Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Daramare perete

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
wzrdro

wzrdro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.05.2014
Salutare. Vreau sa dau jos un perete de la bucatarie jos. Desparte debaraua de bucatarie. Este bloc din 1984 gen rusesc cu doua lifturi. M-am interesat la Proiect Bucuresti care este proiectantul blocului si au spus ca poate fi dat jos dar cu autorizatie. Peretele este din beton de 7 cm grosime. Nu este perete de rezistenta. Are rol despartitor.
Eu vreau sa fac totul legal. Problema este ca autorizatia dureaza 6 luni si este doar o formalitate. Eu sunt in renovari acum si nu am cum sa astept atata timp. Intrebarea mea este: pot demara actele de intrare in legalitate si intre timp sa-mi fac treaba? Stiu sigur ca peretele poate fi dat jos pentru ca cei de la Proiect Bucuresti mi-au confirmat ca peretele poate fi dat jos fara a afecta structura de rezistenta a blicului.

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
ce fel de raspuns astepti? nu este evident?
legal:  astepti autorizatia
in rest.. ilegal poti sa darami si tot blocul
grabiti suntem toti, noroc cu legile care ne-au mai civilizat

Edited by aeon, 16 April 2016 - 22:05.


#3
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Pai ce mai astepti daca nu ai timp?  Apuca-te, eventual cu TNT si gata.
Eu mut deja pe Breaking News si astept.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Sigur e beton? 7 cm?
Nu e BCA sau caramida?

#5
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

 wzrdro, on 16 aprilie 2016 - 21:57, said:

Salutare. Vreau sa dau jos un perete de la bucatarie jos. Desparte debaraua de bucatarie. Este bloc din 1984 gen rusesc cu doua lifturi. M-am interesat la Proiect Bucuresti care este proiectantul blocului si au spus ca poate fi dat jos dar cu autorizatie. Peretele este din beton de 7 cm grosime. Nu este perete de rezistenta. Are rol despartitor.
Eu vreau sa fac totul legal. Problema este ca autorizatia dureaza 6 luni si este doar o formalitate. Eu sunt in renovari acum si nu am cum sa astept atata timp. Intrebarea mea este: pot demara actele de intrare in legalitate si intre timp sa-mi fac treaba? Stiu sigur ca peretele poate fi dat jos pentru ca cei de la Proiect Bucuresti mi-au confirmat ca peretele poate fi dat jos fara a afecta structura de rezistenta a blicului.


Ti-a zis cine?
Cu ce pregatire?
A si scris ceva, sau vorbe?

Poate iti face vreun vecin vreo bucurie, se demareaza ancheta in urma careia, afli ca nu puteai darama legal. Ci la mica intelegere.

Fara hartie la mana ramai fiul ploii.

#6
wzrdro

wzrdro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.05.2014
Ok. Ca la carte sa fie. Am timp sa fac restul apartamentului si las peretele la urma dupa ce obtin autorizatia. Aveti dreptate. De, gandire de roman. Altii au facut, eu de ce nu pot. Uite ca nu. Sunt eu mai "fraier" si astept ca totul sa fie legal. Si cand o veni in control sa am satisfactia cand scot autorizatia din dosarul cu 100 file penteu un amarat de perete despartitor. Oh well, asa e-n tenis :)

#7
korr41

korr41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 27.06.2007
Doar 100 de file?! Esti ff optimist.Posted Image

#8
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
7cm din beton !??!?
Mai al naibi perete.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Asta l-am intrebat si eu la #4.
Insa cred ca se refera la altfel de beton.
Beton celular autoclavizat (BCA) Tot beton este.

#10
wzrdro

wzrdro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.05.2014
Nu este BCA. Este placa prefabricata de beton, armata cu o plasa sudata de 4mm. Placa are o grosime de 7-8 cm si este prinsa in colturi cu sarma sudata. Stiu de la vecinii care au dat jos deja. Are doar rol despartitor. Dar poate fi si din BCA, daca modifici planul initial al apartamentului iti trebuie autorizatie de constructie/desfiintare. Asa ca nu conteaza materialul peretelui.

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Incearca sa dai o gaura in ea. Verifici daca e beton armat sau beton (BCA).

#12
cordis

cordis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 15.03.2016
darama ca n-au ce-ti face.

#13
wzrdro

wzrdro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.05.2014
Am verificat. Am dat jos tocul si usa la camara. Este beton armat 7.5 cm. In cateva ore cu un polizor mare cu piatra diamantata si aspirator e jos. Si autorizatia dureaza 6 luni. Asta e. Unde-i lege nu-i tocmeala. E bine sa fac legal pentru binele meu si al vecinilor. Sa nu mai zic de asigurarea apartamentului sau de o eventuala vanzare, donatie etc.

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Care sunt dimensiunile peretelui? Cum crezi ca il vei "taia" in cateva ore? Ai idee cate kg (tone) are? Pune o foto.

#15
wzrdro

wzrdro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.05.2014
Dimensiuni perete: L=3.00m; H=2.50m; d=0.075m; V=LxHxd=0.5625mc;
Gol usa camara: H=2.10m; l=0.60m; d=0.075m; Vusa=0.0945mc;
Densitate beton=2500kg/mc;
(V-Vusa)*2500kg/mc=1170kg;
La 50kg/sac => 25 saci de moloz.
Ma gandeam sa tai cu panza diamantata bucati pe care le pot manipula usor. Apoi bucata cu bucata sa-l dovedesc.
Cam asta e planul meu. Poate veniti voi cu idei noi. Oricum e de durata. Sunt hotarat sa nu fac nimic fara autorizatie.

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Vecinul de deasupra mea si-a largit un gol de usa doar 20 cm in beton grosime 15 cm. A gaurit si batut in el 2 saptamani. La fiecare raspuns tot o bagi pe aia cu legalitatea. Asteapta avizul si dupa 6 luni vii si intrebi cum sa il darami. (daca intr-adevar beton armat 7,5 cm). Insa tot nu cred asa ceva. Nu am vazut perete beton armat de 7,5 cm. Si doar cu plasa sudata. La mine e si fier beton de 12 si chiar 16. Stiu de cand mi-au montat usa ca era golul cu 5 cm mai mic. Si de la gaura de hota in peretele esterior: 10cm beton armat, 10 cm vata minerala, 10 cm beton armat.

#17
wzrdro

wzrdro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.05.2014
Ai dreptate. Revin cand am autorizatia. Doar ce am cumparat apartamentul si este entuziasmul mare :)

#18
mog

mog

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 20.01.2009
fix asta am facut si eu. am spart peretele dintre bucatarie hol si debara. nu era bca, era o placa de beton tot asa de 7, armata cu otel, legata sus si jos de placile de rezistenta. nu s a spart usor, a durat cam o zi si multa munca. eu am facut totul legal, cu autorizatie, proiect si cadastrul nou la final.
dureaza minim 6 luni hartiile si multe, multe drumuri. si te va costa ceva ~3000 ron. primul pas e sa te duci la primarie sa ti iei autorizatia de construire-da e nevoie de asa ceva chiar daca spargi. apoi iti iei o firma care sa ti faca proiectul (e un dosar maricel). apoi iti faci cadastrul actualizat.
daca ar mai fi sa trec inca o data prin asta, probabil ca n as mai face o. multi nervi, birocratie etc.

Edited by mog, 18 April 2016 - 10:39.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate