Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Sfat achizitie SUV SH - buget 10.000-11.000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
De departe Foresterul, daca luam de bun tot ce scrie acolo.
Outlanderul este o masina modesta iar ix35 a fost un fiasco al coreenilor (deci nu japonezi).
DAR, primele 2 par masini samsarite, nu cred ca au km aia si atunci au si alte probleme (ce Forester s-ar vinde de 2 ori in 5 ani ... ?!).

Prima conditie, masina de la primul propietar.

#56
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,049
  • Înscris: 02.03.2003
Din toate variantele prezentate e clar ca Subaru este cea mai buna.
Are cel mai bun sistem de tractiune integrala iar asta este cel mai important pentru o masina care iese ocazional si pe teren.  AWD a fost gandit pentru asfalt dar se descurca excelent pe teren usor accidentat si zapada destul de mare.
Eu sunt curios daca initiatorul a alocat fonduri pentru reparatii ulterioare si daca isi permite intretinerea masinii.

SUV-urile nu sunt niciodata chilipiruri. Ele costa destul de mult chiar si la primul proprietar iar de la al doilea incepe distractia.

Un 4x4 cumparat cu 10.000 este doar un inceput de distractie. Urmeaza sume consistente pentru aducerea masinii la un nivel bun.
Dupa aceea incepe distractia cu upgrade-urile. Cauciucuri superioare, jante rezistente, suspensii performante, scuturi din aluminiu, etc.

#57
katalanu

katalanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 25.12.2009
Salutare,

Am vrut sa cumpar Subaru dar din pacate a picat "targul". Cineva a oferit mai mult ca mine si acum trebuie sa ma reorientez. Nu am mai gasit nici un Subaru care sa merite atentie sau care sa se incadreze in bugetul meu de maxim 12.000 euro. Asa ca am mai gasit niste variante de la Nissan. Un x-Trail din 2008 cu 67000 km (condus de sotia unui manager zonal de la Nissan preponderent prin Bucuresti). A doua varianta un Qashqai+2 condus la fel de o femeie mai mult. Acesta din urma este din 2011 dar are dublul km -127000 si e mult mai dotat ca X-trail-ul. Asa cum am mai spus, merg cam 15000 km pe an preponderent in afara, in Bucuresti in week-end si ocazional si in concedii evident. Am ales un SUV/crossover pt ca ies si la pescuit cam o data pe saptamana. Ce ma sfatuiti sa iau? O masina care ofera mai mult confort dar cu mai multi km sau o masina mai veche dar cu mai putini km si mai de "tavaleala"? Ambele au motoare 2.0 dci.

https://www.olx.ro/o...km-ID7Zq7T.html

https://www.olx.ro/o...11-ID7XAK3.html

Mersi!

#58
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Esti sigur ca QQ ofera mai mult confort? Mie mi s-a parut inconfortabil (spre deosebire de modelul actual).

#59
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,199
  • Înscris: 13.07.2005

View Postunderb, on 05 martie 2017 - 21:25, said:

....  QQ ofera mai mult confort? Mie mi s-a parut inconfortabil (spre deosebire de modelul actual).

Exact asta am vrut sa spun si eu !
Am facut niste sute bune de km cu un QQ modelul precedent si numai confortabile nu mi s-au parut scaunele - inguste si tari.
Singurul lucru ce mi-a placut la QQ-ul vechi a fost motorasul diesel de 1.6, 130 CP - vioi si economic. Nu se compara la performante dinamice cu cel de 2.0 pe care-l am pe Subaru, dar se achita mai mult decat onorabil in trafic.
Modelul nou de QQ este, intr-adevar, este un mare pas inainte ! Cel putin in ce priveste dotarile, calitatea interiorului si confortul.

X-Trailul este in alta liga - dar mie unul pur si simplu nu-mi place !
Ca si confort, sigur -sigur este peste QQ. Iar ca si comportament off-road nu sufera comparatie !
Nu am insa idee cum este tinuta de drum a X-Trail-ului.

Daca vrei ceva confortabil te poti uita si la o Honda CR-V.
De exemplu asta.

In ce priveste Subaru Forester - pentru masina asta trebuie rabdare. Masinile bune apar greu si, de regula, nu sunt ieftine. Cele ieftine si bune sunt raritati si ... se vand repede !
Daca te intereseaza modelul, poti, eventual, incerca pe la Subaru Motors Bucuresti sau Saubaru Brasov sa vezi daca au ceva luat la buy-back, cu istoric verificabil. Sau te poti uita si pe forumul monomarca la sectiunea dedicata. Daca nu ma insel, este un Forester XT din 2009 cu cca. 60k km la bord.
DAR asta nu-i o masina economica ! Motor benzina, turbo, de 2.5l si 230 CP = taxe + consum !

#60
katalanu

katalanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 25.12.2009
Cand am zis "Confort" m-am gandit la dotari :)

Am mai gasit asta:

https://www.olx.ro/o...x4-ID84F8t.html

Asta e mai putin dotata decat Qashqai-ul... dar cu mai putini km. Am verificat carnetul de service si actele si par reali acei km...

https://www.olx.ro/o...11-ID7XAK3.html

Deci... mai dotata si cu mai multi km sau mai putin dotata si cu mai multi km? Ce ati alege?

Mersi!

#61
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postkatalanu, on 07 martie 2017 - 12:13, said:

Deci... mai dotata si cu mai multi km sau mai putin dotata si cu mai multi km? Ce ati alege?

Mersi!

as alege unic proprietar in primul rand

#62
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,199
  • Înscris: 13.07.2005

View Postkatalanu, on 07 martie 2017 - 12:13, said:

Cand am zis "Confort" m-am gandit la dotari Posted Image
.....

OK !
Da' o intrebare am:
- La drum lung, stai pe scaun sau ... pe dotari ? Posted Image

#63
florindron

florindron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 04.07.2012

View Postmufasa, on 16 februarie 2017 - 22:03, said:

De departe Foresterul, daca luam de bun tot ce scrie acolo.
Outlanderul este o masina modesta iar ix35 a fost un fiasco al coreenilor (deci nu japonezi).
DAR, primele 2 par masini samsarite, nu cred ca au km aia si atunci au si alte probleme (ce Forester s-ar vinde de 2 ori in 5 ani ... ?!).

Prima conditie, masina de la primul propietar.
De unde ti-a venit idea ca ix 35 a fost un fiasco? Conduci, deții una?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate