Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Elvetia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
961 replies to this topic

#307
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
:D

#308
qwerty1

qwerty1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 18.06.2007

 scoty, on 31st May 2012, 15:52, said:

:D


Imi poate spune cineva care sunt preturile in aeroport la Zurich. Fac acolo o scala mai mare, cam 4 ore si as vrea sa stiu daca sunt legaturi cu orasul, cat costa, etc.

#309
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

 qwerty1, on 2nd June 2012, 19:12, said:

Imi poate spune cineva care sunt preturile in aeroport la Zurich. Fac acolo o scala mai mare, cam 4 ore si as vrea sa stiu daca sunt legaturi cu orasul, cat costa, etc.

Ti-am raspuns pe topicul Totul despre aeroporturi.

#310
WhoWhere

WhoWhere

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 29.03.2003
Buna ziua,

Pe situl MAE, la conditii de calatorie in Elvetia este specificat, printre altele faptul ca "se vor prezenta, la cererea autorităților de frontieră, documentele autoturismului, dovada proprietății, talonul de înmatriculare și asigurarea (cartea verde)."

Exista posibilitatea sa nu pot intra in Elvetia cu o masina care nu este pe numele meu ci pe numele unui membru al familiei?

#311
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 WhoWhere, on 27th June 2012, 17:54, said:

Buna ziua,

Pe situl MAE, la conditii de calatorie in Elvetia este specificat, printre altele faptul ca "se vor prezenta, la cererea autorităților de frontieră, documentele autoturismului, dovada proprietății, talonul de înmatriculare și asigurarea (cartea verde)."

Exista posibilitatea sa nu pot intra in Elvetia cu o masina care nu este pe numele meu ci pe numele unui membru al familiei?
Alte documente sunt necesare pentru intrarea acolo?

#312
ginogino

ginogino

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.04.2007

 searcher-star, on 3rd July 2012, 10:28, said:

Alte documente sunt necesare pentru intrarea acolo?
am si eu o intrebare pentru cunoscatori
suntem patru persoane, toti fumatori drept pentru care am dori sa tranzitam elvetia avand in dotare 20-30 pachete de tigari pentru fiecare ( consum propriu in concediu ). din cate am inteles, mai nou limita de tigari cu care poti tranzita in ue este de 800 buc/pers. dar cum elvetia nu face parte din ue..... stie cineva cum se procedeaza
http://europa.eu/tra..._en.htm#tobacco
cu multumiri anticipate, astept un raspuns

#313
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
Salut,
M-am trezit si eu ca porcul in cucuruz ca diseara plec in Elvetia (Zermatt)! Am citit ceva din topic, dar nu am gasit informatia care ma intereseaza.
Unde pot sa imi schimb euro in franci acolo? Sunt taxe mari daca scoti bani de la automat?

#314
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
Eu centrez, eu dau cu capul!
Nici la intrarea si nici la iesirea din Elvetia nu a existat un paznic sa ma intrebe de sanatate!
La Tasch exista un bancomat in gara, iar in Zermatt este o casa de schimb valutar langa gara care e inchisa intre orele 13-16.
Nu am observat vreun comision la extragerea din bancomat.
Btw, e al dracului de scump!

#315
Keto

Keto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 23.06.2007

 Bursul, on 5th August 2012, 22:54, said:

Eu centrez, eu dau cu capul!
.
Btw, e al dracului de scump!

Scuze, abia acum ti-am citit mesajul - si vad ca ai aflat tot ce ai intrebat

Re preturi ...
:) :) :)

Si nu incerca sa faci economii -> vei plati cam la fel pentru calitate sensibil diferita
Sa ai o vacanta placuta !

#316
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Am traversat acu doua saptamani Elvetia dinspre lacul Bodensee spre Franta pana la Thonon les Bains, nu am oprit decat in cateva mici localitati, am mers pe autostrada, taxa este 33 euro si este anuala o am pana la anul daca voi mai trece. La vama de fapt un chiosc in mijlocul satului (nu mai stiu localitatea) care este impartit in doua de cele doua tari (Franta si Elvetia) m-a oprit politia (era un politai de 2 metri, care nu stia engleza) a zis ceva pe limba lui si prin gesturi m-a arata sa-i dau vigneta pe care tocmai o cumparasem din Germania de la un peco si pe care o pusesem pe parbriz in partea dreapta sus intr-un plic transparent. I-am dat-o a desprinso de pe autocolant si mi-a lipit-o in acelas loc pe parbriz. Dupa aia am vazut de ce. Vigneta daca nu ar fi lipita pe parbriz as fi putut sa o vand ca nu se da dupa numar de masina ci are doar data eliberarii si e valabila un an de zile. Dupa ce o lipestei observi ca are niste cercuri pretaiate in asa fel incat daca incerci sa o dezlipesti se rupe si nu mai poate fi folosita. Va recomand sa o lipiti pe parbriz ca sa nu fiti opriti si sa repectati viteza legala de 120 km/h caci au camere cu radar peste tot. Super tara, dar tare scumpa pentru noi romanii, daca platesti ceva cu euro te intreaba la casa in ce moneda vrei restul, pe viitor m-am gandit sa fac un tur al principalelor trecatori dar pe cat posibil sa ma cazez si sa alimentez in Franta. Motorina in Franta era 1.4 sau putin sub iar in Germania si Austria 1.6 si peste, in Elvetia peste bine de 1.6 -1.7 iar in Italia 1.6 - 1.8!

#317
Keto

Keto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 23.06.2007

 scoty, on 8th August 2012, 13:53, said:

Am traversat acu doua saptamani Elvetia dinspre lacul Bodensee spre Franta pana la Thonon les Bains, nu am oprit decat in cateva mici localitati, am mers pe autostrada, taxa este 33 euro si este anuala o am pana la anul daca voi mai trece. La vama de fapt un chiosc in mijlocul satului (nu mai stiu localitatea) care este impartit in doua de cele doua tari (Franta si Elvetia) m-a oprit politia (era un politai de 2 metri, care nu stia engleza) a zis ceva pe limba lui si prin gesturi m-a arata sa-i dau vigneta pe care tocmai o cumparasem din Germania de la un peco si pe care o pusesem pe parbriz in partea dreapta sus intr-un plic transparent. I-am dat-o a desprinso de pe autocolant si mi-a lipit-o in acelas loc pe parbriz. Dupa aia am vazut de ce. Vigneta daca nu ar fi lipita pe parbriz as fi putut sa o vand ca nu se da dupa numar de masina ci are doar data eliberarii si e valabila un an de zile. Dupa ce o lipestei observi ca are niste cercuri pretaiate in asa fel incat daca incerci sa o dezlipesti se rupe si nu mai poate fi folosita. Va recomand sa o lipiti pe parbriz ca sa nu fiti opriti si sa repectati viteza legala de 120 km/h caci au camere cu radar peste tot. Super tara, dar tare scumpa pentru noi romanii, daca platesti ceva cu euro te intreaba la casa in ce moneda vrei restul, pe viitor m-am gandit sa fac un tur al principalelor trecatori dar pe cat posibil sa ma cazez si sa alimentez in Franta. Motorina in Franta era 1.4 sau putin sub iar in Germania si Austria 1.6 si peste, in Elvetia peste bine de 1.6 -1.7 iar in Italia 1.6 - 1.8!

Eu am stat in iulie 2012 in total 7 nopti in Elvetia(Zurich, Berna, Geneva, Andermatt)
Imi doream de mult un tur temeinic al acestei tari pe care am tranzitat-o de cateva ori.
Sincer, pe mine nu m-a oprit nimeni la niciun punct de frontiera. Evident, vigneta am lipit-o imediat cum am cumparat-o (Austria).
Repet, nu m-a oprit nimeni, desi cu acesta ocazie am intrat in Elvetia de 3 ori (Hohenems-Austria / Neuhausem am Rheinfall-Germania / Saint Gingolph - Franta) si evident am parasit-o tot de 3 ori :) , la fel, fara sa fiu intrebat de ceva / oprit.

Nu retin pretul carburantilor, posibil 1.8 CHF (adica un pic peste 7 RON) - ma refer la benzina.

#318
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012
Salutari, imi poate recomanda cineva un hotel bun in Geneva care sa fie in apropiere de Palexpo? Ultima oara am stat in centru si am dat o gramada de bani pe taxi sa ma duc zilnic la centrul expozitional.
Stiu ca nu trebuie viza, dar trebuie pasaport sau merge cu buletinul? Ultima oara am fost cu pasaport dar intre timp mi-a expirat si as vrea sa stiu daca ma mai obosesc sa il fac. Multumesc

Edited by emil_sv, 18 January 2013 - 15:22.


#319
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 emil_sv, on 18 ianuarie 2013 - 15:20, said:

... trebuie pasaport sau merge cu buletinul? Ultima oara am fost cu pasaport dar intre timp mi-a expirat si as vrea sa stiu daca ma mai obosesc sa il fac ...

Noi n-am avut paşapoartele la noi, doar CI. Am fost în august 2012 cu autocarul, iar cei de la agenţie ne spuseseră în prealabil că în Elveţia românii intră cu CI. Deci pentru Elveţia poţi să nu-l mai reînnoieşti.
Nu am avut nici o cazare în Elveţia, ci în ţările învecinate, deşi turul a fost pentru vizitarea temeinică a Elveţiei. Bine, asta pentru că pseudocircuitul l-am făcut prin agenţie, dar pe cont propriu (booking.com) nu cred să fie condiţii diferite faţă de alte ţări vest-europene. Evident, preţurile camerelor de hotel sunt mai mari, aşa cum orice preţ în Elveţia e mai mare. Asta e, e una din cele mai scumpe ţări europene.

Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 19 January 2013 - 14:11.


#320
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

 OvidiuNS, on 19 ianuarie 2013 - 14:08, said:

Noi n-am avut paşapoartele la noi, doar CI. Am fost în august 2012 cu autocarul, iar cei de la agenţie ne spuseseră în prealabil că în Elveţia românii intră cu CI. Deci pentru Elveţia poţi să nu-l mai reînnoieşti.
Nu am avut nici o cazare în Elveţia, ci în ţările învecinate, deşi turul a fost pentru vizitarea temeinică a Elveţiei. Bine, asta pentru că pseudocircuitul l-am făcut prin agenţie, dar pe cont propriu (booking.com) nu cred să fie condiţii diferite faţă de alte ţări vest-europene. Evident, preţurile camerelor de hotel sunt mai mari, aşa cum orice preţ în Elveţia e mai mare. Asta e, e una din cele mai scumpe ţări europene.

Sănătate şi toate cele bune !

Multumesc frumos de informatie.  Elvetia e scumpa dar n-am incotro decat sa stau acolo, ca ma duc cu avionul pentru un scop precis nu sa vizitez.

Sanatate si numai bine.

#321
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Salutare !

A venit momentul să descriu pseudocircuitul elveţian la care am participat împreună cu soţia, printr-o agenţie, în perioada 23 - 31 august 2012.
Şi spun "pseudocircuit elveţian" întrucât am vizitat multe obiective turistice aflate atât în Elveţia, cât şi în ţările învecinate. În plus, toate cazările au fost în afara Elveţiei şi nu am dormit doar câte o noapte în fiecare loc de cazare, au fost şi locuri în care am dormit câte 2 nopţi consecutive. Aşa încât nu a fost un circuit clasic.

Transportul s-a efectuat cu avionul şi autocarul. Majoritatea celor din grup au plecat cu autocarul din Bucureşti pe 22 august dimineaţa şi au revenit în acelaşi loc pe 1 septembrie seara (au avut cazare de câte o noapte la Budapesta, la hotelul Expo, atât la dus, cât şi la întors). Ne-ar fi plăcut să facem şi noi parte din majoritate, dar trebuia ca ziua de 1 septembrie să ne prindă deja în Bucureşti. Ştiam asta de la începutul lunii ianuarie 2012, când achitasem totul. Aşa încât noi şi încă 5 persoane am apelat la varianta scurtă (propusă de agenţie), adică drumul Bucureşti - Viena din 23.08 şi drumul Viena - Bucureşti din 31.08 să-l facem cu avionul, iar în restul timpului să mărim grupul celor care au folosit doar autocarul.

O să istorisesc totul pe zile, cu cât mai multe detalii şi poze, pentru a fi cât mai util celor ce vor citi.

Ziua 1 - joi, 23.08.2012 La ora 05.30 eram la aeroportul Otopeni, unde ne-am întâlnit cu reprezentantul agenţiei. Am făcut cunoştinţă şi cu ceilalţi 5 participanţi, iar la ora 07.40 am decolat. La ora 08.10 (ora Austriei) recuperam bagajele pe aeroportul din Viena - apasă aici.

Aflasem încă de la Bucureşti cine urma să ne fie ghid pe parcursul drumului cu autocarul (am fost bucuros să aflu că este aceeaşi persoană care îmi fusese ghid la Sevilla şi Granada cu 5 luni în urmă - excelent ghid). Aşa că ne-am recunoscut uşor la Viena. În autocar am avut locurile din spatele şoferului (plătisem printre primii), destul de incomode, dar având marele avantaj că vedeam afară şi prin parbriz.
După încă o cafea şi o mică plimbare (cât timp cei veniţi numai cu autocarul au făcut un tur pietonal prin Viena), autocarul nostru a plecat către Innsbruck (mai precis către Axamer Lizum). Am făcut şi un scurt popas pe malul lacului Mondsee.

Ziua 2 - vineri, 24.08.2012 Şi în această zi am vizitat obiective a căror descriere ar fi off-topic aici. Mai precis, am început cu Muzeul Swarovski, apoi am trecut în Germania pentru a vizita Palatul Linderhof şi Castelul Neuschwanstein, iar în final am făcut un tur pietonal prin vechiul Innsbruck.

Ziua 3 - sâmbătă, 25.08.2012 La 08.30 am plecat de la Axamer Lizum şi în sfârşit am intrat în Elveţia (la 10.05), prin punctul Martina (şi eu, şi soţia ne-am adus aminte, emoţionaţi, de momentele când am trecut pe aici în anul 2002 - când am fost la ski la Livigno). Până la St. Moritz am urmat tot timpul valea râului Inn (Enn - în Elveţia)
Attached File  Elvetia1 540.jpg   239.71K   43 downloads Attached File  Elvetia1 541.jpg   262.27K   40 downloads Attached File  Elvetia1 543.jpg   219.47K   38 downloads Attached File  Elvetia1 550.jpg   190.57K   36 downloads.

Autocarul ne-a debarcat fix la ora 12 în St. Moritz Bad, chiar lângă vechea biserică din piatră de lângă lac (Sankt Karl)
Attached File  Elvetia1 561.jpg   228.03K   37 downloads Attached File  Elvetia1 562.jpg   308.17K   31 downloads Attached File  Elvetia1 563.jpg   318.91K   31 downloads Attached File  Elvetia1 564.jpg   296.97K   31 downloads

Attached File  Elvetia1 565.jpg   392K   29 downloads Attached File  Elvetia1 567.jpg   299.29K   27 downloads Attached File  Elvetia1 574.jpg   326.46K   29 downloads Attached File  Elvetia1 575.jpg   475.17K   29 downloads.

Întrucât accesul în Dorf cu autocarul este interzis şi fiind şi cam departe, ghidul ne propusese să facem un pic-nic pe malul lacului, aşa că toată lumea s-a dus la COOP pentru câteva cumpărături foarte rapide (probabil cel mai ieftin mod de aprovizionare în Elveţia)
Attached File  Elvetia1 584.jpg   492.58K   29 downloads Attached File  Elvetia1 585.jpg   299.93K   27 downloads Attached File  Elvetia1 586.jpg   353.03K   28 downloads Attached File  Elvetia1 587.jpg   306.89K   27 downloads.

La întoarcere, în loc de pic-nic, am avut timp să vizitez (între 12.35 şi 12.45) şi biserica Sankt Karl pe interior (curiozitatea mea dura din 2002, când din Livigno am făcut o excursie de juma' de zi în St.Moritz)
Attached File  Elvetia1 588.jpg   226.79K   25 downloads Attached File  Elvetia1 591.jpg   149.86K   21 downloads Attached File  Elvetia1 592.jpg   173.61K   20 downloads Attached File  Elvetia1 593.jpg   182.67K   26 downloads,

înainte de a ajunge în parcarea hotelului-restaurant Sonne (lângă terenul de fotbal - vezi pe maps.google), unde ne aştepta autocarul
Attached File  Elvetia1 598.jpg   283.17K   26 downloads Attached File  Elvetia1 599.jpg   257.19K   30 downloads Attached File  Elvetia1 600.jpg   261.16K   32 downloads Attached File  Elvetia1 601.jpg   223.35K   45 downloads.

Tot popasul din St. Moritz a durat fix o oră, prea scurt, zic eu, însă nederanjant pt. noi doi, întrucât St.Moritz a fost singurul loc din tot circuitul unde mai călcasem - în afară de Viena, evident.
La 13.30 coboram din pasul Maloja Attached File  Elvetia1 604.jpg   322.33K   49 downloads către Chiavenna Attached File  Elvetia1 606.jpg   255.56K   45 downloads şi mai departe către Milano.

Va urma ...


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 26 February 2013 - 23:35.


#322
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
... continuare.

Ziua 4 - duminică, 26.08.2012 La 8.15 autocarul s-a pus în mişcare. Am trecut mai întâi pe lângă Lago Maggiore, apoi am intrat din nou în Elveţia.
La 9.55 străbătusem deja pasul Simplon
Attached File  Elvetia1 724.jpg   342.99K   32 downloads Attached File  Elvetia1 727.jpg   421.3K   29 downloads Attached File  Elvetia1 737.jpg   281.36K   28 downloads Attached File  Elvetia1 740.jpg   292.12K   30 downloads

Attached File  Elvetia1 743.jpg   287.33K   31 downloads Attached File  Elvetia1 753.jpg   230.79K   29 downloads Attached File  Elvetia1 748.jpg   375.98K   28 downloads Attached File  Elvetia1 758.jpg   277.25K   25 downloads.

La 10.30 am intrat pe valea Vispa spre Täsch
Attached File  Elvetia1 761.jpg   347.4K   25 downloads Attached File  Elvetia1 764.jpg   348.3K   24 downloads Attached File  Elvetia1 776.jpg   248.59K   28 downloads Attached File  Elvetia1 778.jpg   293.53K   42 downloads,

unde autocarul ne-a lăsat chiar în gară. Era ora 11.05. Ghidul s-a ocupat de biletele spre Zermatt (16eur dus-întors), în timp ce noi am făcut o recunoaştere, pentru a şti de unde să cumpărăm suvenire la întoarcere. Apoi am aşteptat cuminţi trenul, în care ne-am instalat. Urma o călătorie de vis (de fapt mai multe)
Attached File  Elvetia1 781.jpg   321.17K   49 downloads Attached File  Elvetia1 782.jpg   282.65K   53 downloads Attached File  Elvetia1 783.jpg   328.3K   50 downloads Attached File  Elvetia1 785.jpg   252.29K   46 downloads.

Prima parte (drumul între Täsch şi Zermatt) a durat fix 8 minute (11.40 - 11.48). Abia am avut timp să schimb cardul foto
Attached File  Elvetia1 787.jpg   355.41K   44 downloads Attached File  Elvetia2 001.jpg   314.79K   36 downloads Attached File  Elvetia2 003.jpg   393.75K   51 downloads.

La Zermatt ne-am ţinut după ghid, care ne-a îndumat pe cei cca. 100m până la clădirea de unde se ia trenul cu cremalieră spre Gornergrat. N-am pierdut timpul prin orăşel, urma să facem la întoarcere un tur pietonal, dacă ar mai fi rămas timp.
Mi-a plăcut că lângă casele de bilete poţi privi pe monitor la imaginile în timp real de sus, de la Gornergrat, astfel încât poţi să iei în cunoştinţă de cauză decizia dacă să urci sau nu
Attached File  Elvetia2 006.jpg   408.25K   49 downloads Attached File  Elvetia2 007.jpg   384.45K   52 downloads Attached File  Elvetia2 010.jpg   474.04K   54 downloads Attached File  Elvetia2 009.jpg   183.36K   66 downloads.

Poate mai interesantă decât priveliştea de sus a fost urcarea până la 3089m, la Gornergrat, pentru că, deşi e cu cremalieră, trenul se mişcă liiiiiiiin, şi ai posibilitatea să faci poze şi să filmezi din foaaaaaarte multe unghiuri. Ce-i drept, am avut parte şi de o vreme perfectă, după zilele anterioare în care ploaia a fost prezentă. Puţinii nori de pe cer au dat un farmec aparte ascensiunii, iar lipsa vântului a făcut posibilă lăsarea geamurilor şi filmarea direct de afară, nu prin sticlă. Urcarea cu trenul a durat de la 12.20 la 12.55
Attached File  Elvetia2 012.jpg   292.65K   66 downloads Attached File  Elvetia2 013.jpg   298.16K   57 downloads Attached File  Elvetia2 016.jpg   382.91K   58 downloads Attached File  Elvetia2 018.jpg   300.57K   58 downloads

Attached File  Elvetia2 024.jpg   353.33K   59 downloads Attached File  Elvetia2 025.jpg   394.54K   58 downloads Attached File  Elvetia2 026.jpg   389.14K   59 downloads Attached File  Elvetia2 027.jpg   241.43K   62 downloads

Attached File  Elvetia2 033.jpg   318.4K   61 downloads Attached File  Elvetia2 034.jpg   203.05K   61 downloads Attached File  Elvetia2 035.jpg   228.65K   62 downloads Attached File  Elvetia2 036.jpg   243.81K   66 downloads

Attached File  Elvetia2 037.jpg   255.3K   65 downloads Attached File  Elvetia2 039.jpg   256.97K   69 downloads Attached File  Elvetia2 041.jpg   218.46K   62 downloads Attached File  Elvetia2 042.jpg   143.24K   59 downloads

Attached File  Elvetia2 043.jpg   152.85K   52 downloads Attached File  Elvetia2 044.jpg   232.2K   48 downloads Attached File  Elvetia2 045.jpg   217K   46 downloads Attached File  Elvetia2 046.jpg   225.12K   48 downloads

Attached File  Elvetia2 047.jpg   197.67K   49 downloads Attached File  Elvetia2 049.jpg   349.92K   45 downloads Attached File  Elvetia2 050.jpg   276.51K   39 downloads Attached File  Elvetia2 051.jpg   317.56K   39 downloads

Attached File  Elvetia2 119.jpg   331.56K   43 downloads Attached File  Elvetia2 118.jpg   328.99K   45 downloads Attached File  Elvetia2 117.jpg   420.57K   42 downloads Attached File  Elvetia2 116.jpg   367.22K   48 downloads.

Aproape o oră jumate' ne-am delectat cu superbele panorame ce se înfăţişau în plin soare. În mod special vârful Matterhorn ne dădea fiori (noi avem o legătură mai specială cu "muntele clasic", datorită unei cărţi - dar asta e altă poveste). Pentru noi, ziua asta a fost cea mai frumoasă din tot circuitul elveţian
Attached File  Elvetia2 057.jpg   176.28K   49 downloads Attached File  Elvetia2 058.jpg   331.73K   52 downloads Attached File  Elvetia2 059.jpg   364.39K   58 downloads Attached File  Elvetia2 068.jpg   378.68K   67 downloads

Attached File  Elvetia2 069.jpg   429.55K   71 downloads Attached File  Elvetia2 072.jpg   340.26K   69 downloads Attached File  Elvetia2 073.jpg   416.2K   60 downloads Attached File  Elvetia2 074.jpg   357.86K   61 downloads

Attached File  Elvetia2 075.jpg   342.58K   60 downloads Attached File  Elvetia2 079.jpg   345.26K   53 downloads Attached File  Elvetia2 097.jpg   304.46K   49 downloads Attached File  Elvetia2 099.jpg   311.22K   46 downloads

Attached File  Elvetia2 100.jpg   304.37K   45 downloads Attached File  Elvetia2 111.jpg   252.22K   39 downloads Attached File  Elvetia2 113.jpg   194.17K   47 downloads Attached File  Elvetia2 112.jpg   331.53K   48 downloads.

Până la 14.19 (ora coborârii) am avut timp facem poze (inclusiv cu Saint Bernard-ul "de serviciu"), să mâncăm, să savurăm câte o ciocolată caldă (eu) şi o cafea (soţia) pe terasa cu mese şi scaune albe care se vede în pozele cu observatorul, şi să ne tot plimbăm pe-acolo. Suvenirele le-am lăsat pentru Täsch.
Din păcate, la coborâre ne-am trezit într-un vagon cu geamuri fixe, dar tot nu m-am abţinut să nu folosesc aparatul foto, chiar şi prin geam. Durata a fost aceeaşi ca la urcare.
În Zermatt am avut timp doar pentru câteva poze (până la 15.20)
Attached File  Elvetia2 143.jpg   330.03K   51 downloads Attached File  Elvetia2 144.jpg   278.34K   44 downloads Attached File  Elvetia2 145.jpg   302.37K   44 downloads Attached File  Elvetia2 146.jpg   378.53K   97 downloads,

mai ales că ghidul coborâse cu trenul anterior şi grupul se dusese până-n centru, la biserică şi la cimitirul alpiniştilor.
În timp ce aşteptam trenul spre Täsch, am reuşit să fac o fotografie rară: Attached File  Elvetia2 147.jpg   193.1K   109 downloads. Cam greu să întâlneşti aşa ceva în Elveţia, zic eu. În fine, autocarul a fost prezent la datorie fix la ora 16, aşa cum stabilise ghidul, dar de plecat spre celelalte obiective ale zilei am reuşit abia la ora 16.15. Ne-am luat "La revedere" de la valea Vispa
Attached File  Elvetia2 156.jpg   256.02K   96 downloads Attached File  Elvetia2 157.jpg   297.7K   38 downloads Attached File  Elvetia2 160.jpg   370.52K   36 downloads Attached File  Elvetia2 162.jpg   361.46K   34 downloads

întrucât e clar că vom mai reveni în zonă cu altă ocazie.

Va urma ...


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 02 March 2013 - 02:03.


#323
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 14.04.2008
Ovidiu , urcarea/coborarea se face cu programare  ?

#324
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 dariuscha, on 02 martie 2013 - 10:09, said:

Ovidiu , urcarea/coborarea se face cu programare  ?

Nu, urci când vrei și cobori când vrei. "Biletul" e la fel ca cel de la Chamonix: un card ! Sincer, nu știu cât timp e valabil după ce l-ai cumpărat, dar în ziua respectivă sigur e valabil. Uite și prețurile de anul trecut: Attached File  Elvetia2 008.jpg   235.98K   106 downloads.

Sănătate și tcb !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate