 20 cm vata minerala care ultrerior am folosit-o in anul 3 sa izolez tavanele de la etaj. In anul 3 am finisat interiorul la etaj, montat tavane etc. anul 4 si 5 pauza si anul 6 am facut exteriorul. Casa nu are nici o problema. Important e sa o acoperi cat mai repede posibil (eu am terminat peretii in noiembrie si am facut acoperisul in februarie), si sa nu o lasi mai mult de 1 maxim 2 ani fara geamurile si usile exterioare. Din momentul in care e acoperita si pusa tamplaria o poti face in ritmul care vrei sau care ti-l permiti. Totusi e de preferat sa o termini complet in 5-6 ani.
Si inca ceva, incearca sa pui jgheaburile cand faci acoperisul sa nu iti ploaie pe langa fundatie, sa nu te chinui cu schela , scara etc inca o data.

Multumesc frumos! Cam asa vreau sa urmez si eu. Ideea ar fi sa trag tare sa mai strang niste banutzi.
Inca o intrebare. Din noiembrie pana in februarie cand ai facut acoperisul cum ai protejat`o?

#20
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
140 m2 , nu e o casa mica
Dupa parerea mea tot ce depaseste 100m2 inseamna risipa
Constructia ear fi bine sa fie numai parter sau cel mult p+masarda
Beciul are o utilitate foarte mare , daca stii sa-l construiesti , dar este foarte scump

#21
Pulux

Pulux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.08.2012

View Postciine, on 27 iunie 2016 - 15:59, said:

140 m2 , nu e o casa mica
Dupa parerea mea tot ce depaseste 100m2 inseamna risipa
Constructia ear fi bine sa fie numai parter sau cel mult p+masarda
Beciul are o utilitate foarte mare , daca stii sa-l construiesti , dar este foarte scump

Avand in vedere ca stau intr-un apartament cu 2 camere semidecomandat cu 48 mp utili, ma gandeam la 100 utili (140 desfasurati). Dar nu e inca nimic stabilit. Multumesc de sfat.

#22
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View Postciine, on 27 iunie 2016 - 15:59, said:

140 m2 , nu e o casa mica
Dupa parerea mea tot ce depaseste 100m2 inseamna risipa
Constructia ear fi bine sa fie numai parter sau cel mult p+masarda
Beciul are o utilitate foarte mare , daca stii sa-l construiesti , dar este foarte scump

Haidi bre..
Daca imi permiteam o faceam de 500 nu de 150 m2..  Toata treaba e dupa punga. Si-mi angajam si 2 gradinari.

#23
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View PostPulux, on 27 iunie 2016 - 15:52, said:


Multumesc frumos! Cam asa vreau sa urmez si eu. Ideea ar fi sa trag tare sa mai strang niste banutzi.
Inca o intrebare. Din noiembrie pana in februarie cand ai facut acoperisul cum ai protejat`o?

Nu am protejat nimic in intervalul asta.

#24
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Iata ce mi-a spus un prieten care si-a terminat si s-a mutat de curand in casa a carei constructie a durat cam 8 luni: ar fi fost bine sa o lase nefinisata un an pentru ca au aparut crapaturi in tencuieli, el spune asa cum spun meseriasii - ca din cauza ca s-a mai "asezat" intre timp. Eu voi proceda la fel, o sa incerc sa o fac la rosu, sa ii pun invelitoarea si geamuri/usi intr-un an si sa tencuiesc/gletuiesc/ instalatii sanitare si electrice anul urmator din aceasta cauza plus ca trebuie destul de mult timp pentru a se usca.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate