Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Descarcatoarele electrice, sunt bune de ceva?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
am auzit ca ofera protectie pt supratensiune.
se monteaza in tablou inainte de celelalte sigurante.

as vrea sa stiu daca sunt bune la sat in cazurile in care vine o furtuna si pe retea vine tensiune mai mare. protejeaza aparatele sau nu?

https://www.material...o/descarcatoare

#2
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,288
  • Înscris: 17.03.2009
Da

#3
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Da. Aveti in fotografie un exemplu despre cum se poate realiza asa ceva. Din pacate, la clientul respectiv am avut un "mix" de componente electrice. Dar a contat rezultatul final.

Aici aveti poza cu pricina.

Attached Files


Edited by curentarul, 12 May 2016 - 19:27.


#4
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View Postandutza15, on 12 mai 2016 - 19:05, said:

as vrea sa stiu daca sunt bune la sat in cazurile in care vine o furtuna si pe retea vine tensiune mai mare. protejeaza aparatele sau nu?

Is bune, da nu-i garantat ca o sa ai protectie 100% nici cu ele, mai ales pentru electrocasnice care au surse in comutatie. Tot scosul din priza ii cel mai sigur da si cel mai incomod.

#5
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
E prea mult daca intreb care ar fi o schema eficienta de protectie a instalatiei , pe monofazat , de introdus intre bmp si tabloul actual de sigurante . eventual un cost aproximativ ?

#6
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 29.05.2004
Schneider MSU 255, reutilizabila. Patronul descarcatoarelor se inlocuieste.
Langa MSU pui un disjunctor tot de la Schneider (se cupleaza mecanic).

Edited by Razvan_N, 12 May 2016 - 19:35.


#7
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Protectie 100% nu cred ca exista la nimic pe Pamant. Dar in cca 90% din cazuri cred ca e ceva ce poti reusi. Depinde foarte mult si ce anume protejezi si cat esti dispus sa investesti.

Nu le confundati!   MSU nu este descarcator. Descarcatoarele sunt ceva, protectia la depasirea tensiunii altceva. MSU 255 si MSU 275 sunt ptr al doilea caz. MSU 255 nu se mai fabrica. Cel putin in ultimul an nu am mai gasit. Cei de la Schneider au spus ca nu exista in depozitele din Ungaria.    Descarcatoarele sunt din alta clasa.

Edited by curentarul, 12 May 2016 - 19:39.


#8
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 29.05.2004

View Postcurentarul, on 12 mai 2016 - 19:36, said:

Descarcatoarele sunt ceva, protectia la depasirea tensiunii altceva.

Permite-mi sa te contrazic - ambele protejeaza la depasirea tensiunii, in moduri diferite.
Eu prefer MSU pentru ca are un prag foarte bine definit la care deschide circuitul si este reutilizabila.

#9
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Reformulez. MSU 255 sau 275 nu exista in varianta descrisa de tine deocamdata. Adica nu are un element debrosabil. Doar descarcatoarele au asa ceva. In rest, de acord cu tine: sunt foarte fiabile. Si merita toti banii.

#10
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 29.05.2004
Nu inteleg ce vrei sa spui, n-am spus ca MSU are element debrosabil, descarcatoarele au. MSU se reseteaza manual, adica e reutilizabila, nu trebuie sa inlocuiesti patronul (varistor) sau altceva.

#11
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Oameni buni, nu mai tot pomeniti de MSU, fiindca gama Multi9 s-a scos din productie de cativa ani. Prin urmare, nici MSU nu se mai fabrica, fiind inlocuite cu iMSU din gama Acti9.

#12
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Exceptand faptul ca are un singur milimetru de material in plus si ca logic nu se mai poate conecta la vechile dispozitive ci doar la cele cu "i" in rest e aceiasi Marie. A, si difera culoarea. MSU e gri si iMSU e alb. Mi s-a explicat ca s-a ajuns la aceasta culoare deoarece la cele gri incepusera sa apara contrafacerile. "Cativa" ani e cam mult spus, totusi. In 2013 - 2014 au functionat in paralel ambele dispozitive.

#13
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Mai e ceva: MSU, indiferent daca sunt cu „i” in fata sau nu, nu sunt descarcatoare si nu sunt concepute pentru protectia impotriva supratensiunilor atmosferice. Sunt niste relee care protejeaza impotriva supratensiunilor de comutatie care pot sa apara la intreruperea sau „deplasarea” nulului de lucru.
Scria cineva mai sus ca varianta de 255V nu se mai fabrica. Nu este adevarat. In luna februarie a.c. am cumparat si montat un iMSU 255V intr-un tablou la o instalatie nou executata. Nu era in stoc la distribuitorul local din zona mea, dar mi l-au adus dupa o saptamana.

#14
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
puteti sa-mi recomandati un model de descarcator pt casa?
sau niste specificatii tehnice care ar trebui sa le aiba

#15
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Reprezentantul Schneider Romania mi-a confirmat ca nu se mai produce aceasta serie de anul trecut. Dvs ati benficiat de un produs care era pe stoc deja. Sunati la reprezentantul dvs din zona si veti vedea ca am dreptate. In rest, de acord cu dvs.  :)

#16
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postgabyxm, on 12 mai 2016 - 19:30, said:

Is bune, da nu-i garantat ca o sa ai protectie 100% nici cu ele, mai ales pentru electrocasnice care au surse in comutatie. Tot scosul din priza ii cel mai sigur da si cel mai incomod.
Pentru sursele in comutatie se folosesc varistoarele. Si astea sunt prezente in orice sursa in comutatie.

View Postandutza15, on 14 mai 2016 - 20:03, said:

puteti sa-mi recomandati un model de descarcator pt casa?
sau niste specificatii tehnice care ar trebui sa le aiba
Foloseste DPSM (pt monofazat) sau DPST (pt trifazat) cu monitorizare nul. Se gaseste la orice magazin de electrice. Atentie! trebuie sa ai obligatoriu priza de pamant, altfel... nu functioneaza.

Edited by GeorgeTrisina, 18 May 2016 - 07:50.


#17
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View PostGeorgeTrisina, on 18 mai 2016 - 07:47, said:

Pentru sursele in comutatie se folosesc varistoarele. Si astea sunt prezente in orice sursa in comutatie.

Exista varistoare, da asta nu insemna ca o sa fie eficiente in orice situatie. Foarte rar o sa gasesti dupa un varf de tensiune din timpul unei furtuni siguranta fuzibila arsa, varstorul si restul sursei in comutatie ok. Deobicei varistorul ii explodat si in cel putin 20-30% din cazuri exista si alt defect in sursa. Depinde ce varf de tensiune ai pe retea, de tipul varistorului, de felu cum ii gandit/organizat cablajul, de calitatea componentelor si cel mai mult de noroc.
Chiar si la protectii combinate cu varsitori intre firele retelei+catre impamantare, diode TVS(care actioneaza mult mai rapid ca varistorii), filtre pi, tot nu ai  protectie 100%.

#18
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
E posibil sa ai dreptate. In cazul asta tot DPS-ul cu monitorizare nul e mai bun.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate