Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ford Edge

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 dasca, on 18 iunie 2016 - 17:26, said:

Nu stiu de ce am impresia ca daca te duci Si negociezi putin, iei Edge-ul ala cu sub 40.000...

Sunt convins. Si la Touareg scoti 2-3K.
Problema este ca vorbim de preturi similare la 2 masini de calitati diferite. Nu numai ca in general VW este peste Ford, dar in particular Touaregul este gandit si executat la nivel premium.

#20
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Nici eu nu vad ce sanse ar avea Edge...

#21
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

 dasca, on 18 iunie 2016 - 17:26, said:

Nu stiu de ce am impresia ca daca te duci Si negociezi putin, iei Edge-ul ala cu sub 40.000...

Eu am cumparat mai multe masini noi si absolut niciodata nu am reusit sa negociez nimica... O singura data am reusit sa scot covorase pentru a treia masina cumparat de la acelasi dealer in jumatate de an.

Nu stiu cum fac altii. Sau poate nu fac ci doar vorbesc prostii...

#22
jeblond

jeblond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 13.12.2003
Nu ai reusit sa iei discount ??? Stiam ca doar la Dacia nu scoti nimic de la dealer

#23
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Spune ce discount ai obtinut TU PERSONAL.

Alt exemplu: un prieten isi ia Passat de 28.000. Peste 4 luni cumpara de la acelasi dealer passat cc de 30 si ceva de mii. Cat a reusit sa negocieze? 0 euro!

Pe net se abereaza la greu...

#24
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
eu am luat in 2009 masina de la 28 mii cu 24 , in 2010 29 k cu 19 k + 3 tichete. atunci am vizitat multi dealeri si am lasat datele de contact , primesc si azi emailuri cu oferte reduse chiar si cu 14 mii(la un outlander) , 15 mii (la un X3) etc. e vorba de oferte la cash.

#25
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Daca masina e noutate absoluta sau deja beneficiaza de ceva promotii sau este vreun key model cu chilotii deja dati jos, atunci intr-adevar nu prea poti sa mai iei discount. In rest cred ca se ia cam la orice, dar trebuie sa fii putin mai transant. Daca stii ca masina nu este in categoriile de mai sus, dupa ce ai oferta finala, ii faci contraoferta dealerului cu 4-5% mai putin si va intelegeti la 2-3% minim (sau culoarea moca + covorase + ... ).

#26
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

 csi1, on 19 iunie 2016 - 08:42, said:

eu am luat in 2009 masina de la 28 mii cu 24 , in 2010 29 k cu 19 k + 3 tichete. atunci am vizitat multi dealeri si am lasat datele de contact , primesc si azi emailuri cu oferte reduse chiar si cu 14 mii(la un outlander) , 15 mii (la un X3) etc. e vorba de oferte la cash.
Sigur nu erau "reduceri" standard care se dadeau automat la toti clientii?

Cu ce il intereseaza pe dealer daca e cash sau credit/leasing?
El oricum o sa aiba toti banii in cont fie ca ii virezi tu sau societatea de creditare....

#27
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Inca o chestie: agentul de vanzari primeste comision de la firma de leasing asa ca lui personal il convine mai mult cand cumperi prin leasing / credit.

In romania daca vrei sa vinzi masina la 15.000 trebuie sa pui anunt la 17.000 ca sa "mai lasi"... Sa se simta si fraierul bine ca a negociat...

#28
jeblond

jeblond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 13.12.2003
Dupa ce ma hotarasc la model si marca vorbesc cu toti dealerii din romania si incep negocierile. Secretul este sa nu incerci sa negociezi cu un singur dealer pt ca aia nu e negociere...ii pui pretul de la alt dealer in fata si o sa vezi ca scade pretul usor usor.

Talisman 35400 negociat la 31200
Chevrolet cruze 21300 negociat la 17600
Peugeot 308 18200 negociat la 14600

#29
Zamolxe13

Zamolxe13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.05.2016
Eu am luat anul acesta un  FF cu pret de lista 23675 euro cu suma de 14997 euro + 1500 lei cat am dat pe tichetul rabla. Deci se poate negocia, dar sa stii cand, cum si cu cine :)

#30
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Adica ai scos un discount de aprox. 9.000 euro? Posted Image

#31
Zamolxe13

Zamolxe13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.05.2016
2200 euro au fost obținuți din tichet rabla 1450 euro + 750 euro suport acordat de Ford Romania cu ocazia rablei. Diferența până la final a fost discount acordat de dealer. Știam dinaintea negocierii ca la Ford poți obinte un minim de 20-25% reducere și atunci am tras cât mai mult de preț în jos pentru că am plătit cu bani munciți, și nu furați.

Edited by Zamolxe13, 21 July 2016 - 17:33.


#32
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
As vrea sa cred macar 20-25% din ce spui tu, dar nu pot. Posted Image

#33
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
La Ford se pot obtine discount-uri bune. Eu am obtinut de la 25200 pret de 20400, acum 3 ani si jumatate. Si in Germania am obtinut fix 21% reducere fata de pretul de lista la un S-Max.

Cum aici vorbim de Ford Edge, cred ca putem considera ca pretul real de platit pe masina e undeva la 80, maxim 85% din pretul de lista afisat. Asta e politica Ford cred. Daca la VW pretul platit e la 2-3% distanta de cel afisat, atunci VW Touareg e cu 20% mai scump decat Edge, deci ar fi de asteptat sa vina cu ceva in plus, daca tot costa mai mult in realitate, chiar daca pe hartie par sa aiba preturi la fel.

Cand am luat Focusul acum 3 ani si ceva, m-am uitat si la Octavia, ca la Golf era schimbarea de generatii nu prea aveam ce lua. Octavia cu dotari similare iese putin mai scumpa decat un Focus, ceea ce nu mi s-a parut in regula, asa ca am ramas la Ford.

Mie imi place cum arata Edge-ul, dar nu l-as cumpara. L-as fi luat in calcul pt  putin timp, dar faptul ca nu se pot pune 7 locuri pe el l-a scos din socoteala repede. In plus, mie nu-mi trebuie SUV ca nu umblu pe drumuri proaste. Ca aspect insa si in general ca masina mie imi place.

#34
Zamolxe13

Zamolxe13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.05.2016

 ericmario, on 21 iulie 2016 - 17:47, said:

As vrea sa cred macar 20-25% din ce spui tu, dar nu pot. Posted Image

Spune-mi cum pot sa o dovedesc și promit să o fac :) nu îmi place să mă laud si nici nu am de ce să o fac

#35
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Scan oferta, factura.

#36
Zamolxe13

Zamolxe13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.05.2016
Momentan sunt la birou si nu am la mine si factura de achizite. Am atasat oferta. In momentul cand am primit oferta (luna martie 2016) exista un program de reducere oferit de Ford Romania, denumit ecobonus, prin care se primea 1100 de euro reducere pentru orice auto Ford Focus. In perioada respective auzisem ca urmeaza sa demareze si RABLA si ca FORD va avea aceeasi reducere ca anul trecut, adica 1450 euro tichet rabla + 750 euro suplimente la rabla oferit de Ford Romania (total 2200 de euro). Cand am acceptat oferta si am semnat contractual de comanda al masinii, mi-am trecut ca si clauza sa pot schimba reducerea ecobonus cu reducerea rabla, ceea ce am si facut. Asa ca la oferta din atasament trebuie sa mai scadeti inca 1100 euro diferenta intre reducerile oferite de rabla si ecobonus. Daca sunt nelamuriri, va stau la dispozitie cu explicatii. Multumesc.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate