Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Facultatea de Istorie: profesori si cursuri

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#73
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Niciun raspuns. Deci NU. Logic, dar vorbim despre..
Altfel, am ajuns in Bletchley Park. Si am vazut si Enigma, pe care o stiam dar si "bomba".
Mi-am luat si niste carti, asa doar cateva, adica doar 10 bucati, total 123 lire si +7kg in bagaj....
Si ma gandeam ca sa mai strang niste carti si sa ma MASTER ez la Enigma..Pot construi si o replica,...ma rog electronica, nu ca cea originala..
Dar ma mai gandesc. Anul asta sigur NU.

#74
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007

View PostPrien, on 04 septembrie 2016 - 14:06, said:

Niciun raspuns. Deci NU. Logic, dar vorbim despre..
Altfel, am ajuns in Bletchley Park. Si am vazut si Enigma, pe care o stiam dar si "bomba".
Mi-am luat si niste carti, asa doar cateva, adica doar 10 bucati, total 123 lire si +7kg in bagaj....
Si ma gandeam ca sa mai strang niste carti si sa ma MASTER ez la Enigma..Pot construi si o replica,...ma rog electronica, nu ca cea originala..
Dar ma mai gandesc. Anul asta sigur NU.
Exista o singura ENIGMA functionala in Romania din cate stiu, este la muzeul SIE. Din cauza vremurilor  probabil era foarte periculos sa te atasezi de lucruri "fasciste" si toti le-au dat la casat cat au putut de repede.
Asa si de la Institutul de statistica si de la Ministerul; de interne au disparut masinile IBM originale cele vandute de Dehomag. De altfel istoria Companiei Electrocontabila Watson infiintata in 1938 la Bucuresti este una foarte interesanta probabil dar pana acum necercetata. Era unul dintre principalii furnizori de hi-tec al statului roman de atunci dar istoria IBM in Romania incepe, dupa "trainerii" companiei, in 1995. Ce a fost inainte pauza.

#75
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Kokoshmare
Sarut mana pt informatii, care mi s-au parut, jur, foarte interesante. Jur ca nu le stiam. Mi-a placut si remarca "Din cauza vremurilor probabil era foarte periculos sa te atasezi de lucruri "fasciste"....
Respectele mele Si ridic o halbera...
PS. Ma gandesc ca o replica cu componente electronice moderne, adica led-uri +Arduino, a unei Enigme e minim 160euro+ transportul..
De lipit si facut functionala, o fac eu, nu asta e problema..Dar dupa ce ma joc cu ea maxim o luna, se va umple de praf..
In schimb, sotia ma va ...umple..restul vietii..

Edited by Prien, 11 September 2016 - 21:11.


#76
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007

View PostPrien, on 11 septembrie 2016 - 21:07, said:

Kokoshmare
Sarut mana pt informatii, care mi s-au parut, jur, foarte interesante.Jur ca nu le stiam.Mi-a placxut si remarca "Din cauza vremurilor probabil era foarte periculos sa te atasezi de lucruri "fasciste"..
Respectele mele Si ridic o halbera...
Cand eram elev la Scoala de Aplicatie pentru transmisiuni am nimerit din intamplare si acolo la Sibiu dar si la Iasi unde faceam practica in echipele care casau tehnica veche. Am gasit foarte multe chestii incredibil de vechi de la casti cu monograma regala pana la telefoane Siemens de campanie facute dintr-un metal foarte dur. Din pacate nu am putut sa salvez nimic dar am putut discuta cu foste cadre care mai veneau pe la scoala si mai depanau amintiri. Si de la ei stiu la prima mana, cum s- ar spune, de paranoia primilor ani de armata "democrata-populara" cu turnatorii, incredibila indoctrinare si tampeniile aferente. Toti cei care fusesera incadrati ante-48 erau vulnerabili la acuzatia ca facusera parte din armata regimului burghezo- mosieresc.
Regretul meu personal este ca nu am dat de nicio urma a statiei radar Freya, nici macar vreun document cat de banal.


#77
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Freya Wauuuuuu
Ia cauta o carte superba si super interesanta.."Un razboi ultrasecret" a lui Reginald Jones....
Acum niste ani am gasit-o la buticarii de la Universitate. Primul nu o avea si m-a trimis la colegul lui..Care nici el nu a gasit-o initial.
Asa ca am plecat. Apoi omul a alegat ca un catel dupa mine, cu cartea in mana si mi-a cerut 20 de lei.
La cata disperare era in ochii vanzatorului, care avea o fata supta, mi-am zis de ca de foame, mi-am zis sa nu ma mai tocmesc. Si i-am dat 22 pt ca aveam in portofel si 2 hartii de 1 leu...
Dupa m-am gandit ca poate jucase teatru..Poate..Dar la cat mi-a multumit nu cred ca am gresit..Oricum, pt mine 1 leu=o cafea de la automat.. 2 lei 2 cafele..
Sa revin. Super carte. Super recomandata...Exceptionala, cel mai slab cuvant..

#78
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Am inceput sa lucrez, adica sa imi strang bibliografia pt master. Am si niste idei, adica sa simulez atenele si emitatoarele..
La anu cand o sa ma prezint in fata comisie de admitere ii bag in boala..
Buba e ca nu trebuie sa ma las furat de electronica mea, pt ca ei sunt istorici..

#79
seeker_of_truth

seeker_of_truth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 27.11.2016

View PostPrien, on 05 decembrie 2016 - 01:00, said:

Am inceput sa lucrez, adica sa imi strang bibliografia pt master. Am si niste idei, adica sa simulez atenele si emitatoarele..
La anu cand o sa ma prezint in fata comisie de admitere ii bag in boala..
Buba e ca nu trebuie sa ma las furat de electronica mea, pt ca ei sunt istorici..
Bravo, succes ! :)
Ce tema ati ales ?

#80
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Sa fie. Multumesc frumos. Sunt recunoscator pt incurajari.
M-am gandit la comunicatiile cu si intre submarine. Baza catre Uboot-uri, sau ele intre ele..De fapt o sa trag pe ce am eu mai mult.
Intrand in 3 din supravietuitoare am poze cu statiile radio si antenele. Asa ca nu imi ramane decat sa ma auto folosesc..
Chiar, in iulie 2014 am vizitat si "Deutsches U-Boot-Museum". Atunci si acolo am avut onoarea sa il cunosc pe dnul Horst Bredow..
Si acolo am tras "fara numar, fara numar"....
Despre statiile mama (baza) inca nu am informatii decat de pe net. Si in astea nu prea am mare incredere..
Vorba aia, am experienta mea, inclusiv in acest  forum..

#81
seeker_of_truth

seeker_of_truth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 27.11.2016

View PostPrien, on 05 decembrie 2016 - 13:39, said:

Sa fie. Multumesc frumos. Sunt recunoscator pt incurajari.
M-am gandit la comunicatiile cu si intre submarine. Baza catre Uboot-uri, sau ele intre ele..De fapt o sa trag pe ce am eu mai mult.
Intrand in 3 din supravietuitoare am poze cu statiile radio si antenele. Asa ca nu imi ramane decat sa ma auto folosesc..
Chiar, in iulie 2014 am vizitat si "Deutsches U-Boot-Museum". Atunci si acolo am avut onoarea sa il cunosc pe dnul Horst Bredow..
Si acolo am tras "fara numar, fara numar"....
Despre statiile mama (baza) inca nu am informatii decat de pe net. Si in astea nu prea am mare incredere..
Vorba aia, am experienta mea, inclusiv in acest  forum..
foarte interesanta tema , desi eu sunt cam afon la astea cu submarine, am urmarit acum ceva ani pe Discovery ceva documentar despre razboiul in Atlantic si am citit  partea referitoare la asta din Istoria militara al celui de al doilea razboi mondial  dar cam atat :)

#82
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Sper sa nu mai fiu premiat..
Am vazut un anunt pe NG, 19 dec 2016, ora 21, despre razboiul submarin..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate