Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Improvizatie marca CNADNR: Parapetul Median.

- - - - -
  • Please log in to reply
210 replies to this topic

#55
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Pana acum nu ai indicat nici o lege sau alt act care sa spuna ca nu e in regula sa se monteze parapeti sau ca banda trebuie sa aiba minim 3.5m. Si nici nu cred ca ai masurat acolo unde exista parapet sa vezi cat are banda.
Eu tot astept, stiu ca exista niste norme ca le-am citit in trecut, dar nu mai stiu exact unde erau (in ce act), ca daca stiam le reproduceam aici.

Edited by vubiv, 27 April 2016 - 21:03.


#56
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postmaximg, on 27 aprilie 2016 - 18:17, said:

Punct . Notiunea de lege va este straina , deci nu avem ce discuta .
Ca tema pt acasa , studiati pozele , normativul  si schitele puse mai sus , si lasati " consideratiile personale " ...
Ca idee, doar ca idee, pe strazi nu circula legi sau normative, circula soferi.
Altceva referitor la topic mai ai de spus? Ca din spusele tale si circulatia pe banda 3 e interzisa. De tine, cred.

#57
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postvubiv, on 27 aprilie 2016 - 21:02, said:

Pana acum nu ai indicat nici o lege sau alt act care sa spuna ca nu e in regula sa se monteze parapeti sau ca banda trebuie sa aiba minim 3.5m. ..........
Eu tot astept, stiu ca exista niste norme ca le-am citit in trecut, dar nu mai stiu exact unde erau (in ce act), ca daca stiam le reproduceam aici.
Astepti , nu sti ce-ai citit dar combati in lipsa de argumente ...Nu pune comoditatea ta , in circa altora , ...cauta !
La postarea 41 sper ca ai vazut o schita dintr-un normativ . Poti sa cauti ...

View Postericmario, on 27 aprilie 2016 - 23:33, said:

Ca idee, doar ca idee, pe strazi nu circula legi sau normative, circula soferi.
Altceva referitor la topic mai ai de spus? Ca din spusele tale si circulatia pe banda 3 e interzisa. De tine, cred.
Ca idee , nu incerca smecherii de genul asta , ca nu este ok .
Toti au discutat discutii , eu am pus o poza din normativ . Cine este la subiect ? Eu care incerc sa o lamurim legal sau cei ce spun ca indiferent de situatie este ok .
Referitor la banda 3 , cind spui ca circuli numai pe ea , este o problema ...
...deci daca ai si tu o informatie la topic ...scrie .
PS . ...si circula autovehicule , iar pt asta se proiecteaza drumurile cu niste reguli clare ,  pt a se putea circula in siguranta
.......
si daca on line nu puteti face documentarea , cumparati o carte fizica , destul de complexa ... http://www.librarie....durilor-rutiere

#58
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Eu stiam ca se respecta ce apare in MO, nu ce publica cineva intr-o carte. Carti poate scrie orice puscarias.
Asadar in MO in ce numar din ce an apare ceva ce sa confirme spusele tale.
Eviti sa dai astfel de detalii pentru ca si tu vorbestii din impresii personale, ca daca era altfel ai fi spus exact litera din documentul care confirma ca e cum spui tu. Schita ta de mai sus nu specifica nimic care sa confirme sau infirme legalitatea sau ilegalitatea (pe care tu o sustii).

View Postmaximg, on 28 aprilie 2016 - 05:20, said:

Referitor la banda 3 , cind spui ca circuli numai pe ea , este o problema ...
Uite ca nu e, dovada ca politistii din zonele cu 3 benzi nu au aplicat nici o amenda pe motiv de circulatie neregulamentara pe banda 3.
Dar poate ne spui si aici un act normativ impreuna cu capitolul, articolul, alineatul si litera din el care interzice circulatia pe banda 3.

Edited by vubiv, 28 April 2016 - 06:30.


#59
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hMkLcAstxgA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postmaximg, on 27 aprilie 2016 - 20:54, said:

Daca drumar scrie la semnatura mea , sint si drumar
pe divaisu' si softu' aferent nu apar astfel de subtilitati :)

#60
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
@maximg
N-ai explicat ce e dubios in poza aia.

PS: drumar care face 100km/zi in bucuresti = probabil merita, pe un alt topic te laudai cu veniturile.

Edited by don_dannielo, 28 April 2016 - 08:30.


#61
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Ce face masinaria aia cu fermoar ?  Zau ca nu pricep . Incurca circulatia  , o ajuta , vopseste  ? Mare   i America asta ! Ce face acolo pe pod ?

#62
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
De fapt fluidizeaza traficul.
Astfel dimineata lasa 3 benzi pe sensul de dus (care e mai mare ca pleaca lumea), si seara lasa 3 benzi pe sensul de intors (care e mai mare ca se intoarce lumea).

#63
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Fain . Asa ceva ! ( nici nu am auzit nici nu am vazut ) !Posted Image

#64
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
avem si noi pe la mare (aproape de Constanta, dar nu stiu sa-ti spun exact localitatea) ceva similar: 3 benzi dintre care una  (cea din mijloc) poate fi modificata. doar ca la noi treaba nu-i automata, ca in poza de la americani (practic trebuie sa schimbe marcajele si indicatoarele cand vor sa-i schimbe sensul).

#65
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postmaximg, on 28 aprilie 2016 - 05:20, said:

Eu care incerc sa o lamurim legal sau cei ce spun ca indiferent de situatie este ok .

De ce nu faci o sesizare catre avocatul poporului?

Eu nu pot sa inteleg cum de nu te deranjeaza parapetii respectivi pe autostrada, dar pe DN nu-i suporti.
Care-i spilul? A castigat licitatia altcineva decat "ar fi trebuit"?

#66
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
P-aci intre Cluj si Turda, unde-s 2 benzi pe sens s-au apucat, in localitati, sa faca ceva tip trotuar pe mijlocul drumului (cu sapatura, nu doar pus peste asfalt). N-am inteles la ce trebuie. Puteau pune niste parapeti de beton (care teoretic ar trebui sa coste mai putin decat lucrarea curenta).

Problema mai trista cu parapetii de beton e:
1. capetele lor nu sunt bine semnalizate.
2. nu sunt marcati cu o banda de vopsea fosforescenta (cum e trasat prin tunelele de tren) si nu sunt spalati mai ales iarna, cand se umplu de jegul de pe jos.

Iar in localitatile cu 2 benzi pe sens ar trebui semafoare cu buton pt. pietoni.

Edited by shiva, 28 April 2016 - 12:44.


#67
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006

View PostgingisKHAN2015, on 28 aprilie 2016 - 11:30, said:

Fain . Asa ceva ! ( nici nu am auzit nici nu am vazut ) !Posted Image

View Post_Smiley_, on 28 aprilie 2016 - 11:49, said:

avem si noi pe la mare (aproape de Constanta, dar nu stiu sa-ti spun exact localitatea) ceva similar: 3 benzi dintre care una  (cea din mijloc) poate fi modificata. doar ca la noi treaba nu-i automata, ca in poza de la americani (practic trebuie sa schimbe marcajele si indicatoarele cand vor sa-i schimbe sensul).

Daca stiu bine,pe traseul Ploiesti-Bucuresti,DN 1, este,sau era vorba sa fie asa ceva.Gresesc?
Acum nu echipament din ala sci-fi,dar ca intentie.

#68
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Ma lasa fara grai dracia aia de   pe Podul de Aur  ! Sa moara Cibilan daca eu pot concepe masinaria aia . Am trait degeaba juma  de secol clar .Al dracului yankei ce le puira mintea ! Ptiu ,  da cum de nu auzii ,nu vazui asa ceva ,in atatea filme ,atatea emisiuni pe Discovery si ce or mai fi ! Am patit ca  olteanul cu girafa la zoo !  Asa ceva nu exista ! Si vad si doi tovarasi in  ea , o conduc or ce fras fac aia acolo ,doi ?

Edited by gingisKHAN2015, 28 April 2016 - 13:20.


#69
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Au aparut si pe la Discovery.
Au cateva emisiuni in care prezinta numai "dracii" din astea la care nu prea se gandeste omul obisnuit ca exista.

#70
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Eu nu inteleg ,ei stau acolo asa pe podul ala continuu , zi si noapte ?  Bine , pe ture , da continuu ?

#71
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Dupa cum am spus mai sus se face in functie de traffic. De cele mai multe ori se schimba sensul de 2 ori pe zi, dimineata si seara cand se inverseaza fluxul de autoturisme pe portiunea de drum.

E o solutie destul de ingenioasa daca stai sa te gandesti.
Peste tot sunt zone care au 2-3 benzi pe sens si pe sensul de dus se circula bara la bara, in timp ce pe sensul de intors trece o masina la 1 minut.
Practic la anumite ore au surplus de benzi pe sensul de intors in timp ce pe sensul de dus au deficit.
Aici intervine masina asta ca sa valorifice cat mai mult infrastructura existenta.

Edited by vubiv, 28 April 2016 - 13:40.


#72
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Scuze ca intervin, dar topicul e despre altceva.
Eu unul nu vad nimic rau in montarea parapetilor respectivi.
Ba chiar vad partea buna. Nu mai exemplific.

Singurul lucru care ar merita discutat e partea financiara, daca nu cumva s-a tras iar vreun tun.
Firme de casa, etc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate