Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 

Contabilitate LTD

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
10 răspunsuri în acest subiect

#1
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.863
  • Înscris: 23.10.2015
Mai fratilor, care va tineti singuri contabilitatea sa ne sfatuiti un pic. Mie mi se pare ca platim  cam degeaba contabilul ca aici e mult mai simplu decat in Romania. Nu imi dau seama ce dracu face ala pt 1000 pe an ca oricum eu o tin pe aia primara.



#2
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.354
  • Înscris: 14.04.2010
Ehe... si ca sa fie mai dureros ei nici nu sunt responsabili in caz ca vine un control de la HMRC si gaseste chestii in neregula... Oricum eu am renuntat la contabil de genu si am apelat la o firma dintr-asta de conta online, chiar daca platesc o idee mai mult sunt multumit ca am tot timpul control si o imagine asupra situatiei financiare instant, mai bine zis e ca platesc banii aia dar vad cand vreau eu cum stau cu contabilitatea si nu platesc 1000 de lire  sa aud odata pe an de la un contabil care imi trimite lista lui excel pe care trebuie sa o completez tot eu... etc etc...

Editat de Engineer_xxl, 16 mai 2016 - 15:54.


#3
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.863
  • Înscris: 23.10.2015
Tot online am si eu si softul face tot. Nu am vazut nici un input de la contabil. Toata munca o fac eu, el arunca un ochi la sfarsit de an.

Ma gandesc sa iau doar softul, fara "servicii". Am vazut la Sage.

PS: Ca sa fie clar, e vorba de principiu, nu de bani. Nu imi place sa fiu "jumulit" decat de nevasta-mea!

Editat de LukRo, 16 mai 2016 - 17:05.


#4
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.354
  • Înscris: 14.04.2010
Nush cu cine esti, dar la mine mereu sunt in contact cu cineva... cum am o problema cum ma suna sau ii sun si sunt rezolvat... e adevarat ca nu mereu sunt prompti, dar pana acum sunt multumit si cum ceva era mai complicat sau aveam nevoie de un sfat mai complex "account managerul" ma suna si ma pune in legatura cu departamentul specializat pe problema mea... la sfarsit de an mare branza nu tre sa mai fac... oricum, daca vrei sa reduce costurile pe tema asta intr-adevar poti sa preiei tu contabilitatea si la sfarsit de an dai vre 500 lire unuia dedicat cu astfel de operatii si te rezolva... e plin netul de dintr-astia.

#5
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.570
  • Înscris: 21.07.2015

View PostEngineer_xxl, on 16 mai 2016 - 17:41, said:

Nush cu cine esti, dar la mine mereu sunt in contact cu cineva... cum am o problema cum ma suna sau ii sun si sunt rezolvat... e adevarat ca nu mereu sunt prompti, dar pana acum sunt multumit si cum ceva era mai complicat sau aveam nevoie de un sfat mai complex "account managerul" ma suna si ma pune in legatura cu departamentul specializat pe problema mea... la sfarsit de an mare branza nu tre sa mai fac... oricum, daca vrei sa reduce costurile pe tema asta intr-adevar poti sa preiei tu contabilitatea si la sfarsit de an dai vre 500 lire unuia dedicat cu astfel de operatii si te rezolva... e plin netul de dintr-astia.
Eu dau contabilei 450 lire anual, si face totul

#6
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.863
  • Înscris: 23.10.2015
Mai, eu asta nu inteleg.... care totul? Ce naiba face in plus? Ma refer la activitate de freelancer, doar cashflow (fara stocuri, amortizari, minuni..)

In Romania, pentru acelasi lucru, firma de contabilitate, ma umplea de dosare, cam juma de sac/an... ca deh... asa e la noi.

In UK se transmit online:
-lunar: salariul
- trimestrial: TVA
- Anual: Company Tax

Toate chestiile astea le face softu'. Ce mai face contabilul in plus in UK? Ca raspundere oricum nu are. Si doamne' fereste sa dea un sfat. Doar daca intrebi tu specific. Si atunci cu juma de gura, dupa 4 zile.

Editat de LukRo, 16 mai 2016 - 19:28.


#7
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostLukRo, on 16 mai 2016 - 19:26, said:

Mai, eu asta nu inteleg.... care totul? Ce naiba face in plus? Ma refer la activitate de freelancer, doar cashflow (fara stocuri, amortizari, minuni..)

In Romania, pentru acelasi lucru, firma de contabilitate, ma umplea de dosare, cam juma de sac/an... ca deh... asa e la noi.

In UK se transmit online:
-lunar: salariul
- trimestrial: TVA
- Anual: Company Tax

Toate chestiile astea le face softu'. Ce mai face contabilul in plus in UK? Ca raspundere oricum nu are. Si doamne' fereste sa dea un sfat. Doar daca intrebi tu specific. Si atunci cu juma de gura, dupa 4 zile.

http://www.contractoruk.com/

eu sunt cu brookson.

#8
benefits

benefits

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 335
  • Înscris: 03.07.2015
Cand/daca te plictisesti de LTD (mai ales de partea cu raspunderea), vezi umbrella. Poate e mai pe sufletul tau, asa.

#9
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.863
  • Înscris: 23.10.2015
Nu, ca vreau sa dezvolt si alte afaceri cu o parte din bani.

#10
claudelb

claudelb

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 389
  • Înscris: 26.01.2004

View PostLukRo, on 16 mai 2016 - 13:24, said:

Mai fratilor, care va tineti singuri contabilitatea sa ne sfatuiti un pic. Mie mi se pare ca platim  cam degeaba contabilul ca aici e mult mai simplu decat in Romania. Nu imi dau seama ce dracu face ala pt 1000 pe an ca oricum eu o tin pe aia primara.
Pai nu stiu de ce iti cere asa de mult.Ori chiar ai activitate destula si are omul  de munca serios.Eu pe self employed dadeam 80 de lire/depunere.

#11
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.354
  • Înscris: 14.04.2010

View Postclaudelb, on 03 august 2016 - 11:07, said:

Pai nu stiu de ce iti cere asa de mult.Ori chiar ai activitate destula si are omul  de munca serios.Eu pe self employed dadeam 80 de lire/depunere.

Self employed e alta mancare de peste... si Umbrella company renteaza mai mult daca nu ai castiguri de peste 25K pe an...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate