Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Blestemele se mostenesc?

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#55
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Eu stiam ca 3 pentru ca asa am visat azi-noapte. Dar coincidental am si date care sa-mi confirme visul, poate-s vreun profet http://adevarul.ro/l...89f3/index.html

#56
adrian1323

adrian1323

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 09.03.2016

 isisceanoua, on 28 aprilie 2016 - 20:27, said:

Sa stii ca eu sunt cam Toma Necredicionsul,insa  de la o vreme incep sa scartai la acest capitol...Viata mi-a aratat ca nu tot ce se vede e periculos...Si daca nu s-au prins de mine e ptr ca nu am permis,dar nu-i pot proteja si pe cei care nu au un astfel de psihic si pentru care chiar as face orice sa-i protejez si cand spun orice inseamna ca e chiar asa.

Nici eu nu am crezut in nimic pana acum ceva ani, insa, evenimentele petrecute intre timp m-au transformat din Toma Necredinciosul intr-un calugar credincios. Crezi ca doar psihicul este de ajuns sa te protejezi de asa ceva?

#57
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

 Villefort, on 28 aprilie 2016 - 14:03, said:

Mai ales, tipul o va duce bine cu ea, sau insurandu-se cu ea ia si asupra lui blestemul, restul vietii lor fiind un chin?

Nu vor fi probleme, casatoreste-te linistit. Sa aveti o familie fericita, casa de piatra!

#58
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

 dark, on 14 iunie 2016 - 12:37, said:


Nu vor fi probleme, casatoreste-te linistit. Sa aveti o familie fericita, casa de piatra!

Merci! Nu despre mine e vorba.

#59
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015

 adrian1323, on 14 iunie 2016 - 10:25, said:


Nici eu nu am crezut in nimic pana acum ceva ani, insa, evenimentele petrecute intre timp m-au transformat din Toma Necredinciosul intr-un calugar credincios. Crezi ca doar psihicul este de ajuns sa te protejezi de asa ceva?
Nu doar psihicul .Trebuie ceva credinta si rugaciune,insa in mare daca nu crezi in blesteme nu prea se lipesc.

#60
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

 isisceanoua, on 14 iunie 2016 - 16:56, said:

Nu doar psihicul .Trebuie ceva credinta si rugaciune,insa in mare daca nu crezi in blesteme nu prea se lipesc.

Tocmai atunci se lipesc, cand nu crezi in ele.Posted Image
In primul rand trebuie sa crezi in blesteme, apoi sa lupti impotriva acestor atacuri psi!

#61
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015
Dark, am si eu un blestem.Lipsa acuta de odihna,lipsa care se rezolva usor daca ma asez in pat si dorm,dar ca un blestem nu vreau)))

#62
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 dark, on 14 iunie 2016 - 17:17, said:

Tocmai atunci se lipesc, cand nu crezi in ele.Posted Image
asta e o prostie.
blestemele exista, insa conditia "sa se lipeasca" este ca acestea sa fie intemeiate!
ca crezi sau nu crezi tu in ele...

#63
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Crezi ca merita cineva sa fie blestemat? ce ar putea fi "intemeiat" in cazul unui blestem? Posted Image

#64
adrian1323

adrian1323

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 09.03.2016
si cum iti dai seama ca s-a lipit asa ceva de tine? Mai concret, vi s-a intamplat ceva anume de v-a dus cu gandul ca sunteti blestemati?

#65
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Nu mai esti tu. Mie nu mi s-a intamplat dar am auzit relatarile altor persoane. De obicei, simti stari depresive extrem de profunde, asta cam ar fi o regula generala si nu stii de ce.

#66
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 dark, on 15 iunie 2016 - 08:05, said:

Crezi ca merita cineva sa fie blestemat? ce ar putea fi "intemeiat" in cazul unui blestem? Posted Image
da, clar ca merita.
exista situatii.
uite una: astia ai nosti l-au omorat pe Ceausescu mintind, inscenand un proces panarama,  in cea mai mare zi a Crestinismului.
Crezi ca blestemul lui nu e unul intemeiat?
"Sangele lui striga" din pamant, si blestemul isi va atinge cu siguranta tinta. Din pacate, pentru ca acel blestem este unul intemeiat.
Alta era situatia daca avea parte de un proces corect, onest, civilizat, ca si ceilalti conducatori bolsevici est europeni.
zic eu.

#67
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Dude, eu te stiam mare crestin. Parca judecata e a Domnului, nu a omului. Deci daca aia l-au omorat pe Ceausescu pe nedrept, vor fi judecati in ceruri, nu de catre tine sau altcineva care se gandeste sa-i blesteme "intemeiat".

Edited by Mizu, 15 June 2016 - 20:31.


#68
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Mizu, on 15 iunie 2016 - 20:30, said:

Dude, eu te stiam mare crestin. Parca judecata e a Domnului, nu a omului. Deci daca aia l-au omorat pe Ceausescu pe nedrept, vor fi judecati in ceruri, nu de catre tine sau altcineva care se gandeste sa-i blesteme "intemeiat".
m-ai auzit tu pe mine blestemand?Posted Image[evident ca am blestemat si eu, dar m-am pocait intre timp]

este evident ca regula de baza in spiritualitate este aceea ca blestemul intemeiat isi atinge tinta.
chiar daca un om nu-l rosteste, el vine ca urmare a unui fapt rau pe care cineva i-l provoaca.
doar ca daca blestemul e rostit de omul nedreptatit, acesta isi va atinge tinta, insa nu deplin[doar in viata asta].
de aceea crestinii nu sunt indemnati sa blesteme cand sunt nedreptatiti, facandu-si singuri dreptate, ci trebuie sa lase pe seama lui Dumnezeu, caci atunci implinirea lui va fi deplina[in viata aceasta si in cea de apoi].

Edited by Dude_2nd, 15 June 2016 - 20:59.


#69
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015

 dark, on 15 iunie 2016 - 08:05, said:

Crezi ca merita cineva sa fie blestemat? ce ar putea fi "intemeiat" in cazul unui blestem? Posted Image
Poate doar faptul ca ar arata cata rautate e in sufletul omenesc ..ca altfel nu vad de ce un om ar vrea raul altui om chiar si cand acela  a gresit fata de el.

#70
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 isisceanoua, on 15 iunie 2016 - 21:11, said:

Poate doar faptul ca ar arata cata rautate e in sufletul omenesc ..
nu mai plusati cu bunatatea sufleteasca.
ajunge circul.

#71
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015

 Dude_2nd, on 15 iunie 2016 - 21:18, said:

nu mai plusati cu bunatatea sufleteasca.
ajunge circul.
Sa inteleg ca in  viziunea ta toata lumea e rea,dusmanoasa si pusa pe blesteme....Dude...mai bine pleaca in munti sa meditezi ca acolo n are cine sa te diosturbe cu ,,calitatile,, pe care le vezi tu la oameni.

#72
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 isisceanoua, on 15 iunie 2016 - 21:20, said:

Sa inteleg ca in  viziunea ta toata lumea e rea,dusmanoasa si pusa pe blesteme....
intelegi eronat. :yes:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate