Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Leroy Merlin din Sun Plaza nu respectă clienții

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
REAKKTOR

REAKKTOR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 02.03.2015
Am fost să cumpăr ceva din Leroy Merlin aflat în Sun Plaza. În timp ce eram în magazin am scos telefonul și am sunat acasă să întreb pe bunic dacă copilul a mâncat înainte să plece la școală. După ce am vorbit , am băgat telefonul înapoi de unde-l scosesem și anume în buzunarul din partea dreaptă al gecii. Am luat ce aveam nevoie și am mers la casă. După ce am plătit, când să ies , gardianul de la BGS aflat la ieșire împreună cu un angajat cu ecuson agățat de gât , au venit la mine și mi-au zis să le arăt bonul și marfa cumpărată. Apoi, totul fiind ok , mi-au spus să scot ce mai am prin buzunare . Am scos din buzunarul stâng al gecii piesa cu care venisem la mine și pe care gardianul de la BGS mi-a pus un sticker cu sigla magazinului când am intrat. Și asta fiind ok, domnul cu ecuson de gât m-a întrebat direct dacă în buzunarul drept de la geacă nu am un produs de culoare neagră . Am băgat mâna și am scos produsul de culoare neagră , adică telefonul . Când au văzut telefonul , mi-au dat marfa cumpărată și bonul fiscal înapoi și nu au zis nimic. Sunt de acord ,oamenii și-au făcut datoria , dar nu era normal să zică : Ne cerem scuze , a fost o confuzie ! Cred că așa era frumos . Nu mai merg acolo de acum . M-a deranjat că nu și-au cerut scuze. Merg în Hornbach . Sau Dedeman , dar nu acolo .

#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Genul asta de respect la care te asteptai tu lipseste tutror comerciantilor romani cu mici exceptii. Daca ati fost in magazine din tari apusene stiti despre ce vb. La noi onsidera ca-ti face un favor ca te lasa sa le calci pragul.
Ca sa nu mai spunem si de calitatea "paznicilor". Stii vorba aia: da-i prostului in raspundere o bariera (sau post de paza) si nu te mai intelegi cu el.
Pe de alta parte sunt si la noi o groaza de clienti pe care nu-i deranjeaza sa fie controlati in sacosa la iesire asa ca "badigarzii" isi fac jobul cu si mai mare daruire.

Le-ai cerut sa-si ceara scuze ptr ca s-au inselat in legatura cu obiectul negru"?

Edited by atupi, 08 April 2016 - 16:12.


#3
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Esti prea sensibil pentru lumea asta, sau poate tara asta. Treci peste acest moment.

#4
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Normal comportamentul ,asta au in fisa postului sa faca , asta fac . Trebuie sa fii mai putin sensibil si sa intelegi ca din magazine se fura intr-o veselie  la noi , inclusiv laptopuri ,si electronice de mici dimensiuni . Asta-i Romania .

#5
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 gingisKHAN2015, on 08 aprilie 2016 - 16:18, said:

Normal comportamentul ,asta au in fisa postului sa faca , asta fac . Trebuie sa fii mai putin sensibil si sa intelegi ca din magazine se fura intr-o veselie  la noi , inclusiv laptopuri ,si electronice de mici dimensiuni . Asta-i Romania .
Nu trebuie deloc sa fii mai putin sensibil ! Ca se fura sau nu e problema lor ! Nu ma duc eu cu bani sa le fac vinzare si sa fiu tratat ca un potential infractor ca ma...pe ei !!! Sa-si instaleze camere si sa intervina doar cand trebuie...nu ma controleaza orice gigel pe mine !

#6
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Cum zice gingishan, am fost si eu controlat nu o data. Doar pentru ca nu iti sta in caracter sa te dedai la furtisaguri marunte nu inseamba ca si cei de acolo stiu acest lucru.
Li s-a parut ceva suspect, au controlat, totul a fost in regula, fiecare cu drumul lui mai departe.

#7
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012
Nici până la ora 17:25 inițiatorul thread-ului nu și-a cerut scuze pentru așa ceva:

 REAKKTOR, on 08 aprilie 2016 - 15:49, said:

dacă copilul


#8
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

 FAP, on 08 aprilie 2016 - 16:23, said:

Nu trebuie deloc sa fii mai putin sensibil ! Ca se fura sau nu e problema lor ! Nu ma duc eu cu bani sa le fac vinzare si sa fiu tratat ca un potential infractor ca ma...pe ei !!! Sa-si instaleze camere si sa intervina doar cand trebuie...nu ma controleaza orice gigel pe mine !

Pe camere au vazut faza . Oriunde va merge initiatorul  iritat (omeneste de inteles ) la fel va fi supravegheat . Dedemanul e si mai si , o sa vada curand asta daca spre ei se indreapta . Aia la iesire ii vor lua bonul si fac verificare la tot caruciorul de cumparaturi . Dar no , eu nu-s asa sensibil , poate si varsta are un  cuvant de spus . Plus  si  o oarecare experienta in lucrul cu prostii , care m-a calit .

Edited by gingisKHAN2015, 08 April 2016 - 16:30.


#9
Lumianu

Lumianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 10.03.2016
Ai nasul sensibil?

 123321, on 08 aprilie 2016 - 16:25, said:

Nici până la ora 17:25 inițiatorul thread-ului nu și-a cerut scuze pentru așa ceva:


#10
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007

 marius87ism, on 08 aprilie 2016 - 16:23, said:

Cum zice gingishan, am fost si eu controlat nu o data. Doar pentru ca nu iti sta in caracter sa te dedai la furtisaguri marunte nu inseamba ca si cei de acolo stiu acest lucru.
Li s-a parut ceva suspect, au controlat, totul a fost in regula, fiecare cu drumul lui mai departe.

Cum puteti bai fratilor sa acceptati cu asemenea usurinta sa va caute niste neica nimeni in buzunare/sacose ?
Bineinteles ca e dreptul lor sa-si supravegheze pravalia dar faptul ca numai iti cere permisiunea sa iti caute in sacosa ar trebui sa o faca cu mare grija si numai dupa ce sunt siguri.

#11
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Sa discutam despre cazul omului zic . Lasa-ne pe noi ,riscam la mustata sa fim offtopic ,si n-am vrea ,nu ?  Sa revenim .Posted Image

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

 REAKKTOR, on 08 aprilie 2016 - 15:49, said:

Când au văzut telefonul , mi-au dat marfa cumpărată şi bonul fiscal înapoi şi nu au zis nimic. Sunt de acord ,oamenii şi-au făcut datoria , dar nu era normal să zică : Ne cerem scuze , a fost o confuzie !
Asa ar fi trebuit dar se intampla... hoti sunt gramada, unu n-a vazut bine pe camera si i s-a parut suspect comportamentul tau si a alertat paza. Macar de i-ar prinde pe aia care consuma bauturi si lasa cutiile prin rafturi ca nesimtitii in loc sa le plateasca.

 atupi, on 08 aprilie 2016 - 16:37, said:

Cum puteti bai fratilor sa acceptati cu asemenea usurinta sa va caute niste neica nimeni in buzunare/sacose ?
Pai nu cauta ei ca n-au voie, tu le scoti si gata... mare chestie. Nu-ti convine asta e, astepti politia si gata... orice firma are dreptul sa ia masuri.

Edited by andreic, 08 April 2016 - 17:28.


#13
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

 atupi, on 08 aprilie 2016 - 16:37, said:



Cum puteti bai fratilor sa acceptati cu asemenea usurinta sa va caute niste neica nimeni in buzunare/sacose ?
Bineinteles ca e dreptul lor sa-si supravegheze pravalia dar faptul ca numai iti cere permisiunea sa iti caute in sacosa ar trebui sa o faca cu mare grija si numai dupa ce sunt siguri.
Cand zici de un "neica" te referi la un om care isi face treaba? Ca o fi mai in varsta si piata muncii marginalizeaza persoanele trecute de 45 e un lucru trist, dar si mai trist e sa le dai apelative din astea asa in dorul .....
E ceva des intalnit cel putin de mine ca sa vad putin respect fata d

 atupi, on 08 aprilie 2016 - 16:37, said:



Cum puteti bai fratilor sa acceptati cu asemenea usurinta sa va caute niste neica nimeni in buzunare/sacose ?
Bineinteles ca e dreptul lor sa-si supravegheze pravalia dar faptul ca numai iti cere permisiunea sa iti caute in sacosa ar trebui sa o faca cu mare grija si numai dupa ce sunt siguri.
Cand zici de un "neica" te referi la un om care isi face treaba? Ca o fi mai in varsta si piata muncii marginalizeaza persoanele trecute de 45 e un lucru trist, dar si mai trist e sa le dai apelative din astea asa in dorul .....
E ceva des intalnit cel putin de mine ca sa vad putin respect fata de omul care munceste sau de profesia pe care o exercita. Oare de ce? Suntem mai superiori?
Noua romanilor ne place dreptatea, vezi popularitatea dna, dar atat timp cat nu ne incomodeaza, ca daca ne incomodeaza incepem sa o hulim si sa o aratam cu degetul.
Felul in care ne comportam sigur ca ar putea fi rafinat de ambele parti, ca cauti in buzunare sau ca esti cautat.

#14
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 andreic, on 08 aprilie 2016 - 16:43, said:

Asa ar fi trebuit dar se intampla... hoti sunt gramada, unu n-a vazut bine pe camera si i s-a parut suspect comportamentul tau si a alertat paza. Macar de i-ar prinde pe aia care consuma bauturi si lasa cutiile prin frafturi ca nesimtitii in loc sa le plateasca.


Pai nu cauta ei ca n-au voie, tu le scoti si gata... mare chestie. Nu-ti convine asta e, astepti politia si gata... orice firma are dreptul sa ia masuri.
Aha..deci poti sa-i arati bonul si ce ai in carucior si pleci mai departe daca nu au voie sa te controleze si banuiesc ca nu au nici dreptul sa te sechestreze.

#15
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Am tot respectul ptr orice om care munceste cinstit de la maturatorul de pe strada pana la supermanageri de comanii dar cand tu ca si mare comerciant trebuie sa te gandesti ca acesti oameni pe care ti se pare ca nu-i respect nu sunt ca niste camere de supraveghere cu care nu reactionezi ci ei la randul lor interactioneaza cu clientii iar clientii astia pot fi de tot felul si cam trebuie sa stii sa vorbesti cu ei mai ales cand suspectezi eronat un client si se dovedeste ca l-ai suspectat eronat.
Intelegi ideea ? Nu oricine e facut sa interactioneze cu oamenii intr-un anume fel daca iti pasa de imaginea ta de comerciant care-si respecta clientii si-ti fac favorul sa-ti calce pragul magazinului.

#16
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

 andreic, on 08 aprilie 2016 - 16:43, said:

Pai nu cauta ei ca n-au voie, tu le scoti si gata... mare chestie. Nu-ti convine asta e, astepti politia si gata... orice firma are dreptul sa ia masuri.
Nici militia nu are voie sa te controleze in buznare fara mandat . Te duce la circa ,astepti pana obtine mandat de perchezitie corporala de la un judecator, daca il obtine ...  si dupa aia i-ti da drumul .
Mai putin conteaza ca au aia voie, sau nu. Conteza ca nu si-au cerut scuze ."Badigarzii"

PS- Prin alte parti , tocmai i-si injumatateau clientii dupa asemenea reclama .

#17
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
eu nu le arat nimic niciodata... le spun mereu sa cheme politia daca au vreo banuiala iar daca nu se adevereste banuiala s-ar putea sa ii dau in judecata.

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

 I2O, on 08 aprilie 2016 - 17:07, said:

Aha..deci poti sa-i arati bonul si ce ai in carucior si pleci mai departe daca nu au voie sa te controleze si banuiesc ca nu au nici dreptul sa te sechestreze.
Gresit, te pot retine pana la sosirea organelor de politie. N-au voie sa te perchizitioneze, doar politia sau jandarmeria o poate face.

Edited by andreic, 08 April 2016 - 17:30.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate