Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

Cumparare teren in zona muntoasa

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
Buna,as vrea sa cumpar cateva sute de metri patrati intr-o zona muntoasa nelocuita.Nu stiu cui sa ma adresez in caz ca as gasi un loc potrivit.Ma gandeam ca daca nu e intr-o zona locuita si e chiar pe undeva pe munte ar apartine de regia padurilor Romsilva .Stiti de vreo vanzare de teren de acest sens?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ma gandesc ca ar trebui sa te adresezi proprietarului care doreste sa vanda.

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Regiile acestea nu vand terenuri. Dar , sunt destule locuri cu proprietar particular si la munte. Mai de mult era de vanzare platoul Bucegilor cu tot cu Sfinx , pe persoana fizica, asa ca nu vad de ce nu ai gasi ceva . Chestia este ca "loc la munte" suna tare generalist . Daca vrei sa il ingradesti , va fi calarit de toti trecatorii ....daca nu vrei ingradit , de ce ai vrae sa cumperi ...sunt o multime de munti la liber . Daca construiesti , este complicat pe munte .
Detaliaza ce doresti. Zone de case de vacanta ...mai izolate , exista . Totul tine de ce doresti sa faci acolo.

#4
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
Vreau sa fie cat mai izolat pe un varf de munte, undeva sa nu fie in zona traseelor turistice.Vreau sa fac un fel de cabana de "doomsday" sau apocalipsa cum vrei sa-i zici.Nu ca m-as teme de sfarsitul lumii (lol) dar e un proiect de viitor sa mai rotunjesc pensia.

Stau aproape de muntii Apuseni cand sunt in tara.La poalele lor sa zic asa.Dupa 7-8km in linie dreapta incepe zona muntoasa.

Edited by Airbag, 30 March 2016 - 22:28.


#5
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016
Pai in Apuseni ai sanse mari sa gasesti ceva "intravilan" Posted Image la ce sate imprastiate sunt acolo.

In extravilan e mai complicat cu construitul oficial,cred ca se elibereaza autorizatie pt "anexa agricultura" sau asa ceva si nu trebuie sa depasesti 50 mp.

Romsilva mai vinde terenul(plus cantonul/casuta) din ocoalele sivice care au fost retrocedate privatilor si eu nu mai au ce face cu ele.

Cat despre doomsday cauta ceva langa o sursa de apa(neaparat potabila),in plus o sursa de apa iti poate oferi energie electrica hidro tot anul,dar nu mai ai acces la cea eoliana(fiind in vale),la fel e limitata si cea solara(pierzi rasariturile si apusurile).

In vai se formeza "gropi de frig" dar esti ferit de vant,in plus ai lemnul la dispozitie cu efort minim,fiecare locatie are avantaje si dezavantaje.

Edited by Lup_Victor, 30 March 2016 - 22:40.


#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ma gandeam la asta . Treaba este ca nu va iesi nimic. Cauta alta zona. Apusenii sunt batuti de elicopterele de la Caransebes si sunt monitorizati in draci . Cum incepi sa sapi te trezesti cu elicopterul in ceafa .
Treaba cu cabana de supravietuire este ca ...ai nevoie de resurse apropiate , altfel este ceva manelistic. In plus , izolarea absoluta este buna doar daca ai abilitatile necesare supravietuirii , exercitiu , armament , autonomie . E complicat cu supravietuirea . Deasemenea , este complicat cu paza . Desi pentru unul din afara zonei ( specifice alese ) poate parea salbaticie ..practic sunt trasee turistice peste tot in muntii patriei . Daca ai drum de acces , nu mai se poate numi izolat . Mai degraba cauta un sat izolat de munte , uitat de lume si ia vrea doua trei hectare de padure .

#7
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016

 JurasikMan, on 30 martie 2016 - 22:40, said:

Ma gandeam la asta . Treaba este ca nu va iesi nimic. Cauta alta zona. Apusenii sunt batuti de elicopterele de la Caransebes si sunt monitorizati in draci . Cum incepi sa sapi te trezesti cu elicopterul in ceafa .
Treaba cu cabana de supravietuire este ca ...ai nevoie de resurse apropiate , altfel este ceva manelistic. In plus , izolarea absoluta este buna doar daca ai abilitatile necesare supravietuirii , exercitiu , armament , autonomie . E complicat cu supravietuirea . Deasemenea , este complicat cu paza . Desi pentru unul din afara zonei ( specifice alese ) poate parea salbaticie ..practic sunt trasee turistice peste tot in muntii patriei . Daca ai drum de acces , nu mai se poate numi izolat . Mai degraba cauta un sat izolat de munte , uitat de lume si ia vrea doua trei hectare de padure .
Asta cu supravietuirea de nebun e fantezie,nu merge ,insa poti pune la punct un adapost extrem de sigur pt o perioada limitata(sa zicem 30 de zile in care esti COMPLET autonom),mai mult nu ai cum.

#8
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 JurasikMan, on 30 martie 2016 - 22:40, said:

Ma gandeam la asta . Treaba este ca nu va iesi nimic. Cauta alta zona. Apusenii sunt batuti de elicopterele de la Caransebes si sunt monitorizati in draci . Cum incepi sa sapi te trezesti cu elicopterul in ceafa .
Treaba cu cabana de supravietuire este ca ...ai nevoie de resurse apropiate , altfel este ceva manelistic. In plus , izolarea absoluta este buna doar daca ai abilitatile necesare supravietuirii , exercitiu , armament , autonomie . E complicat cu supravietuirea . Deasemenea , este complicat cu paza . Desi pentru unul din afara zonei ( specifice alese ) poate parea salbaticie ..practic sunt trasee turistice peste tot in muntii patriei . Daca ai drum de acces , nu mai se poate numi izolat . Mai degraba cauta un sat izolat de munte , uitat de lume si ia vrea doua trei hectare de padure .

Eu am teren si constructii in Apuseni,dar elicopterele alea de la Caransebes sincer nu le-am vazut.Am cumparat teren cu ani in urma si am construit.Gasesti locuri destul de izolate,teren inca la pret ok,eu am cumparat si padure la pret foarte mic.

#9
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

 JurasikMan, on 30 martie 2016 - 22:40, said:

,. Cauta alta zona. Apusenii sunt batuti de elicopterele de la Caransebes si sunt monitorizati in draci . Cum incepi sa sapi te trezesti cu elicopterul in ceafa .
,

Ce cauta elicopterele de la Caransebes pe acolo.Stiu ca sunt cateva la baza aeriana 71 de la Campia-Turzii care mai participa la manevre(trec pe deasupra satului meu) dar nu stiam de alea de la Caransebes.

#10
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Stai linistit, ady . Ele te-au vazut pe tine ! Posted Image

Edited by JurasikMan, 30 March 2016 - 22:58.


#11
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

 JurasikMan, on 30 martie 2016 - 22:40, said:

,. Mai degraba cauta un sat izolat de munte , uitat de lume si ia vrea doua trei hectare de padure .

Stau intr-un sat izolat nu-mi mai trebuie altul.Ti-am zis ca e un proiect pentru la pensie.

#12
crouchot

crouchot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 03.12.2014
Cauta un sat de munte cat mai izolat, cat mai parasit. Daca mai sunt 2-3 mosi si babe e perfect.
O fantana sau un izvor pe care sa-l captezi pe aproape. Probabil ca satul n-a mai fost electrificat, deci ai nevoie de un generator si un rezervor de motorina pentru autonomie.
In rest - cabana deasupra 9sau casa veche renovata) si un beci betonat, amenajat dupa buzunar.
Rezervor dde apa potabila ingropat de 2-3 tone cu filtre cu tot.
A nu uita fosa septica cat mai incapatoare. Ar fi haios sa ai mancare si bautura pentru un an, dar sa iesi afara sa faci pipi.
Pentru doomsday, ai nevoie de rezerve intre 1-6 luni. Dificil, dar nu imposibil- vezi la americani, sunt cu zecile de mii de astfel de prepperi care au adoptat diverse metode sa se pregateasca pntru o asemenea shitty day.
Evident, nimic nu trebuie sa fie la vedere , prea evident, ca sa atraga atentia.

#13
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 JurasikMan, on 30 martie 2016 - 22:56, said:

Stai linistit, ady . Ele te-au vazut pe tine ! Posted Image

Sa fie sanatosi atunci,puteau sa coboare la gratar,ca ar avea loc destul...  Nu elicopterele ar fi fost problema mea ci hotii de lemn,mana in mana cu autoritatile locale.Pana sa apuci sa faci ceva acolo fura astia tot.Am facut km destui pe acolo cu armele de vanatoare dupa noi sa potolim hotii,ba am si blocat cu camioane de piatra vreo 3 drumuri de acces in padure....Grea viata la munte...

#14
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,825
  • Înscris: 13.08.2008

 JurasikMan, on 30 martie 2016 - 22:40, said:

Mai degraba cauta un sat izolat de munte , uitat de lume si ia vrea doua trei hectare de padure .
Sau daca te mai straduiesti putin/ mai strangi ceva/ te mai asociezi cu cativa prieteni/ cateva rude, cumperi satul cu totul.Posted Image

#15
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,598
  • Înscris: 16.03.2007
Sau daca faci parte dintr-o secta, puneti mana de la mana si va faceti propriul sat izolat de lume. Parca mai erau cativa d'astia.

#16
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
Bun,deci daca nu mai stie nimeni de unde se cumpara teren muntos neintabulat se poate inchide.

#17
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Daca vorbesti la modul general, cauta pe OLX/Anuntul. Dar, daca vrei sa faci cu adevarat afaceri bune si stii macar zona in care vrei sa cumperi, du-te direct acolo sau, in cel mai rau caz, da un telefon la primarii. Cu suficienta rabdare, ai sanse sa cumperi la un pret mai bun decat din anunturile de pe net.

#18
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

 figo1988, on 01 aprilie 2016 - 14:09, said:

Daca vorbesti la modul general, cauta pe OLX/Anuntul. Dar, daca vrei sa faci cu adevarat afaceri bune si stii macar zona in care vrei sa cumperi, du-te direct acolo sau, in cel mai rau caz, da un telefon la primarii. Cu suficienta rabdare, ai sanse sa cumperi la un pret mai bun decat din anunturile de pe net.

In anunturile de pe OLX nu gasesti teren in varful muntelui numai daca e la statiune.Am mai subliniat ca vreau ceva izolat fara utilitati,uitat in padure.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate