Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Zone frumoase din Capitala

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
david_c

david_c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 31.07.2006
Fiindca nu am vazut nici un topic de genul, as vrea sa va propun sa discutam despre zonele rezidentiale frumoase din Capitala. Fie ca ca vorbim despre o strada, un cvartal sau un cartier intreg. Hai sa vedem care sunt zonele din Bucuresti, care ne transmit ceva.

Eu unul mi-am cautat aproape 2 ani de zile un apartament in Bucuresti, asa ca am umblat destul de mult, descoperind cu ocazia asta zone despre care nu stiam absolut nimic, dupa mai mult de 30 de ani de Bucuresti.

Si sa incep chiar eu: Cartierul (experiment) Catelu - situat in zona delimitata de strazile Baba Novac, Campia Libertatii, Stefan Nicolau si Rodul Pamantului a fost construit in perioada imediat urmatoare celui de-al doilea razboi mondial. Cartierul este format din locuinte tip (incepand cu garsoniere si pana la case gen duplex) si se caracterizeaza prin linistea si verdeata stradutelor inguste.

Postez si cateva imagini din aceasta zona:

Attached Files



#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
ce e frumos la o casa veche, cu pereti cojiti, cu haine agatate la uscat pe o sarma, gunoi la vedere (bate soarele in el?), "strazi inguste" si eventual pline de gropi ?
de multe ori aceste case sunt locuite de vecini pe care nu i-ar dori nimeni

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Pozele nu sunt printre cele mai reusite, daca ai fost macar o data pe strada aceea, ai sa intelegi, mai bun era un link din Google Streetview.

#4
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015
Cotroceni, Dorobanti, Aviatorilor, Domenii, zona din jurul Gradinei Icoanei si a Scolii Centrale.
Catelu e o fosta mahala, nu vad nimic special la zona aia.

#5
david_c

david_c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 31.07.2006

 gumball3000, on 25 aprilie 2016 - 09:15, said:

Pozele nu sunt printre cele mai reusite, daca ai fost macar o data pe strada aceea, ai sa intelegi, mai bun era un link din Google Streetview.

Voi mai sapa pentru imagini mai bine. Street view nu prea a patruns pe aleile cartierului, din cate vad.

 itzi-bitzi, on 25 aprilie 2016 - 09:18, said:

Cotroceni, Dorobanti, Aviatorilor, Domenii, zona din jurul Gradinei Icoanei si a Scolii Centrale.
Catelu e o fosta mahala, nu vad nimic special la zona aia.

ce intelegi prin mahala, in cazul de fata?

#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Oraşul vechi, cartierele de lux gen Dorobanţi şi Primăverii, zona Domenii, pareclările de "locuinţe ieftine" din perioada interbelică (cum sunt cele din Vatra Luminoasă - Şos. Iancului, perimetrul P-ţa E. Hurmuzachi (fostă Muncii) a.k.a. Bariera Vergului x Bd. Decebal x Bd. Burebista x Strada ? x Şos. Mihai Bravu, Drumul Sării).
Clădirile alea vechi din Căţelu ar arăta mai bine dacă ar fi mai îngrijite. Oricum, arată mai uman decât blocurile din spate.

Edited by djl, 25 April 2016 - 09:42.


#7
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 aeon, on 25 aprilie 2016 - 09:12, said:

ce e frumos la o casa veche, cu pereti cojiti, cu haine agatate la uscat pe o sarma, gunoi la vedere (bate soarele in el?), "strazi inguste" si eventual pline de gropi ?
de multe ori aceste case sunt locuite de vecini pe care nu i-ar dori nimeni
Sint multe lucruri frumoase de vazut acolo , dar ca si initiatorul , n-ai habar de " experimentul Catelu "

 itzi-bitzi, on 25 aprilie 2016 - 09:18, said:

Cotroceni, Dorobanti, Aviatorilor, Domenii, zona din jurul Gradinei Icoanei si a Scolii Centrale.
Catelu e o fosta mahala, nu vad nimic special la zona aia.
Nici tu n-ai habar , si nu intelegi nimic .
Daca stiai istorie , ai fi inteles ca si astea denumite de tine sint foste mahalale

 djl, on 25 aprilie 2016 - 09:39, said:

Orașul vechi, cartierele de lux gen Dorobanți și Primăverii, zona Domenii, pareclările de "locuințe ieftine" din perioada interbelică (cum sunt cele din Vatra Luminoasă - Șos. Iancului, perimetrul P-ța E. Hurmuzachi (fostă Muncii) a.k.a. Bariera Vergului x Bd. Decebal x Bd. Burebista x Strada ? x Șos. Mihai Bravu, Drumul Sării).
Clădirile alea vechi din Cățelu ar arăta mai bine dacă ar fi mai îngrijite. Oricum, arată mai uman decât blocurile din spate.
Si tu care trebui sa cunosti istoria , gresesti ?

Nici tu n-ai habar de " experimentul Catelu " si ca nu este la " Catelu " ???? Mai djl ...

#8
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
La mine in Cotroceni e frumos,....

#9
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Zona aia cu Vatra Luminoasa cand te duci spre stadionul national arata bine, e linistita bloculete si vilute facute pentru militari parca. In zona aia mai nou a aparut problema arena nationala, care saptamanal atrage zeci de mii de oameni. Eu unul n-as putea rezist cu gandul ca pleci la serviciu si te intorci cu strada blocata ca e meci sau concert.

#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
@ maximg : eu am zis Căţelu pentru că până unii care nu avut ce face şi au schimbat denumirea unei artere în Câmpia Libertăţii acea arteră se numea Şos. Căţelu. Da, Satul Căţelu aparţine de Com. Glina. Despre experiment pe aici: http://forum.softped...st__p__12889226

#11
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015

 filipxxx, on 25 aprilie 2016 - 09:55, said:

Zona aia cu Vatra Luminoasa cand te duci spre stadionul national arata bine, e linistita bloculete si vilute facute pentru militari parca. In zona aia mai nou a aparut problema arena nationala, care saptamanal atrage zeci de mii de oameni. Eu unul n-as putea rezist cu gandul ca pleci la serviciu si te intorci cu strada blocata ca e meci sau concert.
Am pe cineva in Vatra Luminoasa,...imi povestea ca in ~1940 erau cimpuri de legume ale bulgariilor,...
Primaria a sistematizat zona si a vindut casele catre voitori cu 1% dobinda,....

Stiu ce vorbesc,...am amenajat doua case acolo,..din acelea lipite,...

#12
david_c

david_c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 31.07.2006

 maximg, on 25 aprilie 2016 - 09:49, said:

Sint multe lucruri frumoase de vazut acolo , dar ca si initiatorul , n-ai habar de " experimentul Catelu "


La ce te referi? Am facut vreo afirmatie eronata ...sau?

#13
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Străzile dintre Parcul Carol și Casa Poporului. Xenofon, Aleea Suter, Mitropolit Nifon, Gazelei, Mitropolit Filaret.

Străzile dintre Bulevardul Carol, Pache Protopopescu și Bulevardul Unirii. Popa Soare, Matei Basarab, Delea Veche, Mântuleasa, Popa Nan.

Străzile dintre Cișmigiu, Berzei și Mircea Vulcănescu. Grigore Cobălcescu, Schitul Măgureanu, Popa Tatu, Luigi Cazzavilan, Spiru Haret, Theodor Aman.

#14
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
E drama cu galagia si parcarea, de acolo am fugit eu... Cat timp va exista acel stadion si melteni din toata tara care vor parca si se vor usura pe acolo in fiecare w/e nu vei avea liniste.
Garduri rupte, oglinzi la masini si portiere zgariate, aglomeratie, garduri de protectie peste sau pe langa care nu poti intra in cartier. FUGI cat mai ai timp...

Edited by dell99, 25 April 2016 - 11:27.


#15
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 filipxxx, on 25 aprilie 2016 - 09:55, said:

Zona aia cu Vatra Luminoasa cand te duci spre stadionul national arata bine, e linistita bloculete si vilute facute pentru militari parca. In zona aia mai nou a aparut problema arena nationala, care saptamanal atrage zeci de mii de oameni. Eu unul n-as putea rezist cu gandul ca pleci la serviciu si te intorci cu strada blocata ca e meci sau concert.

nici nu stii cata dreptate ai, dar problema e veche
cu vreo 12 ani in urma am stat doi ani pe vatra luminoasa, la unul din acele blocuri gri de 10 etaje. totul ok pana venea cate un meci, caz in care preferabil era sa nu mai vii acasa spre seara.
cu masina nu mai aveai voie (decat daca aveai adresa pe buletin si talonul masinii in acea zona, dar mai bine nu veneai), pe jos aveai toate sansele sa te ciomageasca o gasca de "suporteri" idioti
noaptea, dupa ce se termina meciul incepea dezmatul: dansau pe masini, rupeau oglinzi, spargeau geamuri (la masini si case), rupeau garduri, sareau in curti, luau tomberoanele si imprastiau gunoiul pe strada..
odata au turnat motorina pe peretele blocului si i-au dat foc, s-au topit termopanele la parter si etaj 1 in zona respectiva..
probabil strazile spre iancului sunt mai ok, dar spre maior coravu era dezastru cand venea cate un meci
poate intre timp s-au mai civilizat, dar eu unul am fost fericit cand am plecat de acolo

Edited by aeon, 25 April 2016 - 12:17.


#16
david_c

david_c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 31.07.2006
Daca aveti drum prin zona Foisorului de foc va recomand o mica bijuterie urbana: Intrarea Margareta

Attached Files


Edited by david_c, 25 April 2016 - 12:31.


#17
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

 _Dadi_, on 25 aprilie 2016 - 09:54, said:

La mine in Cotroceni e frumos,....
Asa e! Si la mine in Aviatorilor e frumos...

#18
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
+1 pentru Domenii.
O alta zona care mi-a plăcut a fost zona circului Globus. Cum te uiti la circ de pe Stefan cel Mare,in dreapta e un cartier care mi se pare foarte fain si linistit. Nebunia de pe Stefan nu prea se aude. Dar chiar si asa, preturile sunt acolo de-a dreptul nesimtite.
Si Aviatiei mi se pare fain. Zona cu stradute din spate de la Crystal Palace sau Ierbasu, îmi plac. La fel si Băneasa, din spate de Aerogarii e fain. Cred ca astea ar fi zonele la care m-as uita daca mi-as permite. Dar ca si la Circului, sunt zone exagerat de scumpe.
Si Damaroaia mi se pare ok.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate