Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Afacere PaintBall

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
17 răspunsuri în acest subiect

#1
LivStar

LivStar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 30.05.2016
Salut !
Am 22 de ani sunt in cautarea unui mic business si as vrea sa cer niste sfaturi , nu vreau sa ma arunc aiurea !
As vrea sa deschid un teren de paint-ball in Pitesti ( nu sunt pe aici doar unul care nu are un teren fix , trebuie sa suni sa te programezi sa iti caute loc etc ), din cate am vazut pe net investitia initiala nu ar fi chiar una exagerata ..dupa calculul meu ar fi cam asa :
-Echipament protectie , arme , butelii , bile vreo 3 - 4 mi de euro
-Deschiderea fiermei ( habar-nam dar cred ca nu ar costa mai mult de 2 mi de euro cu tot cu avize si aprobari )
-Amenajarea spatiului si crearea conditiilor 3 - 4 mi euro ( se pot face paravane din lemn , butoaie , caramizi etc )
Un total de 10 mi de euro la care mai adaungi inca 5 mi sau 10 mi pentru cheltuieli neprevazute .

Ce parare aveti ? merita ?

Editat de LivStar, 30 mai 2016 - 01:26.


#2
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.400
  • Înscris: 25.05.2015
e o afacere cu potential. nu ai sa te imbogatesti, dar merge. pe langa, te poti apuca de comercializare echipamentelor. vine omul cu ce are, plateste doar intrare,
totusi,... costul mare o sa fie cu locatia. iti trebuie si un hangar mare acoperit. si un depozit vechi, fie construiesti tu o structura usoara (google golf dome). acolo's banii. apoi, utilitati. curent, oncalzire etc. ca nu iti vine nimneni in ianurie sa inghete,
oricum, se investeste mai putin decat in alte domenii, daca ai teren/cladire. important e sa fie si langa un oras mare. nu's ce sa zic daca pitesti e suficient de mare. ai nevoie de o baza mare de clienti. sa nu crezi ca poti tine afacerea pe spatele a 100-200 de entuziasti ce vin 1-2 pe luna.

calculele tale sunt irealiste

o sa te coste mult si reclama in primii ani

#3
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.106
  • Înscris: 22.11.2011
Parerea mea e ca nu merita...doar daca vi cu ceva super misto (vezi Arsenal Park), reclama buna, locatie buna, dar toate astea costa mult mai mult decat ai tu buget.

#4
meow91

meow91

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 245
  • Înscris: 07.05.2016
Ai zone bune in Arges, si e o afacere cat de cat ok- dar, ai nevoie de bani- terenul te va costa destul de mult. Sportul asta nu e pentru oricine, nu e practicat de foarte multi0> ai nevoie de reclama , multe chestii- si banii,profitul, ii vei face in cativa ani.

Daca as fi in locul tau, as face altceva- o mica afacere (cafenea, shaorma etc.) si vei fi mai in castig asa;)..Ideea este, sa ai un produs care sa se adreseze tutoror oamenilor. Nu ai cum sa dai gres cu mancare si bautura:P..

Dar paintballul-nu este o ideea rea;)..dar ai nevoie de bani;)..

#5
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.274
  • Înscris: 19.01.2009
La poarta sau pe teren trebuie si parcare ca aia care vin au si masini si vin in haita si asta inseamna vreo 20 de masini.
Nu poti sa blochezi strada unde e terenul si pe teren daca nu faci parcare o sa arate ca dracu chiar la intrare/
Asa ca daca te apuci sa numeri cate foi sunt intr-o placinta o dai darcului si nu o mai mananci.

#6
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.782
  • Înscris: 01.02.2014

 DaniJ90, on 30 mai 2016 - 01:50, said:

Parerea mea e ca nu merita...doar daca vi cu ceva super misto (vezi Arsenal Park), reclama buna, locatie buna, dar toate astea costa mult mai mult decat ai tu buget.

La arsenal park cred ca au bagat milioane....numai decorurile cred ca au costat 1 milion de iepuroi

#7
LivStar

LivStar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 30.05.2016
Meow91 sunt prea multe in Pitesti , in schimb nu avem nici un paintball..

In legatura cu terenul pot face un fel de asociere cu un baiat care oricum nu-l foloseste la nimic si imi este prieten ..( sa ii sau procent din castig) as putea turna niste pietris pe 500 mp in forma unui patrat pentru o asa zisa parcare..
In plus in afacerea asta investesti odata si gata , cheltuieli neprevazute cam greu sa apara..


#8
Natasha_BK

Natasha_BK

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 26.05.2016
Deschiderea firmei costa mult mai putin,mai ales daca faci SRL-Debutant.
Pentru SRL pretul e de aprox 600-700 lei (cu tot cu taxe), iar SRL-D costa vreo 200 lei (cu tot cu taxe).
Daca iti faci un plan bun de afaceri poti sa incerci sansele pe programul SRL-D : 10.000 euro de la stat:
uite un link de pe finantare.ro: http://www.finantare...da-o-firma.html
succes!

#9
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 22.912
  • Înscris: 19.08.2004
Ti-ai calculat in cat timp recuperezi banii - si ce inseamna asta in clienti/ce frecventa trebuie sa aiba clientii?

Cheltuieli neprevazute oricand poti avea - de la uzura markerelor pana la echipament distrus. Nu uita de  taxe, impozite, reclama, site, bannere, plasa protectie+stalpi+iluminat, intretinere teren etc.

#10
meow91

meow91

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 245
  • Înscris: 07.05.2016

 LivStar, on 30 mai 2016 - 10:26, said:

Meow91 sunt prea multe in Pitesti , in schimb nu avem nici un paintball..

In legatura cu terenul pot face un fel de asociere cu un baiat care oricum nu-l foloseste la nimic si imi este prieten ..( sa ii sau procent din castig) as putea turna niste pietris pe 500 mp in forma unui patrat pentru o asa zisa parcare..
In plus in afacerea asta investesti odata si gata , cheltuieli neprevazute cam greu sa apara..

Trebuie sa-ti pui intrebarea - de ce nu avem paintball in pitesti?  Nu e ca si cum ai venit tu cu ideea asta:)..La paintball oamenii vin in grupuri- vor conditii pentru ei, teren sa se desfasoare etc. La 10.000 de euro, ma indoiesc ca ai capitalul sa incepi o asa afacere.

Nu ai cum sa te compari cu alte zone (cred ca exista o zona de paintball si prin brasov). Deci, Brasvo, Bucuresti (150 de km de Pitesti). La capitalul tau, in cel mai bun caz, sa poti sa faci o zona pentru jucatorii casual de paintball (sau ceva de genul)..Nu vor venii grupuri de persoana la tine-> nu ai cerintele care le impun ei:P.

Si, in plus, daca nu iti scoti banii rapid (intr-un an sau doi), nici nu cred ca merita.

E simplu, ai un produs care este destul de scump, si nu foarte multi romani il practica. Nu cred ca ai clientela pentru asa ceva.

Cu mancarea si bautura- totul tine de locatie si de pret.

Eu am un prieten care vindea tratamente naturiste- foarte high end si foarte scump. El mi-a spus, ca are nevoie doar de cateva persoane pentru a avea un  profit:).

Tu ai un produs care nu se adreseaza tuturor oamenilor (doar grupuri). De ce are venii la tine?

#11
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.106
  • Înscris: 22.11.2011

 I2O, on 30 mai 2016 - 09:14, said:

La arsenal park cred ca au bagat milioane....numai decorurile cred ca au costat 1 milion de iepuroi
Pai asta zic, bine, nu trebuie sa bage milioane, ca el nu face hotel si piscine si nu are masini militare, insa ii trebuie ca zone de paintball sa fie foarte ok si pe langa ea sa mai vina cu ceva, o tiroliana, un ATV...

#12
LivStar

LivStar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 30.05.2016
Meow91 nu am spus ca 10 mi snt toti banii de care dispun..pot investii undeva la 20k daca e nevoie . Habar.nam dc nu exista inca in pitesti asa ceva dar orasul sufera rau la caputolul asta..practic singurul loc de divertisment sunt piscinele pe timpul verii..

#13
octavian09

octavian09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 117
  • Înscris: 10.01.2011
Pentru airsoft/paintball ti-ar fi utila o padure de vreo 3000-5000mp, eventual spre margine. E mult mai simplu de amenajat.
Uite cateva exemple:

http://pokpok.ro/
http://paintball-bucium.ro/
https://www.facebook...nturaParcHAMAK/

Mult spor.

#14
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.782
  • Înscris: 01.02.2014
Mai bine baga aia 20.000 in banca si scoti dobanda lunar si cred ca esti mai castigat...

#15
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 52.266
  • Înscris: 24.01.2008
O, da, o sa scoata vreo 19.900, dupa un an.   Buna treaba !    :bigwhitegrin:

#16
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.400
  • Înscris: 25.05.2015

 Barboso, on 30 mai 2016 - 14:16, said:

O, da, o sa scoata vreo 19.900, dupa un an.   Buna treaba ! Posted Image
pai si tu cat crezi ca o sa soata din afaceri? nu auzi: "cheltuieli neprevazute cam greu sa apara"?
eu zic ca 19.900 dupa un an din 20.000 e cea mai buna afacere.

#17
meow91

meow91

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 245
  • Înscris: 07.05.2016

 LivStar, on 30 mai 2016 - 12:52, said:

Meow91 nu am spus ca 10 mi snt toti banii de care dispun..pot investii undeva la 20k daca e nevoie . Habar.nam dc nu exista inca in pitesti asa ceva dar orasul sufera rau la caputolul asta..practic singurul loc de divertisment sunt piscinele pe timpul verii..


Raman la parerea mea..nu cred ca ai experienta necesara sa incepi asa ceva, nu-ti ajung banii si nu ai nici clientela pentru asa ceva. Este o ideea faina- dar , nu stiu cat de profitabila este in zona asta:)


Cel mai indicat este, sa faci ceva cat de cat sigur..mancare si bautura:).. si femei:))..prostitutia este cea mai veche meserie din lume:))

Un sfat iti dau :daca nu-ti permiti sa pierzi, nu juca

Editat de meow91, 30 mai 2016 - 15:11.


#18
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.782
  • Înscris: 01.02.2014

 meow91, on 30 mai 2016 - 15:10, said:

Raman la parerea mea..nu cred ca ai experienta necesara sa incepi asa ceva, nu-ti ajung banii si nu ai nici clientela pentru asa ceva. Este o ideea faina- dar , nu stiu cat de profitabila este in zona asta:)


Cel mai indicat este, sa faci ceva cat de cat sigur..mancare si bautura:).. si femei:))..prostitutia este cea mai veche meserie din lume:))

Un sfat iti dau :daca nu-ti permiti sa pierzi, nu juca
"Masaj eroic",videochat...totul legal.
Si nici 20.000 nu il costa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate