Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

Zone rezidentiale cu reviewuri pozitive

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
bb_girl

bb_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 30.12.2008
Acest forum mi se pare minunat pentru oricine doreste sa-si achizitioneze un apartament sau o casa, deoarece nicaieri nu cred ca am citit pareri mai subiective despre situatia atat dpdv tehnic cat si al calitatii vietii in apartamentele din Bucuresti/Ilfov - si banuiesc ca la fel este si in topicurile rezervate celorlalte orase.

Doresc sa achizitionez in viitor (peste 1 an, 2) un apartament (nou, dar nu e batut in cuie) in Bucuresti. Nelocuind niciodata acolo, ma ghidez foarte mult dupa opiniile exprimate de voi in acest topic si am reusit deja sa tai de pe lista mea unele ansamble rezidentiale despre care am citit pagini intregi de nereguli. M-am bucurat sa citesc si unele informatii legate de structurile de rezistenta ale blocurilor, avand in vedere ca lucrez in domeniu. Problema mea cea mai mare a fost si este faptul ca existand atat de multe blocuri noi in Bucuresti, care mai de care mai sofisticate si mai atragatoare, mi-a fost destul de greu sa trec prin toate sutele de pagini ale zecilor de topicuri si sa reusesc sa tick-uiesc cateva ansambluri rezidentiale de care utilizatorii acestul forum sunt in general multumiti.

Asa ca m-am gandit ca ar putea fi util sa avem un topic in care sa listam blocurile/zonele de locuinte din Bucuresti si Ilfov de care oamenii au fost in general multumiti, unde nu a descoperit nimeni probleme de rezistenta, probleme cu terenul pe care este construit blocul, probleme cu dezvoltatorii s.a.m.d., cel putin ca sa stim cei incepatori in aceasta loterie a apartamentelor de unde sa incepem sa investigam piata. Cer scuze moderatorilor daca un astfel de topic exista deja si multumesc anticipat pentru cine imi va lasa linkul catre acesta. Apreciez ca parerile oamenilor variaza (e.g.: cineva din blocul X de la etajul 4 poate fi super multumit de apartamentul lui, spre deosebire de cineva de la penthouse-ul blocului X caruia nu ii place atat de multa caldura vara in casa), dar cel putin cei care au fost membri active ai topicurilor vor putea sa faca un sumar si sa spuna, per ansamblu, care ansambluri rezidentiale au adunat cele mai putine plangeri si minusuri.

Voi posta si eu lista mea cu plusurile si minusurile adunate din comentariile voastre odata ce aceasta va fi mai dezvoltata.

Edited by bb_girl, 20 June 2016 - 15:31.


#2
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Tu vrei ceva generalist, dar sa se potriveasca cu aspiratiile tale.

Nu se poate.

E de bun simt si recomandat sa iti faci o filtrare initiala:

1. buget
2. casa/apartament
3. zona
4. asteptari

Nu te astepta la minuni, pt ca ele nu exista, in ciuda a ceea ce ar spune unii sau altii.
Pe acest forum exista avantajul ca exista trafic si in general cei "direct interesati" ies repede la lumina.

#3
bb_girl

bb_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 30.12.2008
Am mentionat ca ma intereseaza apartamentele, iar cele mai importante lucruri pentru mine sunt calitatea constructiei si corectitudinea dezvoltatorului - asta mi-ar placea sa vad, si cred/sper ca majoritatea gandeste la fel.

Zona si bugetul sunt niste lucruri care variaza pentru fiecare, pe mine astea doua nu ma intereseaza extraordinar de mult in acest moment. Cred ca daca exista un sumar al locurilor bune din Bucuresti unde merita sa-ti incepi cautarea, fiecare poate filtra in continuare acesti 2 parametri si poate taia mai departe locurile care nu i se potrivesc :)

#4
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Totul este relativ si tine de fiecare cum priveste lucrurile, in speta avantajele si dezavantajele fiecărei zone si imobil raportat la pret. Eu de exemplu de aproape 2 luni stau in Cosmopolis si sunt multumit. Probleme am avut putine si s-au rezolvat (spre surprinderea mea) f repede, gen a doua zi. Am avut probleme cu un geam si cei de la administratie au venit si l-au reglat. Pana acum vad ca nu mai sunt probl. Mie îmi place acolo... e liniste, lumea pare civilizata (cu exceptii, desigur), costurile sunt la fel ca in oras... nu stiu ce sa mai spun. Dar toate astea pot fi egale cu 0 pentru cineva care considera ca viata intr-un complex rezidential de pe centura de nord a Bucurestiului înseamnă izolare, nebunie si pana la urma prostie. Eu pot avea argumente sa nu mai vreau sa mă mut in sudul, estul sau vestul Bucurestiului (ca de nord nu am bani pt ce vreau), si sa rămân unde sunt acum.

#5
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006

View Postbb_girl, on 20 iunie 2016 - 16:06, said:

Am mentionat ca ma intereseaza apartamentele, iar cele mai importante lucruri pentru mine sunt calitatea constructiei si corectitudinea dezvoltatorului - asta mi-ar placea sa vad, si cred/sper ca majoritatea gandeste la fel.

Zona si bugetul sunt niste lucruri care variaza pentru fiecare, pe mine astea doua nu ma intereseaza extraordinar de mult in acest moment. Cred ca daca exista un sumar al locurilor bune din Bucuresti unde merita sa-ti incepi cautarea, fiecare poate filtra in continuare acesti 2 parametri si poate taia mai departe locurile care nu i se potrivesc Posted Image

1. Structura o vezi dupa un cutremur mare.
Hartia structuristului suporta orice, dar ce a implementat constructorul e cu totul alta poveste.

2. Casa e o investitie importanta, deci zona e f importanta, dar nu doar pt ca "e buna si cu ciment bun"!
Mie imi place Corbeanca.
E inca liniste, relativ aproape de Bucuresti si ieftina vs Pipera.

DAR - e o problema daca nu ai banii necesari pt educatie privata sau e nevoie sa ajungi zilnic la locul de munca, in Berceni!

#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Dar tu vrei pareri obiective, nu subiective, asa este ?

#7
Case_Strambe

Case_Strambe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.05.2016

View PostAhasverus, on 20 iunie 2016 - 15:48, said:

1. buget
2. casa/apartament
3. zona
4. asteptari

La punctele 2, 3, 4 ai raspuns in primul post :)

View PostAhasverus, on 20 iunie 2016 - 16:54, said:

2. Casa e o investitie importanta, deci zona e f importanta, dar nu doar pt ca "e buna si cu ciment bun"!
Mie imi place Corbeanca.
E inca liniste, relativ aproape de Bucuresti si ieftina vs Pipera.

View Postbb_girl, on 20 iunie 2016 - 15:27, said:

Doresc sa achizitionez in viitor (peste 1 an, 2) un apartament (nou, dar nu e batut in cuie) in Bucuresti.

Corbeanca nu este in Bucuresti. Exista blocuri cu apartamente in Corbeanca?

bb_girl foarte buna ideea. Eu locuiesc in Bucuresti, dar nu strica o informatie in plus niciodata. Nu ai mentionat un buget de care dispui pentru ca asta conteaza destul de mult si cum observ ca nimeni nu s-a incumetat sa recomande o zona atunci o sa o fac eu. Daca vrei o zona linistita si decenta orienteaza-te spre zona Aviatiei, dar fi pregatita sa platesti un pret in plus pentru "zona". Vrei bloc nou sau vechi?

#8
dupre_23

dupre_23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 10.08.2010
Referitor la calitatea constructiei, mi se par ok cei de la Pedro, care au construit 19th, 20th, Exigent One si acum fac altceva pe langa Automatica.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate