Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 

Apartament izolat cu vata minerala? Probleme?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Am fost sa vad un apartament aflat la vanzare si am constat ca miroase ceva ciudat, nu mucegai, nu igrasie, a vata minerala, proprietarul mi-a spus ca a izolat cu vata minerala.
Vata minerala implica ceva probleme pentru sanatate? Cu timpul se duce mirosul?
Un var lavabil? ma scapa de acest miros?

Mentionez ca nu este asa de strident, dar se simte, cel putin pentru mine care nu am mai avut casa izolata cu asa ceva.

Edited by u-k, 10 June 2016 - 15:27.


#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,531
  • Înscris: 05.06.2009
http://ecology.md/md...moizolant-letal

#3
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
o mizerie cancerigena

#4
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
e izolat pe interior? daca da....fugi cat te tin picioarele!

#5
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Da , acum si asta este periculoasa , sa fugim , ca murim ....si cu mansardele ce facem ???

#6
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007
Izolati fratilor pe exterior!

#7
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
-deleted

Edited by radurus, 10 June 2016 - 20:25.


#8
wzrdro

wzrdro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.05.2014
Fugi cat poti. Pericol!

#9
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postwzrdro, on 10 iunie 2016 - 22:58, said:

Fugi cat poti. Pericol!
Foarte inteligent . Ia explica matale cu cuvintele personale , motivul ...
La legenda , sa precizezi in ce tip de casa locuiesti , daca ai construit o casa la viata ta , daca ai vazut santiere sau ai lucrat pe ele , cam ce experienta ai ...asta pt a vedea greutatea sfaturilor tale .

#10
wzrdro

wzrdro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.05.2014
Daca ai probleme gen alergii, astm, probleme respiratorii, nu este recomandat sa dormi intr-o camera izolata astfel. Poate sa apara mucegaiul intre perete si vata minerala. Izolarea la interior, eu nu as recomanda. Plus ca la o eventuala inundatie sau ceva infiltratii trebuie dat tot jos si refacut. Numai dezavantaje. Dar asta e parerea mea. Nu trebuie sa ma crezi pe cuvant. Am dat doar un sfat. Eu nu as locui intr-o astfel de locuinta.

#11
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postwzrdro, on 11 iunie 2016 - 14:22, said:

Daca ai probleme gen alergii, astm, probleme respiratorii, nu este recomandat sa dormi intr-o camera izolata astfel. Poate sa apara mucegaiul intre perete si vata minerala. Izolarea la interior, eu nu as recomanda. Plus ca la o eventuala inundatie sau ceva infiltratii trebuie dat tot jos si refacut. Numai dezavantaje. Dar asta e parerea mea. Nu trebuie sa ma crezi pe cuvant. Am dat doar un sfat. Eu nu as locui intr-o astfel de locuinta.
Mucegaiul " se instaleaza " mai ales fara izolatie , si este din ce in ce mai frecvent in locuintele romanilor .
Vinovat de " epidemie " ...vinovat este romanul disperat , care din prostie si saracie , adica prostii- prosti , saracii - saraci cu duhul , nu stiu sa foloseasca un apartament . Multi au si bani , dar cap ...ioc . Modificarile si transformarile , termopanizarea si izolarea si a ce nu trebuie , disperarea repartitoarelor , a usilor care se inchid " pe garnitura " ca la sicriul de zinc , toate duc la mucegai .
In cazul izolarii interioare exista citeva lucruri simple de urmarit la punerea in executie si nu exista riscul producerii mucegaiului .
Dar disperati exista , ' drobul de sare " este sus pe soba sta sa cada ....

#12
wzrdro

wzrdro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.05.2014
Am vazut la un prieten. Avea un miros de ranced asa in camera, chiar dca aerisea. I-am zis ca suspectez ca are muvegai intre perete si izolatie. A dat izolatia jos si nu vrei sa stii cum arata peretele ala.

#13
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postwzrdro, on 11 iunie 2016 - 21:51, said:

Am vazut la un prieten. Avea un miros de ranced asa in camera, chiar dca aerisea. I-am zis ca suspectez ca are muvegai intre perete si izolatie. A dat izolatia jos si nu vrei sa stii cum arata peretele ala.
Asa , si te-ai dus tu la ala sa bei o bere , si apoi l-ai pus sa darime casa !
Bun , presupunem ca asa a fost , desi multi isi imagineaza una sau alta ...ia zi structura peretelui izolat , sistemul de incalzire , ventilatia ...
Hai , daca ai un exemplu concret si negativ , prezinta ....

#14
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Daca nu exista si o folie bariera de vapori peste termoizolatia de vata minerala si intre aceasta si peretele de gips carton sau finisaj , e bai . Multi " constructori " fac economie si nu monteaza aceasta folie intre gips carton / lambriu etc si vata minerala ( la termoizolatia pe interior ) , atunci intr-adevar exista posibilitatea sa faca mucegai si nu scapi de miros in veci . Intreaba proprietarul cum e facuta structura peretelui si te lamuresti imediat .

#15
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postcobi1, on 12 iunie 2016 - 08:08, said:

Daca nu exista si o folie bariera de vapori peste termoizolatia de vata minerala si intre aceasta si peretele de gips carton sau finisaj , e bai . ............
Asteptam sa se lamureasca , dar daca ai apucat sa zici , sa vada si el o poza cu un perete in curs de pregatire pt rigips ...

Attached Files



#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
vata e cancerigena, polistirenul nu respira, ce sa punem pe pereti?

#17
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View PostMembruAnonim, on 12 iunie 2016 - 18:55, said:

vata e cancerigena, polistirenul nu respira, ce sa punem pe pereti?
Tablouri ????

#18
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View PostMembruAnonim, on 12 iunie 2016 - 18:55, said:

vata e cancerigena, polistirenul nu respira, ce sa punem pe pereti?
cea mai buna solutie este peretele compozit, asa cum am eu la bloc. panouri prefabricate cu izolatie un interior. pentru casele individuale, zidaria dubla este solutia.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate