Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa desparțim cuvintele in cuvinte

Apartament complex rezidential no...

[UNDE] reciclare cd / dvd

Foliere geamuri
 Microsoft Defender

cartela Internet Europa

Sondaj EV

Testerul pe VAG arata devieri la ...
 Aparat ieftin pentru sigilat pung...

Hyundai elantra 2024 Highway, 6MT.

Interpretare XML

PPCEnergy - Emiterea facturii in ...
 Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...
 

10 000 eur subventie pt automobilele electrice

* * * - - 3 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
2347 răspunsuri în acest subiect

#235
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.514
  • Înscris: 12.07.2010

 Bursul, on 12 mai 2017 - 18:05, said:

So it has begun:

Întrucât mașinile electrice sunt viitorul, cu siguranță vom continua astfel de inițiative!

Să spun că intr-o carte „Practica automobilului” din 1957 scria că „maşinile electrice sunt viitorul” dar nu şi perioada de timp când vor fi generalizate?
Dar şi că schimbătoarele de viteză  vor fi ataşate la volan şi nu se vor mai folosi „incomodele” schimbătoare la podea?

Editat de Sidorin, 13 mai 2017 - 08:29.


#236
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.498
  • Înscris: 16.08.2015

 edi10000, on 12 mai 2017 - 20:59, said:

Aceste masini o sa ramana, ca pana acum, interesante pentru persoanele cu dare de mana (ce isi cumpara de regula modele din clasa premium sau achizitioneaza aceste masini ca a doua masina, de oras).
te inseli, sunt comenzi facute ferm pentru Tesla 3 in numar de peste 560 buc. numai din romania. pentru VW electric cele 3 modele sunt peste 450 cereri la ministerul mediului - dosar in lucru. pentru noul BMW i3 full electric sunt interesati mai mult de 4.000 de persoane. se asteapta intrarea in oferta oficiala. in concluzie ....mai sunt si alte modele electrice dar cele enumerate sunt de interes maxim. in luna mai 2017 adica anul acesta s-a schimbat si regula la asiguratorii locali. acestia includ pachete de asigurare pentru modelele electrice. sondajul facut de pro motor arata ca la un pret subventionat mai mult de jumatate din cei care detin clasice vor sa treaca pe electric. problemele majore ale nemtilor de la vw impinge piata spre astfel de masini. ti-am dat cateva exemple dar sunt mult mai multe. se stie ca cei de la ue vor pana in 2025 sa acopere jumatate din necesarul parcului auto comunitar cu astfel de masini.
deci care sunt cei care vor sa aibe astfel de masini? pararea mea este ca toata lumea mai putin cei care au vechituri de zeci de ani si sunt limitati mental in a merge mai departe.

Editat de deloghi, 13 mai 2017 - 09:45.


#237
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.883
  • Înscris: 06.09.2008
Nu ma insel deloc, iar datele tale sunt aberante. Un singur exemplu de neadevar, pt i3 BMW are 30 de comenzi ferme si atat. Tesla nu se vinde oficial in Ro, deci nu va intra in Rabla Plus. Legat de VW, ma pot interesa pana luni sa-ti spun EXACT ce comenzi au.

#238
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.883
  • Înscris: 06.09.2008
Am vorbit acum cu cineva de la cel mai mare jucator de pe piata din Ro pe zona asta (hibrid-electric). 95 % dintre cele 30 de i3 vor fi cumparate de ALD pt leasing operational, iar restul de inca 2 firme. Persoanele fizice au o abordare de genul: "care e masina cu prima de 10.000 euro?", afla pretul masinii, fac ochii mari si nu ii mai vezi a doua oara.

#239
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 39.921
  • Înscris: 14.12.2007

 deloghi, on 13 mai 2017 - 09:36, said:

pararea mea este ca toata lumea mai putin cei care au vechituri de zeci de ani si sunt limitati mental de autonomie in a merge mai departe.
Am facut o corectie, sper sa nu te superi prea tare.

Si legat de limitarile mentale, stii ca o propozitie/fraza se incepe cu litera mare?Posted Image

#240
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.498
  • Înscris: 16.08.2015
de i3 am spus ca sunt interesati nu ca si cumpara! nimic nu este comanda ferma. la Tesla insa s-a deschis linia de avans platit. la ei este ceva mai clar. ce ma intereseaza pe mine sau pe xulescu ca este oficial vanduta in romania? ma refer la ponderea destul de mare si la interesul acordat acestora. o sa fie si oficial vanduta cat de curand. ma tot uit si citesc ca sunt scumpe aceste masini dar nimeni nu zice de ce da peste 25-30.000 euro pe una de fite la mana a2-a clasica. nu stiu ce informatii ai tu dar la bavaria motors constanta este o lista de test si alta de precomanda.....sincer , o sa repet de 100 ori daca este cazul : nu mai cititi pe google , mergeti frumos la reprezentante si va lamuresc cei de acolo. asa din ce spune x sau y la telefon nu prea merge. de unde stie acel prieten ce cumpar eu sau altul?
eu unul vorbesc din cunostinta de cauza deoarece am avansul platit la tesla dar astept si un test cu VW electric e golf. am peste 150 km parcursi cu tesla x dar si aproximativ 4 km cu Renault ZOE ( nu m-a lamurit ).
am nr de telefon lasat la toti care aduc masina electrica in romania. am sute de e-mailuri cu ei si sute de ore discutate cu cei din germania si olanda( tesla ).
am zeci de km parcursi pana la acestia numai ca sa aflu informatii direct de la sursa.......din auzite,poze si citit pe google nu te lamuresti.

Editat de deloghi, 13 mai 2017 - 14:40.


#241
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.883
  • Înscris: 06.09.2008
Nu-ti inteleg logica si sincer, nici nu imi bat capul. Spun doar atat:
1. Daca Tesla nu se vinde oficial in Romania (lipsa importator oficial), ea nu poate intra in programul Rabla Plus. Avansul ala de 1.000 dolari (sau euro) nu implica nici o obligatie din partea Tesla in ceea ce priveste pretul final (care NU se stie cat va fi, apropo) si nici legate de termene (cel mai apropiat 2018). In plus, nu uita de taxele de SUA (30%) valabila pentru orice achizitie extracomunitara. La cum merg lucrurile cu Trump, cred ca o sa fie un razboi comercial intre SUA si UE. Nu am inteles partea a doua, cea cu Bavaria Constanta si lista de precomanda. BMW Romania spune ca are 30 de comenzi ferme pentru i3 si care asteapta inceperea programului Rabla Plus. Intre Bmw Romania si deloghi eu dau crezare importatorului, nu unuia de pe un forum.
2. Ce legatura are afirmatia legata de achizitia unei Tesla sau ca ai facut drive-test cu nu stiu ce masini, ca ai sute de mail-uri trimise cu ideile vehiculate aici si pe care vrei sa le combati? Ai argumente ca Rabla Plus va fi un succes? Momentan piata electricelor este de sub 1% in Romania si prin Rabla Plus se asteapta sa ajunga la 1,5% in urmatorii 4 ani, conform autoritatilor statului.

#242
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.498
  • Înscris: 16.08.2015

 edi10000, on 13 mai 2017 - 17:28, said:

2. Ce legatura are afirmatia legata de achizitia unei Tesla sau ca ai facut drive-test cu nu stiu ce masini, ca ai sute de mail-uri trimise cu ideile vehiculate aici si pe care vrei sa le combati? Ai argumente ca Rabla Plus va fi un succes? Momentan piata electricelor este de sub 1% in Romania si prin Rabla Plus se asteapta sa ajunga la 1,5% in urmatorii 4 ani, conform autoritatilor statului.
tesla asamblata in ue nu plateste taxe. de aceia ti-am spus ca nu stii decat pe google sa citesti. suma de 1000 euro implica obligatia locului in grila plus adaugarea la suma finala. acesti bani sunt sub forma de ajutor oferit de cei care vor masina ca sa poata mark incepe productia. acesti bani se depun in banca europeana ( olanda ), nu in us!
ti-am spus de teste si condus plus corespondenta ca sa-ti demonstrez cum se documenteaza cei care sunt cu adevarat interesati. testeaza, intreaba, alearga,...etc
treaba cu 1,2,3-1000 %etc, nu este valabila deoarece nimeni nu stie ce se intampla la anul. daca te iei dupa autoritatile statului e clar cat de informat esti. ei nu stiu nici cum ii cheama iar tu imi scrii de ei? stii cumva unde este ministerul mediului? macar adresa o cunosti? am fost personal la ei inainte si dupa ce au apropbat asa zisul program rabla plus. sa nu mai zic de e-mailuri date la toti prin acel minister.
eu nu vehiculez idei, eu chiar sunt implicat in achizitia unei masini electrice!

Editat de deloghi, 13 mai 2017 - 18:40.


#243
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.883
  • Înscris: 06.09.2008
Eu am terminat aici, cu eco nazis nu imi consum energiile, nu merita. PS Mie imi vine in 2 luni o hibrida, asa incat cred ca sunt mai in tema decat unul care "va avea" la calendele grecesti o masina despre care nu se stie cat va costa, cat va avea autonomie, cu ce dotari vine sau unde o va incarca in mirifica Romanie.

#244
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.540
  • Înscris: 03.06.2007

 edi10000, on 13 mai 2017 - 18:31, said:

Eu am terminat aici, cu eco nazis nu imi consum energiile, nu merita. PS Mie imi vine in 2 luni o hibrida, asa incat cred ca sunt mai in tema decat unul care "va avea" la calendele grecesti o masina despre care nu se stie cat va costa, cat va avea autonomie, cu ce dotari vine sau unde o va incarca in mirifica Romanie.


Daca nu stii tu acele date nu inseamna ca nu se cunosc. Nu dezinforma. Inapoi la bagat capul in nisip daca nu stii cu ce se mananca "ecologia nazi".

#245
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.498
  • Înscris: 16.08.2015

 edi10000, on 13 mai 2017 - 18:31, said:

Eu am terminat aici, cu eco nazis nu imi consum energiile,
nu te supara, cine este eco nazis?
daca nu stii acest subiect de ce comentezi? vad ca te superi si nu stii de ce. iti spun ca este greu sa faci ceia ce am facut eu. energia o consumi inutil daca nu gasesti argumente credibile si reale.
sfatul meu este sa comentam ceva real. eu nu spun ca maine cumpar Tesla, stiu bine ce inseamna cap de serie unde pot aparea probleme constructive dar este un risc asumat, sunt banii mei si nu trebuie decat sa sper la un produs bun. informatia de pe google in mare majoritate despre masinile electrice este falsa sau special denaturata. sunt multi care nu vor sa auda de electrice dar ei habar nu au cum arata o astfel de masina. habar nu au sa masoare 1 kw sau sa calculeze consumul la fiecare 100 de km. multi isi dau cu parerea dar nu au trecut in viata lor pe la un electrician sa-l intrebe ce motor este mai fiabil, cel electric sau cel termic cu combustie?
felicitari pentru hibrid. este un inceput pentru tine.poate reusesti sa vezi diferenta asa cat se poate la o astfel de masina care de fapt este tot clasica dar cu cateva baterii in plus.

Editat de deloghi, 13 mai 2017 - 19:58.


#246
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.883
  • Înscris: 06.09.2008
Felicitari si tie pt. viitoarea achizitie. Cat despre mine, nu bag mana in foc ca urmatorul vehicul va fi electrica. Pe noua imi propun sa o tin 10 ani, timp in care tehnologiile evolueaza si eu cred ca hidrogenul va surclasa tot ce este pe piata acum. Oricum, o sa vedem...

Editat de edi10000, 13 mai 2017 - 21:08.


#247
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 858
  • Înscris: 25.09.2011
Hidrogenul a murit.

Ce rost are sa alimentezi cu hidrogen o masina electrica cand poti sa o incarci direct cu (,) curent.

#248
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.049
  • Înscris: 20.07.2003

 deloghi, on 13 mai 2017 - 14:15, said:

am nr de telefon lasat la toti care aduc masina electrica in romania. am sute de e-mailuri cu ei si sute de ore discutate cu cei din germania si olanda( Tesla ).
am zeci de km parcursi pana la acestia numai ca sa aflu informatii direct de la sursa
Ce dracu te-ar putea impinge sa irosesti timpul in halul acesta?

#249
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.498
  • Înscris: 16.08.2015
pasiunea plus timpul liber.

Editat de deloghi, 14 mai 2017 - 17:03.


#250
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.303
  • Înscris: 23.02.2017

 Ahasverus, on 21 aprilie 2016 - 09:48, said:

Sprijin masiv pentru cei care cumpara masini electrice: 6.000 de euro eco-bonus si finantare a retelei de alimentare



Sursa

Un pas gresit in directia corecta!

1. Sper sa dispara iluzia cu "nu polueaza deloc".
2. Cate masini 100% electrice sunt si la ce pret?
Chiar credeti ca un om care iti duce masina la "Programul Rabla" e in target pt masinile electrice?

Ce masini 100% electrice stiu eu:

1. Tesla (cu cele N modele), dar nu se vinde in Romania
2. BMW i3 (versiunea fara motor termic)
3. Renault Twizy (cu greu poate fi numit masina)
4. Mitsubishi iMiEV
5. Renault ZOE,  
6. Volkswagen e-Up!
7. Kangoo Z.E.
VW are mai multe modele, eGolf de ex

Nissan Leaf e cea mai vanduta masina electrica din lume si tocmai aia ti-a scapat...

 diabolik213, on 13 mai 2017 - 22:12, said:

Hidrogenul a murit.

Ce rost are sa alimentezi cu hidrogen o masina electrica cand poti sa o incarci direct cu (,) curent.
Nu intelegi f bine tehnologia, e clar asta, insa de murit, cu siguranta nu a murit.

Infrastructura pt hidrogen se dezvolta in Germania, si mai ales Japonia.

Problema ca hidrogenul e inca greu de produs fara a polua... inca

 deloghi, on 13 mai 2017 - 14:15, said:

am peste 150 km parcursi cu tesla x dar si aproximativ 4 km cu renault zoe ( nu m-a lamurit ).
Eu am vreo 1000 de km parcursi cu electrice si hibride... nu m-au convins deloc.

Tesla costa veo 100.000euro si Zoe costa vreo 20.000euro, f greu sa le comparam...

La ce model de Tesla ai dat avans? Si cum sa dai avans la o masina care nici nu stii inca cat costa?
Sigur ca e o piata pt asemenea entuziasti, dar tine mai mult de naivitate decat de o piata matura.

 edi10000, on 13 mai 2017 - 12:13, said:

Nu ma insel deloc, iar datele tale sunt aberante. Un singur exemplu de neadevar, pt i3 Bmw are 30 de comenzi ferme si atat. Tesla nu se vinde oficial in Ro, deci nu va intra in Rabla Plus. Legat de VW, ma pot interesa pana luni sa-ti spun EXACT ce comenzi au.
Pai ne-ai promis info inca de luni...

 edi10000, on 13 mai 2017 - 21:07, said:

Felicitari si tie pt. viitoarea achizitie. Cat despre mine, nu bag mana in foc ca urmatorul vehicul va fi electrica. Pe noua imi propun sa o tin 10 ani, timp in care tehnologiile evolueaza si eu cred ca hidrogenul va surclasa tot ce este pe piata acum. Oricum, o sa vedem...
Trebuie sa spunem si pe unde ne aflam cand scriem pe forum, daca ne referim la romania, e greu sa iei o electrica cand nu ai infrastructura.
Daca locuiesti in Londra, lucrurile se schimba.

#251
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.540
  • Înscris: 03.06.2007

 unbrutus, on 16 mai 2017 - 15:33, said:



La ce model de Tesla ai dat avans? Si cum sa dai avans la o masina care nici nu stii inca cat costa?
Sigur ca e o piata pt asemenea entuziasti, dar tine mai mult de naivitate decat de o piata matura.





Trebuie sa spunem si pe unde ne aflam cand scriem pe forum, daca ne referim la romania, e greu sa iei o electrica cand nu ai infrastructura.


La toate modele Tesla in vanzare im acest moment li se cunoaste pretul.
Pretul urmatorului model, Model 3 va fi de 35.000USD fara taxe in versiu ea de baza.  Pretul acesta se vehicula de ani de zile, cu mult inainte de prezentarea de anul trecut.
In Septembrie vor prezenta Tesla Semi, un cap tractor full electric, iar pe la anul sau peste 2 ani- Modelul Y si Roadster 2. Pretul alora inca nu se cunoaste.


Sunt Tesle si in Romania, mai multe decat te-ai fi asteptat, cu toate ca "nu ai infrastructura". Unii care au curent acasa si nu au nevoie de mai mult de 400-500km pe zi incarca masina acasa.
"E greu sa iei o electrica" momentan si pentru unii din cauza pretului. Asta se va schimba.

#252
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.883
  • Înscris: 06.09.2008
http://m.automarket....2020-77265.html

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate