Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Breuil-Cervinia (Matterhorn) si Courmayeur (Mont-Blanc)

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
NHT

NHT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 08.08.2006
Salut, a fost cineva in aceste doua localitati? Merg la vara in IT si ma gandeam sa dau o fuga pana la localitatile mentionate. Google zice ca Matterhorn e mai spectaculos dinspre Zermatt (CH) (www.zermatt.ch pentru video) dar Mont-Blanc e mai spectaculos dinspre Courmayeur. As vrea niste impresii personale. Multumesc anticipat.

Edited by NHT, 20 May 2016 - 16:35.


#2
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Din ce am studiat si eu, Matterhorn pare mult mai interesant dinspre Elvetia decat dinspre Italia ... insa parca sunt ceva lifturi pentru ski si poti urca pe o parte din Italia si cobori in Elvetia :D Nu stiu daca functioneaza vara, dar mi s-a parut interesanta ideea.

#3
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View Postutopium, on 20 mai 2016 - 16:51, said:

... parca sunt ceva lifturi pentru ski si poti urca pe o parte din Italia si cobori in Elvetia Posted Image Nu stiu daca functioneaza vara, dar mi s-a parut interesanta ideea.

Heeeeei, salutare umbră veche ! N-ai prea mai dat pe la "Travelling", bag samă ...

Cu ski-lifturi da, pare că se poate trece (cred că mai greu, că Elveţia nu e-n Schengen), dar oricum la Courmayeur se trece liber chiar cu telecabinele, fiind tot timpul în spaţiul Schengen. Adică poţi să urci din Chamonix pe Aiguille du Midi şi să cobori la Courmayeur (sau invers). Şi funcţionează mai ales vara. Am fost în august 2012 şi pe Aiguille du Midi (din Chamonix), şi pe la baza Matterhorn-ului la Gornergrat cu cremaliera (din Zermatt). Puteţi citi toată "aventura" începînd de aici.
Evident că de pe partea italiană vârful Matterhorn nu are acea imagine a "muntelui clasic", însă, din ce am studiat eu pe hărţi, se pare că se vede frumos de pe Monte Rosa, şi există transport pe cablu din Breuil-Cervinia până sus, la Plateau Rosa. Aşa că merită mers oricum, mai ales că mai sunt şi alte obiective în zonă.
Şi la Courmayeur merită mers oricum, sunt mai multe trasee pe cablu acolo, nu numai spre Hellbron (şi mai departe la Aiguille du Midi şi Chamonix).


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 21 May 2016 - 00:44.


#4
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Cum adica Elvetia nu e in Schengen? https://en.wikipedia...i/Schengen_Area Ma indoiesc ca ar fi vreo problema ... cu alte mijloace de transport e mult mai greu de ajuns dintr-o parte in alta Posted Image Daca nu ma insel Zermatt are si o politica car-free, nu poti merge cu masina pana acolo, trebuie sa o lasi la cativa km.

N-am prea dat pe la Travelling de ceva vreme, e drept, promit sa revin anul asta cu pareri dupa concedii, am cateva planuri interesante zic eu Posted Image Mi-am facut si planuri pentru un weekend in Elvetia anul asta, am renuntat insa datorita programului lor ... era un fel de city-break (mountain-break) de weekend si oricum faceam tot aveam probleme cu inchiriatul de masini pentru ca in weekend majoritatea rental cars-urilor lor sunt inchise ... chiar si in aeroport. Bizar! Ajung oarecum aproape si de zona in discutie anul asta, adica pe la lacul Como, n-am indraznit sa o iau insa mai departe spre munte/Elvetia, vedem daca o sa indraznesc sa merg pana la Lugano macar.

Edited by utopium, 21 May 2016 - 05:52.


#5
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View Postutopium, on 21 mai 2016 - 05:44, said:

Cum adica Elvetia nu e in Schengen? ...

Nu ştiu cât de corect sau de greşit scrie acolo, dar noi am fost controlaţi la "buletine" când am intrat din Lichtenstein. Aşa că am rămas cu impresia că nu e în Schengen.
Deşi ... aşa e, ai dreptate, la restul graniţelor nu ne-a controlat nimeni. Mea culpa !


View Postutopium, on 21 mai 2016 - 05:44, said:

... Daca nu ma insel, Zermatt are si o politica car-free, nu poti merge cu masina pana acolo, trebuie sa o lasi la cativa km ...

Păi, când găseşti timp, delectează-te cu ce am scris, am pus linkul în postul precedent (posturile nu sunt succesive, s-a mai intervenit în discuţie). Am postat o groază de poze, sper să-ţi placă.


Sănătate şi tcb !

#6
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008

View PostOvidiuNS, on 21 mai 2016 - 13:25, said:

Aşa că am rămas cu impresia că nu e în Schengen.

Sănătate şi tcb !
nu e in UE.

si legat strict de subiect, as  zice ca trecerea catre chamonix cu telecabina e de neratat, chiar daca pretul la telecabina e mare.

#7
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View Postdariuscha, on 21 mai 2016 - 13:49, said:

nu e in UE ...

Ăsta a fost motivul principal care a născut impresia greşită.


View Postdariuscha, on 21 mai 2016 - 13:49, said:

... trecerea catre chamonix cu telecabina e de neratat, chiar daca pretul la telecabina e mare.

Dacă i se pare prea mare preţul, poate urca doar până pe Aiguille du Midi. Doar să aibă grijă să aleagă o zi frumoasă.


Sănătate şi tcb !

#8
NHT

NHT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 08.08.2006
Multumesc pt feed-back. O sa citesc. Stiu ca de la Zermatt se vede "mai bine" dar e cam greu sa-mi conving familia ca vara la munte e mai misto decat vara la mare :)
Asa ca 1 day trip e suficient pentru mine.
M-am uitat mai demult la Glacier Express intre St Moritz si Zermatt dar mi se pare un rip-off. Stiu si de ruta similara cu schimbari de trenuri si diverse carduri dar inca nu sunt hotarat ca merita banii.
La 1 iunie se deschide si tunelul Gotthard si vara asta o sa fie plin de "entuziasti". Deci raman la partea italiana.

#9
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View PostNHT, on 23 mai 2016 - 07:24, said:

... Deci raman la partea italiana.

Păi asta era şi ultima recomandare: de la Courmayeur să urci cu telecabinele pe Aiguille du Midi.


Sănătate şi vacanţă plăcută !

#10
black dragon

black dragon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 29.04.2004
A urcat cineva de la Courmayeur la Punta Helbronner la inceputul lunii decembrie?

#11
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010
N-aş crede că iarna e posibil. Dar nici nu am studiat problema, ce-i drept (din lipsă de timp).
Ar fi frumos dacă ar circula telecabinele, iar dacă şi vremea ar fi însorită, atunci cred că peisajul ar fi mirific.


Sănătate şi tcb !

#12
black dragon

black dragon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 29.04.2004
Atat la Punta Helbronner cat si la Aiguille du Midi se urca si iarna din ce am vazut. Ambele au o revizie tehnica in noiembrie - decembrie. Intre cele 2 telefericul merge pana in septembrie, desi eram interesat sa fac traseul complet sper ca macar pana la Punta Helbronner sa ajung.
Daca in partea franceza se termina revizia pe 15 dec, la Skyway Monte Bianco termina revizia pe 30 nov, iar eu voi fi pana pe 2 dec in Torino asa ca pe 1 dec dau o fuga pana in Courmayeur, sper sa fie vreme buna si sa circule. Daca nu are nimeni mai multe detalii pana atunci revin eu dupa cu impresii.

Edited by black dragon, 25 October 2017 - 13:51.


#13
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postblack dragon, on 24 octombrie 2017 - 10:45, said:

A urcat cineva de la Courmayeur la Punta Helbronner la inceputul lunii decembrie?

De pe 2 pana pe 30 noiembrie este inchis. Dar apoi se poate urca:
http://montebianco.com/en/orari.html

Eu am urcat dinspre Chamonix spre Aiguille du Midi in ianuarie si am avut noroc de vizibilitate foarte buna. Mi-a placut mai mult decat vara.
Partea asta e inchisa de pe 6 noiembrie pana pe 15 decembrie.

http://www.chamonix....tes,180,en.html

#14
black dragon

black dragon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 29.04.2004
Da, sper doar ca italienii sa fie punctuali, daca eram in Romania nu eram chiar sigur ca se deschide pe 1 dec. Pe 3 am zbor inapoi in tara iar pe 2 trebuie sa fiu prin Torino...sper ca ziua nationala sa imi poarte noroc si sa prind vreme buna.

#15
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Eu urasc cu toata fiinta mea Courmayeur-ul. Sper ca tie sa iti fie mai cu noroc.

#16
black dragon

black dragon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 29.04.2004
Ar trebui sa ma feresc de ceva anume?

#17
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View Postblack dragon, on 25 octombrie 2017 - 23:25, said:

... sper doar ca italienii sa fie punctuali ...

Eeh, italienii punctuali ... haida deh !
Dar chiar dacă nu vor fi punctuali, în Courmayeur mai sunt şi alte câteva posibilităţi de urcare pe cablu, merită mai multe din ele, nu doar cabina spre Punta Helbronner.

@something00: şi eu sunt curios de ce-l urăşti. Delectează-ne şi pe noi cu ceva amănunte, pls !


Sănătate şi tcb !

#18
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostOvidiuNS, on 27 octombrie 2017 - 09:25, said:


@something00: şi eu sunt curios de ce-l urăşti. Delectează-ne şi pe noi cu ceva amănunte, pls !


Pur si simplu de fiecare data cand ajung acolo mi se intampla ceva urat.

NU e orasul in sine.

Doar ca am atatea amintiri urate de acolo incat Courmayeur e locul cu rele pt mine.

Anul trecut cand faceam TMB-ul mi s-a imbolnavit catelul in Courmayeur. In miez de noapte cautam un veterinar :(

Anul asta sotul a facut UTMB-ul si in Courmayeur a inceput sa mearga totul prost. Asta dupa ce pana atunci totul mersese bine si facuse cei 87 de km din Chamonix pana in Curmayeur in 13 ore. Restul de 90 din Courmayeur pana in Chamonix au fost chin.

Poate la anu' va fi mai bland cu mine/noi...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate