Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Copii captivi.

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostPurpura, on 29 martie 2016 - 01:05, said:


Negativ. Tot ce e mai bun in copilaria mea vine de la tara.


Asa o fi desi pare cam nasol daca-i asa :) poate dai cateva exemple referitoare la "ce e mai bun" gen mersul cu vaca, semanatul porumbului, caminul cultural...etc; numai ca eu ziceam de buniciii insarcinati cu cresterea copiilor nu de "tara"....poate simtul de observatia a vent de la oras :)

#38
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Eu am un copil de 4 ani deci experenta mea e limitata.
Sint lucruri de care sint multumit in cresterea lui si lucrururi de care nu sint multumit.
De ce sint multumit:
1. Desi nu am depus cine stie ce efort pare sa stie mai multe decit stiam noi la virsta lui, cel putin din ce mi amintesc eu. Stie literele si sa citeasca cuvinte scurte, stie adunari cu o cifra etc. Altii stiu mult mai mult, nu e veun geniu.
2. Am resusit sa-l tin departe de ecrane. Pina pe la 3 ani nu s-a uitat la ecrane decit foarte ocazional, dupa 3 ani am inceput sa ii mai dau un desen animat, acum a ajuns la 2-3 ore pe saptamina in weekend.
De ce nu sint multumit:
1. Nu iese asa mult afara... poate vreo 2 ore pe zi in timpul saptaminii daca e vremea ok si 6-7-8 pe zi in weekend.
2. Nu se joaca cu prietenii asa mult pentru ca nu are prieteni foarte aproape, sau parintii sint ocupati etc.

Are curte dar nu e interesanta fara alti copii.

Eu am petrecut o copilarie fantastica in mare parte pe strada, in curtea scolii etc, dar acum nu mai merge in primul rind ca e ilegal, ca e trafic, ca nu are alti copii afara.

Edited by wizardofoz, 29 March 2016 - 08:53.


#39
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Si noi am crescut in strada, oarecum. Bine, stateam la curte si ne era simplu sa iesim pe strada.
Treceau 2 masini pe ora, imi amintesc ca puneam fileul de o parte si alta a strazii, pe 2 stalpi si jucam badminton.
Acum, pe aceeasi strada trec zeci de masini pe ora, poate chiar sute. Ce fileu, ce joc, ca nici nu mai poti trece de masini ca pieton, exclus sa te joci...
Nu ai cum sa lasi un copil pe strada, inevitabil il poate lovi o masina.

Ma uit la fii-mea: incercam sa o dam afara langa bloc, insa nu vrea. Sunt momente cand ma uit pe geam, poate apare vreun copil, sa aiba cu cine se juca. Copiii in bloc sunt putini, mai mult stau prin casa pt ca au multe teme.
Noi nu aveam atatea teme, nici nu faceam meditatii in clasele mici, nu aveam de invatat extra. Timpul de joaca este mai limitat, azi.

Caram amandoi adultii in portbagaje, biciclete, trotinete, palete, mingii etc . Daca incercam sa ii zicem sa iasa langa bloc cu trotineta, nu vrea, motiveaza ca vrea sa stea cu noi.
Si sta. Se joaca in retea cu iubitul meu/viitorul sot, sau fac karaoke, sau danseaza, sau se bat cu perne, sau ma incurca pe mine prin bucatarie.
Fii-mea isi gaseste de tocat hartii, urmareste videotutoriale cu art&craft si apoi se pune pe creat, sau pur si simplu compune povesti in word, are acces la imprimanta si isi listeaza creatiile, le indosariaza, le arhiveaza cu grija.
Are laptopul ei, tableta, smartphone, dar si vreo 200 carioci, carti de colorat si inca doarme in pat cu vreo 20 de jucarii de plus.

Are 9 ani si jumatate. Nu se simte captiva si nici nu da semne de stres. Este un copil normal, nici destept, nici prost. Nici nu as vrea sa fie vreun geniu. Nici sa se seteze pe ceva anume.
Dar captiva nu o tinem. Este firea ei sa isi doreasca sa petreaca timp cu noi.
Ea singura a ales sa nu se joace cu niste fetite din bloc care mereu furau flori din gradina sau distrugeau aranjamentele florale sau vorbeau urat.
A fost alegerea ei, eu ma bucur ca de mica stie sa isi selecteze amicii, sper sa faca asta si cand va fi mare.

Captivitatea e doar in mintea unora.
Altii cunosc proverbul cu ``paza buna, trece primejdia rea``.

Edited by -Diana-, 29 March 2016 - 09:43.


#40
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Adevarul e ca la bloc, vrand nevrand, copilul e totusi mai captiv decat la o casa cu curte mare, unde cand e frumos afara se poate juca dupa pofta inimii...

#41
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,442
  • Înscris: 06.06.2006

View Postmihai!, on 27 martie 2016 - 15:58, said:

In parc, copilul este dus cu masina sub motivul ca este mic si nu poate merge pana acolo, dar de fapt, se ascunde lenea parintelui.
Te referi la "parculetul" cu doua leagane din coltul strazii (care e loc de joaca, by the way, nu parc).
Nu de alta, dar daca plodu' vrea cu vaporasul, e cam greu sa ajungi din Drumul Taberei in Herastrau pe jos sau cu bicla pentru un copil de pana in 16 ani, nu crezi?
In rest, ai perfecta dreptate.
Daca si copiii incepem sa-i tratam ca pe o povara ne-am dus dreac
Dar nici cu videoclipul nu sunt de acord. Ce ne ramane acum, sa ne tratam ca pe caini care trebuie scosi la plimbare in fiecare zi?

Edited by kretzu77, 29 March 2016 - 12:02.


#42
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,442
  • Înscris: 06.06.2006

View PostKarhu, on 29 martie 2016 - 11:21, said:

Adevarul e ca la bloc, vrand nevrand, copilul e totusi mai captiv decat la o casa cu curte mare, unde cand e frumos afara se poate juca dupa pofta inimii...
Am dresat cainele sa-mi aduca mingiile de tenis pe care i le arunc.
Acum trebuie sa dresez copilul sa arunce mingiile de tenis cainelui si ma pot juca WOW linistit. :w00t:

#43
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View PostOctavian_SK, on 29 martie 2016 - 04:18, said:

Asa o fi desi pare cam nasol daca-i asa Posted Image poate dai cateva exemple referitoare la "ce e mai bun" gen mersul cu vaca, semanatul porumbului, caminul cultural...etc; numai ca eu ziceam de buniciii insarcinati cu cresterea copiilor nu de "tara"....poate simtul de observatia a vent de la oras Posted Image

Simtul comunitatii, al traditiilor, experienta de a fi integrat in comunitate, continuitatea comunitatii, linistea, ritualul, magia.

#44
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 21.04.2012

View PostPurpura, on 30 martie 2016 - 00:40, said:


Simtul comunitatii, al traditiilor, experienta de a fi integrat in comunitate, continuitatea comunitatii, linistea, ritualul, magia.


Au ce samanatorist...haznaua in fundul curtii, barfa, invidia, mizeria, betivii satului, accidentele stupide sau nu...

#45
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAlka10, on 30 martie 2016 - 08:41, said:

...
In afara de hazna (intre timp s-a rezolvat, s-a facut baie in casa) nu-mi aduc aminte de vreuna din celelalte probleme amintite...

#46
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Apropo de copii captivi si necaptivi: nu sunt eu fana stirilor tv, insa inevitabil mai vad cate ceva la tv sau online.
Zilele astea, un copil de 4 ani a cazut in haznaua din fundul curtii, alt copil de 4 ani a ratacit 30 de h prin padure.
Nu mai zic de zecile de copii disparuti, si apropo de linkul postat de Purpura, mai luati pt cunostinte generale, cel al Politiei romane https://politiaroman...copii-disparuti sau al Focus- Centrul roman pentru copii disparuti si exploatati sexual. http://www.copiidisp...copii-disparuti
Si nu sunt toti publicati, din diverse motive.

Eu in continuare, cu riscul de a ma repeta, cred ca libertatea unui copil trebuie sa fie controlata pana cel putin are discernamant.
Si chiar daca da semne avide de discernamant, daca esti parinte, trebuie sa ai grija in continuare de el, de actiunile sale si inclusiv de preumblarile sale prin oras+ atentie la anturajul sau.
Nu stiu daca suntem hiperprotectori, dar uneori e mai bine sa fii, decat sa nu.

#47
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View PostAlka10, on 30 martie 2016 - 08:41, said:



Au ce samanatorist...haznaua in fundul curtii, barfa, invidia, mizeria, betivii satului, accidentele stupide sau nu...

Samanatorist se poate, dar asta e perceptia mea de om trait la tara. Si cand iesi noaptea din casa sa mergi la hazna, vezi luna aia enorma si toate stelele pe care nu le-ai fi banuit acolo daca ai fi avut curiozitatea sa te uiti spre cer in oras.

Si cand vii acasa infrigurat si te incolacesti langa soba, mmm, si vecina tocmai a facut gogosi si n-a rabdat-o inima sa nu-i aduca si lui asta mica cateva.

#48
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostKarhu, on 30 martie 2016 - 08:56, said:

In afara de hazna (intre timp s-a rezolvat, s-a facut baie in casa) nu-mi aduc aminte de vreuna din celelalte probleme amintite...
se gasesc cu prisosinta si din belsug in orice sat...carciuma, cearta pe pamant si batutul nevestei sunt deja sporturi nationale....lumea satului e mirifica in literatura...adevarul e crunt

View PostPurpura, on 30 martie 2016 - 12:39, said:

Si cand vii acasa infrigurat si te incolacesti langa soba, sub pat sau in santul din fata casei mmm, si vecina tocmai a facut gogosi (s-o fi spalat pe maini inaite de a framanta coca?:) si n-a rabdat-o inima sa nu-i aduca si lui asta mica cateva.
am mai completat eu :)

#49
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View PostOctavian_SK, on 30 martie 2016 - 20:23, said:

se gasesc cu prisosinta si din belsug in orice sat...carciuma, cearta pe pamant si batutul nevestei sunt deja sporturi nationale....lumea satului e mirifica in literatura...adevarul e crunt


am mai completat eu Posted Image

Spre deosebire de oras, unde barfa si violenta sunt mituri?

#50
Mnemosyne

Mnemosyne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 14.01.2016
http://www.frankfure...-20050723.shtml

http://www.amazon.co...d/dp/184706521X

stiu, o carte care poate fi detestata de multi parinti romani si britanici Posted Image dar daca nu va enervati, puteti vedea ca omul zice niste chestii bune pe acolo

Edited by Mnemosyne, 31 March 2016 - 00:58.


#51
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostOctavian_SK, on 30 martie 2016 - 20:23, said:

am mai completat eu Posted Image
Sub pat ma bagam doar cand voiam sa prind pisica sa ma joc ce ea.
In sant cred ca doar alcoolistii profesionisti se culcau, dar nu tin minte sa fi vazut unul acolo, la oras insa am vazut destui.
In plus, tin minte ca bunica se spala pe maini inainte sa se apuce de bucatarit. Oricum microbii mor in procesul de prajire al gogosilor... ;)

#52
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Aseara, o zi de miercuri obisnuita, Parcul Carol era plin de lume cu copii.
Am plecat pe la 20.30 din parc, lumea era inca acolo, de la mic la mare, era o vanzoleala de trotinete, biciclete, role etc.
Erau si copii singuri, mai mari, erau si sute de copii insotiti, toata lumea se bucura de frumoasa zi de primavara.

Cred ca uneori dramatizam..si as fi apreciat daca initatorul nu arunca bomba si fugea, ci statea la dezbatut ideea cu care a venit.

Edited by -Diana-, 31 March 2016 - 08:34.


#53
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Mă nu știu, da' io când vorbesc cu fii-mea invariabil îmi răspunde la întrebarea "ce faci?" cu "fac la xxxxx", unde xxxx e un kkt mizerie de obiect la școală. Au copchiii ăștia la teme de te rupe-n șaișpe. Pagini peste pagini peste pagini. Vine la mine în vacanță, are 4 cărți cu ea. Merg eu acasă și vreau să ieșim într-un weekend, nu se poate că are ditamai vraful de teme peste weekend, sau mergem și jumate din timp îl petrece în cameră, cu lecții, fută-le 'mniezo' de lecții. CÂND dreaq se joacă copiii ăștia?
BTW, pușcăriașii ăia au oricum MULT prea mult timp liber, da' asta e altă discuție, de ce pușcăriile seamănă a stațiuni de odihnă și relaxare.

Edited by buntzi, 31 March 2016 - 08:37.


#54
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Pai numai daca ai copil, stii cate lectii au de facut.

Am zeci de momente cand as da foc ghiozdanului plin cu 7-8 kg de carti si caiete, plus culegeri pe care le cara zilnic dupa ea.
Zau ca am ajuns sa pandesc copiii pe langa bloc, numai sa aiba si fii-mea cu cine se juca, insa mai toti sunt in casa la lectii.

Si ca sa fim intelesi, eu nu ii dau in plus nimic fii-mii de facut, pt ca are teme destule de facut si n-am de gand sa stresez copilul suplimentar.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate