Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Windows 7 SP1 - Set de actualizari (un fel de SP2).

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
271 replies to this topic

#235
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015

 anoniymus, on 18 mai 2016 - 15:51, said:

Inseamna ca Windows 10 nu multumeste pe cei de la MS.
Ma refer ca numar de instalari.

La cate probleme si bug-uri are w10,normal ca w7 inca este folosit de foarte multa lume.

Ar fi fost foarte bine ca in momentul de fata cand descarcam w7 de la microsoft sa aiba integrat sp2.

#236
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
intrucat nu e considerat un SP2 nu a fost integrat niciodata de Microsoft intr-o imagine, asa cum a fost cu Sp1.
E doar un update cumulativ pe vreo 2 ani care omite totusi cateva update-uri - asta are doar ce tine de bu-fix-uri si securitate.
L-au scos ca sa mai usureze un pic instalarea.

#237
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Banuiesc ca acel sp2 ,generic denumit este cel de aici https://answers.micr...89-48e1e883051e

#238
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 29.04.2010
Nu vrea nici cu MSE, da aceeasi eroare, ca nu poate instala deffinition updates. Ma roaga sa incerc mai tarziu :)))))

Mare belea cu 0x80072efe. Nici razboiul atomic nu o elimina.

#239
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Probabil. Nu ma apuc sa descarc si sa compar.
Ai deja tot ce trebuie referitor la el in primul post, inclusiv linkuri si prerequisite - despre el e tot topicul asta...

#240
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 29.04.2010
O sa ii sun pe astia de la Microsoft maine la asistenta, macar sa mai verifice o data ce naiba are licenta OEM. Multi spun ca au schimbat codul de licenta la support si numai asa s-a eliminat eroarea.

#241
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Nu vrea nici cu MSE, da aceeasi eroare, ca nu poate instala deffinition updates.
Pana nu are Sp1 si incavreo catev update-uri nu ai cum sa instalezi un antivirus.
Ba sunt chiar multe programe care au aparut dupa Sp1 ce se nu pot instala daca nu-l ai.

Deci adu-l la zi si pe urma o sa meargta.

#242
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 29.04.2010
L-as aduce, dar nu doreste sa instaleze nimic. Da aceeasi eroare, ca e de vina conexiunea la net, ca nu poate sa instaleze ca nu are protectie actualizata... Netul merge brici, saracul nu are nicio vina. Cred ca e sistemul de operare prost, iar cheia de licentiere activa nu isi face treaba. Sau e o problema de Bios, care trebuie rescris, asta pentru initiatii in programare.

#243
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Bios-ul nu are nicio treaba.

Trebuie sa descarci tu kit-ul de SP 1 si sa-l instalezi - kit-ul Offline are si prerechizitele incluse.
Dupa care sa pui IE 11. Tot manual dscarcat si instalat.
Apoi puse KB-urile din primul post al acestui topic - In ordinea indicata.

Totul descarcat si instalat manual.

Eu ma opresc aici, ti-am tot zis ce sa faci, mai departe tine cdoar de tine.

Oricum ai inceput cu stangul - exista kit-ul original de 7 cu Sp1 inclus - pe-ala trebuia sa-l instalezi de la inceput.

#244
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013
Vezi daca te ajuta unul dintre aceste update: https://www.catalog....spx?q=kb3125574

#245
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 29.04.2010
@eiffel si tuturor colegilor de forum, mii de multumiri. S-a deblocat eroarea 80072EFE, cauta actualizarile normal acuma. Dupa instalarea SP1, am urmat KB3020369 si KB3172605 (din primul post). KB3102810 nu l-am gasit in catalog, dar ma bucur ca s-a rezolvat. Trebuie sa va scot la bere :)

#246
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013

 dincadan78, on 31 ianuarie 2021 - 14:15, said:

Trebuie sa va scot la bere Posted Image

Sa il folosesti cu placere maxima! Posted Image

Edited by Ravy, 31 January 2021 - 22:22.


#247
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015

 dincadan78, on 28 ianuarie 2021 - 23:59, said:

Am schimbat la un PC mai vechi HDD cu SSD si am reisntalat Win7 Professional 32 bit de la zero. Problema e ca dupa ce am citit cele 13 pagini, sunt inca nelamurit, cum sa fac sa elimin eroarea 80072EFE existenta in Windows Update? Nu reuseste sa faca nici macar o actualizare (licenta este activata, totul e in regula), dupa instalarea curata a sistemului de operare pe noul SSD. Care sunt pasii de urmat si care sunt actualizarile graduale ce trebuie facute pentru a debloca win update automat? Stiu ca nu se mai asigura suport de la Microsoft la Windows 7, dar ma gandesc -colegii experimentati in software si retelistica de pe forum imi pot recomanda cativa pasi simpli si link-urile utile prin care sa reusesc in vreo 3 zile sa dau de cap acestei probleme pe care nu am mai patit-o pana acum, actualizarea Win7 Pro 32 bit pe un sistem tip X86 (Intel P4 la 3,2 Ghz) - inca functional pt chestiuni de baza, nu foarte complicate.

Hai sa te invat cum sa procedezi pe viitor.Am observat ca ai licenta de w7 fara sp 1.Intri la microsoft sa descarci w 7 ,introduci serial key si vei putea descarca ultima versiune de w7 sp1 original microsoft.Nu apelezi la microsoft security esencial deoarece nu mai este updatat la zi si nu mai are valoare.Instalezi un antivirus puternic(adica fara AVG,avira ,avast),sfatul meu Bitdefender care e foarte puternic si nu il saimti la consum de resurse,tu bagi ce vrei(antivirus) si lasa-le naibii de update-uri ca nu ai nimic de castigat de la ele.Nu esti firma sa intre hackerii personal pe pc-ul tau sa exploateze vulnerabilitatile din windows-ul tau ce nu are updateuri,ba mai mult le si opresti din security ca sa mearga struna.Si asta e tot,treaba va merge ca unsa.Iti las si un link de unde descarci windows 7 sp1 original de la microsoft(ultima versiune)(descarca si x64 si x32 sa le ai acolo ca nu se stie...),.Succes,nu te descurci sau ai neclaritati eu ,dar nu numai te vom ajuta.Profita pana nu il vor scoate de la descarcarea libera https://www.microsof...wnload/windows7

Edited by PiticVerde, 02 February 2021 - 17:12.


#248
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Momentan MSE-ul primeste update-uri. Definitiile sunt aceleasi ca ptr Defender.
Ba inca mai apare la WU si acel Malware Removal Tool lunar. Plus toate update-urile la Edge.
Am zis mai sus ca mai am pe vreo 2-3 PC-uri la servici.

#249
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013

 PiticVerde, on 02 februarie 2021 - 17:09, said:

Hai sa te invat cum sa procedezi pe viitor.Am observat ca ai licenta de w7 fara sp 1.Intri la microsoft sa descarci w 7 ,introduci serial key si vei putea descarca ultima versiune de w7 sp1 original microsoft.Nu apelezi la microsoft security esencial deoarece nu mai este updatat la zi si nu mai are valoare.Instalezi un antivirus puternic(adica fara AVG,avira ,avast),sfatul meu Bitdefender care e foarte puternic si nu il saimti la consum de resurse,tu bagi ce vrei(antivirus) si lasa-le naibii de update-uri ca nu ai nimic de castigat de la ele.Nu esti firma sa intre hackerii personal pe pc-ul tau sa exploateze vulnerabilitatile din windows-ul tau ce nu are updateuri,ba mai mult le si opresti din security ca sa mearga struna.Si asta e tot,treaba va merge ca unsa.Iti las si un link de unde descarci windows 7 sp1 original de la microsoft(ultima versiune)(descarca si x64 si x32 sa le ai acolo ca nu se stie...),.Succes,nu te descurci sau ai neclaritati eu ,dar nu numai te vom ajuta.Profita pana nu il vor scoate de la descarcarea libera https://www.microsof...wnload/windows7

Functioneaza linkurile de la Microsoft daca ai licenta originala, atat pe 32 biti cat si pe 64 biti.Posted Image

Attached File  Clipboard01.jpg   55.69K   37 downloads

*Am descarcat eu in limba romana.

Edited by xmanyacs77, 02 February 2021 - 18:35.


#250
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015

 eiffel, on 02 februarie 2021 - 18:23, said:

Momentan MSE-ul primeste update-uri. Definitiile sunt aceleasi ca ptr Defender.
Ba inca mai apare la WU si acel Malware Removal Tool lunar. Plus toate update-urile la Edge.
Am zis mai sus ca mai am pe vreo 2-3 PC-uri la servici.

Inca mai primeste MSE ce se instaleaza pe w7  update-uri noi de definitii virusi? Chiar daca suportul pentru w7 este incheiat?

#251
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 PiticVerde, on 02 februarie 2021 - 18:46, said:

Inca mai primeste MSE ce se instaleaza pe w7  update-uri noi de definitii virusi? Chiar daca suportul pentru w7 este incheiat?

Da,

Si suportul pentru w7 nu este incheiat. Contra cost primesti ultimile actualizari ! Microsoft forteaza la greu trecerea la win10, telemetrie si multe altele !!!

Nu zic ca si in w7 au bagat telemetria !.....

 PiticVerde, on 02 februarie 2021 - 17:09, said:

sfatul meu Bitdefender care e foarte puternic si nu il saimti la consum de resurse,tu bagi ce vrei(antivirus) si lasa-le naibii de update-uri ca nu ai nimic de castigat de la ele.Nu esti firma sa intre hackerii personal pe pc-ul tau sa exploateze vulnerabilitatile din windows-ul tau ce nu are updateuri,ba mai mult le si opresti din security ca sa mearga struna.

Bitdefender are parti bune si mai putin bune ca orice antivirus.
Daca nu ai update-uri la zi la win risti mult, nu zic ca si daca le ai la zi tot e un risc dar mai mic  Posted Image ..... Orice sistem personal sau de firma este bun pentru "hackeri" Posted Image .   Cum ar fi sa te trezesti cu "mascatii" la usa ca ai "spart" FBI-ul de pe calcu tau ? Si cunostintele tale sunt de maxim un "tetris" ? ??   NU riscati !

Edited by bumpocbum, 02 February 2021 - 19:16.


#252
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

 PiticVerde, on 02 februarie 2021 - 17:09, said:

Hai sa te invat cum sa procedezi pe viitor.Am observat ca ai licenta de w7 fara sp 1.Intri la microsoft sa descarci w 7 ,introduci serial key si vei putea descarca ultima versiune de w7 sp1 original microsoft.Nu apelezi la microsoft security esencial deoarece nu mai este updatat la zi si nu mai are valoare.Instalezi un antivirus puternic(adica fara AVG,avira ,avast),sfatul meu Bitdefender care e foarte puternic si nu il saimti la consum de resurse,tu bagi ce vrei(antivirus) si lasa-le naibii de update-uri ca nu ai nimic de castigat de la ele.Nu esti firma sa intre hackerii personal pe pc-ul tau sa exploateze vulnerabilitatile din windows-ul tau ce nu are updateuri,ba mai mult le si opresti din security ca sa mearga struna.Si asta e tot,treaba va merge ca unsa.Iti las si un link de unde descarci windows 7 sp1 original de la microsoft(ultima versiune)(descarca si x64 si x32 sa le ai acolo ca nu se stie...),.Succes,nu te descurci sau ai neclaritati eu ,dar nu numai te vom ajuta.Profita pana nu il vor scoate de la descarcarea libera https://www.microsof...wnload/windows7

incepusei bine si imi placea de cum dai sfat. si cand sa dau like vad cum ai dat-o cu mucii in fasole grav de tot .

nu exista nicio diferenta cand e vorba de securitate, ba mai mult chiar, "domesticii" sunt vizati mult.
cursuri de utilizare IT, SO la zi, suita de securitate instalata, cont de utilizator (nu admin). astea sunt "regulile de aur".

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate