Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...
 Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...
 Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga
 Programul GPU Tweak III, de la Asus

Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg
 

VTP centrala termica

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
6 răspunsuri în acest subiect

#1
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 314
  • Înscris: 12.06.2010
anul trecut in septembrie am cumparat de la dezvoltator un ap.cu 2 cam..
pe centrala termica era lipit un "abtibild" pe care scrie "data urmatoarei verificari 06/2016".
aceasta data se refera la vtp(verificare tehnica periodica) nu?
mentionez ca ap.cumparat e nou si ca in momentul achizitiei nu am primit nimic de la dezvoltator legat de centrala(certificat garantie etc.)
o sa mi se solicite vreun doc. la aceasta revizie care trebuie sa o fac luna aceasta?

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.560
  • Înscris: 05.06.2009
da, ai nevoie de anumite documente. ar trebui sa iei legatura cu dezvoltatorul pentru a-ti pune la dispozitie documentele necesare. sau macar sa-ti spuna/sa te puna in legatura cu firma care a instalat centrala si a intocmit documentatia necesara pentru PIF (punerea in functiune)

in caz contrar, la verificarea periodica a instalatiei de gaze - care se face din 2 in 2 ani - daca nu prezinti documentatia necesara, risti sa ti se opreasca furnizarea de gaze, pana intri in legalitate. pentru ca nu poti dovedi, de exemplu, ca firma care a montat-o e autorizata ISCIR.

http://www.autorizar...le-termice.html

Editat de corinadaniela, 01 iunie 2016 - 10:33.


#3
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 314
  • Înscris: 12.06.2010
problema e ca cei care vor face vtp vin azi...
nu le pot zice lor sa emita acele documente?
abtibildul era de la central service instal si la numerele de pe el am sunat pentru vtp.
si inca ceva: si atunci cand am sunat la ei sa imi monteze ambient si acum cand am sunat pentru vtp doar le-am zis adresa si m-au gasit in baza de date a lor, deci banuiesc ca au si ei ceva acte nu, ca altfel nu ma gaseau?

Editat de alexbowwow, 01 iunie 2016 - 10:39.


#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.560
  • Înscris: 05.06.2009

View Postalexbowwow, on 01 iunie 2016 - 10:33, said:

problema e ca cei care vor face vtp vin azi...
nu le pot zice lor sa emita acele documente?
abtibildul era de la central service instal si la numerele de pe el am sunat pentru vtp.
si inca ceva: si atunci cand am sunat la ei sa imi monteze ambient si acum cand am sunat pentru vtp doar le-am zis adresa si m-au gasit in baza de date a lor, deci banuiesc ca au si ei ceva acte nu, ca altfel nu ma gaseau?

exact asta am vrut sa completez mai devreme : vtp-ul ti-l face firma care a montat centrala, cel putin pe perioada cat aceasta este in garantie.
daca dezvoltatorul a avut contract cu aceasta firma, pentru executia instalatiei de gaze si/sau montarea centralelor termice in tot imobilul (si in alte blocuri ce-i apartin) cu siguranta te regasesti in baza lor de date.
poti incerca sa ceri documentatia.
dar problema lipsei documentatiei ramane valabila in relatia cu furnizorul de gaze, tot anul acesta trebuie sa faci verificarea periodica a instalatiei de gaze (se face din 2 in 2 ani, fie cu furnizorul, fie cu o firma autorizata, gasesti lista acestora pe site-ul furnizorului de gaze).
ar trebui sa suni la relatii cu clientii la furnizorul de gaze, sa intrebi cum se poate rezolva problema ta.

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.560
  • Înscris: 05.06.2009

View Postalexbowwow, on 01 iunie 2016 - 10:33, said:

problema e ca cei care vor face vtp vin azi...
nu le pot zice lor sa emita acele documente?
abtibildul era de la central service instal si la numerele de pe el am sunat pentru vtp.
si inca ceva: si atunci cand am sunat la ei sa imi monteze ambient si acum cand am sunat pentru vtp doar le-am zis adresa si m-au gasit in baza de date a lor, deci banuiesc ca au si ei ceva acte nu, ca altfel nu ma gaseau?

ai rezolvat pana la urma cu vtp-ul, cu documentele necesare ?
poate mai sunt si altii intr-o situatie similara si vor sa stie cum trebuie sa procedeze.

#6
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 314
  • Înscris: 12.06.2010
a venit, a facut revizia, mi-a dat un act pe care l-am semnat+chitanta si la revedere.
nu a cerut nimic.

#7
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.286
  • Înscris: 28.11.2011
Pai cei cu VTP sunt doar o chestie comerciala, ca si cu revizia la masina. Cei care fac probleme sunt cei ce fac verificarea instalatiei de gaz de la eon sau cine sunt. Cred ca aceea o sa ceara documente de provenienta la centrala + autorizarea ISCIR ce probabil ti-au dat-o cei ce au facut VTP-ul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate