Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Facultatea de Istorie: profesori si cursuri

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#37
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Eu m-am apucat de Istorie la 24 şi ceva de ani (2007, nu intrasem în 2006). Mai bine că nu am intrat imediat după liceu, că nu înţelegeam aşa de multe din facultate - credeam că istoria doar trebuie memorată.

#38
GamerXx

GamerXx

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 189
  • Înscris: 23.04.2016

 djl, on 02 mai 2016 - 02:20, said:

Eu m-am apucat de Istorie la 24 şi ceva de ani (2007, nu intrasem în 2006). Mai bine că nu am intrat imediat după liceu, că nu înţelegeam aşa de multe din facultate - credeam că istoria doar trebuie memorată.
Si nici acum nu ti-ai gasit job de atunci ?
Colegii tai cum s-au descurcat?

Edited by GamerXx, 02 May 2016 - 16:07.


#39
aristotelcaragea

aristotelcaragea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.04.2016
Dragul meu, nu stiu cum sa-ti explic dar nu e nimeni interesat de experienta ta la Facultatea de Istorie pe care zici ca ai absolvit-o ( asta desi in prealabil ne-ai zis ca nici macar Licenta nu ai dat-o).
Nu mai e inutila ? Brusc ai devenit si tu mandru ca ai o hartie de carton la patalama ?

Edited by aristotelcaragea, 02 May 2016 - 16:20.


#40
Sucre-Bolivar88

Sucre-Bolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 06.12.2015

 aristotelcaragea, on 02 mai 2016 - 16:20, said:

Dragul meu, nu stiu cum sa-ti explic dar nu e nimeni interesat de experienta ta la Facultatea de Istorie pe care zici ca ai absolvit-o ( asta desi in prealabil ne-ai zis ca nici macar Licenta nu ai dat-o).
Nu mai e inutila ? Brusc ai devenit si tu mandru ca ai o hartie de carton la patalama ?
vorbeste doar in nume propriu...

#41
alexandrumardin

alexandrumardin

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,880
  • Înscris: 25.01.2016

 GamerXx, on 02 mai 2016 - 01:38, said:

Preferam oricand sa citesc despre istoria Imperiului Romano-German, a Regatului Frantei sau a Regatului Angliei. Nu erau regii Angliei sau ai Frantei asa dobitoci ca imparatii bizantini, e adevarat ca si aia facusera porcarii, dar macar erau mult mai cizelati si decenti.
Dar bizantinii...dublu circ fata si de istoria si politica noastra mioritica. De la ei ni se trage, de la ei am preluat ce-i mai rau, si noi , si rusii, si sarbii si grecii.
si cine vi-a predat voua Bizantul?

chiar m-ai facut curios.
Nu de altceva, dar vad cam la multi dintre voi abureli de genul asta.
Se pare ca nu ati avut parte de profesori de calitate.
Caci Bizantul poate fi predat in asa fel sa descoperi esenta civilizatiei europene moderne,
cea pe care eu o denumesc clasica,
in opozitie cu civilizatia europeana post-modernista, cea a multiculturalismului, a corectitudinii politice samd.

Caci ca un adevarat retrograd ce sunt iubesc civilizatia europeana pana la comunism (adica civilizatia europeana moderna clasica)
Urasc civilizatia europeana influentata de comunism (adica civilizatia europeana post-modernista).

 GamerXx, on 01 mai 2016 - 15:29, said:

Pentru majoritatea studentilor, Marius Diaconescu e spaima tuturor,  ii pica pe multi la examene, te sperie cu demistificarea istoriei, dar credeti-ma, pe parcursul timpului o sa realizati ca e un dus rece necesar. Iti scoate din cap prostiile bagate de scoala romaneasca-istoria comunisto-nationalista sau aia superficiala predata  in licee.  

Ii cam da dreptate lui Rosler, neaga oarecum continuitatea romana la nord de Dunare in lipsa dovezilor , sustine ca retragerea aureliana a fost totala, ca  romanii nu aveau nicio constiinta nationala romaneasca inainte de sec. XIX, ca domnii nu  concepeau ideea  de unire si independenta cum vedem in  filmele alea gay  made by tovarasu regizor Sergiu Nicolaescu,ca Tarile Romane erau praf pe toate planurile, ca erau calarite si violate in toate orificiile de marile puteri si la randul lor, cand domnii aveau ocazia, faceau si ei chestii nasoale, ca domni glorificati excesiv in perioada pasoptista ca Mihai Viteazul n-au fost decat niste indivizi perfizi si ambitiosi cu scrupule carora nu le pasa deloc de libertatea si bunastarea populatiei; au pupat picioarele cand a fost nevoie si au tradat la prima ocazie cand au trecut la pupat picioare altora , luptau sub alt steag cu o multime de tarani inarmati (carne de tun), altii si-au cumparat domnia, s-au imbogatit, unii dintre ei insa au fost incompetenti, au cautat-o cu lumanarea si si-au luat-o rau de tot la disparitia lor de pe scena
asta mi se pare cel mai bun.
Nu traiesc in Romania asa ca nu prea am idee ce se intampla pe acolo decat din presa si ce mai prind eu pe ici pe colo,
precum forumul asta. Carti publicate in Romania mai prind cand trag vreo tura prin Romania, dar nu prea am
timp de librarii.

In orice caz am auzit de Marius Diaconescu doar din presa si in contexte in care creiase animozitate.
Mi se pare de calitate.

Edited by alexandrumardin, 02 May 2016 - 18:04.


#42
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

 alexandrumardin, on 02 mai 2016 - 17:54, said:

Se pare ca nu ati avut parte de profesori de calitate.
Ce e de calitate în învćțćmîntul românesc?  Vreau sć spun profesori, programe, facultćți...Dacć e în america așa, ce pretenții sć ai de la România?

 compostajeurbano, on 01 mai 2016 - 11:22, said:

student fiind, ar trebui sa-i pui intrebari mai usoare ! ...
astea sunt intrebari grele chiar si dupa ce o sa-ti ia doctoratu' !  Posted Image
Da, așa este: întrebćrile nu au fost ușoare. Par ușoare pt cine nu gîndește și se bazeazć pe cele învćțate. El nu e student. A spus cć e absolvent.

 GamerXx, on 01 mai 2016 - 13:03, said:

A existat cu siguranta: dovezi-consemnari, biografie,  monede ce dateaza de pe la 812-814, picturi, sculpturi, constructiile de la Aachen ,  mormantul sau.
Omule, ai pierdut vremea în facultate. Ar fi trebuit sć îți dai seama cć una dintre monezi (aceea mai frumoasć) este doveditć ca fals. O altć monedć pe care scrie CAROLUS ar fi putut fi emisć de un oarecare  CAROLUS pt cć au fost mai mulți feudali cu acest nume. De pe urma unui imperiu din sec 8 e.n. ar fi trebuit sć rćmînć mii de monede.
Nu se cunoaște nici o construcție, nici o sculpturć, nici o picturć din vremea imperiului lui Carol cel Mare. Ești invitat sć mć contrazici aici. Te previn cć sînt documentat. Nu înceraca sć bagi vrćjeli.
În Aachen existć un mormînt fals a lui C c Mare. Ar fi trebuit sć știi cć e un fals.
La ce sînteți voi buni? Cum sć nu vć pćcćleascć pe voi strćinii și ce sfaturi puteți da voi dacć nu vć dați seama de prostiile și de minciunile scrise prin cćrțile, cursurile de istorie?

#43
Sucre-Bolivar88

Sucre-Bolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 06.12.2015
despre Ilig aici :) http://forum.softped...ma/page__st__18

#44
GamerXx

GamerXx

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 189
  • Înscris: 23.04.2016
De ce naiba nu i-am dat ignore lui neaflorintrollu de la bun inceput si am stat sa pierd timp pretios sa-i raspund la intrebarile alea ca sa ma ia apoi ca am facut facultatea degeaba si sa ma ia cu teoriile conspiratiei?

 aristotelcaragea, on 02 mai 2016 - 16:20, said:

Dragul meu, nu stiu cum sa-ti explic dar nu e nimeni interesat de experienta ta la Facultatea de Istorie pe care zici ca ai absolvit-o ( asta desi in prealabil ne-ai zis ca nici macar Licenta nu ai dat-o).
Nu mai e inutila ? Brusc ai devenit si tu mandru ca ai o hartie de carton la patalama ?


btw:

Cum s-a ajuns ca un barbat sa mi se adreseze mie  "dragul meu"?  WTF!  
Sau cumva clona lui delaparis/kuivasto/Colonelu Condoiu/solestar e femeie si n-am stiut asta in ultimii 3 ani ?

Edited by GamerXx, 02 May 2016 - 18:53.


#45
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Dar cu Nepotu' lu' Unchiu', adică Emilian Alexandrescu ai făcut, că ştiu că el preda ambele ramuri ale istoriografiei. A avut reacţii aberante la 2 examene, dar cu altă ocazie a fost o.k. şi pe vremea mea dicta cursul de pe telefon!   :samui:

#46
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

 GamerXx, on 02 mai 2016 - 18:52, said:

De ce naiba nu i-am dat ignore lui neaflorintrollu de la bun inceput si am stat sa pierd timp pretios sa-i raspund la intrebarile alea ca sa ma ia apoi ca am facut facultatea degeaba si sa ma ia cu teoriile conspiratiei?
btw:

Cum s-a ajuns ca un barbat sa mi se adreseze mie  "dragul meu"?  WTF!  
Sau cumva clona lui delaparis/kuivasto/Colonelu Condoiu/solestar e femeie si n-am stiut asta in ultimii 3 ani ?
Insi ca tine sint puzderie. Ei nu fac decit sa repete ceea ce li s-a spus la cursuri si au citit prin cartile de istorie. Ei nu au aflat ca exista si autori care contrazic cu argumente si dovezi istoria oficiala. Gindirea critica nu li s-a dezvoltat deloc. Ei sint exact ca inaintasii lor din anii 50 in Romania, adica repeta fara sa gindeasca critic varianta oficiala. Eu o stiu pe aia mai bine ca tine, mai, absolventule.
Noi aici pe forum nu avem nevoie de vreun tonomat care sa repete buchea cartii, pt ca pe aia o stim. Tu de ex ai raspuns  ca sint monede de pe vremea lui Carol cel Mare. Sint citeva monede, una fiind fals dovedit. De la un imparat care a domnit 40 de ani ar fi trebuit sa se gaseasca tone de monede, stiut fiind ca pierderile de moneda se ridica la cel putin 3% din emisiunile monetare.Tu nu realizezi singur ca un imperiu care s-a intins pe aprox un milion de Km2 ar fi trebuit sa emita in 40 de ani sute de tone de moneda?
Nu ai aflat, absolventule, ca mormintul lui C c Mare din Achen e dovedit ca fals.
Vad ca te ofuschezi pt o forma de adresare curenta la Bucuresti, adica intelectualii se adreseaza uneori asa. Este ca tu esti provincial? De unde esti? banuiesc ca nici nu ai curaj sa marturisesti.

 GamerXx, on 02 mai 2016 - 01:59, said:

Au fost studenti de nota 10 care s-au dovedit prezentabili  si au avut o anumita prestanta  la conferinte si s-au ales cu finantari in strainatate dupa ce i-au lasat cu gura casca pe profesorii veniti din strainatate. Si erau din fundu' Moldovei de la coada vacii, dar tot stateau de dimineata pana seara la sala de lectura!   Deci, se poate!
Aha, tocilari din aia care au devenit tonomate. Cu ce i-au lasat masca pe straini? Le-au explicat cum s-au romanizat carpii din Moldova?

 aristotelcaragea, on 02 mai 2016 - 16:20, said:

Dragul meu, nu stiu cum sa-ti explic dar nu e nimeni interesat de experienta ta la Facultatea de Istorie pe care zici ca ai absolvit-o ( asta desi in prealabil ne-ai zis ca nici macar Licenta nu ai dat-o).
Nu mai e inutila ? Brusc ai devenit si tu mandru ca ai o hartie de carton la patalama ?
"dragul meu" de la barbat la barbat  e un mod de adresare specific Bucurestiului, in cele mai multe cazuri de la superior la inferior. Pe un provincial il jigneste profund acest mod de adresare. In ce cartier stai? Eu presupun ca stai in centru.

#47
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Nu mai are cum să răspundă pentru că a fost banat.
Poate să fi impresionat cu ceva istorie modernă sau contemporană... şi nu neapărat pentru că au tocit, ci pentru că au ştiut să argumenteze.

#48
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016
Si ce au argumentat? Ai exemple sau povestesti din auzite?

#49
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007
Seminaristii de pe vremea mea sunt acum profesori, observ. Nu stiam ca a murit Lucia Popa. RIP.
Marian Stefanescu sau Ioan Chiper mai sunt in facultate ?

#50
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016
La ce foloseşte facultatea de istorie? Ea produce doar indivizi care repetă tot ce au fost învăţaţi inclusiv inepţiile ca romanizarea, Imperiul lui Carol cel Mare, Armata Română a cîştigat bătălia de la Mărăşeşti.Ce să facem cu asemenea indivizi?

#51
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

 neafloricadinobor, on 05 mai 2016 - 13:53, said:

La ce foloseşte facultatea de istorie? Ea produce doar indivizi care repetă tot ce au fost ĂŽnvăţaţi inclusiv inepţiile ca romanizarea, Imperiul lui Carol cel Mare, Armata Română a cĂŽştigat bătălia de la Mărăşeşti.Ce să facem cu asemenea indivizi?
Sau esti sau esti. Eu te-am bagat in ...IGNORE...

Edited by Prien, 30 May 2016 - 13:11.


#52
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004

 Kokoshmare, on 05 mai 2016 - 00:48, said:

Seminaristii de pe vremea mea sunt acum profesori, observ. Nu stiam ca a murit Lucia Popa. RIP.
Marian Stefanescu sau Ioan Chiper mai sunt in facultate ?

Marian Ştefănescu mai e: http://www.evz.ro/ra...de-plagiat.html
Chiper parcă nu mai era pe vremea mea... sau poate greşesc eu? http://www.istorie.u...-internationale

Edited by djl, 30 May 2016 - 13:00.


#53
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

 Sucre-Bolivar88, on 01 mai 2016 - 23:24, said:

care era calculul lui Vasile Bulgarohtonul ? Cand le scotea ochii la bulgari si il lasa pe nu stiu al catelea era lasat  ca sa i conduca pe ceilalti ?
Ca sa raspund lui intrebarea lui Sucre.
Da, asta era. Se vede ca dta esti tare tanar ca nu intelegi conotatiile.
Daca ii executa indiferent prin ce metoda, nefericitii aia deveneau pt bulgari martiri morti in slujba cauzei libertatii. Si exemple de urmat pt cei care se vor ridica la lupta.."Dulce et decorum.."
Iar pt cei aflati in puterea lui Vasile, vai cum a omorat saracii prizonieri de razboi..Ce imparat crud avem.
Macar daca ii vindea ca sclavi si aducea un venit la bugetul statului, sa ne scada nou din impozitel..".

Deci pe romaneste, ca sa pricepi si matale, era "nashpa" de ambele parti..
In plus, in legea acelor timpuri scria clar "cine se ridica impotriva basileul sa fie orbit".
Ce a gandit Vasile.. Eu voi aplica doar LEGEA. Sunt un imparat drept.
Si practic, am trimis bulgarilor cateva mii de nefericiti...
Ai inima sa omori un om orb? Nu.
Isi mai poate procura cele necesare traiului singur? Nu.
Deci cineva se va ocupa de el. Si va trebui sa il ingrijesca, sa il spele, sa il imbrace, dezbrace, sa il hranesca, sa munceasca pt el ca sa ii produca mancarea..Deci un  intretinerea unii orb "paralilzeaza" inca un om capabil de munca..Practic e cam treaba de eo femeie, ca de..asa e, de la Oedip in colo..
Si azi un om orb se va descurca greu in societatea moderna, desi exista fabrici de maturi, sau pensule, alfabetul Braiile, o societate mai toleranta, unde teoretic mancare nu e scumpa.
Iar daca orbul se angajeza, de ex ca maseur, va avea un salariu, dar din care se va putea intretine.
In acele vremuri, oamenii de abia se puteau hrani pe ei si pe famiile lor. Asa ca si sa mai sustina si cate un orb inutil..
In plus, fara dorinta sa jignesc o tara si un popor, Bulgaria e o tara tare mica. Atatia orbi de sustinut o cocoseaza economic..
Iar de efectul psihologic..ce sa mai vorbesc.
Ai curajul si accepti sa te duci la lupta stiind ca vei muri cu arma in mana, ca un adevarat barbat..De murit mori o singura data.
Dar cand sti ca sa te orbesca si o sa te lase in voia sortii ..
Asa ca te mai gandesti. ..mai bine platesc birul si ma descurc cumva eu si familia mea..

Asa ca vezi matale, daca dta nu realizezi asta singur si intrebi pe forum, eu si alti iti vom pune stampila de cum sa zic, cam copilaros....Si de nerealist in gandire..
Cu asta te voi /vom trata asa..ca pe un copilas..dragalas, care se joaca pe imas..

Edited by Prien, 30 May 2016 - 13:33.


#54
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

 djl, on 30 mai 2016 - 12:58, said:

Marian Ştefănescu mai e: http://www.evz.ro/ra...de-plagiat.html
Ce pretentii sa ai de la  Excrementul zilei. Ziarul cu gaina care a nascut pui vi. Gogoasarul pitic din gagesti, pupaciosul lui lici si la komunismului..
Imediat dupa dec 89 ma fost la multe mitinguri. Si dupa ..cumparam un brat de ziare si urmaream cum au fost reflectate cele intamplate. Asa ca dupa maxim o luna ma ajuns la anumite idei. Adevarul e ca si gura gazetarului trebuie sa mance,..
SRS, turnator la Seku, apoi condamnat penal.
Altul, cu penibilul "ba majestate"...
Asa ca lasati-ma cu mazeta asta..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate