Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?
 

Stâlpi normali în stâlpi rotunzi

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

 cristobob, on 30 mai 2016 - 10:41, said:

Cum sa fie mai usor sa faci stalpii patrati decat rotunzi la cofrare?
  .
http://forum.softped...uj/page__st__54

in poza de la postul 70 , in stanga jos, este un stalp rotund, fff simplu de cofrat.

Iti dai seama ca nu e doar cofrarea. E si armarea. Si fasonarea.

Ca doar asa a gandit-o seful de santier, de la inceput.

#20
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,491
  • Înscris: 06.01.2014
Eh, da, daca nu esti constructor , e greu, nu foarte. Da' daca esti constructor (fierar) ?

#21
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016
Pai cine fasoneaza fierul pe santier are ceva similar.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EnTRNKc5C7E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Cu ce fasonezi etrieri circulari la fata locului?

#22
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
....Cu ce fasonezi etrieri circulari la fata locului?

...cu " fasonatorul"  !? asta este o problema ? N-ai vazut pina acum cum se fac etrieri si pe niste fiare batute intr-un dulap ????? E greu de facut o matrita ????

#23
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,491
  • Înscris: 06.01.2014
Și de câți etrier e nevoie la un stâlp de 3m ? Puși di 15 'n 15, ies 20 bucăți.  Eu, ca nu-s constructor, fac matrita în 5 minute și etrierii intr-o jumătate de ora. Deci, despre ce vorbim aici?

În plus, dacă era obligația constructorului sa asigure materialul, putea sa-l ia pe beneficiar la vrajeala ("așa iese foarte bine")   și nu cred ca acesta se zgârceste la 200 de lei.
Deci, repet, despre ce vorbim aici?

Edited by cristobob, 30 May 2016 - 19:57.


#24
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

 cristobob, on 30 mai 2016 - 19:56, said:

Și de câți etrier e nevoie la un stâlp de 3m ? Puși di 15 'n 15, ies 20 bucăți.  Eu, ca nu-s constructor, fac matrita în 5 minute și etrierii intr-o jumătate de ora. Deci, despre ce vorbim aici?
Vorbe. Uita-te in filmulet, ii ia 1minut/etrier patrat, cu MASINA.
Si tu zici ca ii faci fara experienta cu matrita la minut . Fii serios!

Nu mai zic de calitate, care nu o sa fie ca la aia facuti cu masina. Si o sa te chinui sa ii prinzi de armatura. Sau nu faci acoperirea.
De aceea a ales contructorul asa. Tu zici ca nu.

Bine, atunci seful ala ce pazeste acolo?
Ca nici macar responsabilitatea nu si-o asuma.


 cristobob, on 30 mai 2016 - 19:56, said:

În plus, dacă era obligația constructorului sa asigure materialul, putea sa-l ia pe beneficiar la vrajeala ("așa iese foarte bine")   și nu cred ca acesta se zgârceste la 200 de lei.
Deci, repet, despre ce vorbim aici?
Constructor care nu se zgarceste. Buna asta.

Stii cum e, trebuie sa mai schimbi vrajeala: la asta e mai bine asa, la aia asa a vrut Dorel, la aia nu se poate, si constructorul face exact cum vrea el.

#25
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014

 Digynykraf, on 30 mai 2016 - 20:52, said:

Vorbe. Uita-te in filmulet, ii ia 1minut/etrier patrat, cu MASINA.
Si tu zici ca ii faci fara experienta cu matrita la minut . Fii serios!

Se pun barele verticale culcate pe capre/masa se pune langa ele un suport rotund de dimensiunea necesara (eu am folosit tub de canalizare ) si aceeasi lungime cu barele sau mai lung. Se distribuie si leaga cu 2 sarme in jurul suportului barele si pe urma 2 persoane, una invarte usor tot ansamblul si celalta face o spirala din OB de diametrul necesar in jurul lor pe toata lungimea respectad distanta intre spire (etrieri), eventual si ceva mai dese. La final se jeaga barile in cateva locuri de spirala si se scoate suporul urmand sa se lege barile la fiecare intersectie bara/spirala. La final se ia toata ciudatenia si se pune la locul ei .

#26
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Nu te stresa asa mult. Daca n-ai elemente semicerc la casa,stalpii aia rotunzi erau fix ca nuca-n perete...
Nu zic,am mai vazut case cu stalpi rotunzi. Nu stiu daca la una din 10 se potriveau. Cand am facut casa,m-a intrebat de 10 ori constructorul daca nu vreau stalpi rotunzi.. Probabil,sa se dea mare ca stie sa faca. Cum n-aveau nicio legatura cu restul casei,l-am refuzat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate