Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

semne incepator DUPA 1 an

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,977
  • Înscris: 06.01.2006
Salutare.
Sotia a luat recent permisul si am montat semne de incepator.
Pentru ca ventuzele sunt de calitate slaba (am luat 3 seturi deja) nu vreau sa le dau jos si sa le pun de fiecare data cand conduc eu masina, asa ca vreau sa le las acolo in geam chiar daca eu am 18 ani de permis.
In lege exista obligatia de a folosi semne de incepator in primul an dar nu specifica ca dupa 1 an este interzis.
A avut cineva probleme cu politia din acest motiv?

Edited by Kroghy, 01 April 2016 - 10:34.


#2
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Nu. Poți merge cât ai chef cu alea.

#3
ombudusman

ombudusman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 03.09.2009
SI eu am permisul cam de 5 ani, dupa primul an de conducere cu "mamaliga" pe parbriz, nu prea ma simteam sigur pe mine si le-am mai lasat vreo 3-4 luni si nu mi-a zis nimeni, nimic.

#4
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016
In afara faptului ca iti vei lua injuraturi aiurea. E ok.

#5
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,840
  • Înscris: 15.06.2007

 Digynykraf, on 01 aprilie 2016 - 10:25, said:

In afara faptului ca iti vei lua injuraturi aiurea. E ok.
Adica incepatorii sunt  injurati? Eu stiam ca semnul ala este tocmai ca sa indemne "profesionistii" sa aibe rabdare si sa fie toleranti cu participantii incepatori.

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,658
  • Înscris: 30.10.2003

 tfmercedez, on 01 aprilie 2016 - 10:33, said:

Adica incepatorii sunt  injurati?
Ce intrebare e asta? Pe langa injuratura mai vine la pachet si o depasire in tromba, sa se vada cine e "fast & furious" in trafic.

Edited by Bursul, 01 April 2016 - 10:37.


#7
buzucan

buzucan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 23.03.2006
nu si in Romania Posted Image

 Bursul, on 01 aprilie 2016 - 10:37, said:

Ce intrebare e asta? Pe langa injuratura mai vine la pachet si o depasire in tromba, sa se vada cine e "fast & furious" in trafic.
corect

Edited by buzucan, 01 April 2016 - 10:38.


#8
4evryng

4evryng

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 24.10.2007
Legal, nimeni nu are treaba cu tine.

Lifehack (ca tot o vad peste tot prin "ziare"):
Eu aveam permis de cativa ani, nu condusesem pana in momentul in care am inceput sa conduc zilnic si dupa maxim cateva zile le-am dat jos. Pentru ca Romania. Te vei convinge si tu. Se merita osteneala de a da semnele jos si a le pune la loc de fiecare data.

Edited by 4evryng, 01 April 2016 - 10:39.


#9
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,840
  • Înscris: 15.06.2007
Chiar o sa ma ambitionez sa vad   daca imi pun de sanchi niste lamaie in geam sa vad cum se poarta "meltenii".

#10
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,977
  • Înscris: 06.01.2006
eu merg de o saptamana cu semnele de incepator in geam si nu am nici o problema, nici claxoane, nici bagat in fata
nici cand conduce sotia nu sunt probleme decat atunci cand ajunge intr-o intersectie aglomerata si asteapta prea mult, altfel in general lumea e mai atenta si mai permisiva, ii face loc sa intre in trafic, nu claxoneaza daca merge incet sau incetineste prea mult inainte de curba

Edited by Kroghy, 01 April 2016 - 10:44.


#11
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,870
  • Înscris: 26.02.2010
E diferenta mare de atitudine intre cel cu semn de incepator si fara. Când am avut semnul de incepator mi-am luat multe claxoane si injuraturi, zicandu-mi ca banda 1 este a mea.

#12
HarMeggidon

HarMeggidon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 07.01.2016
Si eu sunt in aceeasi situatie. Le port deja de 2 ani, ba chiar am intrebat un politist de la circulatie si mi-a confirmat ca nu este nimic in neregula.
Legat de injuraturi/sicanari in trafic... asta e nivelul intelectual/moral al romanului din pacate.

#13
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,840
  • Înscris: 15.06.2007

 aris86, on 01 aprilie 2016 - 10:45, said:

E diferenta mare de atitudine intre cel cu semn de incepator si fara. Când am avut semnul de incepator mi-am luat multe claxoane si injuraturi, zicandu-mi ca banda 1 este a mea.
Pai asa si este. Si scoala de soferi ar trebui sa foloseasca doar banda 1. Dar daca e prost instructorul ce sa mai ceri de la elev?

#14
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Singura chestie, e ca din cate imi aduc aminte, ca si incepator esti obligat sa mergi cu 10 sau 20  km/h mai putin decat e limita de viteza pe acel sector de drum, cred ca e vorba de drumurile din afara localitatii si de autostrada. Deci sa nu iti fie mica mirarea ca te opreste un echipaj de la rutiera (opresc pt orice daca au o zi proasta) doar ca aveai 95 (apoape nimeni nu merge chiar cu 90 km/h in afara, incercam un pic mai mult, chiar si cu 2-3 km/h peste limita ca nu te opreste radarul) in loc de 80 cu cat esti obligat si te intreaba unde te grabesti pt ca esti  "incepator".

Edited by dany07rap, 01 April 2016 - 11:04.


#15
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 28.06.2005
Și eu am mers cu semnele mândrei. Și nu doar prin târg.

#16
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005
Ar fi bine sa iti cumperi un frigider/congelator mai mare/suplimentar pentru eventuale "daruri" de la colegii din trafic cu mai multa "experienta".
In alta ordine de idei, sa discutam un caz ipotetic, deci exista obligatia sa porti lamaia in geam un an dupa ce ai luat permisul, corect ? Daca in timpul asta (si poate si dupa) nu conduc de loc, cand ma apuc de condus, la un an, doi dupa ce am luat permisul, nu mai sunt incepator, cu toate ca nu am condus de loc, nici un kilometru. Mai e corect ?

#17
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 01.10.2002
Am lasat semnele pentru un an cat timp a fost sotia incepatoare, nu m-a oprit nimeni. Nu exista lege care sa interzica purtarea lor, dar daca uita sotia sa le puna la loc poate avea problem daca e oprita.
Am primit vreo doua trei claxoane aiurea in acest, posibil din cauza lor, dar nu m-am stresat. Cel putin o parte de la soferi din judete mai sudice in trecere prin zona spre occident. Cand am fost sigur care e le-am aratat degetul si au plecat mai departe in tromba.Posted Image
Nu-i stres.

Edited by Wotan, 01 April 2016 - 11:21.


#18
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

 tfmercedez, on 01 aprilie 2016 - 10:33, said:

Adica incepatorii sunt  injurati? Eu stiam ca semnul ala este tocmai ca sa indemne "profesionistii" sa aibe rabdare si sa fie toleranti cu participantii incepatori.

Macar daca ar purta toti Schumacherii de ocazie semnele alea....Doamne citi boi vad in trafic , se simte de la o posta ca nu s-a uscat creneala pe carnet dar deja se cred la curse. Boi si vaci am vrut sa spun , te doare capul , zici ca nici macar nu au facut scoala si Mos Craciun le-a aruncat permisul pe cos , bineinteles 99% fiind si foarte tari in gura , ma gindesc deja foarte serios sa-mi reinoiesc masina pe banii unui prost.
Poarta semnele alea fara frica , cind o sa faci 2-3 insi la semafor toti vor zice " ia uite vere , incepatorul asta chiar e bun" .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate