Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 

Cumparare teren expropriat L.58/74

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
AndreeaGabr

AndreeaGabr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.06.2016
Buna seara,
sunt proprietara de o casa la curte in Bucuresti, pe care am primit-o in mostenire.
Vreau sa o vand, dar am descoperit ca terenul a fost expropriat in conformitate cu Legea n° 58 din 1974, articol 30,care zice:

"[...] In caz de instrainare a constructiilor, terenul aferent acestor constructii trece in proprietatea statului cu plata unei despagubiri stabilita potrivit prevederilor art. 56 alin. 2 din Legea nr. 4/1973.[...]"

De aceea, sunt proprietara numai de o portiune a curtei (100 mp in loc de 260 mp), dar eu m-am folosit mereu de tot terenul.

Eu am 27 ani, dar numai stau in Romania de 15 ani. Asa ca nu cunosc legile romanesti.
Am vorbit cu o prietena, care mi-a zis ca a fost posibilitatea de a rascumpara terenul expropriat precum legea mentionata mai sus.

Vreau sa stiu daca am posibilitatea de a rascumpara terenul care a fost expropriat.

Va multumesc mult, si scuzati-ma daca am facut greseli gramaticale.

#2
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 05.09.2005
Cum adica ai descoperit? Nu ai primit despagubire pentru diferenta de 160 mp?

Edited by mynameismada, 08 June 2016 - 10:24.


#3
AndreeaGabr

AndreeaGabr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.06.2016
Nu am primit nici o despagubire pentru ca exproprierea s-a intamplat inainte de data achizitiei de catre bunicii mei. Pun un mic rezumat:

1977- "A" vinde la "B" imobilul. Se aplica legea 58/74 si, prin urmare, o parte de teren (160 mp) este expropriata, asa cum am descris mai sus.
1987- bunicii mei cumpara imobilul
1988- bunicii mei doneaza imobilul tatalui meu
1989- tatal meu moare in revolutie
1991- imobilul devine mie cu actul de mostenitor

Deci eu am primit imobilul cu terenul deja expropriat.

#4
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
sunt multi in cartier la mine afectati de legea asta. au cumparat casele dar fara terenul aferent curtii, doar cu terenul de sub casa. nu a venit nimeni sa le zica ceva, dar practic pe curte nu au act de proprietate si pe terenul din curte.

daca vrei acte si pe terenul curtii cred ca este cu proces in tribunal invocand legea uzucapiunii.
http://www.juridice....capiune-po.html

http://www.euroavoca...prin_uzucapiune

nu este costisitor dar dureaza ceva timp, in plus trebuie sa dovedesti cu martori ca tu sau altcineva din familie ati locuit si folosit proprietatea aia si sunteti inca in posesia ei.

Edited by alexandrinabob, 09 June 2016 - 17:35.


#5
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
In trecut s-au reimproprietarit proprietarii deposedati abuziv de curte, in baza legii 18/1991. Nu stiu daca se mai poate in prezent.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate