Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

De ce muzica hip-hop romaneasca a devenit un esesc?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Shahara

Shahara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 29.08.2013
nici inainte n-am avut ce stiu eu ce hip hop de calitate iar acum totul se comercializeaza din pacate...

Edited by Shahara, 22 May 2016 - 18:20.


#20
soulshark01

soulshark01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 25.03.2016

View PostNero-d, on 22 mai 2016 - 16:19, said:

........

View Posttecalto, on 22 mai 2016 - 18:09, said:

........
Baieti, toata lumea e capabila sa inteleaga ca B.U.G Mafia nu mai e o trupa care poate face neaparat gangsta-rap. Pot sa faca unele piese mai calme asa, mai comerciale.
Parazitii inca o pot duce bine. Ideea e ca acum toti rapperii o ard cum a zis un coleg de aici cu haine largi, XXL, piercing-uri peste tot, dinti de aur si miscari de cocalar, si se cred mari vedete.
Cu totii stim ca B.U.G Mafia nu zicea neaparat 100% real. Dar putea sa fie credibil. Nu ca astia de la Satra Benz, care scuipa smecherie.
Si nu e vorba ca eu sunt prost sau limitat si nu stiu alti rapperi. Dar se impart in vreo 4 categorii. Primii care au cantat rap si au continuat sa o faca, asa au prins experienta si priza la fani. Asita care au facut rap, puteau avea succes, dar s-au comercializat [Guess Who, Spike, Grasu XXL, Connect-R ; si sa nu credeti ca nu sunt constient ca nu le trebuie si lor bani. Dar puteau ca in timp ce fac ei colaborari sa mai faca si un album asa mai hard ; ce-i drept, unii, dar foarte putini, au facut]
A 3-a categorie e formata din rapperii care au putut avea mare succes, dar s-au stricat pe drum de la droguri, esecuri [Dragonu, Cedry2k, Chimie]
A 4-a categorie e formata din cei care sunt destuli de buni, poate ar putea fii foarte buni, dar nu fac prea multe pentru a se face cunoscuti [ECHO, Nimeni Altu']
Si bonus, categoria de cocalari borati gen Satra, unde toate piesele suna la fel, si e despre aur si pisotale.

#21
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014

View PostShahara, on 22 mai 2016 - 18:20, said:

nici inainte n-am avut ce stiu eu ce hip hop de calitate iar acum totul se comercializeaza din pacate...

Corect, La familia si BUG au copiat la greu idei, versuri si instrumentale din afara, in perioada anilor '90.
Exemplu: tupeu de borfas=made niggaz(Tupac) atat instrumentalul cat si unele versuri.

#22
tecalto

tecalto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 18.06.2007
Ma nene despre care rap vorbim? Ala de il vedem la tv sau la radio, sau ala care exista de fapt, ca e mare, mare diferenta.

Credibil ce intelegem prin asta, ceva ce poate fi dovedit? "If I ruled the world" de la Nas e una din cele mai apreciate piese ever. E fake? Ca n-a trait asta pur si simplu canta despre cum ar fi lumea daca ar fi condusa de el. Ce e fake si ce nu? Cedry2k are o piesa "Actiune de noapte" se numeste in care povesteste despre cum el cu un prieten fura niste iarba de la un dealer. E geniala piesa. E fake? Mie nu mi se pare. Si as putea continua la nesfarsit.

Pe langa asta, ce vrem de la un mc? Sa cante despre strada, femei, masini, droguri si etc. sau sa cante despre ce vrea, despre experientele lui de viata asa cum le percepe el? Ca rapul de acolo a plecat oarecum pentru ca la inceput a fost muzica de petrecere, ne place sau nu. Apoi s-au prins baietii ca pot vorbi despre problemele lor si mediul in care traiau. Deci rapul nu trebuie sa fie despre strada, a fost despre strada pentru ca de acolo a inceput, asta nu inseamna ca trebuie sa ramana asa.

Eu vad invers, mi se pare Mafia o trupa cu mare potential. Parazitii au ramas acolo unde sunt, n-au evoluat deloc din 2004 incoace, mi se par maxim de plictisiti. Cel mai nou album a lor, cu parere de rau dar e varza cap-coada. Sa ai in 2016 versuri despre Hi5 cum are Ombladon, e cel putin jenant si o spune cineva care a fost maxim de fan.

Asta cu comercialul iarasi e mare discutie si lunga si aiurea: comercial e oricare are un concert si vinde niste piese, in orice forma: fizic, net etc. Deci toti sunt comerciali, toti vor bani, altfel nu s-ar plange prin piese ca nu sunt platiti, nu? Cum zicea Cheloo mai demult "esti underground pana dai de bani prima data".

Astia care zici tu ca s-au comercializat astia au succes, pentru ca ei sunt acolo pe piata ei sunt cunoscuti, ei traiesc din asta. Nu e rau si nu suna rau din punctul meu de vedere. Cei care o ar foarte hardcore sunt aproape necunoscuti si as putea sa-ti dau n exemple.

Pe langa asta, tot vorbim de ce vor rapperii si cum sunt ei. Va dau un sfat: ascultati emisiunea Mic Check a lui Dobrescu, o gasiti pe soundcloud, sunt deja vreo 18 episoade a inceput anul trecut. Ascultati si o sa vedeti ce preocupari au oamenii. Sunt oameni normali si e normal sa fie asa. Pe langa asta cam toti sunt oameni ce incearca sa se schimbe, sa evolueze in timp ce noi am ramas in strada si plangem dupa "adevaraciunea" din anii 70.

Comparativ, rapul din 90 de la noi din tara, comparativ cu cel de azi, era de cacat ca cap-coada. E smecher pentru ca nostalgie, dar la o analiza obiectiva nu prea sta in picioare (si imi place acel rap).

Ca sa inchei pledoaria, cum zicea Alan in emisiunea de mai sus: noi mai suntem aia de anul trecut, sau de acum cinci ani? Nu, corect? Si atunci de ce ne asteptam ca ei sa fie la fel?

Noroc!

P.S Chimie, Dragonu, Cedry2k sunt mai cunoscuti acum ca niciodata. Vorbim de hardcore? De ce piesele lor vechi de pe youtube, free-urile si toate nebuniile alea nu au mai multe view-uri ca cele recente? Ca alea erau mai hardcore.

P.S 2 Cred ca ar trebui sa ne hotaram ce vrem noi de la rap inainte de a cere ceva. Cred ca ar trebui si sa avem un sistem de referinta bine definit si asta se intampla cand asculti tot ce prinzi de la radacini in prezent.

Edited by tecalto, 23 May 2016 - 18:45.


#23
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
vad ca nu te dezminti!

View PostNero-d, on 22 mai 2016 - 16:19, said:

bravooo!!! Posted Image
ai inteles fix nimic!Posted Image

un rocker e rocker si-n pijama!!!... rockul e un mod de viata!
exact ca si hip-hopul!
totusi spre deosebire de rockeri care poti fi rockeri si la batranete... astia cu rapul mai subtire... ca devin niste bătrânei hilari din fioroși ce s-ar vrea!...
pentru ca la concerte canta si piesele vechi...

rapul e in stradă... nu pe scenă!
rapul e sa fii adevarat, sa crezi ce canti!... nu doar sa reciti o poezie!

problema multor raperi pârâți e ca n-au nici macar dictie!...

da, da... sunt oameni normali... doar cand nu sunt drogati!!!... numai normal nu e DOC...

Edited by Nero-d, 23 May 2016 - 21:56.


#24
tecalto

tecalto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 18.06.2007
Nu stiu de ce-mi bat capul...

#25
soulshark01

soulshark01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 25.03.2016
Bai frate, cu totii cand ne referim la rap comerical, ne referim la rap-ul ala care apare pe radio, care este foarte light, Doddy, Nosfe. Intradevar ca sunt piese comerciale si bune, dar prea cenzurate, prea cu niste subiecte foarte subtiri.
Rap-ul ala hardcore inseamna Mafia, La Familia, Specii, CTC, Parazitii, in care se vorbeste de la cum sa rulezi un joint la modul in care suntem manipulati, de la cum esti smardoi cand esti beat la cum ar trebui ca sa fie rap-ul romanesc. Da, fiecare avem idealuri, dar cred ca toata lumea vrea ca rap-ul sa aiba un mesaj care il diferentiaza de adolescentii care au "drame emo" in iubire, de pocaitii sjulesc cu tot plamanu pe Dumnezeu sau de depresivu' caruia nu ii merge bine nimic.

Edited by soulshark01, 24 May 2016 - 19:31.


#26
tecalto

tecalto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 18.06.2007
Cel putin trei din aia enumerati de tine mai sus sunt comerciali. :))

I-auzi, Mafia si La Familia hardcore? De cand? :))

#27
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
îhî
ce n-ai sa reusesti tu sa intelegi e ca in hip-hop e vorba in primul rand de atitudine!!1...
daca atitudine nu e? nimic nu e!
n-ai cum sa mimezi niste chestii pe care nu le-ai trait...

#28
tecalto

tecalto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 18.06.2007

View PostNero-d, on 30 mai 2016 - 10:53, said:

îhî
ce n-ai sa reusesti tu sa intelegi e ca in hip-hop e vorba in primul rand de atitudine!!1...
daca atitudine nu e? nimic nu e!
n-ai cum sa mimezi niste chestii pe care nu le-ai trait...

View PostNero-d, on 30 mai 2016 - 10:53, said:

îhî
ce n-ai sa reusesti tu sa intelegi e ca in hip-hop e vorba in primul rand de atitudine!!1...
daca atitudine nu e? nimic nu e!
n-ai cum sa mimezi niste chestii pe care nu le-ai trait...

Bai culmea dar aici sunt de acord cu tine pana la un punct, desigur. Insa ce inseamna atitudine? Sa te imbraci larg, cu baggies, bandana si sapca, bling-bling-uri, sa fumezi iarba and shit? Eu zic ca nu.

Daca fac o piesa despre cum il omor pe unul, ar trebui sa il fi si omorat? Crezi ca e vreun mc care chiar a omorat pe cineva in afara de Slick Rick si a scapat sa vb despre asta? E vorba de trairi cum ai zis, de acord, dar asta nu inseamna ca sunt fake. Se poate face lejer o piesa despre o calatorie pe Marte si n-ar fi deloc fake.

#29
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
hmmm... ca sa scrii piese despre droguri sau alcool, sau despartire, trebuie sa stii despre ce scrii... ca sa interpretezi o piesa de dragoste... trebuie sa fi trait fenomenul... altfel nu transmiti ce trebuie... iti sunt straine temele...
n-ai cum sa scrii despre viata la tara daca n-ai trait in viata ta la tara...
adica ai... dar esti fals... nu ai cum sa ai atitudinea potrivita si sa transmiti ce trebuie!

uite macanache spre exemplu... e de-acolo!... puya, nu mai e de-acolo... e pa!

Edited by Nero-d, 30 May 2016 - 20:08.


#30
tecalto

tecalto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 18.06.2007
:)))) Asa e man, exact asa, cum zici tu. Noroc!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate