Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

De ce muzica hip-hop romaneasca a devenit un esesc?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
soulshark01

soulshark01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 25.03.2016
Pentru ascultatori : De ce a inceput sa fie ca muzica din state, un esec de tot rahatul, jumatate manea cu prea multe influente pop?
De ce dupa atatia ani tot Parazitii si Mafia fac cel mai hard, cel mai bun hip-hop si nu au mai fost oameni care l-au putut evolua la un nivel mai ridicat? De ce unii care aveau potential au inceput sa cante muzica bisericeasca?
B.U.G Mafia e pentru oricine, de la copil de 12 ani pana la persoane pana in 60 de ani, dar Satra Benz nu prea...De ce toate melodiile tintesc varsta de 15-20 de ani?

#2
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
In primul rand, Satra Benz nu canta hip-hop. Au versuri de manele cantate pe trap. E o maimutareala ce fac aia acolo, n-au nicio logica versurile lor. Incearca sa imite prosteala aia cantata de maimute cu dinti din aur facuta in SUA.

Iar restul n-au fost asa de buni ca BUG Mafia si Parazitii incat sa adopte un stil mai hard-core si sa faca bani din asta, fara sa aiba nevoie de radio. Au avut si nesansa sa se nasca mai tarziu.

Edited by Robiacs, 22 May 2016 - 10:30.


#3
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
fiindca oamenii trebuie sa manance sa faca vanzari... parazitii si bug mafia sunt branduri cu 20 ani in spate...

uite nane... a incercat sa imite un hardcore s-a dus in extrema cealalta si s-a dat pe comercial, guess who, spike, alex velea, puya la fel

#4
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014
Frate, asa ca intre fani de hip hop. Bai, uita-te putin la Snoop Dogg, Dr Dre, N.W.A, 2PAC in anii 90, si acum uita-te la Lil Wayne, Lil Jon, Nicki Minaj.
Ultimii sunt niste cocalari cu dinti de aur, cum zicea un coleg de mai sus, iar primii sunt niste legende. Si in Romania e aproape la fel. Prin incercarea noastra de americanizare a muzicii hip-hop, am uitat ca si rapperii din America moderni sunt echivalentii unor cocalari.

#5
soulshark01

soulshark01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 25.03.2016

View PostRobiacs, on 22 mai 2016 - 10:24, said:

In primul rand, Satra Benz nu canta hip-hop. Au versuri de manele cantate pe trap. E o maimutareala ce fac aia acolo, n-au nicio logica versurile lor. Incearca sa imite prosteala aia cantata de maimute cu dinti din aur facuta in SUA.

Iar restul n-au fost asa de buni ca BUG Mafia si Parazitii incat sa adopte un stil mai hard-core si sa faca bani din asta, fara sa aiba nevoie de radio. Au avut si nesansa sa se nasca mai tarziu.
Cedryk, Dragonu', DOC puteau sa fie destul de buni daca Cedryk cu Dragonu nu se apucau sa devina preoti iar daca DOC nu scotea toate porcariile cu ceaiuri si rahaturi.

#6
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,117
  • Înscris: 04.09.2013

View PostMooF2010, on 22 mai 2016 - 10:27, said:

parazitii si bug mafia sunt branduri cu 20 ani in spate...

am vaga impresie ca trupele astea doua nu stau in banii pe care ii fac din muzica. astfel ca in muzica pot alege sa faca ce au chef. restul probabil ca au fost nevoiti sa se adapteze dupa ce se vinde mai bine ca sa aiba ce manca a doua zi.

#7
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010

View Postwld-ro, on 22 mai 2016 - 10:56, said:


am vaga impresie ca trupele astea doua nu stau in banii pe care ii fac din muzica. astfel ca in muzica pot alege sa faca ce au chef. restul probabil ca au fost nevoiti sa se adapteze dupa ce se vinde mai bine ca sa aiba ce manca a doua zi.

Nu stau fiindca sunt branduri... ei vand si imagine si multe altele nu doar muzica

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
...pentru ca Cheloo.

#9
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pentru ca majoritatea hip-hoperilor sunt underground...
tu vezi doar cativa... puya, cabron, bla, bla care nu sunt hip-hoperi... sunt interpreti!
hip-hop e o cultura... traiesti conform versurilor...
sunt hiip-hoperi care traiesc asa...
astia consacratii nu mai sunt printre ei... fac rap comercial...
macanache isi face firma acum...
n-ai sa auzi parazitii pe radio... mafia da, face pentru urechi sensibile...
dar parazitii/mafia nu mai sunt hip-hoperi... nu mai au nici o treaba cu cultura hip-hop... ei doar interpreteaza niste piese hip-hop!

muzica hip- hop romaneasca mi se pare destul de ok... depinde pe cine asculti!
acum, doar nu te astepti la eminem si tupac

uite... da un search pe youtube dupa "pe limba lumii" sa vezi cati baieti (si nu numai)  bazati gasesti

Quote

De ce unii care aveau potential au inceput sa cante muzica bisericeasca?
aici intra si sișu... totusi are versuri mișto...

Edited by Nero-d, 22 May 2016 - 11:40.


#10
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
globalizarea, frate. cand ii ascult , ii compar cu cei mai buni. si vreau sa sune la fel . nu suna, naspa ..

#11
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014
Un topic interesant, insa nu stiu ce as mai putea adauga pentru ca s-a spus cam tot...eu personal ascult rap din anii '90 in special 2pac, insa din Romania...jalnic, tot cele din '90 sunt piese bune, astia mai noi asa, ar fi cumicu si sagrada familia, in rest, ori preoteala, vorba unui user de mai sus, ori homosexuali in roz, hai sa fim sinceri ce face cedry2k nu e rap, e preoteala cu vorbe luate din dex si atat.

#12
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
intr-adevar, cam subtire scena de rap din ro...
pe langa parazitii si mafia eu mai ascult unele piese de la NA, Flou Rege, Dobrescu, raku, Deliric...

#13
bogdan286

bogdan286

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 17.04.2007
Eu am aceleasi albume pe care le ascult ca nu s-au scos altele care sa le egaleze. Codu Penal - Apocalipsa, In familie pentru bani, Pe viata
Parazitii - primii 10 ani, ambele volume; confort 3; albumele solo, ambele la fiecare; chiar si lovitura de pedeapsa mi se pare bun
Bug Mafia - viata noastra, ambele volume, Baieti buni si alte piese single;
K-gula & dj undoo - schimbari;
La familia cam tot pana in 2007;
Cam asta in mare, din rapul romanesc.

#14
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,117
  • Înscris: 04.09.2013

View PostMooF2010, on 22 mai 2016 - 11:08, said:


Nu stau fiindca sunt branduri... ei vand si imagine si multe altele nu doar muzica

M-am referit la faptul ca oamenii au afacerile lor pe langa industria muzicala si televiziune.

#15
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
lasa frate ca nici in state nu-s toti raperii ca DMX si snoop dog...
mai sunt si raperi pârâți... care nu urmaresc succesul financiar!
repareala (hip-hopereala) dupa cum am zis, e ca rockereala, sau muzica populara!...
oriunde esti, oriunde mergi si oriunde te duci, trebuie sa ai șapca, batic, hanorac, eventual bocanci, pantaloni in vine, jointul in coltul gurii...  (tatuajele de rigoare)
asta nu e un part time job!!
ori duci acest stil de viata... cu rap battleuri, cu freestyle, cu drogeala si găști... ori esti doar de fațadă...
dar aia adevarati nu prea ajung sa fie ascultati!

pe de alta parte sau reversul medaliei e sa te cheme uzzi, sa te dai mare jmecher in versuri si sa-ti iei bataie grupa mare la timisoara...

astia batrani nu mai sunt raperi... au neveste, copii... pa! tataie nu mai e credibil ca raper... e un moșulică!



in hip-hopul romanesc sunt mai multe găsti...
alex velea cu hi hi hi... grasu XXL cu guess who si maximilian, guz si kapushon, puya cu cabron, parazitii cu spyke, codrin bradea cu echo...
pe de alta parte... proiectul haarp cord...

una peste alta, eu cred ca exista o miscare hip-hop destul de solida si structurata... dar mai ales variata!

Edited by Nero-d, 22 May 2016 - 15:48.


#16
tecalto

tecalto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 18.06.2007
Doamne ajuta, ca ignoranti mai sunt unii!

Pt initiator: vrei sa stii de ce nu exista miscare? Pai citeste topicul asta si poate te lamuresti. Miscare exista insa nu exista ascultatori, aia nu exista care sa o sustina. Pe langa asta, nici macar acum in 2016, oamenii nu prea stiu ca mai exista si alte trupe in afara de Mafia si Parazitii. De asemenea, cu privire la hip-hop, cultura lor este redusa, nu stiu ce inseamna si cum ar trebui sa se manifeste.

Cand stii doar trei trupe si le iei ca referinte, normal ca rapul e de cacat. Pariez ca inca sunt o gramada de oameni care au impresia ca Mafia e rap si Parazitii hip-hop, ii simt.

Ma doare capul numai cand citesc unele chestii cum ar fi:
- ce inseamna ma "adevarati" si "falsi" in muzica? Muzica e muzica ma, nu exista fals sau adevarat exista scopuri diferite daca vrei. TOTI mc-ii sunt falsi fiindca n-au facut ceea ce zic in piesa ca au facut. Ei doar spun niste povesti unele inspirate de realitate, unele imaginare. Are cineva impresia ca Jules Verne a calatorit pana in centrul pamantului sau ca a inconjurat pamantul in 80 de zile? E fake ca n-a facut asta?

Pe langa asta, sa astepti ca hip-hop-ul sa ramana unde era in anii '70 unde a inceput, e o mare, mare, mare tampenie. E normal sa evolueze asa cum e normal ca aia care aveau 15 ani atunci sa fi crescut acum si sa aiba familii. Ce e ma rau in a avea o familie? De ce sa nu poata sa aiba copii si familie si sa si cante rap? Unde scrie, in manualul rappper-ului amator? DMX are vreo 10 copii boss si Snoop la fel. Aia de ce-s adevarati si Tataee nu e?

Rap-ul nu e mai de mult ma despre viata de cartier si cacaturi de genul dar pentru asta trebuie sa asculti, sa cauti si sa intelegi.

Cand insa in 2016 afirmi ca Parazitii si Spyke formeaza o gasca cand ei se injura pe unde se prind si si-au dat diss-uri inseamna sa fii limitat in cunostinte. Nu e problema, dar atunci ar trebui sa-ti tii gura si sa nu arunci pe aici cu opinii ce se vor adevarate.

Deci ascultati mai intai si apoi dati-va cu parerea.

#17
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
bravooo!!! Posted Image
ai inteles fix nimic!Posted Image

#18
tecalto

tecalto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 18.06.2007

View PostNero-d, on 22 mai 2016 - 16:19, said:

bravooo!!! Posted Image
ai inteles fix nimic!Posted Image


Da, exact eu din toti postacii (ca mine)  de aici. =))

Nu-i nimic insa atunci inseama doar ca sunt on-topic. Posted Image Hai noroc! Posted Image

Edited by tecalto, 22 May 2016 - 18:11.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate