Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22128 replies to this topic

#6985
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
De aceea intrebam, caci mi se parea cam mare, mai ales pentru jumatatea inferioara a clopotului.

#6986
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.03.2005

 ciobimar, on 02 decembrie 2014 - 10:42, said:

Vorba lunga si scuzele ..cui folosesc oare..?
Domnu "ciobimar", virbesti in dodii si eu nu sunt omul cu care sa faci asta, hai s-o lamurim ca nu imi plac confuziile.
1. Eu nu bag vorba lunga, explic, ASA CUM AM MA FACUT-O, cand tu o ardeai cu carbunele cum ca ar fi nasol, care e treaba cu cocsul...
Acuma te lauzi ca ai fost primul...elegant ti-am atas atentia in postul de.mai sus ca nu prea este asa, nu ca ar conta , ca aici nu e intrecere, dar asa, ca fapt divers...smilul ala asta reprezinta, daca nu te-ai prins, o bataie de obraz si mai usor cu laudele...
Primul a fost Armstrong pe Luna, altii au uitat demult ce descoperim noi azi...noi toti...
2. Scuze? Pentru?
Ca sa stie si colegii, matale te-ai suparat pe.mine cand.am spus ca e inadmisibil ca o familie sa arda 38mc de lemn pe iarna...ca e bataie de joc...
Nu, nu platesc eu lemnele, DAR am asa putina educatie si educatia mea ma face sa imi displaca bataia de joc.la.adresa.unei resurse vitale care la noi a fost distrusa de.prostia si lacomia omului...
Te-ai mai ofticat pe mine.si cand vorbeam cu andrei la.general.despre cum intelege.romanul sa-si.faca o casa, mare , de "neam prost", cat un spital.judeten, fara sa o izoleze, fara sa se gandeasca cum o foloseste, daca ii trebuie, cum o intretine, cum o incalzeste..
Da, asta e parerea mea, si am mai spus ca si eu am tendinta asta si mai comit astfel.de.greseli, incerc sa.ma temperez si totusi nu ma pot abtine...

Era o discutie.de.principiu, vorbeam despre ce.se.intampla la noi, de ce se intampla niste chestii..si repet, ma includem si pe mine si recunosteam ca am si eu mentalitati d'astea de care incerc sa mai scap...

Daca tu te-ai identificat , ca si mine intr_un fel, in aceste tipare, e una..sunt reale si realitatea nu prea ar trebui sa ne deranjeze, eu prefer sa ma indrept...
Tu te-ai si suparat pe mine, e dreptul tau...pt parerile mele imi asum ca unii sa ma injure daca vor, eu asta gandesc...

Ti-am trimis atunci cand am inteles.ca.te-ai suparat un mesaj amical ca sa iti spun ca nu e vorba de un atac sau de altceva, la.adresa une persoane, in speta tu, pur si simpku asta e parerea mea.iti place bine, nu, iar bine, dc te-am deranjat nu asta a fost intentia si imi cer scuze pt neplacere dar eu parerea nu mi-o schimb...

Ce o tot tii cu acuzele acum, in public?
Poftim, imi retrag acele scuze, oricum nu era cazul, si altele, acum sau alta data, nu vei mai vedea pt ca nu am de ce sa.ma scuz pt ceea ce.cred...atunci am avut impresia ca.te.simti atacat de altii cu care te contrai si am lasat de.la mine, crezand ca esti un baiat bun care se ia de mine pt ca e putin catranit..
Vad insa ca.pe langa merite si ajutor dat altora ai si niste problme, mania persecutiei, polite de platit, ai senzatia ca.toata lumea trebuie sa sara sa-ti recunoasca nu stiu ce.merite...
Sezi binisor, meritele iti sunt apreciate, si fara sa fii laudat, eu oricum asa fac, dar cand bati campii nu te astepta la concesii, ca asa e viata..
Oricum, te-as ruga, ca si in pm, sa incerci sa ma eviti, nu am nevoie de ajutor de la oameni care se uita crucis la mine si nu imi plac oamenii care se supara aiurea, ma lipsesc bucuros de participarea lor in povestile mele...
Asadar nici vorba de scuze pt ceva ce nu consider ca necesita scuze si nu trai cu senzatia ca nu mai dorm eu noaptea ca te-ai suparat ty...sa fii sanatos, sa-ti mearga bine si repet, hai sa ne evitam pe cat posibil cu chestiuni mai putin tehnice, daca e de duscutat sa discutam cel mult idei si nu altceva.
Spor la treaba.

#6987
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Da ..asa ai propus in Pm ca e necesar sa ne ignoram ..eu m-am conformat si nu te-am bagat in seama ca nici nu vad de ce ....vorbesti alandala, cat e in luna si-n stele....
In schimb D-ta iar te-ai legat aiure-n tranvai de mine si ma judeci...cu ce drept...cine te crezi ..
Eu daca m-am suparat ..e un anume fel al meu de a ma opri intr-o divergenta ..
Tot eu.... cand a fost de sustinut i-am sustinuit pe fiecare si laudat pe fiecare ,iar cand nu am fost deacord cu ceva am spus ,daca sa inteles ca m-am suparat e altceva...

Edited by ciobimar, 02 December 2014 - 12:55.


#6988
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

 ciobimar, on 02 decembrie 2014 - 08:23, said:

Asa ca am bagat un sac de carbuni in cazan, cantarit avea 30kg ,sa umplut cam un metru inaltime din buncar..
/.../
Deci a mers 18 ore ....
Dumneata parca aveai un necesar termic de 15 kw la -12*C exterior si 22 interior.

Mie nu imi reiese ceva, acum la temperatura de 0/-2*C.

Adica, 30 kg x 9 kwh/kg (desi cei de la rompetrol dau 9.5 kwh) = 270 kwh
La un randament de 90% = ~240 kwh utili.
240 / 18 ore = ~ 13 kw necesar termic.

Cam mare pentru temperatura exterioara actuala. Posted Image

#6989
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

 cheluakame, on 02 decembrie 2014 - 12:40, said:

Dumneata parca aveai un necesar termic de 15 kw la -12*C exterior si 22 interior.

Mie nu imi reiese ceva, acum la temperatura de 0/-2*C.

Adica, 30 kg x 9 kwh/kg (desi cei de la rompetrol dau 9.5 kwh) = 270 kwh
La un randament de 90% = ~240 kwh utili.
240 / 18 ore = ~ 13 kw necesar termic.

Cam mare pentru temperatura exterioara actuala. Posted Image
Florine ,m-am gandit ca o sa fiu intrebat in aceasta directie...pierderile de caldura asa au fost calculate de D-l Andrei ,dar dupa angajamentul meu ferm ,ca eu voi izola cand voi avea putere..inca nu am reusit sa izolez asa cum m-am angajat , deci pierderile sunt poate duble sau chiar triple,..cam toata casa e proiectata mai mult pentru sezonul estival, cu holuri deschise ,cu camere care dau toate in exterior ,cu balcoane finisate  neizolate ,unele peste subsol, nici acolo nu am izolat macar tavanul ,subsolul e deschis larg continu,e prelungire cu garajul ....

#6990
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,988
  • Înscris: 08.01.2010
Daca sa tot vorbit si de carbuni am fost sa cumpar un pachet de 25 de kg de bricheti nemtesti care are in compozita de carbunele brun, se spune ca acestia sunt cei mai de calitate la ora actuala ce se gaseste pe piata. Am sa fac cateva teste cu arderea superioara si inversa si am sa va spun concluziile trase... pt inceput cateva imagini din timpul achizitionari si a transportului, poate trebuia sa ma duc in haine de lucru  Posted Image

Cateva date technice traduse ale produsului :

Compozitie: praf de carbune brun
Lianti:   nu contine
Ambalaj: 25kg/44 buc
Dimensiuni brichet: 18x5x6cm
Putere calorica: 19,800 kJ/kg
Umiditate: cca. 19%
Continutul de sulf: <35%
Continut cenusa :3,5%
Continut de sub. volatile: 42%
Timp de ardere: cca 1-1,5 ore (depinde de tipul si reglajele agregatului)
Timp ardere jar: 5-7 ore
Comportament la combustie:  pastreaza forma

Edited by csomi, 02 December 2014 - 14:21.


#6991
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Ma distrez..
Sa inteleg ca nu aveti incredere in ce mai spun si generatiile care v-au calcat pe urme,ca e ceva ce nu ati testat...ceva nu va convine ce am spus eu despre carbuni(acest nou combustibil) incat ati mers sa cumparati ...
Iar noi am fost atat de creduli incat sa luam tot de bun ,ce a venit de l;a D_v si De la D-l Andrei  care are un farmec deosebit (adevarul ca nu am dat gres urmandu-va)

Sa va fie bine D_lor

#6992
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,988
  • Înscris: 08.01.2010
"Ma distrez..
Sa inteleg ca nu aveti incredere in ce mai spun si generatiile care v-au calcat pe urme,ca e ceva ce nu ati testat...ceva nu va convine ce am spus eu despre carbuni(acest nou combustibil) incat ati mers sa cumparati ..."


Mda, asa este...cocsul nu il cunosc, nu lam folosit ca pur si simplu nu se gaseste aici. Eu vorbesc de carbuni si dta de cocs. Ca nu "imi convine" ceva sau despre "incredere"  cred ca gresiti dle Ciobimar,
Vam spus si in privat acum cativa ani am folosit acest carbune in alt tip de focar dar nu ma dat pe spate, incerc din nou cine stie ?Posted Image poate reusesc sa fac rost si de un analizator de gaze ,apoi mai vedem cum stam cu randamentul de ardere si cu poluarea.
Cred ca ar fi mai bine sa ne rezumam doar la tema acestui topic si nu la polemici.

Pace Posted Image

Edited by csomi, 02 December 2014 - 15:32.


#6993
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Am incercat  sau a   fost un spirit de gluma...poate nu mia iesit cum am vrut ..scuze

#6994
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 ciobimar, on 02 decembrie 2014 - 14:28, said:

Ma distrez..
Sa inteleg ca nu aveti incredere in ce mai spun si generatiile care v-au calcat pe urme,ca e ceva ce nu ati testat...ceva nu va convine ce am spus eu despre carbuni(acest nou combustibil) incat ati mers sa cumparati ...
Iar noi am fost atat de creduli incat sa luam tot de bun ,ce a venit de l;a D_v si De la D-l Andrei  care are un farmec deosebit (adevarul ca nu am dat gres urmandu-va)

Sa va fie bine D_lor
-Nu sunt carbuni ce ai cumparat tu!
-Multi fac aceasta confuzie!

#6995
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Iaca treaba ...am deranjat pe toata lumea ..nu or fi ..si cei cu asta ...
Discutia a fost sau a plecat de la ce combustibil solid se foloseste in zona mea  si ca i se zice la modul general carbune ,cocs ,..cum obisnuieste fiecare..
Acum iam mai zis si eu asa ,ce pot sa fac acum impotriva tuturor..

Va rog frumos sa ma ignorati , sau poate e mai bine ,...ca sa nu va mai deranjez, nu voi mai posta...

Sa va fie bine.

#6996
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.03.2005


 ciobimar, on 02 decembrie 2014 - 12:27, said:

Da ..asa ai propus in Pm ca e necesar sa ne ignoram ..eu m-am conformat si nu te-am bagat in seama ca nici nu vad de ce ....vorbesti alandala, cat e in luna si-n stele....
In schimb D-ta iar te-ai legat aiure-n tranvai de mine si ma judeci...cu ce drept...cine te crezi ..
Eu daca m-am suparat ..e un anume fel al meu de a ma opri intr-o divergenta ..
..
Mai domnule, nu ma leg de tine, ti-am atras atentia ca dai peste nas aiurea unor oameni(vezi ce si cum discuti cu csomi) si iti arogi niste merite care nu iti apartin...eu nu m-am apucat sa spun cine ce a.zis primul.ca poate or mai fi zis si altii inaintea mea, si nu ma intereseaza prostiile asta cu primul, al 14-lea, sa ma dau eu destept...de fapt ce e ala cocs, carbune, clasuficarea carbunilor si diferentele intre ei..sunt lucruri elementare pe care ar trebui sa le stie oricine, se invata si la scoala unele din ele.
Iar precizarile.despre tipurile de carbuni le-am facut pt ca andrei se scuza , inutil, ca si cum el ar fi gresit ai tu ai fi avut dreptate, cand de fapt, probabil, ambii aveati dreptate pt ca va refereati la lucruri diferite...tocmai pentru ca si clientii d ar si vanzatorii fac aceste confuzii, primii din nestiinta, ceilalti cu rea intentie, pt a vinde mai usor...
Cand o iei pe aratura nu te astepta sa stau sa ma uit cum tu te lauzi si faci pe desteptul in fata unora ca andrei sau csomi, mai ales in fata unora ca ei..
Mai ales in conditiile in care esti pe o arie tehnica si tu, chiar in postul de mai sus intretii confuzia dintre cocs si carbune...
Asta e tot, da-i inainte dar incearca sa nu ma mai iei pe mine la 3 pazeste si vezi-ti putin lungul nasului...  


#6997
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,988
  • Înscris: 08.01.2010

 csomi, on 02 decembrie 2014 - 15:25, said:

...acum cativa ani am folosit acest carbune in alt tip de focar dar nu ma dat pe spate, incerc din nou cine stie ?Posted Image

Deocamdata doar cateva observatii si secvente, concluziile mai tarziu... se pare ca am reusit din nou  sa ami fac sauna in casa.Posted Image

Specificatii test, ardere inversa:

Focar cald in medie cca 60 grd, aprindere  cu 2-3 kg de surcele, peste jarul format am pus cca 8 buc bricheti dupa ce sau incins am mai pus 10 buc. in total cca 9-10 kg.
La reincarcare "putin" miros de oua clocite,( noroc ca sotia nu este acas Posted Image )
Dupa 4 ore flacara arde constant cu temperatura de ardere intre 830-860 grd... restul in imagini.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TKjG15NdIb8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by csomi, 02 December 2014 - 20:17.


#6998
ardeleanumihai

ardeleanumihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 05.06.2013
http://www.timsistem...n/diana_en.html

Buna ziua !
Daca cineva cunoaste sau are un astfel de soba sa-mi spuna daca este eficienta ptr incalzirea unui spatiu de 7.5x4x2.5 trei ferestre termopansi o usa cu intrare din hol
Astept raspunsurile Dvs.
Va multumesc
O zi frumoasa !!!!!

#6999
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 ardeleanumihai, on 03 decembrie 2014 - 09:11, said:

http://www.timsistem...n/diana_en.html
Daca cineva cunoaste sau are un astfel de soba sa-mi spuna daca este eficienta ptr incalzirea unui spatiu de 7.5x4x2.5 trei ferestre termopansi o usa cu intrare din hol
Astept raspunsurile Dvs..
Salut Mihai, imi place ca nu renunti si tot cauti sa obtii ceva eficient, in acest caz permite-mi sa ma dau cu parerea.
Voi face un calcul rapid pentru verificarea potrivirii sobei metalice la stabilitatea termica al incaperii, caci d-ta asta iti doresti in final, sa tina cald macar pana dimineata.
Pierderile de caldura:
-prin doi pereti exteriori: 1,339 kW;
- prin tamplarie: 0,324 kW;
- prin placa de peste pivnita: 2,593 kW;
- priin tavan (considerand ca ai macar 10cm de vata): 0,595 kW;
- prin aerisire: 0,567 kW.
Total pentru minus 18 grd C afara si +22 grd C in interior : 5,418 kW.

Valoarea "'Sumei"' Bi x Ai, in cazul d-tale este  578,67 W/K.

In acest caz valoarea lui Ati = 0,7 x M x Q / ("'Suma"" Bi x Ai) = 0,7 x 5418 x M / 578,67 = 6,554 x M.

Fabricantul nu a prezentat valoarea lui M pentru aceasta soba metalica (dar nici nu are interes sa o prezinte..), dar putem sa extrapolam o leaca, tinand cont ca soba asta are cca 60 kg. Voi prezenta mai departe valorile lui M pentru un singur foc in 24 ore si vom conveni (pentru simplificarea calculelor) ca pentru doua focuri in 24 de ore, valoarea lui M se injumatateste.
La o soba de caramida de 300 kg - M= 2;
Idem de 380 kg - M=1,8;
Idem de 530 kg - M=1,3;
Idem de 680 kg- M=1,1;
...
Idem de 4900 kg - M=0,2.
Daca consideram ca valoarea lui M este o functie liniara (ceea ce nu este asa, dar presupunem), atunci marimea M pentru soba metalica de 60kg are valoarea de cel putin 3.
Acum
Ati = 0,7 x M x Q / ("'Suma"" Bi x Ai) = 0,7 x 5418 x M / 578,67 = 6,554 x M = 6,554 x 3 = 19,662 K.
Aici ma opresc si las si alti colegi sa continuie in privinta cat este normal sa fie valoarea Ati in alte parti, cat este normata a fi in Romania si cum arata aceste valori in comparatie cu 19, 662 K.
Este oare eficienta aceasta soba pentru aplicatia lui Mihai?Posted Image

P.S. Calculul l-am efectuat in baza prezentarii din mesajul acesta: http://forum.softped...2#entry16235006

Edited by andreilesan, 03 December 2014 - 12:14.


#7000
taceac

taceac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 06.11.2014
Ca sa poata avea caldura (peste 20 de grade) 24 de ore pe zi va trebui sa alimenteze cam la 6 ore. Eficienta, randament, confort? Nu cred. Dupa parerea mea aceste sobite metalice sunt o mare teapa.

#7001
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 taceac, on 03 decembrie 2014 - 12:22, said:

.. Dupa parerea mea aceste sobite metalice sunt o mare teapa.
Poate nu este cazul sa generalizam asa, au si ele domeniul lor de aplicare.. Posted Image

#7002
taceac

taceac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 06.11.2014
Si dealerii droguri se mai numesc vanzatori de vise dar de fapt vand cosmaruri. Eu unu m-am ars cu o chestie de genul ala dar din fericire am recuperat pierderea. Au si ele domeniul lor de aplicare dar respectivul domeniu nu trebuie sa fie unul pozitiv.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate