Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Alegere marca buna de bielete antiruliu

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Dupa 7 ani jumate si 118.000 km a venit momentul sa schimb prima piesa la Mazda3 si anume bieletele antiruliu pe față,care au inceput sa dea semne (normale)de uzura.
Fiind plecat de acasa,iar astea doua zile a fost sarbatoare,nu am apucat sa desfac,dar din cate am observat cu ajutorul unei oglinzi mici,cele de pe masina au un fel de nituri,4 la numar pe fiecare cap(exact ca in aceasta poza gasita pe net).
Cautand imformatii,acestea ar fi Delphi.....
Dar Delphi care sa tina asa de mult?stiu ca nu sunt prea buni in elemente de suspensie...una exact ca aceasta costa 70 lei,cu mult mai puțin decat Lemforder care e 120 lei.
Asadar ce marca ar fi mai fiabila?
De bine am auzit de Lemforder(dar numai daca sunt Germany,multe ar fi contrafăcute prin China)
Sa iau de la reprezentanta Mazda(chiar daca sunt mai scumpe,vreau calitative),sa incerc si la Ford?
Sa comand la magazinul de piese auto Lemforder,iar daca nu scrie Germany pe cutie ,nu le iau..
Astept sfaturi

Attached Files



#2
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Lemforder

#3
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 Kroghy, on 24 aprilie 2016 - 16:17, said:

Lemforder
Da,da....dar sa fie made in Germany,nu Poland sau China.

#4
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,145
  • Înscris: 18.06.2009
Lemforder sau cauta de la Mann Filter, TRW

#5
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Original este original!
Un ban in plus dar nu ai treaba.
Si schimbate in service, altfel pierzi garantia la piese in caz de defect.

Edited by wb626ek, 24 April 2016 - 16:54.


#6
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 wb626ek, on 24 aprilie 2016 - 16:53, said:

Original este original!
Un ban in plus dar nu ai treaba.
Asta stiu si eu,dar ce a pus fabrica ca prima echipare,numai gasesti.Chiar daca te duci si la reprezentanta.

#7
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Nu as crede.

#8
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 wb626ek, on 24 aprilie 2016 - 17:33, said:

Nu as crede.
Atunci zici sa iau de la reprezentanta Mazda,chiar daca costa 160-170 lei/buc?
Bieletele sunt comune cu cele de la Ford Focus....sincer,as incerca si la Ford...

#9
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Banu tau, faci ce vrei cu el.
Eu pe placute, am dat 100 de euro la reprezentanta doar cumparate, nu in Ro, dar te rupe manopera afara.
Iti dau un ex, filtru de aer era 15 euro si manopera 30.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 missionnad, on 24 aprilie 2016 - 17:04, said:

Asta stiu si eu,dar ce a pus fabrica ca prima echipare,numai gasesti.Chiar daca te duci si la reprezentanta.

Cam ai dreptate.Calitatea pieselor de prima echipare nu se mai regaseste in piesele cumparate ulterior.

Iar piesele cumparate de la reprezentanta,asa-zise de fabrica,sunt tot fabricatie Lemforder/Delphi/TRW/etc.Doar ca (eventual) scrie pe ele si Mazda.Teoretic,sigla producatorului ar trebui sa fie prezenta pe acest gen de piese.

#11
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
@adisz: piesele care au fost montate cand a fost asamblata masina tot de terte firme au fost fabricate, ca doar nu le fabrica Mazda, deci este acelasi lucru cu "sunt tot fabricatie Lemforder/Delphi/TRW/etc.Doar ca (eventual) scrie pe ele si MAZDA".
Cum a zis un coleg mai sus, sunt banii tai, faci ce vrei cu ei, in functie de cat iti permiti atat dai pe ele.

2 exemple personale:
- am schimbat acum ceva vreme bucsile barilor stabilizatoare cu unele OEM. Cele OEM au invelisul exterior (zona unde le prinde clama de prindere) imbracat in parafina. Aceeasi piesa in varianta aftermarket - cauciuc.
- acum ceva vreme m-am nimerit la revizie dupa un nene cu o Corolla E12. Pe banc ramasesera 2 bielete antiruliu. Invartindu-ma pe langa ele, la un moment dat am pus mana pe ele sa vad si eu cum se simt unele uzate. Erau praf. Mecanicul mi-a povestit apoi istoria: bieletele originale dusesera pana spre 150.000km. Auzind pretul reperelor pe OEM clientul a optat pe AM, la jumatate din pretul celor OEM, cele de pe banc, care dusesera vreo 30.000km. La revizia care tocmai se terminase i se montasera bielete OEM.

Edited by closchkutza, 25 April 2016 - 11:35.


#12
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Revin cu informatii:
Am fost azi la "cumparaturi" la Brasov axat binenteles pe Lemforder,din ce mi-au spus cativa vanzatori de la magazine mari de piese auto[Olmedo,Unix],Lemforder numai e ce a fost,fabrica pe unde apuca.
Gasisem la Unix Lemforder la 150 lei/buc,iar la Olmedo exact aceiasi piesa[ made in Slovenia ambele] era 115 lei.Se stie ca Unix din Brasov sunt scumpi,dar nici in halu asta..in fine....
Tot la Unix mi s-a mai facut o oferta la Mayle[nu Mahle],la 100 lei \buc,am scos telefonul si la o scurta cautare online am gasit cu 70 lei,din nou foarte scump.
In final am luat de la Olmedo Delphi cu 65 lei\buc,acum cat de bune or fi,ramane de vazut.

Am fost si la reprezentanta Mazda de curiozitate,260 lei/buc pe original....Daca imi garanta cineva ca sunt la fel de durabile CA CELE DE FABRICA,DE PRIM MONTAJ[sa ma tina inca 118.000 km],ar fi meritat,dar asa am zis pas.

Edited by missionnad, 25 April 2016 - 18:26.


#13
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Ar fi interesant sa faci un update aici la momentul la care pica astea. Just for statistics :)

#14
Celtic

Celtic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 24.12.2004

 missionnad, on 25 aprilie 2016 - 18:20, said:


In final am luat de la Olmedo Delphi cu 65 lei\buc,acum cat de bune or fi,ramane de vazut.



Ai ales cea mai proasta varianta. Delphi e o porcarie si nu iti recomand sa cumperi de la ei decat discuri de frana si eventual placute daca vrei ceva de buget.

#15
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 Celtic, on 11 mai 2016 - 18:16, said:


Ai ales cea mai proasta varianta. Delphi e o porcarie si nu iti recomand sa cumperi de la ei decat discuri de frana si eventual placute daca vrei ceva de buget.
Dupa cum am spus mai sus,am fost in 3 locuri diferite,fiecare era cu parerea lui.Pana la urma nu e vorba de cine stie ce piesa importanta,nu sunt decat niste amarate de bielete antiruliu,oricum 20.000 km trebuie sa reziste.

 closchkutza, on 29 aprilie 2016 - 08:34, said:

Ar fi interesant sa faci un update aici la momentul la care pica astea. Just for statistics Posted Image
Daca nu uit,voi face.....oricum din ce am mai citit pe forumurile diferitelor marci de autoturisme sunt posesori care au bielete antiruliu Delphi si sunt ok dupa 15-20.000 km.

#16
StefCarservice

StefCarservice

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.05.2016

 missionnad, on 24 aprilie 2016 - 16:30, said:

Da,da....dar sa fie made in Germany,nu Poland sau China.

Daca sunt marca lemforder nu conteaza unde sunt facute! - Sunt facute sub brandul lemforder, la calitatea lor, si faptul ca cei de la lemforder aleg sa faca o fabrica in china(pentru ca mana de kucru e mai ieftina de ex.)nu strica cu nimic calitatea piesei

 Kroghy, on 24 aprilie 2016 - 16:17, said:

Lemforder

de asemenea este recomand si TRW - firma ce fabrica elemente de suspensie si franare ca prim montaj pentru grupul VAG

#17
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 closchkutza, on 29 aprilie 2016 - 08:34, said:

Ar fi interesant sa faci un update aici la momentul la care pica astea. Just for statistics :)
Haaaaa..haaaaaa.Parcă ai avut gura aurită.
De o saptamana bieleta de pe partea șoferului a început sa scartaie(a intrat mizerie in burduf pe langa pivot),nu stiam de unde provine,initial am zis ca e de la bucsa barii stabilizatoare dar e tun.
Deci fix dupa un an si 20.000 km bieletele Delphi au cedat,cred ca si cea de pe dreapta va ceda in curand.
Am dat deja comanda de Lemforder,ca sa glumesc sper sa țină mai mult.

#18
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Am avut Lemforder pe Peugeot 307 luate undeva pe la 100 de lei bucata. Au murit dupa aproximativ 60.000km. Acum am Optimal, eram la tara si erau singurele care le avea la magazin. Au 70.000 si inca rezista. Au fost 40 de lei bucata si initial am vrut sa nu le iau si sa astept inca o spatamana pana ajung la Cluj. Se pare ca am facut bine ca am ales o marca de care nu am auzit pana atunci.
Am ajuns sa fie mai bune chinezariile decat produsele firmelor consacrate?

Edited by PoeOvidiu, 10 May 2017 - 07:17.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate