Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Xiaomi Redmi 3 Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
571 replies to this topic

#19
woe

woe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 16.11.2005
Si eu vreau pentru autonomie si internet 4g prin digi sau vodafone si sa se miste mai repede prin meniu. Sper sa ii mai scada pretul, as prefera Mi4, care-l gasesc in oferte china pe la 137 USD, dar e single sim, am inceput sa ma satur de asteptat cate 3-4 saptamani dupa el(air mouse de la gearbest via posta belgia explodata n-a ajuns dupa trei luni). Acum folosesc Redmi 1S si imi mananca sufletul cu autonomia sub o zi si date mobile in 3G banda f. redusa digi.

#20
zapyx2003

zapyx2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.03.2011
Buna ziua
Recent am cumparat un Xiaomi Redmi 3 Pro si nu am reusit sa ma edific daca prezentul model merge root-at. Am gasit ceva despre Redmi 3 (varianta simpla nu Pro).
L-as lasa asa cum este insa urmeaza sa fie folosit de o doamna si pentru a nu o pune in dificultate intentionez sa dezinstalez/ inghet unele din aplicatiile in chineza (iar din pacate acestea sunt de sistem).
Cunoaste careva vreo metoda de root-are sigura pentru varianta Pro? Am incercat kingoroot, king root, framaroot si niciuna nu a functionat.

In alta ordine de idei l-am butonat de ieri destul de mult si sunt placut surprins de baterie si fluiditatea in functionare.

#21
DoruTDK

DoruTDK

    Member with all members in function

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,607
  • Înscris: 30.06.2013
Se pare ca in prima faza trebuie deblocat bootloader-ul .
Ia vezi aici : http://en.miui.com/f...edmi+3+Pro+root

#22
roby2fine

roby2fine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 26.05.2009

View Postzavalita, on 04 mai 2016 - 06:23, said:


E mai bun Miui 7 pe mI4 ? Ce model ai, si ce model ar fi ideal ?
Chiar dacă e considerat vechi Mi4 e un telefon foarte bun mai ales la ce preț este acum.
Am probat toate modelele Xiaomi iar cele care m-au impresionat au fost Mi2, Mi3 si Mi4. Si MiNote dar este cam mare pt mine.
Folosesc în paralel un Mi4 si Mi5 însă nu cred că merită prețul dublu pt Mi5. Este un telefon extraordinar dar deocamdată prețul e cam mare comparat cu cel al Mi4.
Mi4 este la același preț cu Redmi 3 iar Mi4 este mult peste el din aproape toate punctele de vedere exceptând autonomia.

#23
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012

View Postroby2fine, on 13 mai 2016 - 21:10, said:

Mi4 este la același preț cu Redmi 3 iar Mi4 este mult peste el din aproape toate punctele de vedere exceptând autonomia.

Pai;
Nu este dual SIM
Nu are senzor amprenta
Nu are slot SD card
Nu stie banda 38
Procesor vechi pe 32 bit
E de ajuns ?

#24
SpIoNuLx

SpIoNuLx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.04.2016
Salut...pt cine are sau a avut si redmi 3pro si mi4s daca merita diferenta de pret care este aproape dubla...sunt nehotărât pe care sa îl iau...precizez ca am in casa un rn3p e care îl foloseste sotia...mie mi se pare mare 5,5

#25
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Pe Mi4s ai urmatoarele plusuri
-camera
-chipset
-suport software mai bun
-probabil ca amprenta sa fie mai accurate si mai rapida
-butoane iluminate

Tu decizi daca merita.

#26
SpIoNuLx

SpIoNuLx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.04.2016

View Postjegmihai, on 14 mai 2016 - 08:50, said:

Pe Mi4s ai urmatoarele plusuri
-camera
-chipset
-suport software mai bun
-probabil ca amprenta sa fie mai accurate si mai rapida
-butoane iluminate

Tu decizi daca merita.

Pai...camera e tot de 13
Suportul software nu prea ma interesează pt ca vreau aosp
Scanerul de amprenta cred ca e acesali
Pe redmi 3 butoanele nu sunt iluminate deloc?

#27
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Inca un plus pentru Redmi 3 Pro ar fi bateria.

-la o camera nu conteaza doar megapixelii
-pai la Mi ai sanse mai mare sa gasesti un rom AOSP cu mai putine bug-uri decat la Redmi, poate pentru Redmi nici nu o sa apara AOSP
-nu sunt deloc iluminate

#28
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Pentru custom romuri nu este o regula ca numai seria Mi sa fie bagata in seama, ceea ce conteaza este numarul utilizatorilor de terminal.
De exemplu; vezi la Redmi Note 3 Pro, cate romuri custom au aparut in decursul a numai 3 luni de la aparitia modelului, asta denota faptul ca acest model are multi utilizatori si in mod direct se gasesc si dezvoltatori pentru softul lui.

#29
SpIoNuLx

SpIoNuLx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.04.2016
Ar mai fi si usb type c la mi4s

#30
zapyx2003

zapyx2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.03.2011
Un Rom multilanguage (care sa contina limba romana si eventual gapps) flashuibil si fara deblocarea bootloaderului cunoaste cineva?
Am gasit ceva pentru Redmi 3 dar am inteles ca la Pro nu ii merge senzorul de amprenta (normal de altfel avand in vedere ca Redmi 3 nu are).

In ceea ce priveste deblocarea bootloaderului cunoasteti vreo alta metoda fata de cea oficiala?
Am solicitat producatorului dar am inteles ca obtinerea deblocarii poate dura si pana la 30 de zile. In cazul meu viitoarea proprietara trebuie sa intre in posesia lui cel tarziu la sfarsitul acestei luni.

#31
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postroby2fine, on 13 mai 2016 - 21:10, said:

Mi4 este la același preț cu Redmi 3 iar Mi4 este mult peste el din aproape toate punctele de vedere exceptând autonomia.
Şşşiii exceptând suportul de SDcard, care poate fi destul de important dacă nu găseşti varianta cu 64 GB intern.
Şşşiii exceptând problemele de supraîncălzire raportate la diversele variante de Mi 4 la utilizare intensă.
Şşşiii exceptând autofocusul mult mai lent (Redmi 3 are phase detection şi focalizează continuu, nu tre' să aştept după niciun dreptunghiuleţ verde şi niciun beep să fac poza).
Şşşiii exceptând faptul că nu-ţi va merge 4G în nicio reţea înafară de Digi.

Autofocusul şi 4G-ul le poţi rezolva dacă alegi Mi 4c, care are şi CPU/GPU/ecran mai bune, dar atunci tre' să accepţi storage intern maxim posibil de 32, migrarea la USB Type-C şi absenţa radioului FM.

Şi nu, nici la capitolele la care Mi 4 e superior nu e "mult peste" Redmi 3, diferenţele sunt mici. Practic cea mai clară diferenţă e rezoluţia, dar pentru cât de tare se simte plusul de pixeli peste 720p la mărimea asta de ecran aproape că nu-şi are rostul consumul suplimentar necesar pentru 1080p, mai ales că şi bateria e mai mică cu 1000 mAh.

View Postjegmihai, on 14 mai 2016 - 09:50, said:

-pai la Mi ai sanse mai mare sa gasesti un rom AOSP cu mai putine bug-uri decat la Redmi, poate pentru Redmi nici nu o sa apara AOSP
Dude, deja există CM 12.1 pentru Redmi 3 de la sfârşitul lui aprilie, şi oameni care se declară mulţumiţi de el.

#32
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Am dat-o de gard, scuze..

#33
roby2fine

roby2fine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 26.05.2009
Nu stau să te contrazic punctual dar am folosit in paralel o lună Mi4 si Redmi 3 si crede-ma că în afară de autonomie nu e cu nimic mai bun Redmi 3.
Mi4 nu se încălzește, focalizează la fel de repede ca Redmi 3 iar eu îl folosesc pe telekom pe 4g fără probleme.
Poate se încălzea cu primele versiuni de rom apărute si focaliza greu dar toate erau din cauza romului. Și Redmi 3 cu primele 2-3 variante de rom agăța prin meniuri.
Nu spun că Redmi 3 nu e un telefon bun sau ca nu merită banii. Cine vrea dual sim sau card si pune accent pe autonomie Redmi 3 e o alegere foarte bună. Am avut si 9 ore SOT cu el. E demn de invidiat la acest capitol însă nu e din aceeași clasă cu Mi4. Acum depinde pe ce pune accent fiecare.
Încă nu am găsit telefonul perfect. Nici Mi5 nu e perfect.
Acum am un Mi4 si un Mi5 si voi păstra Mi4 deoarece nu cred că merită prețul dublu.

#34
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
Am dat comanda de pe geekbuying: 160 $ "scula", 20$ transportul, 2$ garantia. Doamne ajuta!:)

#35
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postroby2fine, on 16 mai 2016 - 22:32, said:

Poate se încălzea cu primele versiuni de rom apărute
Păi da, iar apoi au scos "soluţia" de a reduce performanţa procesorului ca să nu se mai încălzească, mai ales la Mi 4i, or atunci procesorul devine o glumă faţă de alte telefoane din aceeaşi categorie. :)
Poate ţie nu ţi s-a încălzit pentru că n-ai cerut prea multe de la el (zeci de minute de jucat ceva sau de scrolat pagini web).

#36
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

View Postalex1912, on 19 mai 2016 - 11:18, said:

Am dat comanda de pe geekbuying: 160 $ "scula", 20$ transportul, 2$ garantia. Doamne ajuta!Posted Image

... si 20% tva. Amen !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate