Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 

IPAT si pereti gips-carton

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,593
  • Înscris: 16.03.2007

 sinta, on 18 mai 2016 - 07:42, said:

Vad ca scrie clar 20 dar sigur sunt cm sau mm?
Multumesc pentru opiniile exprimate in cunostinta de cauza. Inteleg ca in cazul tau vata de la interior nu influenteaza negativ inertia cladirii. Dupa ce aerisesti iarna, se incalzeste repede camera?

Defapt inertia termica este aproximativ egala cu a caramizii pentru ca:
- nu pe toata grosimea peretelui se inmagazineaza caldura
- sub placa de gipcarton exista material termoizolant sau aer, iar ambele pot sa inmagazineze caldura.

Edited by laffin, 18 May 2016 - 11:30.


#20
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 sinta, on 18 mai 2016 - 10:45, said:

@andreilesan - apreciez raspunsul de mai sus, insa dupa ce l-am citit sint mai confuz ca inainte Posted Image

In conditiile in care am IPAT in toata casa nelamurirea mea este daca sa tencuiesc peretii clasic sau sa pun gips-carton (cu sau fara vata). As prefera gips-carton doar pt ca e mai usir/rapid..
Placile de ""gips carton'" - au fost inventate demult si se numeau '"tencuiala uscata'" pentru ca se foloseau mai ales la constructii in zone cu clima aspra unde nu apuca sa se usuce zidaria si/sau tencuiala..
Insa, asta deloc nu inseamna ca in acele cladiri oamenii sufereau de disconfort. De ce? Pentru ca inginerii de acolo efectuau calculul la stabilitatea termica a incaperilor - ceea ce nu se practica in Romania si deaceea multi ingineri - nu stiu cu ''ce se mananca'" astfel de situatii. In concluzie:
- daca preferi sa folosesti placile de tencuiala uscata, ori ca montezi intre acestea si perete termoizolantul, ori ca nu-l montezi - asimilarea termica a peretelui exterior nu se modifica semnificativ(ca sa nu zic mai deloc), dar ar fi pacat sa nu folosesti avantajul sporirii rezistentei termice al peretelui exterior montand si termoizolantul. Daca montezi termoizolantul - nu iti recomand sa-l montezi fara bariera contra vaporilor.
- daca te uiti pe simularile transmise vei putea observa pe pagina 2 care alcatuiri sunt conforme si care '"nu prea'".. Dupa cum vei observa daca nu se aplica bariera contra vaporilor peste vata - condensul nu va aparea in vata, ci in polistiren.. iar perioada de uscare a polistirenului ar fi de cca 65 de zile.
- daca nu pui nimic sub tencuiala uscata, adica e gol intre perete si aceasta, condens tot se va forma in polistiren, insa mai putin si se va usca in 36 de zile..
- deci, cum n-ai da-o mucegai nu se va forma in partea interioara a peretelui.. asa ca poti sa folosesti tencuiala uscata cu sau fara vata - fara aceasta grija..
Acum s-a mai lamurit situatia?Posted Image
In simulare am considerat, nestiind unde e casa d-tale, ca este in zona climatica II al Romaniei.

Attached Files



#21
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,010
  • Înscris: 03.12.2005
Era undeva un studiu pe care nu il gasesc acum si care zicea ca vopseaua lavabila functioneaza suficient de bine ca bariera de vapori pentru majoritatea aplicatiilor, cat timp nu e din aia cu pretentii de respirabilitate.
La nevoie, poate fi verificat experimental destul de simplu. O bucata de rigips vopsit peste un ibric in clocot da indicii destul de solide despre comportamentul vopselei in cauza, real.

#22
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,067
  • Înscris: 16.10.2007
Rigipsul are un rol in reglarea umiditatii intr-o incapere, absoarbe umiditatea excesiva si o cedeaza atunci cand aerul este uscat.
Ar fi pacat sa se vopseasca cu lavabila cu teflon, latex in afara de bucatarie, baie.

Trebuie respectata tehnologia, asta e, zice bariera de vapori, pui bariera de vapori.

Edited by TheWarrior, 18 May 2016 - 14:00.


#23
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 sebulbus, on 18 mai 2016 - 13:24, said:

Era undeva un studiu pe care nu il gasesc acum si care zicea ca vopseaua lavabila functioneaza suficient de bine ca bariera de vapori pentru majoritatea aplicatiilor, cat timp nu e din aia cu pretentii de respirabilitate.
Vezi la pagina 31 din cele postate de mine aici:
http://forum.softped...0#entry18675086
dar si aici  http://forum.softped...0#entry18700310
Posted Image

Edited by andreilesan, 18 May 2016 - 13:56.


#24
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 sebulbus, on 18 mai 2016 - 13:24, said:

La nevoie, poate fi verificat experimental destul de simplu. O bucata de rigips vopsit peste un ibric in clocot da indicii destul de solide despre comportamentul vopselei in cauza, real.
Posted Image  E ca si cum ai testa o teava din polimeri fabricata pentru agent termic - bagand-o in foc - daca nu rezista - nu-i buna de nimic..Posted Image
Intr-un ibric in clocot (adica la temperatura de cca +100 grdC) vaporii de apa au o presiune de saturatie mult-mult mai mare decat o au cei din aer la temperatura incaperii..Posted Image

#25
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,010
  • Înscris: 03.12.2005
Sunt finisaje interioare, nu se lucreaza cu marje de siguranta asa mici, nu e tehnica spatiala. Ce mi-s 30-35 grade local intr-un dus aburit, ce mi-s 95 peste o oala in clocot, e prea aproape sa devieze flagrant comportamentul.

#26
sinta

sinta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.10.2015
Multumesc Andrei pentru simulari.
Concluzia, in cazul meu - gips-carton/bariera de vapori/vata. Avand in vedere ca in acest caz permeabilitatea la vapori nu mai conteaza (datorita barierei de vapori), pot inlocui vata cu polistiren? Care ar fi avantajele mentinerii vatei in detrimentul polistirenului?

Edited by sinta, 18 May 2016 - 21:06.


#27
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 sinta, on 18 mai 2016 - 21:05, said:

Multumesc Andrei pentru simulari.
Posted Image

 sinta, on 18 mai 2016 - 21:05, said:

... Avand in vedere ca in acest caz permeabilitatea la vapori nu mai conteaza (datorita barierei de vapori), pot inlocui vata cu polistiren?
Binenteles.

 sinta, on 18 mai 2016 - 21:05, said:

Care ar fi avantajele mentinerii vatei in detrimentul polistirenului?
Doar ca ar fi mai '"plastica"" si in unele cazuri s-ar putea tasa vata fara sa preseze in placa de tencuiala uscata.. La fel nu ar prezenta probleme daca se nimeresc ceva cabluri, prin tub binenteles, prin vata..Posted Image

#28
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,010
  • Înscris: 03.12.2005
Si izolatia fonica si rezistenta mai buna la incendiu/temperaturi ridicate . Pe partea cealalta, nu mai face doi bani daca s-a udat accidental.

#29
sinta

sinta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.10.2015
eu ma gandesc la interior sa pun polistiren grafitat, cu vata nu stiu in timp cum se comporta.
pe  de alta parte polistirenul nu va fi suspus la temperaturi inalte/incendiu, canalele electrice le voi sapa in polistiren

#30
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,010
  • Înscris: 03.12.2005
Vata cel mult se face ghem la baza peretelui daca e saltea si nu e ancorata corespunzator. Placile nu au problema asta.

Pe partea cealalta, in polistiren iti va trebui cablu cu intarziere la propagarea flacarii si alte distractii. Tine cont ca normativele dimensioneaza conductorii pentru maxim 70 grade, iar polistirenul incepe sa curga pe la 100.

#31
serse

serse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 18.07.2007

 claz, on 18 mai 2016 - 06:48, said:

Adica ai incalzire in pardoseala pe... perete?!

Nu, m-am exprimat eu gresit, am vrut sa fie clar ca intrunesc conditiile cerute de initiator

 sinta, on 18 mai 2016 - 07:42, said:

Vad ca scrie clar 20 dar sigur sunt cm sau mm?
Multumesc pentru opiniile exprimate in cunostinta de cauza. Inteleg ca in cazul tau vata de la interior nu influenteaza negativ inertia cladirii. Dupa ce aerisesti iarna, se incalzeste repede camera?
sunt 21,5 centimetri, de fapt, pentru ca sunt 3 straturi de Isover akusto de 7,5 cm. Inertia termica a sapei este enorma, asa ca 10 minute de aerisit iarna nu afecteaza mai cu nimic temperatura camerei.
In 5 minute este aceeasi temperatura ca si inainte de a aerisi.

 andreilesan, on 18 mai 2016 - 07:48, said:

Cred ca ai vrut sa scrii bariera de vapori, dar ai scris folie anticondens..
Da Andrei, exact, ai dreptate, folia anticondens este sub acoperis

 TheWarrior, on 18 mai 2016 - 10:51, said:

Spune-ne ceva si despre consumul de gaz, ca sa ne putem face o idee despre eficienta solutiei de izolare.
20cm de vata minerala pe pereti? cam atipic.
Consumul de gaz este 0, deoarece, mi s-a cerut suma de 10000 de Euro pentru a avea gazul la poarta, fara restul distractiilor. Am preferat sa investesc intr-o centrala pe peleti buna si in izolatie
Consumul de peleti este foarte mic, temperatura in casa este de 24-25 de grade tot timpul cat merge incalzirea, asa m-am obisnuit si asa ma simt bine, intr-o tinuta lejera.
Poate este atipic pentru tara noastra, insa,  repet, in tarile de unde m-am inspirit era ceva normal.

Edited by serse, 20 May 2016 - 03:10.


#32
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 serse, on 20 mai 2016 - 03:06, said:

Consumul de gaz este 0, .... Consumul de peleti este foarte mic, temperatura in casa este de 24-25 de grade tot timpul cat merge incalzirea, asa m-am obisnuit si asa ma simt bine, intr-o tinuta lejera.  
Adica ai realizat casa in conformitate cu prevederile strategiei energetice europene incepand cu 2021, vezi aici: http://forum.softped...0#entry19090985

 serse, on 20 mai 2016 - 03:06, said:

deoarece, mi s-a cerut suma de 10000 de Euro pentru a avea gazul la poarta, fara restul distractiilor. Am preferat sa investesc intr-o centrala pe peleti buna si in izolatie
Ai procedat foarte chibzuit, dar uite ca mai sunt ""vizionari'" care incearca sa santajeze sustinand contrariul Posted Image

 From 18 mai 2016 - 21:51:

... Mai bine iau una buna din alta parte, sau scot 10000 de euro si imi trag gaze. ..

 serse, on 20 mai 2016 - 03:06, said:

Poate este atipic pentru tara noastra, insa,  repet, in tarile de unde m-am inspirit era ceva normal.
Respect !Posted Image

Oare cand vom ajunge sa gandieasca asa majoritatea din natiune?! Oare ce ar trebui sa se intample ca sa ne schimbe abordarea actuala de lehamite in domeniul performanta energetica, economie de energie, protectia mediului, etc.? Posted Image

#33
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,067
  • Înscris: 16.10.2007

 sebulbus, on 19 mai 2016 - 21:20, said:

Pe partea cealalta, in polistiren iti va trebui cablu cu intarziere la propagarea flacarii si alte distractii. Tine cont ca normativele dimensioneaza conductorii pentru maxim 70 grade, iar polistirenul incepe sa curga pe la 100.
Exista copex metalic si doze de derivatie metalice. Costa un pic mai mult dar nu ai probleme. De altfel la casele din lemn nu se accepta tuburi de plastic

 serse, on 20 mai 2016 - 03:06, said:

Consumul de gaz este 0, deoarece, mi s-a cerut suma de 10000 de Euro pentru a avea gazul la poarta, fara restul distractiilor. Am preferat sa investesc intr-o centrala pe peleti buna si in izolatie
Si ai avantajul ca are alimentare automata, nu trebuie sa iesi noaptea la -20 grd sa alimentezi.
Nu stiu ca pret, comparatia gaz metan vs. peleti.

Quote

Oare cand vom ajunge sa gandieasca asa majoritatea din natiune?! Oare ce ar trebui sa se intample ca sa ne schimbe abordarea actuala de lehamite in domeniul performanta energetica, economie de energie, protectia mediului, etc.?
Iti spun ca toti gandim avangardist. Chiar si cel mai simplu om vede in telenovelele turcesti si indiene case si palate.
Toata lumea stie cum arata casa lui Gica Popescu de la Voluntari.
Cat despre izolatie ce e greu sa dublezi peretii cu 2 randuri de Porotherm de 38 plus 20cm scartaietoare pe exterior? Nu te doare gura sa comanzi arhitectului.
Cat despre poluare? no problem, automobil electric, doar bazaie pe strada fara sa scoata fum, basca ca statul iti da 20000lei.

Serios vorbind, nu suntem toti directori de multinationale (ca daca eram nu mai scriam pe forumuri) asa ca trebuie sa facem credite (limitate si alea), la care mai platim in plus acele dobanzi si comisioane variabile...

Edited by TheWarrior, 20 May 2016 - 07:01.


#34
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 TheWarrior, on 20 mai 2016 - 06:47, said:

Si ai avantajul ca are alimentare automata, nu trebuie sa iesi noaptea la -20 grd sa alimentezi.
Off.. Oare cata apa trebuie sa mai curga pe Dunare ca si Romania sa se debaraseze de ideile astea ca cu combustibil solid trebuie ''sa iesi noaptea sa alimentezi''? Cat de ignoranti trebuie sa fim ca sa continuam sa elaboram sisteme de incalzire cu lemne care sa nu poata asigura conforul termic cu doar doua alimentari in 24 de ore la temperatura exterioara de calcul?
Dar, cum am mai zis nu sunt cetatenii de vina ca Institutiile de Cercetare din Romania nu au fost interesate de acest subiect - si deaceea si in mileniul trei - gandim ca acu' sute de ani in urma..Posted Image

 TheWarrior, on 20 mai 2016 - 06:47, said:

Iti spun ca toti gandim avangardist. Chiar si cel mai simplu om vede in telenovelele turcesti si indiene case si palate.
....
Serios vorbind, nu suntem toti directori de multinationale (ca daca eram nu mai scriam pe forumuri) asa ca trebuie sa facem credite (limitate si alea), la care mai platim in plus acele dobanzi si comisioane variabile...
Ca sa traiesti decent nu ai nevoie de palate. Cunosc familii tinere (bugetari, nu directori de multinationale - dar nici cu directorii de multinationale nu am nimic) care au accesat Prima Casa si au construit locuinte anvelopate corect, si care se incalzesc cu lemne asigurandu-se un confort in casa cu oscilatia temperaturii de cel mult 2K intre doua focuri..  Dar, cum a scris si @serse - depinde cine si de unde se inspira..Posted Image

Scuze de off topic.

Edited by andreilesan, 20 May 2016 - 07:22.


#35
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,067
  • Înscris: 16.10.2007

 andreilesan, on 20 mai 2016 - 07:18, said:

Off.. Oare cata apa trebuie sa mai curga pe Dunare ca si Romania sa se debaraseze de ideile astea ca cu combustibil solid trebuie ''sa iesi noaptea sa alimentezi''? Cat de ignoranti trebuie sa fim ca sa continuam sa elaboram sisteme de incalzire cu lemne care sa nu poata asigura conforul termic cu doar doua alimentari in 24 de ore la temperatura exterioara de calcul?
Ne intoarcem iarasi la bani. Se aduce in tara tot ceea ce se vinde.
Cat costa o centrala pe lemne si cat costa una pe peleti? (la performante similare)
Cat costa lemnul si cat costa peletii? Nu vorbim aici pt o locuinta in mijlocul Constantei sau al Bucurestiului.
Undeva la tara, omul face rost de lemne la un cost mai redus decat peletii. Nu mai vorbim de faptul ca daca nu ai bani intr-un an, mai tai si un pom de prin curte si iesi din iarna.

Ca daca am avea bani, no problem, platim acei 10000 euro sau mai mult si aducem gazele la poarta sau mai bine, aduc un rezervor de stocare propan si am si autonomie, nu ma intereseaza daca rusii se supara cu nemtii sau cu altcineva.
Daca ne-ar da banii afara din casa, crezi ca am mai umbla cu drujba si cu toporul in mana, sau cu sacii de peleti in spate?
Sa sti ca romanul este un tip fooooooarte comod.......

Edited by TheWarrior, 20 May 2016 - 07:53.


#36
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 TheWarrior, on 20 mai 2016 - 07:51, said:

Ne intoarcem iarasi la bani.
Nu cunosc situatia din intreaga tara, insa am vazut cum se construiesc casele mai ales in zonele de munte. Scurt - fara nici-o tangenta la performanta energetica, economia de energie si protectia mediului - dar mari !

 TheWarrior, on 20 mai 2016 - 07:51, said:

Se aduce in tara tot ceea ce se vinde.
Dar daca am discuta un pic fara a aduce de afara produse, ci doar tehnologii? De ce nu am putea aduce doar tehnologiile si sa folosim materialele locale, din Romania?

 TheWarrior, on 20 mai 2016 - 07:51, said:

Cat costa o centrala pe lemne si cat costa una pe peleti? (la performante similare)
Unii incearca sa promoveze cultura arderii corecte a lemnului in sobe, in sobe care se pot realiza in Romania, cu mainile romanilor.. Si nu le vine deloc usor intr-o societate unde toti le stiu pe toate:
http://forum.softped.../#entry10754384

 TheWarrior, on 20 mai 2016 - 07:51, said:

Cat costa lemnul si cat costa peletii? Nu vorbim aici pt o locuinta in mijlocul Constantei sau al Bucurestiului.
Sunt zone montane unde lemnul de foc costa foarte ieftin.. Dar, oamenii de acolo nu vor sa arda orice lemn, ci doar de esenta tare.. De ce? Pentru ca nu avem traditie in a arde lemnul corect.. Dar de ce nu o avem? Pentru ca nu ne mai pasa.. si ne consideram cei mai destepti.

 TheWarrior, on 20 mai 2016 - 07:51, said:

Undeva la tara, omul face rost de lemne la un cost mai redus decat peletii. Nu mai vorbim de faptul ca daca nu ai bani intr-un an, mai tai si un pom de prin curte si iesi din iarna.

Ca daca am avea bani, no problem, platim acei 10000 euro sau mai mult si aducem gazele la poarta sau mai bine, aduc un rezervor de stocare propan si am si autonomie, nu ma intereseaza daca rusii se supara cu nemtii sau cu altcineva.
Daca ne-ar da banii afara din casa, crezi ca am mai umbla cu drujba si cu toporul in mana, sau cu sacii de peleti in spate?
Sa sti ca romanul este un tip fooooooarte comod.......
E mult de discutat pe tema asta.. Poti sa vezi aici, caci s-a mai discutat.. : http://forum.softped...2#entry16233984
Posted Image

Scuze @sinta, mi-am permis sa ma abat considerand ca oarecum te-ai lamurit cu intrebarea '"impacarii'" IPAT-ului cu suprafetele interioare a incaperii placate cu tencuiala uscata. Daca nu, atunci vezi cate ceva despre calculul valorii amplitudinii temperaturii interioare aici: http://forum.softped...4#entry16296256

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate