Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Motan in casa

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
meow91

meow91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 07.05.2016
Tatal meu a salvat acum 1 an un pisoi. L-am dresat sa-si faca nevoile intr-o ladita- doar cateva incidente si cateva plante uscate:P..in rest, toate bune si frumoase. Pana cand, a inceput sa miaune...cel putin in ultima luna- nu mai tacea. Foarte obositor. Ai mei stau la bloc iar motanul isi petrecea timpul la geam, poate a vazut  cateva piscute si i s-a facut de pisicute:).

Ai mei au decis sa-l aduca la tara- problema este, ca isi i-a bataie de la alti motani din zona:|..cainele cand il vede vrea sa-l omoare. Motanul e speriat rau de tot:|.. Nu cred ca face fata situatiei. El e cam prostanac pentru un motan:)) si ai mei l-au tinut pe regim de boabe (habar n-am daca au facut bine sau nu) si e cam slabut- nici nu manca cand ii dadeam altceva. Ceilalti motani de la tara sunt de 2 ori cat el:|.

Asta e prima seara cand sta singur. I-am pus o ladita, mancare si apa- Mancarea dispare mereu(probabil un alt motan ii fura mancarea).

Habar nu am ce sa fac cu el. Sa le spun sa-l i-a inapoi? Sa-l las 2-3 zile sa vedem daca face situatie? Sa-l castrez?

#2
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
Castrarea il face sa stea mai mult in casa si sa nu mai ”stropeasca”. Daca il tii la tara nu are rost sa il castrezi, mai ales ca cei castrati trebuie hraniti doar cu boabe pentru pisici sterile, au interzis la peste si la mancaruri sarate si asa mai departe, iar la tara pisicile mai gasesc una-alta pe jos, care poate fi daunator si poate face blocaj la rinichi si moare.
Eu zic sa incepi sa ii cumperi carne speciala pentru pisici (pliculete), sa il hranesti si sa il ingrasi, cu celalalte pisici se va obișnuii, dar sa ai mare grija la caine.

Edited by queron, 07 May 2016 - 02:45.


#3
meow91

meow91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 07.05.2016

 queron, on 07 mai 2016 - 02:43, said:

Castrarea il face sa stea mai mult in casa si sa nu mai ”stropeasca”. Daca il tii la tara nu are rost sa il castrezi, mai ales ca cei castrati trebuie hraniti doar cu boabe pentru pisici sterile, au interzis la peste si la mancaruri sarate si asa mai departe, iar la tara pisicile mai gasesc una-alta pe jos, care poate fi daunator si poate face blocaj la rinichi si moare.
Eu zic sa incepi sa ii cumperi carne speciala pentru pisici (pliculete), sa il hranesti si sa il ingrasi, cu celalalte pisici se va obișnuii, dar sa ai mare grija la caine.

Nu am avut problema cu el in privinta igienei-isi facea nevoile in tavita, avea si nisip special..Dar, zgomotul, nu se mai oprea:|..efectiv, nu tacea din gura:|..Iar cu mancarea- nu stiu ce avea- nu prea manca, ma gandesc ca poate il tineam numai pe regim de boabe:| sau era in depresie. Cand l-au adus, primele luni, a stat numai in baie..ai mei lucrau toata ziua)...Nu prea avea cine sa se joace cu el:|. Sincer eu n-am vazut pisica sa nu bea lapte:|..ii puneam lapte si el bea apa:|..iar boabele, manca cateva si le lasa..mancarea (ce ii mai dadeam cand mancam si eu), la fel..Foarte putin manca:|..Nu stiu care este motivul

#4
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Castrarea nu are doar rostul să evite stropirea care îl deranjează pe stăpân. Se face în interesul animalelor. Lăsat necastrat să hoinărească, o să participe la înmulțirea pisoilor vagabonzi.

Nu sunt de acord cu sfatul „la țară castrarea nu este necesară”. Dimpotrivă, este și mai necesară.
Dar asta e cea mai mică problemă a inițiatorului. La cum descrie situația, motanul are șanse mici să supraviețuiască și oricum fericit nu o să fie. După ce că are tot soiul de pericole, loc nou, specii pe care nu le-a văzut, nu are nici măcar confortul stăpânilor pe care îi cunoaște. Îmi pare un animal chinuit:(

L.E. Ce mâncare ai încercat să-i dai? Whiskas cumva?

Edited by Cazimi, 07 May 2016 - 03:08.


#5
meow91

meow91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 07.05.2016

 Cazimi, on 07 mai 2016 - 03:07, said:

Castrarea nu are doar rostul să evite stropirea care îl deranjează pe stăpân. Se face în interesul animalelor. Lăsat necastrat să hoinărească, o să participe la înmulțirea pisoilor vagabonzi.

Nu sunt de acord cu sfatul „la țară castrarea nu este necesară”. Dimpotrivă, este și mai necesară.
Dar asta e cea mai mică problemă a inițiatorului. La cum descrie situația, motanul are șanse mici să supraviețuiască și oricum fericit nu o să fie. După ce că are tot soiul de pericole, loc nou, specii pe care nu le-a văzut, nu are nici măcar confortul stăpânilor pe care îi cunoaște. Îmi pare un animal chinuit:(

L.E. Ce mâncare ai încercat să-i dai? Whiskas cumva?


As vrea sa zic ca gresesti, dar ai dreptate. Cred ca era depresiv din cauza ca era inchis in casa. Motiv pentru care, l-am adus la tara sperand ca ii va fi mai bine. Cainele este legat, dar motanul este foarte speriat de el:|.Habar nu am ce sa-i fac.. Ma gandesc, sa-l las cateva zile, sa vad daca face fata situatiei. Iar, daca nu , cred ca il castrez si il duc la bloc.

Mancarea - In general numai Whiskas

#6
Barboso

Barboso

    Satir bãtrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,266
  • Înscris: 24.01.2008
Facea scandal in casa tocmai pt ca era necastrat.  Eu as zice sa-l castrati si sa-l luati inapoi, acasa.  Nu-l vad sa se descurce prea bine la tara, trait in apartament pana la un an.

#7
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
De acord cu ce zice Barboso. Cu adăugirea că Whiskas este aproape cea mai proastă idee posibilă. Nu mănâncă fiindcă nu îi place, săracu animal..În câteva rânduri n-am avut încotro și le-am dat pisicilor mele Whiskas și le-am zis: ori îl mâncați, ori muriți de foame. După trei zile în care nu s-au atins de el sau au mâncat și au vomitat, mi-au comunicat în mod clar alegerea lor.

Mâncarea specială (care nu e deloc atât de specială) se dă la pisicile castrate ca să nu se îngrașe. Dar la motanul tău nu e cazul.
Du-te în piață la un pet shop care vinde mâncare vărsată și cumpără din fiecare de 3-5 lei. Vezi să nu ți le amestece. Scrie pe pungă marca și afli ce-i place.

După castrare, e indicat să-i cumperi pentru pisici de interior (îmi scapă acum cum îi zice, scrie pe ambalaj).
Hai, du-l la casa în care s-a obișnuit, săracu, că la cât e de viteaz, îl fac celelalte animale praf.

#8
meow91

meow91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 07.05.2016

 Cazimi, on 07 mai 2016 - 03:38, said:

De acord cu ce zice Barboso. Cu adăugirea că Whiskas este aproape cea mai proastă idee posibilă. Nu mănâncă fiindcă nu îi place, săracu animal..În câteva rânduri n-am avut încotro și le-am dat pisicilor mele Whiskas și le-am zis: ori îl mâncați, ori muriți de foame. După trei zile în care nu s-au atins de el sau au mâncat și au vomitat, mi-au comunicat în mod clar alegerea lor.

Mâncarea specială (care nu e deloc atât de specială) se dă la pisicile castrate ca să nu se îngrașe. Dar la motanul tău nu e cazul.
Du-te în piață la un pet shop care vinde mâncare vărsată și cumpără din fiecare de 3-5 lei. Vezi să nu ți le amestece. Scrie pe pungă marca și afli ce-i place.

După castrare, e indicat să-i cumperi pentru pisici de interior (îmi scapă acum cum îi zice, scrie pe ambalaj).
Hai, du-l la casa în care s-a obișnuit, săracu, că la cât e de viteaz, îl fac celelalte animale praf.


Am facut exact cum ai spus la inceput..I-am dat ce nu a vomitat, si Whiskas nu-l vomita. Dar, problema este, ca nu prea manca. Arata ok pentru un motan de 1 an,intr-adevar este putin cam slab..Eu il vroiam gras si pufos.

Si.., cam exagerezi- "saracul animal". Pe bune?, adica a fost salvat de noi (era alergat pe strada de cativa pui de tigani cu pietre si noi ne batem joc de el?

Am explicat clar ca motanul era despresiv- statea singur cuc pentru cateva ore bune si nu avea nici ce fute.

Singura problema cu el, era ca nu tacea- mieuna intruna..

Pentru linistea parintilor si pentru pisoi l-am aduc la bunici.

Ma astept sa-i fie greu aici, dar la bloc cred ca ii va fi mai greu- practic sta inchis numai in baie. Imi cer scuze ca nu sunt expert in pisici, dar sa ma condamni pe mine - nu este deloc corect

#9
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Cum sa zici asa ceva Cazimi? Ca whiskas nu e bun? Am gustat si imi place si mie, dapoi la un motan :)

#10
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 meow91, on 07 mai 2016 - 04:04, said:



Am facut exact cum ai spus la inceput..I-am dat ce nu a vomitat, si Whiskas nu-l vomita. Dar, problema este, ca nu prea manca. Arata ok pentru un motan de 1 an,intr-adevar este putin cam slab..Eu il vroiam gras si pufos.

Si.., cam exagerezi- "saracul animal". Pe bune?, adica a fost salvat de noi (era alergat pe strada de cativa pui de tigani cu pietre si noi ne batem joc de el?

Am explicat clar ca motanul era despresiv- statea singur cuc pentru cateva ore bune si nu avea nici ce fute.

Singura problema cu el, era ca nu tacea- mieuna intruna..

Pentru linistea parintilor si pentru pisoi l-am aduc la bunici.

Ma astept sa-i fie greu aici, dar la bloc cred ca ii va fi mai greu- practic sta inchis numai in baie. Imi cer scuze ca nu sunt expert in pisici, dar sa ma condamni pe mine - nu este deloc corect
Îmi pare rău că ai interpretat replicile mele ca pe o acuză la adresa ta sau a părinților tăi. Nu asta a fost intenția mea, ci doar mi-am spus părerea - pe care mi-am format-o în niște ani nu doar de posesor de animale, ci și de îndelungate discuții cu veterinarul.

Faptul că l-ați salvat când era în stradă este lăudabil și aveți toată admirația mea pentru asta. Dar cred că punându-l într-o situație în care suferă ar fi păcat, dacă tot v-ați făcut pomană de el și l-ați salvat.

#11
meow91

meow91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 07.05.2016

 Cazimi, on 07 mai 2016 - 04:32, said:

Îmi pare rău că ai interpretat replicile mele ca pe o acuză la adresa ta sau a părinților tăi. Nu asta a fost intenția mea, ci doar mi-am spus părerea - pe care mi-am format-o în niște ani nu doar de posesor de animale, ci și de îndelungate discuții cu veterinarul.

Faptul că l-ați salvat când era în stradă este lăudabil și aveți toată admirația mea pentru asta. Dar cred că punându-l într-o situație în care suferă ar fi păcat, dacă tot v-ați făcut pomană de el și l-ați salvat.

Este ok, poate am interpretat si eu gresit, este dimineata si nu prea am dormit. Daca tot ne-am facut "pomana" cu el, ultimul lucru care il vreau, este sa il  vad ca sufera. Tin la el, in plm stau pe forumuri la 5 dimineata si imi fac griji pentru el (este prima seara cand sta singur).

S-ar putea sa fi gresit cu el (regim de boabe), l-am tinut numai in casa, nu prea m-am jucat cu el, a stat singur. Lucrurile astea s-au acumulat si sunt convins ca sufera. Acum, sincer, sper sa se descurce aici. Cateva zile il las singur- daca il vad batut rau. L-am luat la bloc si cred ca il castrez- poate se linisteste.

Va multumes pentru sfaturi- foarte utile

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,074
  • Înscris: 20.10.2015
Du-l la DOCTOR.
Nu presupune ca STII TU DE CE MIAUNA!
E plina lumea de experti.
Dupa ce te asiguri ca NU E ALTCEVA, il castrezi si-l tii in casa.
Parerea mea este ca sufera de ceva, si nu de pisici!

#13
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,732
  • Înscris: 10.11.2013
Ati facut excelent ca l-ati salvat, doar ca el nu se mai poate adapta usor la viata la casa, dupa ce a stat in apartament un an... e ca si cum ii dai drumul unui leu de la zoo in salbaticie, vei vedea aceleasi rezultate.
El este si cam mic pentru a se bate cu alti motani, daca are pana in doi ani nu le prea face fata celor mari (care au mai si crescut la tara, deci fara dragoste sau protectie, a fost survival of the fittest at his very best, aia sunt mult mai salbatici in comparatie cu al tau). Daca o mai fi si prostanac de felul sau, atunci ii e si mai greu. Am si eu un pisoi mai pacifist, culmea e ca a crescut la curte si, cand se enerveaza, ii bate pe ceilalti, dar de cele mai multe ori lasa capul jos si se uita ca boul. N-ai ce sa-i faci, am avut cativa pisoi in viata asta, nu toti sunt duri sau impunatori, asta al meu riposteaza rareori, si cand o face, face prapad (e mare si puternic), doar ca o face rar, sau mai rar decat mi-as dori-ce vreau sa spun fiind faptul ca dimensiunile nu sunt o garantie a duritatii si impunerii. Altfel, al meu prezinta semne de inteligenta pentru o pisica pe care nu le-am mai vazut la altele, doar ca nu e dur..ce sa-i faci, poate ca si al tau e la fel.


Parerea mea este ca mai bine il castrezi si-l ti-i cateva ore singur in apartament decat sa-l lasi acolo, acolo doar va lua bataie non stop pana cand, intr-o zi, va muri singur si trist. Sau, poate il lasati acolo si cine stie, daca are noroc, se va adapta (desi nu as paria pe acest lucru).

Edited by n-amname, 07 May 2016 - 05:29.


#14
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

 meow91, on 07 mai 2016 - 03:04, said:


Nu am avut problema cu el in privinta igienei-isi facea nevoile in tavita, avea si nisip special..Dar, zgomotul, nu se mai oprea:|..efectiv, nu tacea din gura:|..Iar cu mancarea- nu stiu ce avea- nu prea manca, ma gandesc ca poate il tineam numai pe regim de boabe:| sau era in depresie. Cand l-au adus, primele luni, a stat numai in baie..ai mei lucrau toata ziua)...Nu prea avea cine sa se joace cu el:|. Sincer eu n-am vazut pisica sa nu bea lapte:|..ii puneam lapte si el bea apa:|..iar boabele, manca cateva si le lasa..mancarea (ce ii mai dadeam cand mancam si eu), la fel..Foarte putin manca:|..Nu stiu care este motivul
Are viermi intestinali. Du-l la vet sa-i faca o deparazitare interna si eventual si vaccinare...cred ca te costa maximum 150lei(cu vaccinare).

#15
Baghe

Baghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 30.01.2006
Castrare si inapoi acasa, unde a crescut.
I-am facut surorii mele cadou, acum cativa ani un frumos exemplar de birmanez. era prea frumos si a vrut sa-i faca pui, asa ca a luat o femela. Dupa prima serie de pui, lucrurile au luat-o razna si au inceput miorlaielile si "insemnatul" lucrurilor. L-a castrat si i-a dat sa manance ce a vrut, whiskas, ca asta-i place, si mancare umeda pliculete o data la doua zile. Dupa cativa ani a plecat in Irlanda si pisicile au revenit mamei in ingrijire iar mama, pentru ca jumatate de an sta pe capul meu, ia pisicile cu ea "la tara".Pisoiul este inadaptabil aici, desi aici s-a nascut. Nu se decurca in aer liber, pur si simplu. Asa ca il tinem majoritatea timpului inchis intr-o singura camera, ceea ce contribuie la starea lui de depresie.
Daca vrei sa-l ajuti incontinuare, deparaziteaza-l, castreaza-l si, dupa ce va termina cu mieunatul, i-al inapoi. Nu degeaba americanii spun despre pisici ca sunt outdoor si indoor. Probabil al tau este un indoor cat. Nu-i place la tara si pace.

#16
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015
Saracul matz. :(

#17
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Miauna fiindca e necastrat si a simtit vreo pisica in calduri. Deci asculta sfatul lui Barboso-castreaza-l si ia-l inapoi in apartament. Nu-i mai da wiskas ca e una din cele mai proaste variante de hrana. Cumpara-i Sanabelle Grain Free ori Royal Canin Fit32 .

#18
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Dacă îl lași la țară finalul său este inevitabil. Nu este adaptat vieții de acolo...
Îl castrezi și îl aduci înapoi. Nu va mai miorlai noaptea, pipi nu va mai mirosi atât de rău și întotdeauna va face numai la lădiță.
Credeți-mă, am avut motan în casă 17 ani.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate