Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Zone frumoase din Capitala

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
david_c

david_c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 31.07.2006

View Postdavid_c, on 25 aprilie 2016 - 12:27, said:

Daca aveti drum prin zona Foisorului de foc va recomand o mica bijuterie urbana: Intrarea Margareta

Attached Files



#20
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,082
  • Înscris: 04.03.2014
In scurta mea experienta in Bucuresti de acum cativa ani, fara timp prea mult de a explora orasul, am vazut niste stradute frumoase intre restaurantul Osho si lac, la fel pe langa Kiseleff.

#21
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Printre cele mai scumpe din Bucuresti. Nu ajungi sa iti permiti o casa pe acolo fiind angajat de rand. :) Stiu ca apartamentele prin zona se dau cu multe sute de mii de euro, ma astept ca o casa sa fie >1 milion.

#22
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Langa parcul Circului, in dreapta, e o parcelare interbelica de case, mai putin cunoscuta, Parcelarea Primariei Sectorului Galben. Mai e una mai mica si in stanga.
http://atelier.liter...lui-Galben.html

[ https://i.imgur.com/THKVum7.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by denisen, 05 August 2016 - 23:41.


#23
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Acu vad ca de zona asta a mai zis LauCalin.

#24
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009
Zona asta, in general :)

#25
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
O bijuterie urbana descoperita zilele trecute, Strada Titus.
Mai mult un cul-de-sac decat o strada.
Un pic mai la sud de ea, Intrarea Ipotesti.

[ https://i.imgur.com/DLb1xXT.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Diverse parcelari istorice sunt descrise in seria De locuit şi povestit de pe Liternet.
http://atelier.liter...i-povestit.html

Edited by denisen, 24 September 2017 - 15:12.


#26
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
O parcelare interbelica putin cunoscuta din cartierul Colentina. Cred ca initial avea acces direct in sos. Colentina, apoi a fost inchis frontul de blocuri de la bulevard. Interesant si neobisnuit pentru Bucuresti este ca accesul in si din parcelare se face pe o singura straduta, de parca ar fi un ansamblu rezidential modern. Lipseste o bariera. Posted Image

[ https://s26.postimg.org/szumqiwop/image.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#27
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Dupa ce l-a pitit Ceausescu, a venit Rose Garden si i-a luat tot soarele de pe sud :(

#28
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Strada Invoirii, parcelare de pe vremea lui Carol I
(In zona mai sunt si cateva parcelari mai noi, interbelice)

[ https://i.imgur.com/xse2Uv4.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by denisen, 04 March 2018 - 16:30.


#29
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
Intrarea Monahului, din sectorul 2. Pare sa fie o parcelare antebelica dar nu am gasit mai multe informatii.

Attached Files



#30
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Un filmulet despre Intrarea Monahului.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eLMR99bc3xE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Quote

Intrarea Monahului este o mica oaza in plin Bucuresti - o oaza care nu este frumoasa, este incredibil de frumoasa. Si inainte de a fi incredibil de frumoasa este pur si simplu incredibila. Din cate stiu, casele au fost proiectate de un arhitect italian, candva intre cele doua razboaie mondiale. Arhitectul se poate sa fi fost italian, insa fiecare casa este in stil neo-romanesc, ceea ce este un pic de mirare. Poate o fi fost roman si a fost inspirat de vreun orasel vazut in Italia, Pentru ca intregul conteaza in primul rand aici pe Intrarea Monahului: este un cartier minuscul care seamana cu un orasel de papusi, sau cu un orasel de turta dulce. Trebuie sa te freci la ochi ca sa fii sigur ca este adevarat: casele acelea exista, desi par decupate dintr-un film de desene animate. Toate acestea insa intr-un spatiu realmente minuscul. De o parte este un calcan lung (impersonal, ca orice calcan), de cealalta parte casutele de turta dulce.
Intrarea Monahului (s-a numit la un moment dat Intrarea Cavnic), se face din Strada Episcopul Radu (care si ea s-a numit la un moment dat Strada Timisoara - pe vremea aceea nu prea erau de bon ton nici monahii si nici episcopii - macar de isteria antireligioasa am scapat, pe cat se vede - doar ca multi sar acum peste cal in partea cealalta).
Sa va spun insa cate ceva despre cel care a fost episcopul al carui nume il poarta strada. Radu Demetriu era episcop greco-catolic de Oradea Mare, si a avut mari merite in Unirea Ardealului cu Tara-Mama. Era senator al Romaniei si a cazut victima in 1920 unui atentat comunist.
Ce imi atrage atentia pe Strada Episcop Radu este o casa avand in varful ei statuia unui cavaler cu un ciocan in mana. Casa a fost proprietatea inginerului Alexandru Dumitriu, cel care a realizat feroneria Ateneului, a Fundatiei Regale, a Garii de Nord, etc. Asa ca atunci cand si-a construit casa, a dorit sa aseze in varful ei o statuie  care sa simbolizeze breasla fierarilor.
Toate acestea sunt foarte aproape de Calea Mosilor: Strada Episcop Radu traverseaza Strada Ardeleni.


#31
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Niciodata nu am suportat si nu mi au placut casele ratacite printre blocuri. Poate sa fie ea casa caselor,daca este inconjurata de blocuri...arata ca naiba si strica toata arhitectura peosajului. De obicei astfel de case erau programate pt. Demolare numai ca nu a fost sa fie, Ceausescu a fost eliminat prea devreme.

Personal, singura zona cu adevarat frumoasa in Bucuresti,mi se pare Floreasca

#32
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
"arhitectura peosajului" ? Ce anume arhitectura au blocurile alea dinspre Obor? Rococo?
Si ce e asa de frumos la Floreasca? (Banuiesc ca te referi la partea dinspre lac.)

Edited by denisen, 05 March 2018 - 16:46.


#33
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017

View Postcuculea, on 05 martie 2018 - 15:58, said:

Niciodata nu am suportat si nu mi au placut casele ratacite printre blocuri. Poate sa fie ea casa caselor,daca este inconjurata de blocuri...arata ca naiba si strica toata arhitectura peosajului. De obicei astfel de case erau programate pt. Demolare numai ca nu a fost sa fie, Ceausescu a fost eliminat prea devreme.

Personal, singura zona cu adevarat frumoasa in Bucuresti,mi se pare Floreasca

nu pot decat sa ma amuz in fata unei asemenea ignorante absolute. Casele strica "arhitectura peisajului" format din blocuri.

#34
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
La bijuterii urbane: Intrarea Eliza Zamfirescu Leonida langa Clucerului.

#35
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004

View Postcuculea, on 05 martie 2018 - 15:58, said:

Niciodata nu am suportat si nu mi au placut casele ratacite printre blocuri. Poate sa fie ea casa caselor,daca este inconjurata de blocuri...arata ca naiba si strica toata arhitectura peosajului. De obicei astfel de case erau programate pt. Demolare numai ca nu a fost sa fie, Ceausescu a fost eliminat prea devreme.

Personal, singura zona cu adevarat frumoasa in Bucuresti,mi se pare Floreasca

View Postdenisen, on 05 martie 2018 - 16:41, said:

"arhitectura peosajului" ? Ce anume arhitectura au blocurile alea dinspre Obor? Rococo?
Si ce e asa de frumos la Floreasca? (Banuiesc ca te referi la partea dinspre lac.)

Ceauşescu a trăit prea mult. Adică metroul trebuia făcut, dar dacă crăpa sau cel puţin era dat jos în 1981, nu apuca să distrugă oraşul.
Depinde şi de cât sunt între blocuri acele case.
Floreasca (zona cu blocuşoare) e un cartier frumos pentru că bine conceput (deşi cam puţine magazine), blocuri cu forme şi dimensiuni umane, nu sunt numai blocuri în cartier.

#36
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
E bine conceput ca e conceput in interbelic.
Uite aici poza din '44 cum au venit acolo mai intai strazile si dup'aia blocurile in '50-60.
S-a construit bine pana in '70, in '80 s-a dus dracului urbanismul si dus e si azi.

Edited by denisen, 24 May 2022 - 22:21.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate