Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Windows 7 SP1 - Set de actualizari (un fel de SP2).

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
271 replies to this topic

#1
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Astazi microsoft a anuntat ca Windows 7 SP1 va primi de acum incolo cate un set de actualizari care contine toate actualizarile de la SP1 pana acum,mai pe scurt este un pack care contine +240 de actualizari,volumul sau are intre 1,4 GB sau mai mult depinde de limba Windows-ului.
Pack-ul este valabil de acum in Windows Updates,la actualizari optionale.

Mai multe detalii aici:

Windows 7 Sp2

Pentru cei care refac un clean install,ca sa va mearga Windows Update,instalati DOAR urmatoarele fix-uri. (Aceste fix-uri se aplica doar la Windows 7 Service Pack 1,RTM-ul n-are nevoie,da in RTM merge Windows Update fara probleme,dar odata ce instalati Service Pack 1 apar problemele la Windows Update).

1. Actualizare pentru Windows 7 pentru sisteme pe 64 de biți (KB3102810),acest fix remediaza High CPU usage/Memory Usage si gaseste "primul val de actualizari".

Important ! Ca sa puteti aplica al doilea fix de la punctul 2,este necesar aplicarea acestei actualizari care permite instalarea unor pachete de actualizari mari,

Actualizare pentru Windows 7 pentru sisteme pe 64 de biți (KB3020369)

2. Actualizare pentru Windows 7 pentru sisteme pe 64 de biți (KB3172605),remediaza problemele  Windows Update,in doar 5 minute va gasi TOATE actualizarile.


Nota (eiffel ) - ptr versiunile pe 32 de biti descarcati versiunile respective ale update-urilor de mai sus. Le gasiti dupa nr KB aici - http://catalog.updat.../site/Home.aspx

Tutorial pentru integrarea update-urilor cu DISM: How to Slipstream the Convenience Rollup.

Edited by eiffel, 15 April 2020 - 16:44.
update 19.12.2016


#2
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Pentru cei cu hardware dupa 2014 windows 7 nu mai prezinta interes, datorita unor "lipsuri" care trebuiesc instalate (completate) separat, si care uneori nu functioneaza in parametrii normali.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Mai exact va fi un update cumulativ, similar cu ce este deja la Windwos 10.

E bun, abia nu mai stai 2 zile pana se updateaza la zi dupa un clean install.

anoniymus - probleme sunt la laptopuri unde producatorii nu prea mai lasa posibilitati de setare a hardware-ului ptr Windwos 7, sau le activeaza default si oamenii nu stiu sa configureze BIOS-ul.
La PC-uri "din bucati" n-am auzit sa fie probleme. PC-ul meu are 8 luni si am instalat lejer 7 pe el inainte sa fac update la 10.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View Postanoniymus, on 18 mai 2016 - 11:50, said:

Pentru cei cu hardware dupa 2014 windows 7 nu mai prezinta interes, datorita unor "lipsuri" care trebuiesc instalate (completate) separat, si care uneori nu functioneaza in parametrii normali.
Gresit, prezinta interes (altfel nu scoteau update-ul) intrucat este un sistem modern si matur (a rezistat trecerii timpului si a tot fost corectat cand era cazul) si are inca cota piata mare, nu e ca xp-ul, fumat. Nu mai zic ca si cel mai smecher cpu intel 18 core cu 32 threaduri (un sample xeon evident) a fost testat tot pe un sistem gamer cu win7 desi anul trecut erau disponibile si "chestii" mai noi Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xt62JyJo1iU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Posteiffel, on 18 mai 2016 - 11:59, said:

anoniymus - probleme sunt la laptopuri unde producatorii nu prea mai lasa posibilitati de setare a hardware-ului ptr Windwos 7, sau le activeaza default si oamenii nu stiu sa configureze BIOS-ul.
La PC-uri "din bucati" n-am auzit sa fie probleme. PC-ul meu are 8 luni si am instalat lejer 7 pe el inainte sa fac update la 10.
Nu sunt probleme deloc la pc-uri, dar fabricanitii de laptopuri aplica diverse restrictii nu ca ar vrea ei neaparat sau ca nu ar putea altfel dar cred ca exista intelegeri cu M$.

LE - o mica adaugire apropo de win-uri mai noi, incercati sa intelegeti acest bug al unui win 8.1 - https://support.micr...n-us/kb/3053711 si mai ales modul de rezolvare, ca rad de dimineata, chiar nu stiam de el Posted Image

Edited by andreic, 18 May 2016 - 12:25.


#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
Deci windows 7 este inca in atentia Microsoft....bravo!Posted Image

#6
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
Eu mi-am luat un SDD nou luna aceasta, si am pus Windows 7 pe el. De fapt pentru asta a fost luat. Windows 7 arata foarte bine si se misca aproape la fel de bine ca 10. Microsoft ar putea face o miscare super interesanta de marketing. Sa ofere posibilitatea sa alegi de tip de interfata sa rulezi, Si sa pot sa imi pun linistit interfata de Windows 7, dar dedesubt sa fie Windows 10. Si nu e greu, eu zic ca se poate face.

#7
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
Pack-ul include si updateurile cu telemetria banuiesc :)

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pui Classic Shell pe 10 si ai Windwos 7 la meniuri. Altceva nu poti face.
Dar subiectul asta e despre altceva. Posted Image

View Postkiwy, on 18 mai 2016 - 13:34, said:

Pack-ul include si updateurile cu telemetria banuiesc Posted Image
Evident, si probabil si cele ptr update la W10 - care din fericire vor fi scoase pe 30 iulie.
S-a anunta deja ca va fi un update ptr eliminarea update-urilor de upgrade ( mama cum suna... )

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View Postkiwy, on 18 mai 2016 - 13:34, said:

Pack-ul include si updateurile cu telemetria banuiesc Posted Image
Alea se scot cu Aegis, sau manual daca ai cunostinte si rabdare sa periezi fiecare serviciu.

Edited by andreic, 18 May 2016 - 14:38.


#10
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Inseamna ca Windows 10 nu multumeste pe cei de la MS.
Ma refer ca numar de instalari.

#11
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

View Postanoniymus, on 18 mai 2016 - 15:51, said:

Inseamna ca Windows 10 nu multumeste pe cei de la MS.
Ma refer ca numar de instalari.

Windows 7 este momentan foarte popular...la noi in multinationala; pe 90% dintre PC-uri este instalat acest sistem de operare! Si avem peste 500 statii de lucru, deci este binevenit acest pack.
*Se pare ca Microsoft a fost fortat de mai multe companii multinationale...Posted Image

Edited by xmanyacs77, 18 May 2016 - 17:10.


#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai Windows 10 TH2 are prea multe probleme pe network - adica exact ce folosesc firmele foarte mult - share-uri, imprimante, etc.

Pe o parte e posibil sa incerce sa treaca si al 7 pe sistemul W10 - cu update-uri cumulative lunare - poate e mai usor asa si ptr ei. Problema ar fi ca la 10 cumulativele nu prea sunt puse la punct inca. Genereaza erori.

Pe de alta parte nu ar fi prima data cand fac asa ceva - la Windoss 2000 la expirarea suportului au scos un update ce le continea pe toate scoase dupa ultimul SP. Doar ca dupa asta au mai trebuit sa scoata 3 update-uri neprevazute, doar ca sa remedieze ce au stricat in pachetul cumulativ...

#13
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Oare vor publica imagini ISO asa cum procedeaza in cazul lui Windows 8.1 sau Windows 10? Ar fi bine, deoarece imi aduc aminte cu cata greutate am gasit un ISO original cu editia de Windows 7 pentru care detineam licenta ca sa pot efectua upgrade la Windows 10.

View Postxmanyacs77, on 18 mai 2016 - 17:06, said:

Windows 7 este momentan foarte popular...

Nu stiu daca este chiar adecvat superlativul "foarte popular" prin raportare la Windows 7 mai curand decat prin raportare la Windows in general sau la hardware-ul pe care ruleaza acest sistem de operare lansat cu 7 ani in urma.
Multi folosesc Windows 7 fara sa stie ce versiune de Windows folosesc sau macar ca folosesc Windows. Nu au au auzit de alte sisteme de operare sau nu au auzit macar ca exista versiuni diferite/ mai noi de Windows. Altii cunosc aceste lucruri, dar se tem de schimbare, deci nu au realmente termeni de comparatie, nefacand schimbarea. Sau au facut schimbarea, au dat peste ceva diferit si au fugit repede inapoi la versiunea de Windows care le era familiara. Dintr-un alt punct de vedere, considerand faptul ca s-au vandut foarte multe PC-uri/ notebook-uri/ netbook-uri etc. cu Windows 7 intr-o perioada in care a coborat mult pretul la hardware iar epoca tabletelor si smartphone-urilor nu venise inca, motivatia achizitionarii unor astfel de produse fiind insusi pretul mic, popularitatea revine hardware-ului achizitionat mai curand decat versiunii de Windows in sine care ruleaza pe respectivul hardware.
Cu alte cuvinte, se foloseste ceea ce este deja pentru ca este deja sau pentru ca a putut sa fie (ca asa a fost cumparat computerul - cu Windows 7 sau pentru ca asta a fost instalat de catre altcineva - Windows 7). Deci popularitatea lui Windows 7 este destul de subreda, deoarece este pur intamplatoare, bazandu-se, de fapt, pe altceva.

Revenind la tema principala a topicului nu pot, totusi, sa nu ma intreb ce rost va mai avea un ISO cu update-urile integrate sau un pachet care sa includa cumulativ toate update-urile anterioare instalabil peste SP1, avand in vedere ca pentru Windows 7 a expirat suportul de baza, iar "perioada de gratie" (destinata migrarii spre o versiune recenta de Windows) expira si ea peste 3 ani?

#14
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
vad un lucru bun sa faca un singur pachet, pt ca este chiar aiurea sa dai o cautare, iar dupa 2 ore sa tot caute sute de update-uri. unele din ele cu mesaje ca nu este nevoie de ele.

depinde cum priveste fiecare situatia. pe de alta parte, este si mai aiurea sa instalezi update, iar ulterior sa te dai cu capul de pereti pana cand misca ceva in windows, doar pt faptul ca il ingreuneaza foarte mult.

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Post_-_, on 18 mai 2016 - 18:06, said:

Oare vor publica imagini ISO asa cum procedeaza in cazul lui Windows 8.1 sau Windows 10?

Nu. Dar in articol scrie ca se poate integra in mediul de instalare.

Din pacate nu da si indicatii sau un link ptr informative. Ptr ca banuiesc faptul ca integrarea se face destul de complicat - cu dism.
Caz oarecum inutil ptr ca asta se putea face oricum cu toate update-urile, chiar si automatizat - cu un script.

#16
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
Pentru Windows 7 pe 32/64 biti este disponibil acest link SP2 numai cu Internet Explorer: http://catalog.updat....aspx?q=3125574

Edited by xmanyacs77, 19 May 2016 - 17:28.


#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
Dap e deja disponibil si pe chip si alte surse, mai putin pe softpedia, nu stiu de ce... Posted Image Toti ii zic, Windows 7 Service Pack 2 (64bit) sau 32 dupa caz, doar Microsoft nu vrea sa-l numeasca asa Posted Image

http://www.chip.de/d...63677909&v=3600

Si pe computerbild... varianta offline install (aia mare).

http://www.computerb...P2-9335251.html

Nume aparent oficial KB3125574, downloadat de pe computerbild:

windows6.1-kb3125574-v4-x64_2dafb1d203c8964239af3048b5dd4b1264cd93b9.msu

S-ar putea ca cifrele de dupa x64_ sa fie adaugate de host, nu stiu...

Cat despre telemetrie inca nu se stie exact ce si cum au bagat (daca e ca la celalalte sau nu), o sa apara update la Aegis si se va putea aplica sp2-ul fara nici un risc ca ar aparea abureli telemetrice.

Edited by andreic, 19 May 2016 - 19:25.


#18
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Dar directX 11.2 primeste ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate