Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 

Prima casa prin Raiffeisen sau BRD

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
raduit

raduit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.10.2007
Buna ziua ,

As dori sa accesez programul prima casa de la una din cele doua banci (Raiffeisen sau BRD)

Avantaje promise de Raiffeisen:

dobanda mai mica decat BRD
acte mai putine si flexibilitate

Contra:
perioada promisa de aprobare din partea bancii 4 saptamani cu sansa sa fie si mai mult



Avantaje BRD

perioada promisa de aprobare : 2 saptamani


Contra :
acte mai multe



Astept pareri de la voi legat de cele doua banci in ceea ce priveste programul prima casa . Ma intereseaza in special cat dureaza aprobarea la cele doua si trasparenta creditului .... comisioane ascunse ....


Multumesc

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,181
  • Înscris: 22.05.2003
Pe termen lung, conteaza cat platesti, nu rapiditatea cu care ai luat creditul.

#3
raduit

raduit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.10.2007

View PostAdm, on 07 aprilie 2016 - 11:36, said:

Pe termen lung, conteaza cat platesti, nu rapiditatea cu care ai luat creditul.

Da... dar daca dureaza prea mult aprobarea trebuie sa fie de acord si vanzatorul, cu asteptarea banilor, sau sa ai avans corespunzator . Posted Image

#4
HarMeggidon

HarMeggidon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 07.01.2016
Eu am prima casa de la Raiffeisen din 2013 si pot sa-ti spun ca au fost ok pana acum. Nimic ascuns. Un singur lucru m-a deranjat ca oarecum am fost obligat sa merg cu asiguratorul ales de ei, dar intr-un final nu e bai pt ca nu e diferenta mare de pret fata de altii. De anul trecut am fost obligat sa platesc si PAD-ul (20euro) dar am inteles ca nu de la ei a venit initiativa, ci de la guvern si acum platesc de 2 ori pentru aceleasi riscuri.

Intr-adevar sunt mai meticulosi cu actele. La mine a durat  putin mai mult de 4 saptamani, dar la fond a durat cel mai mult, deci nu tinea de ei.

Personal daca as fi sa aleg intre cele cele 2 banci chiar de-ar fi triplu timpul si tot nu as alege BRD.

#5
iseteqiube

iseteqiube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 22.09.2011

View Postraduit, on 07 aprilie 2016 - 11:24, said:

Avantaje promise de Raiffeisen:

dobanda mai mica decat BRD
La dobanda mai mica te referi ca au marja peste ROBOR 3M mai mica decat ofera BRD-ul?
Se poate negocia aceasta marja la Raiffeisen (sau la oricare alta banca)?

#6
momo20

momo20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 17.03.2016
BRD te a cam mintit, parerea mea, la cate dosare sunt in perioada asta nu iti aproba in 2 sapt sub nici o forma, in conditiile in care numai la fondul de garantare stai 2 3 sapt din cauza nr mare de dosare.In plus trebuie sa te interesezi de fonduri ptr prima casa caci sunt pe terminate.

#7
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Si eu sunt curios.. E marja bancii mai mica de 2% la Raiffeisen?

Edited by nonameshadow, 07 April 2016 - 12:18.


#8
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,597
  • Înscris: 17.08.2007

View Postraduit, on 07 aprilie 2016 - 11:45, said:


Da... dar daca dureaza prea mult aprobarea trebuie sa fie de acord si vanzatorul, cu asteptarea banilor, sau sa ai avans corespunzator . Posted Image

A inceput iarasi sa fie efervescenta in piata ?

#9
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,189
  • Înscris: 28.06.2005

View Postatupi, on 07 aprilie 2016 - 12:18, said:


A inceput iarasi sa fie efervescenta in piata ?
Ohooo. Și prețurile cresc.

#10
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,597
  • Înscris: 17.08.2007
Se pare că a fost degeaba criza anterioara.

#11
makiaveli

makiaveli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 15.01.2007
Salut,

Eu iti pot spune ca anul trecut cand am luat eu creditul "Prima Casa" de la BRD, nu a durat 2 saptamani. Toata procedura, inclusiv cu transmiterea documentelor la FNGC.... a durat 1 luna si ceva. Poate bancile se misca mai repede, dar FNG... sigur sta vreo 2 saptamani pana isi da aprobarea.

#12
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Eu m-as feri de bancile care iti prezinta situatia foarte roz si iti dau termene scurte.
Nu stiu ce oferta are BRD, insa mie raiffeisen mi-a dat o oferta scumpa, in conditiile in care este banca cu care lucram de vreo 13 ani (eu, sotia si mama 'noastra' - toti ne incasam veniturile acolo, plus alte maruntisuri ).

La CEC ar fi fost cea mai buna oferta din cate am primit, insa 1 - nu prea mai au fonduri si 2 - foarte complicat sa ajungi la dobanda cea mai mica (trebuia sa iti faci un card de cumparaturi cu o modalitate mult prea complicata de utilizare). era 1.95 + robor la 3 luni.

Oricum asta e partea cea mai simpla. Partea cea mai complicata e ca iar au zburat preturile in sus ca naiba. Si m-am decis ca mai degraba risc sa pierd 'prima casa' si sa iau un ipotecar decat sa dau pe un apartament cu mult mult mai mult decat face. Totusi, in ecuatia asta de grabit se grabesc vanzatorii, ca daca cumparatorii is cumpatati si asteapta, fondurile de la prima casa nu au cum sa se epuizeze.

Eu am luat de la o alta banca pana la urma, cu 1.98 plus robor la 3 luni, si 'bonus' e asigurare de viata si invaliditate gratuita. Ceea ce poate conta, cand te gandesti ca e un demers pe termen foarte lung. Acuma sunt in proces de cautare apartament, doar ca chiar nu ma grabesc.

Edited by Batranelul, 07 April 2016 - 14:27.


#13
raduit

raduit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.10.2007

View PostBatranelul, on 07 aprilie 2016 - 14:17, said:

Eu m-as feri de bancile care iti prezinta situatia foarte roz si iti dau termene scurte.
Nu stiu ce oferta are BRD, insa mie raiffeisen mi-a dat o oferta scumpa, in conditiile in care este banca cu care lucram de vreo 13 ani (eu, sotia si mama 'noastra' - toti ne incasam veniturile acolo, plus alte maruntisuri ).

La CEC ar fi avut cea mai buna oferta din cate am primit, insa 1 - nu prea mai au fonduri si 2 - foarte complicat sa ajungi la dobanda cea mai mica (trebuia sa iti faci un card de cumparaturi cu o modalitate mult prea complicata de utilizare). era 1.95 + robor la 3 luni.

Oricum asta e partea cea mai simpla. Partea cea mai complicata e ca iar au zburat preturile in sus ca naiba. Si m-am decis ca mai degraba risc sa pierd 'prima casa' si sa iau un ipotecar decat sa dau pe un apartament cu mult mult mai mult decat face. Totusi, in ecuatia asta de grabit se grabesc vanzatorii, ca daca cumparatorii is cumpatati si asteapta, fondurile de la prima casa nu au cum sa se epuizeze.

Eu am luat de la o alta banca pana la urma, cu 1.98 plus robor la 3 luni, si 'bonus' e asigurare de viata si invaliditate gratuita. Ceea ce poate conta, cand te gandesti ca e un demers pe termen foarte lung. Acuma sunt in proces de cautare apartament, doar ca chiar nu ma grabesc.

Multumesc de sfat. Poti sa imi zici  la ce banca ai gasit cu 1.98 plus robor la 3 luni ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate