Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

Sisteme antiefractie pentru locuinte

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2651 replies to this topic

#1711
ctodor

ctodor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.07.2007
Salutare la toata lumea,

Am nevoie de ajutorul vostru. Cum leg un singur senzor PIR la o centrala Paradox SP5500 configurata cu ATZ si EOL? Trei din cele cinci zone 'fizice' ale centralei au cate doi senzori, a patra zona are legata la ea tamper ul cutiei si al sirenei. Zona cinci este libera ,mai trebuie sa  adaug un singiur senzor  PIR  si nu stiu cum sa fac legaturile.


Multumesc,
Cosmin

#1712
mircea_e

mircea_e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 22.11.2012
Salut
Il legi la fel ca si ceilalti, ai un singur senzor il legi cu rezistenta de tempar in serie si cu cea de zona in paralel cu contactul si mergi la zona. Programarea centralei este facuta?

#1713
ctodor

ctodor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.07.2007

View Postmircea_e, on 01 noiembrie 2017 - 00:00, said:

Salut
Il legi la fel ca si ceilalti, ai un singur senzor il legi cu rezistenta de tempar in serie si cu cea de zona in paralel cu contactul si mergi la zona. Programarea centralei este facuta?

Multumesc ptr. raspuns.
Centrala a fost programata dar tocmai am facut un reset din butonul de pe placa. O sa reiau programarea dupa ce montez si ultimul senzor.
Atasez o imagine din manualul de instalare ca sa fiu sigur ca am inteles bine cum trebuie legat senzorul PIR la centrala.d:\temp\single_pir.png

Poti sa-mi confirimi daca legaturile din poza atasta sunt ceea ce trebuie sa fac si eu?

Multumesc,
Cosmin

Attached Files


Edited by ctodor, 01 November 2017 - 08:06.


#1714
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Da, acelea sunt legaturile pe care trebuie sa le faci tu daca restul legaturilor sunt facute pentru atz si eol.

Dar de ce ai resetat totul?


#1715
ctodor

ctodor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.07.2007

View PostPetrecristi, on 01 noiembrie 2017 - 09:16, said:

Da, acelea sunt legaturile pe care trebuie sa le faci tu daca restul legaturilor sunt facute pentru atz si eol.

Dar de ce ai resetat totul?

Am uitat sa pun sirena "in service" si cand am inceput sa desfac regleta de alimentare senzori/sirena/tastatura din centrala ca sa mai conectez ceva senzori sirena a inceput sa sune Posted Image. Nu am reusit sa o opresc cu un simplu arm/disarm (si da, cand am incercat arm/disarm erau alimentate Posted Image ) as ca cel mai simplu si rapid a fost sa apas butonul reset de pe placa. BTW. Era o alta metoda mai simpla sa opresc sirena?

#1716
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Puteai sa scoti triggerul. Este un fir pe placa centralei ori la bel+ ori la bel-. Ala se numeste trigger. Nu mai stiu cum il are sp 5500, pe plus sau pe minus...


#1717
mircea_e

mircea_e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 22.11.2012
Buna seara.
dupa cite stiu eu triggerul este pozitiv la paradox.
Legarea unui senzor asa se realizeaza.

Seara buna.

#1718
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
la sp6000 si sp7000 este negativ, la sp4000 pozitiv. sp5500...,nu-mi amintesc

#1719
mircea_e

mircea_e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 22.11.2012
Astia de la paradox nu sunt consecventi?
La DSC pentru toate modelele este la fel si este negativa
La Carber pentru toate modelele este pozitiva.
Astia sunt cum bate vintul?!?!

#1720
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
cum ti se par cerberurile?
mie mi se par cele mai fiabile din cele enumerate de tine.
cu paradox au mai fost probleme, cu dsc lafel, cu cerber foarte putine.
de exemplu c52 am montat f multe, le mai schimb acumulatorii la cativa ani, in rest... nu ma asteptam sa fie atat de fiabile. sunt romanesti daca nu gresesc

Edited by Petrecristi, 01 November 2017 - 23:15.


#1721
mircea_e

mircea_e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 22.11.2012
Da sunt bune, nici eu nu am avut probleme cu ele si usor de lucrat da sunt romanesti produse de Roel
si DSC se lucreaza usor, se prograneaza cu calculatorul si este simpla, sau pentru mine ca am invatato si am avut de la cine sa invat.

#1722
Vicky39

Vicky39

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.11.2017
Salutare .... am si eu o problema cu un paradox mg 5000 si sper sa ma poata ajuta cineva. A fost instalata de catre o firma de securitate a functionat ok legata la dispecerat prin gprs. La momentul acela mi-au dat doar user codul. Intre timp m-am hotarat sa o trec pe vdmp3 si sa renunt la  ei asa ca am incercat sa o reprogramez singur neavand codul de instalare. I-am dat reset din pcb.....am bagat serialele senzorilor wireless....am setat zonele pe senzori totul ok cu exceptia a doua lucruri: zona 3 - tamper sirena ( cablata) imi da mesaj de alarma imediat ce o activez si un contact magnetic wireless este inversat adica geamul inchis il considera open iar deschis - close. L-am resetat de zeci de ori i-am sters serialul si l-am reprogramat .....  Degeaba.

#1723
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
In functie de tipul de legaturi trebuie sa faci si programarea.
706 aprinzi 2 daca ai rezistenta EOL
705   aprinzi 1, 3, 4 daca ai cu recunoastere tamper.
Sa faci si o poza cu legaturile din cutia centralei sa vedem ce ai pe acolo ca sa-tibspun exact ce sa activezi.

705 poti avea si 1 si 2 in caz in care este folosit tipul de legatiri in paralel

Edited by Petrecristi, 16 November 2017 - 14:16.


#1724
Vicky39

Vicky39

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.11.2017
Din ce am mai citit am inteles ca sirena ar trebui initializata.....dar cum? Am incercat in sect 706 sa-i activez 2 pentru Eol dar tot imi da alarma...atat ea cat si inca doi senzori pe care ii am cablati pe zonele 1 si 2. Acestia functioneaza ok fara 706 /2 activa.

#1725
Vicky39

Vicky39

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.11.2017
Am incercat si in 705 cu 1 34 578 si tot suna fara

Multumesc oricum pentru raspuns.....deci acum in 705 am default 2578 si 706 gol.......cred ca eol a fost instalat doar pentru sirena....poate se vede in poza

Attached Files



#1726
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Din ce se vede in poza aceea facuta pe intuneric la 705 aprinzi 1 si 2. La 706 sa ai stins 2.
La restul,in sectiunile 705 si 706 nu umbli, le lasi default. Te asiguri ca ai 706 2 stins si 705 1 si 2 aprinse.

Pune si  tu o poza cu un pic de lumina si sa nu fie cu fundu-n sus...

Edited by Petrecristi, 16 November 2017 - 15:39.


#1727
Vicky39

Vicky39

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.11.2017
Ok scze de poza....am incercat asa cum ai zis 705 /12578 si 706 gol (default) imi apar toate zonele cablate open. Am intrat si la 700 am activat 7 ca era doar 1 default...... nu s-a intamplat nimic. Au ramas toate in alarma. Dsca scot 1 din 705 ramane doar sirena.

Attached Files



#1728
Vicky39

Vicky39

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.11.2017
Cred ca mai bine iti descriu legaturile desi e pusa cutia alarmei exact sub panoul sigurantelor si nu imi dau seama exact de traseu. Sa incep cu bell  + - legate printr o rezistenta iar din - pleaca si cablu gri spre sirena. Urmeaza Aux + si - cate 3 rosii si albastre se despart si merg catresirena tastatura si senzor miscare. Apoi pcb Grn si Yel  la tastatura, ground  gol, Z1 galben legat la contact magnetic, C verde 3fire se desparte catre tastatura sirena si senzor miscare, , Z2 galben senzor miscare cred.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate