Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Xiaomi Redmi 3 Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
571 replies to this topic

#37
alextudor

alextudor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 12.09.2006
Si daca e prin DHL, mai adauga 100lei taxa lor, daca nu ai ROI.

#38
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
Posibil, sa-si cumpere bugetarii lumanari de ei. De curiozitate, pentru ce suma se aplica TVA? apare suma platita pe colet sau cum e treaba?

#39
alextudor

alextudor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 12.09.2006
Depinde ce.ti declara chinezul pe factura, poate ai optiunea de gift si o valoare mai mica. TVA platesti de la sume mai mari de 10euro. Chinezul trebuie sa declare la dhl ce trimite si care e valoarea totala. Daca.ti pune si transportul la total cum am patit eu(desi la mine era gratuit), o sa.i urezi numai de bine.
http://www.customs.r...rin-colete.aspx

Eu m.am fript anul trecut cu dhl, de 2ori chiar. Au ajuns in cateva zile produsle insa comisionul lor pt a se ocupa de plata taxelor vamale e de 105 minim(parca). Din experienta zic, produsele care sunt vandute de chinezi cu plecare din depozite de pe teritoriul UE, nu au taxele vamale platite si sunt suportate de cumparator(indiferent de ce rahat mananca vanzatorul), dar asta nu afli decat cand mergi sa ridici coletul. Daca coletul are o eticheta galbena, atunci te.ai frip si trebuie sa platesti taxele vamale. Daca pleaca direct din china, atunci ai 0% sanse sa scapi de plata taxelor vamale.
Pt o alta comanda facuta pe un site chinezesc dar cu depozit in ue, colet trimis din posta in posta pana in Ro si primit la oficiul postal vamal(Bucuresti), nu am mai platit taxe vamale(eram ultima persoana din agentie, era vineri si se sfarsise programul, duduia isi facuse casa si a zis ca nu imi mai ia taxe vamale dupa ce mi.a explicat faz cu eticheta galbena).


Nu inteleg legatura dintre ce am zis eu despre dhl si lumanarile bugetarilor. :)

Edited by alextudor, 20 May 2016 - 00:02.


#40
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
De TVA ziceam.

Am ales ca metoda de transport TNT, sper sa nu ma mai incarce si prostii astia.

#41
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Pe olx am vazut ca se vinde cu vreo 750 de lei. Ma cam invart in jurul ideii de a cumpara unul de acolo. Posibil sa fie probleme, gen contrafacut sau mai stie draq ce? Sa fiu atent la vreun aspect anume?

#42
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

View PostLOCOmotive, on 20 mai 2016 - 07:01, said:

Pe olx am vazut ca se vinde cu vreo 750 de lei. Ma cam invart in jurul ideii de a cumpara unul de acolo. Posibil sa fie probleme, gen contrafacut sau mai stie draq ce? Sa fiu atent la vreun aspect anume?
Cine sa-si bata capul sa contrafaca telefoane de 150 dolari ? E ca la parfumuri.

#43
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
De la chinezi te astepti la orice. Sa nu te mire ca gasesti si suruburi contrafacute. :)

#44
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

View PostLOCOmotive, on 20 mai 2016 - 07:11, said:

De la chinezi te astepti la orice. Sa nu te mire ca gasesti si suruburi contrafacute. Posted Image
Tipul ala alexandru vinde teluri d-astea de ceva vreme. E posibil sa nu fie contrafacute :)

#45
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Multumesc pentru incurajare. Stii pe cineva care a cumparat de la el? Nu neaparat redmi3.


#46
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

View PostLOCOmotive, on 20 mai 2016 - 07:19, said:

Multumesc pentru incurajare. Stii pe cineva care a cumparat de la el? Nu neaparat redmi3.

Nu stiu. Daca iei teapa, pui un prieten sa sune si va intalniti din nou. A facut cineva asta si a venit cu politia, s-a lasat dosar penal pt. inselaciune.

#47
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
O nelamurire mai am. E compatibil 4g cu digi, asta stiu. Dar cand nu e semnal 4g stie si 3g de la digi ori ba?

#48
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
rectificat.

Edited by alex1912, 20 May 2016 - 10:39.


#49
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View PostLOCOmotive, on 20 mai 2016 - 10:08, said:

O nelamurire mai am. E compatibil 4g cu digi, asta stiu. Dar cand nu e semnal 4g stie si 3g de la digi ori ba?
Ştie 3G de la toate reţelele româneşti, vezi pe http://willmyphonework.net/

#50
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Multumesc!!

#51
zapyx2003

zapyx2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.03.2011

View PostLOCOmotive, on 20 mai 2016 - 07:19, said:

Multumesc pentru incurajare. Stii pe cineva care a cumparat de la el? Nu neaparat redmi3.

Eu am cumparat de la el un Redmi 3 Pro (urmeaza sa fie facut cadou dupa ce reusesc deblocarea bootloaderului si flashuirea unui ROM cu limba romana). Telefonul a venit sigilat (trebuie sa recunosc ca am avut ceva temeri/ retineri intrucat cel de la curierat desi aveam "verificare la livrare" nu voia sa ma lase sa desigilez pachetul).

Acum, vizavi de vanzatorul alexandru nu pot sa fiu decat foarte multumit: a livrat telefonul in conditiile specificate in anunt (adica varianta pro, sigilata) si imediat ce a fost posibil (a doua zi intrucat am dat comanda seara).

Edited by zapyx2003, 20 May 2016 - 16:24.


#52
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postzapyx2003, on 20 mai 2016 - 16:23, said:

am avut ceva temeri/ retineri intrucat cel de la curierat desi aveam "verificare la livrare" nu voia sa ma lase sa desigilez pachetul
Dacă ţi-a venit cu Cargus şi a costat livrarea 25 de lei n-avea de ce să nu te lase 5 minute să-l butonezi. Practic asta e singura ta garanţie directă pentru achiziţiile pe OLX, trebuia să insişti pe ea sau să-l trimiţi înapoi. Am mai păţit cu un bizon de la care voiam un Xperia Z5 Compact că l-a trimis prin curierul greşit şi nu m-a lăsat ăla să-l deschid. I l-am trimis înapoi, scurt. Idem pe Okazii când mai pune câte un zăpăcit coletul cu ramburs deşi e plătit deja cu cardul - înapoi cu el. Nu e OK să-şi asume cumpărătorul 100% din risc.

Edited by donjoe, 20 May 2016 - 16:33.


#53
zapyx2003

zapyx2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.03.2011

View Postdonjoe, on 20 mai 2016 - 16:33, said:

Dacă ți-a venit cu Cargus și a costat livrarea 25 de lei n-avea de ce să nu te lase 5 minute să-l butonezi. Practic asta e singura ta garanție directă pentru achizițiile pe OLX, trebuia să insiști pe ea sau să-l trimiți înapoi. Am mai pățit cu un bizon de la care voiam un Xperia Z5 Compact că l-a trimis prin curierul greșit și nu m-a lăsat ăla să-l deschid. I l-am trimis înapoi, scurt. Idem pe Okazii când mai pune câte un zăpăcit coletul cu ramburs deși e plătit deja cu cardul - înapoi cu el. Nu e OK să-și asume cumpărătorul 100% din risc.

Da, cu Cargus. Dar m-am gandit ca "bizon" e curierul iar vanzatorul ar putea fi de buna credinta (aspect confirmat de altfel).
Asa ca am actionat undeva pe la mijloc: dupa ce m-am convins ca pachetul e sigilat din China (pe cat m-am priceput si eu) am convenit cu "bizonul" sa achit coletul, dupa care sa-l desfac/ butonez iar daca nu e in regula intocmim un proces verbal cu aspectele constatate.
Intrucat ma aflam la munca, ma gandeam si la faptul ca daca ceva e in neregula pot sa rog inca 2 colegi sa semneze procesul verbal ca martori iar inscrisul sa-l pot folosi ca mijloc de proba in caz ca...
In cele din urma am rasuflat usurat: produsul era cel solicitat si functiona ok.

Acum sunt nerabdator sa primesc acceptul de deblocare al bootloaderului. Am incercat sa-l flashuiesc asa cum este cu MiFlash dar mi-a tot dat eroare ca e blocat. Am citit ulterior si faptul ca puteam sa-i fac un soft brick, asa ca m-am linistit.
In consecinta astept. Telefonul merge ok si asa dar aplicatiile in chineza ma dispera...

#54
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postzapyx2003, on 20 mai 2016 - 23:21, said:

Acum sunt nerabdator sa primesc acceptul de deblocare al bootloaderului. Am incercat sa-l flashuiesc asa cum este cu MiFlash dar mi-a tot dat eroare ca e blocat.
Dacă ai o versiune oficială "stable" pe el oricum va trebui să scrii o versiune oficială "developer" ca să poţi face unlock după ce primeşti aprobarea. În principiu ar trebui să poţi flashui un developer ROM şi numai copiindu-l în telefon şi selectându-l explicit în aplicaţia Updater (fără MiFlash pe PC).

Dacă nu-ţi merge din prima cu Updater-ul, poate ai versiunea neoficială şi suspectă "77.1.1.0" (vezi la About Phone), caz în care soluţia devine un pic mai complicată.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate