Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Franta - Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
481 replies to this topic

#469
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015

View Postramurel, on 14 iunie 2016 - 13:40, said:

Cred în noroc la șuturi dintr-astea, dar mai mult cred în antrenamente repetitive !
De exemplu, ca o comparație, eu joc tenis de masă de vreo 30 de ani si îți dai seama, uneori după mai multe seturi, când esti tot mai obosit, lovești de multe ori din automatism și uneori mă mir și eu de unele retururi pe care le dau "cu ochii închiși".
Așa e în orice sport profesionist ! Dacă te uiți la reluare, nici măcar nu se uita spre poartă în momentul șutului.
Bunicul meu are o expresie: "m-a mai cantarit-o".
Ai nostri au nevoie sa aseze balonul, eventual sa mai spuna si Tatal Nostru.

Edited by Rixthinna, 14 June 2016 - 14:31.


#470
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostpexCom, on 13 iunie 2016 - 11:00, said:

Ce ai vazut tu era reclama din serialul de comedie Atletico Textila, care este/era difuzat pe ProTV.

#471
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 12.07.2008

View PostRixthinna, on 14 iunie 2016 - 14:30, said:

Bunicul meu are o expresie: "m-a mai cantarit-o".
Ai nostri au nevoie sa aseze balonul, eventual sa mai spuna si Tatal Nostru.


Legat de "Tatăl nostru" [ să le fie de bine și cu folos ] eu cred că Iordănescu e un pic bătut în cap ! Adică, am impresia că a rămas cu finala de la Sevilia în cap și de-atunci altceva nu știe să joace.
Presupun, că nu am de unde să știu, că rolul tău, ca selecționer e să vezi fiecare candidat la lucru, să notezi ce știe, nu te apuci tu să-i bagi în cap "schemele de la Sevilia" și zăpăcești automatismele create în fiecare jucător.
Numai că aici mai e și partea lui de scuză, și anume că ai noștrii nu prea joacă pe unde sunt , prea mult.
Așa că crucea dinainte de meci e binevenită, băieți ! :) Hai Duamne-ajută ! :P

PS: De ce nu e un topic general al turneului final pe aici ?

#472
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015

View Postramurel, on 14 iunie 2016 - 15:07, said:

Legat de "Tatăl nostru" [ să le fie de bine și cu folos ] eu cred că Iordănescu e un pic bătut în cap ! Adică, am impresia că a rămas cu finala de la Sevilia în cap și de-atunci altceva nu știe să joace.
Presupun, că nu am de unde să știu, că rolul tău, ca selecționer e să vezi fiecare candidat la lucru, să notezi ce știe, nu te apuci tu să-i bagi în cap "schemele de la Sevilia" și zăpăcești automatismele create în fiecare jucător.
Numai că aici mai e și partea lui de scuză, și anume că ai noștrii nu prea joacă pe unde sunt , prea mult.
Așa că crucea dinainte de meci e binevenită, băieți ! Posted Image Hai Duamne-ajută ! Posted Image

PS: De ce nu e un topic general al turneului final pe aici ?

Pentru ca e greu sa construiesti. Sa il fac eu?

Edited by Rixthinna, 14 June 2016 - 16:10.


#473
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Referitor la meciul Franta-Romania, am vazut un interviu luat de un report roman, unui suporter francez care se plimba cu cocosul pe langa Arcul de Triumf din Paris(inainte de meci).
Reporterul i-a cerut sa dea un pronostic pt. meci.
Suporterul a spus: scorul va fi 1-1, iar in ultimele minute Franta va inscrie, imi pare rau pentru voi.
Stie cineva interviul, aveti un link?

Multam'

#474
TeoriaConspiratiei

TeoriaConspiratiei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 01.01.2016

View PostTeoriaConspiratiei, on 11 iunie 2016 - 18:42, said:

Echipele cu trei puncte dupa prima etapa se intalnesc in ulltima etapa. O asemenea situatiune nu e deloc in avantajul celorlalte. Asta era ideea. Posted Image
Nu stiu ce se va intampla in etapa a doua, dar e greu de crezut ca Elvetia va scoate un scor mai bun cu Romania decat Franta cu Albania. In cazul asta Franta n-are nevoie de victorie in ultimul joc,, termina pe1 si cu un egal.
Aici ii explicam lu` Bob493 dupa prima etapa ce o sa se intample in meciul Franta-Elvetia . Mai era o postare probabil  fost stearsa in care ii explicam ca va intelege mai bine ce am vrut sa scriu dupa meciul Franta-Elvetia, in cazul in care Romania nu bate in etapa a doua Elvetia. L-am vazut pe aici si tin sa-i reamintesc cele scrise, poate in sfarsit a reusit sa inteleaga. Posted Image

Edited by TeoriaConspiratiei, 20 June 2016 - 20:48.


#475
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 12.07.2010
Prostovane, ti-am aratat de pe-atunci ca din postarea ta se intelege ca stii deja ce rezultate vor fi in toate grupele. Credeam ca ai priceput, dar vad ca iar ranjesti ca vita la lucerna.

#476
TeoriaConspiratiei

TeoriaConspiratiei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 01.01.2016

View PostBob493, on 20 iunie 2016 - 20:57, said:

Prostovane, ti-am aratat de pe-atunci ca din postarea ta se intelege ca stii deja ce rezultate vor fi in toate grupele. Credeam ca ai priceput, dar vad ca iar ranjesti ca vita la lucerna.
Dar nevoasa mai esti oita duioasa si injuri cu pohta azi. Ce patisi , te-ai sculat cu fata la cearsaf ? Calmeaza-te , nu se intelegea din postarea mea decat ca e foarte probabil; ca Franta si Elvetia sa termine la egalitate. Unde vezi tu acolo rezultate din celelalte grupe anticipate ?
Hai sa-ti traduc din romana in romana, neuronasul tau trist , singuratic si foarte usor iritabil poate o pricepe ceva pana la urma. Altfel trec la desene. Posted Image
Luam prima propozitiune. Zice asa : "Echipele cu trei puncte dupa prima etapa se intalnesc in ultima etapa". Ce inseamna asta, bufonel, in traducere libera ? Inseamna ca Elvetia si Franta se intalnesc in ultima etapa. Unde or fi celelalte grupe nu vaz, eu vaz o singura grupa aici, grupa Romaniei.
Dupa prima propozitiune, trecem unde ? Trecem la a doua propoztiune, motanel sfios, nu te rusina de incapacitatea ta de a intelege un  text atat de simplu. Explicam pe intelesul tuturor, avem rabdare. In a doua propozitiune tradusa din romana in romana zice asa: " O asemenea situatiune nu e deloc in avantajul celorlalte" . Care situatiune, pufonel ? Pai situatiunea despre care se face vorbire in prima propozitiune, adicatelea echipele cu trei puncte, Franta si Elvetia se intalnesc in ultima etapa. Unde sunt toate grupele si toate rezultatele, pisic neimblanzit si sabie care nu taie decat ceapa ? Si acum dupa ce am explicat despre ce situatiune vorbim, eroului care arunca cu buzduganul pe forum, sa vedem ce inseamna cuvantul "celorlalte" , la ce echipe trimite acest cuvant magic. Celorlalte inseamna celorlalte echipe de grupa, adicatelea Romania si Albania. Si ia uite frumusete de traducere din romana in romana pentru manualul "Instructiuni detaliate de intelegere a frazei pentru tonti, pardon, pentru toti"., fiindca propozitiunea noastra suna acum asa " Faptul ca Franta si Elvetia se intalnesc in ultima etapa nu este in avantajul Romaniei si Albaniei." Si gata, a inteles si bob de fasole.
A treia propozitie. "Asta era ideea". Ce inseamna asta era ideea ? Pai "asta era ideea", inseamna ca aia e ideea, adica cea de mai sus. Nimic altceva. Acum sper ca este mai limpede acest text complicat pentru bob147878 si alte boabe.
A patra propozitie. "Nu stiu ce se va intampla in etapa a doua, dar e greu de crezut ca Elvetia va scoate un scor mai bun cu Romania decat Franta cu Albania.". Asta pentru Bob se traduce asa : "Nu cunosc, nu pot anticipa si habar nu am ce se va intampla cu exactitate in etapa a doua , pentru bunul motiv ca nu vaz viitorul, dar e greu de crezut ca Elvetia va scoate un scor mai bun cu Romania decat Franta cu Albania". Aidcatelea mai pe intelesul lu Bob, nu discutam despre certitudini , ci despre probabilitati, despre ce e mai probabil sau mai putin probabil. Si ce era mai probabil atunci era ca Franta sa bata Albania si Elvetia fie sa faca egal cu Romania , fie s-o bata la o diferenta mai mica decat batea Franta pe Albania. Unde or fi rezultatele din celelalte grupe cunoscute, numai Bob de fasole stie...
Si mai avem o ultima propozitioune care zice asa: "In cazul asta Franta n-are nevoie de victorie in ultimul joc, termina pe 1 si cu un egal". Asta se traduce asa:"Franta termina pe 1 si cu un egal in ultima partida cu Elvetia". Unde or fi celalalte grupe numai Bob de mazae stie...Posted Image

Edited by TeoriaConspiratiei, 20 June 2016 - 21:56.


#477
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 12.07.2010

View PostTeoriaConspiratiei, on 11 iunie 2016 - 18:17, said:

Daca Romania nu bate Elvetia , se impute rau treaba, va depinde de rezultatele din celelalte grupe, chiar daca bate Albania. Echipele cu punctaj maxim se intalnesc intre ele in ultima etapa...Nasoala situatiune.

Ai folosit multe cuvinte ca sa nu spui nimic. Eu voi folosi doar doua ca sa spun totul.

Esti prost.

#478
TeoriaConspiratiei

TeoriaConspiratiei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 01.01.2016

View PostBob493, on 20 iunie 2016 - 23:54, said:

Ai folosit multe cuvinte ca sa nu spui nimic. Eu voi folosi doar doua ca sa spun totul.

Esti prost.

A,  trimiti la cealalta postare si vrei sa te faci de cacao neaparat pana la capat ?  Bobisor, de ce n-o scrii tu pe toata ca sa vezi cine e prostul ?

Quote

E greu de crezut ca Elvetia bate Romania la un scor mai mare decat o sa bata Franta , Albania. Prin scor mai mare inteleg si aceeasi diferenta cu numar mai mare de goluri marcate. In conditiile astea pentru locul intai Franta are nevoie de un egal in ultimul joc. Deja sta mai bine la golaveraj, are un gol in plus marcat. N-are de ce sa traga la victorie. Nu cedeaza nimic, e un scor care covine ambelor echipe si o vor da la pace :  nu te atac, nu ma ataci. Asa se face, nu se joaca nimic si se termina 0-0.
Nu l-as numi blat, l-as numi joc in avantajul reciproc.
Daca Romania nu bate Elvetia , se impute rau treaba, va depinde de rezultatele din celelalte grupe, chiar daca bate Albania. Echipele cu punctaj maxim se intalnesc intre ele in ultima etapa...Nasoala situatiune.


In asta ti-am raspuns la urmatorea ta postare pe care o citez mai jos

Quote

Si crezi ca Franta va ceda prima pozitie din grupa Elvetiei, asa, de dragul francofoniei? Se mai vorbeste si germana si italiana in Elvetia, asta ca sa nu mai vorbesc de albaneza, mai ales in lotul national. V-au inebunit mancatorii de rahat din presa romaneasca, visati doar blaturi peste tot

In postarea asta bob de grau tu sustineai ca Franta daca face egal cu Elvetia cedeaza primul loc Elvetiei. I-ai raspuns lui nick.

Si acum sa recitim postarea mea si sa o traducem si pe asta din romana in romana, ca pe cealalta ca sa vezi cine e prostul. In prima parte a postarii iti explic ca Franta va fi in fata Elvetiei fiindca probabil va castiga in fata Albaniei la un scor mai mare decat o va face Elvetia in fata Romaniei. (Daca urma sa castige Elvetia in fata Romaniei, ca in cealalta postare, la insistentele tale am fost ceva mai precis si am sris "scor mai bun", in loc de "victorie la o diferenta mai mare" si mi-am inceput postarea recunoscand ca n-am fost suficient de clar, fiindca intr-adevar trebuia sa scriu "scor mai bun", in loc de victorie la o diferenta mai mare. Totusi chiar si cu aceasta mica neclaritate, un individ cu o inteligenta medie, ceea ce nu e cazul tau si-ar fi dat seama ca e luat si egalul in seama, se subintelegea, ca daca e greu de crezut ca Elvetia sa bata Romania la un scor mai mare decat bate Franta pe Albania, cu atat e mai greu de crezut ca Franta sa scoata un scor mai prost cu Albania decat Elvetia cu Romania )

Si acum sa-ti explic ultima parte a postarii, ce inseamna "Romania va depinde de rezultatele din celelalte grupe". Nu inseamna bob de orez ca as fi cunoscut eu rezultatele din celelalte grupe, inseamna ca Romania termina pe locul trei, asa se traduce aia. Acum intelegi cine e prostul ? In prima parte ti-am explicat de ce va face Franta egal cu Elvetia. Fiindca ii convine, fiindca termina pe locul unu cu un egal. In a doua parte ti-am explicat de ce depinde Romania de rezultatele din celelalte grupe, adica de ce termina pe locul trei ca asta inseamna in traducere propozitia aia ( doar calificarea de pe locul al treilea depinde de rezultatele din celelalte grupe )
Hai sa-ti expun argumentul ca esti prea prost sa-l intelegi , pe puncte, sa-l vezi mai bine.
1. Franta face egal in ultimul meci cu Elvetia fara sa piarda locul intai, fiindca scriam eu acolo e greu de crezut ca dupa a doua etapa Elvetia o sa fie in  fata Frantei, ca sa-ti formulez altfel propozitia. Asta e prima premisa.
2. Daca Romania nu bate Elvetia, Evetia facand egal cu Franta in ultima etapa, chiar si in cazul in care castiga meciul cu Albania DEPINDE DE REZULTATELE DIN CELELALTE GRUPE FIINDCA TERMINA PE LOCUL AL TREILEA.
Concluzia ? Programul dezavantajeaza Romania, asta voiam sa-ti arat acolo fiindca Elvetia joaca in ultima etapa cu Franta.

Unde vezi tu in text faptul ca eu as fi scris ca as cunoaste rezultatele din celelalte grupe ? Depinde de ele, de rezultatele din celelalte grupe inseamna acolo ca termina pe locul al treilea, fiindca doar cele de pe locul trei au calificarea dependenta de rezultatele din celelalte grupe.

Dupa asta tu m-ai intrebat ca prostul fara sa intelegi sensul sintagmei "depinde de rezultatele din celelalte grupe " daca sunt mama Omida. Pai nu sunt, esti tu prostanac si nu intelegi un text foarte simplu . Daca scrii "depinde de rezultatele din celelalte grupe" nu inseamna ca ai cunoaste rezultele , ci ca descrii dependenta unei calificari de rezultate care iti sunt inca necunoscute.


Vrei sa-ti si desenez ca m-am plictisit sa-ti traduc din romana in romana  ?

Edited by TeoriaConspiratiei, 21 June 2016 - 00:38.


#479
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 12.07.2010
Vito, am mai purtat o data discutia asta si ti-am zis si atunci ca, prost fiind, ai formulat prost, iar din cauza asta se intelege altceva decat ce ai vrut tu sa zici. Acum ti-am repetat-o. Nu o sa-ti predau sintaxa frazei, ca nu am valente de profesor de scoala ajutatoare, dar daca tot vad ca iti place sa ti se repete chestii, iti mai repet una singura:

Esti prost.

#480
TeoriaConspiratiei

TeoriaConspiratiei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 01.01.2016

View PostBob493, on 21 iunie 2016 - 00:44, said:

Vito, am mai purtat o data discutia asta si ti-am zis si atunci ca, prost fiind, ai formulat prost, iar din cauza asta se intelege altceva decat ce ai vrut tu sa zici. Acum ti-am repetat-o. Nu o sa-ti predau sintaxa frazei, ca nu am valente de profesor de scoala ajutatoare, dar daca tot vad ca iti place sa ti se repete chestii, iti mai repet una singura:

Esti prost.

Esti idiot si incapabil sa intelegi un text simplu. Acolo nu era vorba de nicio problema de sintaxa a frazei. Tu n-ai inteles fiindca ai o problema cu semantica, nu am eu o problema cu sintaxa frazei. Nu stii ce inseamna "a depinde de rezultatele din celelalte grupe". Cu capatana ta seaca iti imaginezi ca a depinde de rezultatele din celelalte inseamna sa cunosti rezultatele din celelalte grupe. Dependenta de X nu implica deloc cunoasterea lui X., Inceteaza sa-mi mai dai raspunsuri ca te faci si mai rau de ras. Macar invata sa taci inteligent cand vezi ca n-ai dreptate.

In fraza pe care nu reusesti s-o intleegi tu  : "Daca Romania nu bate Elvetia se impute rau de tot treaba va depinde de rezultatele din celelalte grupe chiar daca bate Elvetia" nu e nicio problema de sintaxa a frazei.

Edited by TeoriaConspiratiei, 21 June 2016 - 01:06.


#481
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 12.07.2010
Ramane cum am stabilit.

#482
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
O, Doamne! :))) Potoliti-va, fratilor...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate