Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Sfat achizitie SUV SH - buget 10.000-11.000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
cel mai bun suv de oras cu valente offroad 4x4 in bugetul tau:
1. Tiguan daca vrei confort
2. Duster daca vrei ieftin
restul e can-can

Edited by Kroghy, 11 April 2016 - 20:27.


#20
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,028
  • Înscris: 29.06.2011
Dacia Duster.

#21
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Aici vorbeam de masini, nu de Duster.

#22
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,028
  • Înscris: 29.06.2011
Esti offtopic.

#23
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
Duster zic si eu.
Petromul are o flota mare de Dustere, cu care mergem pe toate coclaurile pe la sonde , si sunt foarte potrivite.

#24
katalanu

katalanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 25.12.2009
Duster mi se pare ca are aceeasi atmosfera in interior...de Dacie :) Nu prea mai vreau desi stiu ca are potential. Faceliftul e un pic diferit...

#25
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 katalanu, on 12 aprilie 2016 - 13:01, said:

Duster mi se pare ca are aceeasi atmosfera in interior...de Dacie Posted Image Nu prea mai vreau desi stiu ca are potential. Faceliftul e un pic diferit...

Pai ce atmosfera vrei sa aiba de BMW ? Si ca sa fie o Dacie autentica, cand ploua ai mari sanse sa ploua si in interior (asa cum imi povestea un amic care si-a luat un Duster).

#26
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 katalanu, on 12 aprilie 2016 - 13:01, said:

Duster mi se pare ca are aceeasi atmosfera in interior...de Dacie Posted Image Nu prea mai vreau desi stiu ca are potential. Faceliftul e un pic diferit...
atmosfera e ca la inmormantare, nu poti sa ceri atmosfera de lux dintr-o masina low cost
insa dpvd tehnic Dusterul se descurca onorabil

#27
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 Kroghy, on 13 aprilie 2016 - 20:54, said:

insa dpvd tehnic Dusterul se descurca onorabil
Exact! Atat ca daca dai tare cu el de 2-3 ori, rotile se aseaza orizontal, ca la Fred Flinstone (am vazut selfie pe fb in asa postura, sa-l faca de ras :D )

#28
dedes777

dedes777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 31.03.2007
Nissan Qashqai ;)

#29
katalanu

katalanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 25.12.2009

 Kroghy, on 11 aprilie 2016 - 20:20, said:

cel mai bun suv de oras cu valente offroad 4x4 in bugetul tau:
1. Tiguan daca vrei confort
2. Duster daca vrei ieftin
restul e can-can

Am citit cate ceva despre Tiguan insa nu-mi dau seama cum sta la capitolul off road in comparatie cu celelalte. M-am uitat la varianta Track and field. Mi se pare mai slab. Ce parere aveti?

#30
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,199
  • Înscris: 13.07.2005
Ia uite ceva ce ar putea fi interesant : Mitsubishi ASX
Da, nu este diesel, dar pentru modul de utilizare descris nu mi se pare neaparat un dezavantaj.
In plus, daca sotia vrea un SUV micut, asta le impaca pe toate !

PS: Vanzatorul este dealer-ul Mitsubishi din Sibiu iar masina mai are garantie pana la sfarsitul anului.

#31
katalanu

katalanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 25.12.2009
Multumesc marr. Ti-am citit jurnalul de bord si desi am citit si pe alte forumuri despre problemele foresterului pana in 2010, parca tot el ma atrage mai mult. Ideal ar fi sa gasesc ceva dupa 2010 dar nu cred ca ma incadrez in buget. Am vazut doar vreo 2 pe benzina in bugetul meu. Desi nu fac multi km pe an si nici in cursul saptamanii...ma sperie un pic un consum de 12-13 prin Bucuresti...poate chiar mai mult...O sa mai analizez :) ca la restul costurilor s-ar putea sa ies mai ieftin.

#32
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,199
  • Înscris: 13.07.2005
Daca-ti place Foresterul uite aici unul interesant: Forester 2.0 benzina AT, 2009 - 92.000 km / 9000 Euro

Chiar daca are un consum mai mare decat dieselul, avand in vedere ca ramai cu cel putin 2000 Euro in buzunar (care inseamna ~ 1800 l de benzina) se compenseaza cu varf si indesat.

Sau, daca te intereseaza mai mult partea practica si confortul decat aspectul de SUV ( garda la sol este similara cu a Foresterului ) uite aici o masina deosebita: Subaru Outback diesel 2010

Si nu in ultimul rand, daca inchizi ochii la partea de consum si vrei sa te simti "barbat" si sa te bucuri la fiecare drum, un Subaru Forester XT de 230 CP cu doar 48.000 km la bord !

Totusi, pentru confort si polivalenta, eu cred ca as merge pe un Outback. Bine, eu as cauta unul cu motorul de 2.5 benzina, chiar din generatia precedenta - cum ar fi acesta ( da' asta-i partea a doua si tine de preferinte personale ... ).

#33
dorinpopa

dorinpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 13.06.2010
Marr e troll, îl știu de pe forumul Subaru :D

Prima chestie: Land Rover are unul dintre cele mai capabile sisteme 4x4. Că nu știu mulți de el, pentru că ei fac SUV premium, e o altă poveste. Am fost impresionat plăcut de ce poate.

Din lista OP:

1. Xtrail are capabilitățile offroad modeste. Spațiu da, poziție bună da, mașină rezistentă, dar dincolo de un pic de drum forestier nu m-aș băga cu ea. Și am auzit asta și de la alți oameni care se pricep.  

2. Nu comentez aprecierile despre capabilitățile onroad și offroad, că sunt subiectiv. Nu știu cum e cum ambreajul, că am automată. Amortizoarele spate sunt relativ ieftine (m-au costat 2000 lei la 150.000km, au fost un moft mai mult, mașina mergea și așa încă vreo 50.000km), iar fenomenul "saggy butt" apare doar la unele modele. Cele cu motor căzut au fost reparate pe cheltuiala Subaru, deci au motor mai nou.  

3. Nu cunosc modelul.

4. Este foarte bărcoasă. E bună, poți băga în ea, urcă, coboară, știe, dar personal nu îmi place. Mai simpatic și util mi s-a părut ASX.  

5. Cu fiabilitatea e de investigat, sunt modele mai reușit și unele mai puțin reușite. CU costurile am zis mai sus, e poziționat ca SUV premium, deci și costurile sunt premium.

6. E o canistră și pe șosea și oe offroad. Portbagaj mic.


Dacă vrea și soția, Outlanderul iese din discuție. Ideal ar fi să cauți ceva cu senzori de parcare până se obișnuiește si ea cu mărimea mașinii.

#34
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ce cosideri tu performant la un sistem on demand bazat pe cuplaj pt puntea spate, sistem gasit pe toate modele cu motor transversal?
Sistemele performante le gasesti alaturi de motoarele montate longitudinal. Aceasta configuratie permite implementarea unui reductor, folosirea unui diferential central (blocabil) si nu a unui cuplaj care sa poata trimite mai mult de 50% din cuplu si spre spate (spre deosebire de un cuplaj). Sistemul va fi permanent la orice viteza si va functiona si in curbe.

Arata-mi macar o masina cu motor transversal si reductor.
Pe scurt, de la un sistem basic bazat pe un simplu cuplaj central pana la unul dintre cele mai performante sisteme cum crezi tu, e cale lunga.

Edited by underb, 23 April 2016 - 08:34.


#35
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,199
  • Înscris: 13.07.2005

 dorinpopa, on 23 aprilie 2016 - 08:06, said:

Marr e troll, îl știu de pe forumul Subaru Posted Image

......

Posted Image
Poti reformula ( sau argumenta)  ???

Edited by marr, 24 April 2016 - 10:01.


#36
dorinpopa

dorinpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 13.06.2010

Quote

Îl cunosc pe domnul Mărr, e un respectabil membru al forumului de pasionați auto pentru marca japoneză Subaru.

Mai bine așa?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate